نمایش نتایج: از 1 به 28 از 28

موضوع: مشکلات جنسی پدر

3834
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20967
    تشکـر
    1
    تشکر شده 7 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

مشکلات جنسی پدر

سلام.یه دختر خانمی از وقتی داشت به سن بلوغ میرسید و جسمش رشد میکرد از همون دوازده سالگی پدرش از بالا تنه اون لذت جنسی میکرد یعنی از زیر لباس توی خلوت لذت میبرد.این روند تا 6سال ادامه پیدا میکنه تا اینکه مادرش متوجه میشه و مانع از کار پدرش میشه و بعد از اون ماجرا همه چی آروم میگیره.لازم به گفتنه که اون خانم بین خانواده ای زندگی میکنه که سر تاسر شهوت دارن و هر کدوم از لرادراش به نوعی از چیزی لذت میبره.این خانم مذهبیه و ازین وضع ناراحته.از طرف دیگه هم این خانم توی دوران بچگی دچار سوختگی شدید میشه و ران سمت چب تا زانو دچار سوزش میشه و تا به الان جای اون برجستگی روی پاش هست و از طرف دیگه چشاش بیماری نیستاگموس یا لرزش مردمک چشم داره که شانص ازدواج رو ازش گرفته با اینکه ایشون چیزی تحصیلات و هنرهای دستی و سیستم عامل و آشپزی و خونه داری و تقدیر نامه هایی که دریافت میکنه چیزی کم نداره.هر وقت هم خواستگار میاد خود خواستگار به خاطر دلایلی منصرف میشه.حالا من موندم چه شکلی به این خانم کمک کنم چون خیلی اذیته و امنیت و آرامش نداره توی خونه.حس میکنه نگاه خانوادش بهش نگاه لذته.شما کمک کنید خواهشن.در ضمن عذاب وجدان اون ایام هم ول کنش نبست و دائم ازش رنج میبره....

2. کاربران زیر از انتظار بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : مشکلات جنسی پدر

در این مورد میتونید با این شماره مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-22354282
    021-88422495
    021-88472864
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. 2 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    19044
    تشکـر
    504
    تشکر شده 119 بار در 61 پست
    میزان امتیاز
    9

از وقتی تو این سایت عضو شدم یجورایی از انان بودن شرمنده شدم
    همش فک میکنم خودمم آدم کثیفی هستم اما فعلا کلم داغه و حالیم نیست
    واقعا خدا چه صبر و تحملی داره و چه چیزایی رو از اون بالا تماشا میکنه
    این چیزا رو به سنگ بگی از ناراحتی آب میشه...
    امضای ایشان
    .:: هاستیک ::.
    .:: WwW.HosTick.iR ::.

الهی..،نگاهی...

6. 2 کاربران زیر از masoud.avard بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    تشکر شده 6,747 بار در 2,688 پست
    میزان امتیاز
    13

این خانم علاوه بر مشاوره های فردی باید گروه درمانی بشه .این خانم باید تو محیطی قرار بگیره که دیگران مشکلاتی شبیه به ایشون داشتند .

گروه درمانی در مورد کسانی که در معرض سوء استفاده جنسی قرار گرفتند (مخصوصا از طرف محارم ونزدیکان )خیلی جواب میده .

همین که میبینند کسانی هم هستند که مشکل ایشون رو دارند وبا مشکلاتشون کنار اومدن وزندگی آرومی دارند اون ها هم آروم میشن .
    امضای ایشان
    خدا مرهم تمام دردهاست هر چه عمق

خراش های وجودت بیشتر باشد

خدا برای پر کردن آن بیشتر در وجودت جای می گیرد

خدایا دردهایم دلنشین می شود

وقتی درمانم " تویی "

8. 3 کاربران زیر از ستیلا بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20967
    تشکـر
    1
    تشکر شده 7 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

ممنون ولی ببخشید یه چیز دیگه رو یادم رفت بپرسم.اینکه موقع اومدن خواستگار لازمه که به خواستگارش بگه که پاش سوختگی داره؟؟؟

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6159
    تشکـر
    10,854
    تشکر شده 13,741 بار در 6,989 پست
    میزان امتیاز
    24

نقل قول نوشته اصلی توسط انتظار نمایش پست ها
    ممنون ولی ببخشید یه چیز دیگه رو یادم رفت بپرسم.اینکه موقع اومدن خواستگار لازمه که به خواستگارش بگه که پاش سوختگی داره؟؟؟

بله حتما باید به خاستگارش بگه
    امضای ایشان
    زندگی سه دیدگاه داره

دیدگاه شما
    دیدگاه من
    حقیقت

11. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18356
    تشکـر
    16
    تشکر شده 38 بار در 22 پست
    میزان امتیاز
    9

خیلی برای این خانم متاسف شدم

بنظرم بهتره قبل از ازدواج به یک مشاور مراجعه کنند.

12. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20967
    تشکـر
    1
    تشکر شده 7 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed_s نمایش پست ها
    خیلی برای این خانم متاسف شدم

بنظرم بهتره قبل از ازدواج به یک مشاور مراجعه کنند.
    ایشون برای بهتر شدن حالشون به چند مشاور و روانشناس صحبت کردن.باوجود شرایطی که هست چه شکلی میشه امنیت داشته باشن توی خونه؟

13. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18356
    تشکـر
    16
    میزان امتیاز
    9

یشون برای بهتر شدن حالشون به چند مشاور و روانشناس صحبت کردن.باوجود شرایطی که هست چه شکلی میشه امنیت داشته باشن توی خونه؟
    به نظرم باید یک برنامه ریزی برای امتیت خودشون داشته باشند.

بعنی سعی کنند با اون اشخاص در بک اتاق تنها نباشند و سعی کنند در همه زمان ها بیش از دو نفر در خانه حضور داشته باشند.

لباس های تحریک امیز و جلب توجه کننده نپوشند و بیشتر لباسای گشاد بپوشند.

میزان رابطشون رو کنترل کنند و با شخص مورد نظر زیاد صمیمی نشوند.

14. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20967
    تشکـر
    1
    تشکر شده 7 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

سلام.امشب دلمو زدم به دریا و میخوام به یه چیزی اعتراف کنم.اون خانم منم.منم که این همه از بچگی تا الان کلی اذیت شدم.مامانم به پسراش خیلی رو میده و کمتر از گل بهشون نمیگه ازینورم پدرم کتک میزنه براش غرق نمیکنه که دختر باشه یا پسر.برا همین اون برلدرم معتاد شده.و اون یکی هم سیگاری و شنیدیم مواد میکشه بدنش پر از خالکوبیه.فقط حرف خودشو میزنه‌اون سونی کع کوچیکتر از همس خیلی بی ادبه 13 سالشه ولی انگار مثل بچه 4ساله میمونه رفتارش غیر قابل تحمله.تازگیا به خاطر بازیگوشیش دوتا بند از انگشتش قطع شد ولی هنوزم که هنوزه اخلاقش عوض نشد.نمیتونم بهش چیزی بگم.دیوونه شدم توی این خونه.کارم شده همش گریه و سردرد های طولانی.دلم همش میگیره.زن دئم باپدرم حرفم میشه.همش یاد گذشته میوفتم ماه رمضون.شبای قدر تصمیم گرفتم ببخشم که مشمول رحمت خدا بشم.نمیدونم بخشیدم یا نه ولی حالم مثل قبل نیست که حتی از وقت نزدیکیش با مادرمو حس میکردم و از خواب میپریدم.پدرم قلیون میکشه یادمه از بچگی براش نوبتی توی آفتاب داغ یا هوای شرجی یا زیر بارون ذغال میزاشتیم تا الانهر وقت هم بگیم که خسته شدیم منت غذا دادنش رو سرمون میزار.البته الان فقط منو مادرم میزاریم.خستم شد دیگه از همه چی بریدم.فقط منو مادرم اهل نماز و روزه ایم.نمیدونم باید چکار کنم.ذله شدم هر روز گریه.کسی درکم نمیکنه که بابا منم آدمم دوست دارم زندگی خودمو داشته باشم.چرا جوونیمو سلب کردید؟چرا آزارم دادید؟دلم پدر مهربون میخواد‌.دلم زندگی آروم میخواد.دلم میخوا امنیت و آرامش داشته باشم.خسته شدم بخداااااااااااا.دعام کنید.اذیت شدم.کسی راهی برای آرامشم به نظرش نمیرسه؟

15. 3 کاربران زیر از انتظار بابت این پست مفید تشکر کرده اند

16. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20967
    تشکـر
    1
    تشکر شده 7 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

کسی نیست چیزی بگه؟آقای فرخ شماره دادن که تماس بگیرم ولی توی خونه اصلا نمیتونم حرف بزنم.راستی چند وقت پیش تصمیم گرفتم کار کنم ویه کار خوب هم پیدا کردم ولی مدیر اونجا اونقد بهن اهمیت میداد که ترسیدم ادامه بدم روز و شب برا اومدنم پیام میداد و زنگ میزد.زن و بچه داره.خیلی ترسیدم برا همین کارو ادامه ندادم.

17. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18356
    تشکـر
    16
    میزان امتیاز
    9

سلام.امشب دلمو زدم به دریا و میخوام به یه چیزی اعتراف کنم.اون خانم منم.منم که این همه از بچگی تا الان کلی اذیت شدم.مامانم به پسراش خیلی رو میده و کمتر از گل بهشون نمیگه ازینورم پدرم کتک میزنه براش غرق نمیکنه که دختر باشه یا پسر.برا همین اون برلدرم معتاد شده.و اون یکی هم سیگاری و شنیدیم مواد میکشه بدنش پر از خالکوبیه.فقط حرف خودشو میزنه‌اون سونی کع کوچیکتر از همس خیلی بی ادبه 13 سالشه ولی انگار مثل بچه 4ساله میمونه رفتارش غیر قابل تحمله.تازگیا به خاطر بازیگوشیش دوتا بند از انگشتش قطع شد ولی هنوزم که هنوزه اخلاقش عوض نشد.نمیتونم بهش چیزی بگم.دیوونه شدم توی این خونه.کارم شده همش گریه و سردرد های طولانی.دلم همش میگیره.زن دئم باپدرم حرفم میشه.همش یاد گذشته میوفتم ماه رمضون.شبای قدر تصمیم گرفتم ببخشم که مشمول رحمت خدا بشم.نمیدونم بخشیدم یا نه ولی حالم مثل قبل نیست که حتی از وقت نزدیکیش با مادرمو حس میکردم و از خواب میپریدم.پدرم قلیون میکشه یادمه از بچگی براش نوبتی توی آفتاب داغ یا هوای شرجی یا زیر بارون ذغال میزاشتیم تا الانهر وقت هم بگیم که خسته شدیم منت غذا دادنش رو سرمون میزار.البته الان فقط منو مادرم میزاریم.خستم شد دیگه از همه چی بریدم.فقط منو مادرم اهل نماز و روزه ایم.نمیدونم باید چکار کنم.ذله شدم هر روز گریه.کسی درکم نمیکنه که بابا منم آدمم دوست دارم زندگی خودمو داشته باشم.چرا جوونیمو سلب کردید؟چرا آزارم دادید؟دلم پدر مهربون میخواد‌.دلم زندگی آروم میخواد.دلم میخوا امنیت و آرامش داشته باشم.خسته شدم بخداااااااااااا.دعام کنید.اذیت شدم.کسی راهی برای آرامشم به نظرش نمیرسه؟

خیلی خیلی متاسف شدم.

براتون دعا می کنم که هرچه زودتر هرچی صلاح هست پیش بیاد.

توی یک کتاب روانشناسی خودم که اهمیت زیاد دادن به مسائلی که تحت کنترل ما نیست باعث ایحاد استرس میشه.

این که ما توی چه خانواده ای به دنیا امدیم اصلا دست ما نیست. اما این که ما در اینده ادم خوب یا بد بشیم، دست ما هست.

به نظرم بهتره کمتر به مسائل خانواده توجه کنید تا نگرانی هاتون کمتر بشه.

شاید اگر یکم مستقل تر بشید ( یه کار خوب گیرتون بیاد) و درامد برای خودتون داشته باشید ،به ارامش بیشتری برسید.

18. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20967
    تشکـر
    1
    تشکر شده 7 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed_s نمایش پست ها
    خیلی خیلی متاسف شدم.براتون دعا می کنم که هرچه زودتر هرچی صلاح هست پیش بیاد.توی یک کتاب روانشناسی خودم که اهمیت زیاد دادن به مسائلی که تحت کنترل ما نیست باعث ایحاد استرس میشه.این که ما توی چه خانواده ای به دنیا امدیم اصلا دست ما نیست. اما این که ما در اینده ادم خوب یا بد بشیم، دست ما هست.به نظرم بهتره کمتر به مسائل خانواده توجه کنید تا نگرانی هاتون کمتر بشه. شاید اگر یکم مستقل تر بشید ( یه کار خوب گیرتون بیاد) و درامد برای خودتون داشته باشید ،به ارامش بیشتری برسید.
    سلام.ممنون از لطفتون‌یه سال تا لیسانس دارم‌بقیش با خدا.دنبال یه وام درست و حسابیم اونو میگیرم و میرم یه شهر دیگه چه با رضایت خانواده و چه بی رضایتشون.اونجا هم کار میکنم و هم برای فوق لیسانس درس میخونم.فعلا این به ذهنم رسیده.دیگه نمیدونم باید چکار کنم اگه وام جور نشد‌.دعام کنید....

19. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20967
    تشکـر
    1
    تشکر شده 7 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

20. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18356
    تشکـر
    16
    میزان امتیاز
    9

سلام.ممنون از لطفتون‌یه سال تا لیسانس دارم‌بقیش با خدا.دنبال یه وام درست و حسابیم اونو میگیرم و میرم یه شهر دیگه چه با رضایت خانواده و چه بی رضایتشون.اونجا هم کار میکنم و هم برای فوق لیسانس درس میخونم.فعلا این به ذهنم رسیده.دیگه نمیدونم باید چکار کنم اگه وام جور نشد‌.دعام کنید....

برنامه خوبیه. امیدوارم موفق باشید.

امیدتون به خدا باشه همه چیز درست میشه.

براتون دعا میکنم.

21. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21993
    تشکـر
    34
    تشکر شده 210 بار در 115 پست
    میزان امتیاز
    9

سلام عزیزم من مشاور نیستم اما یه چیزی که میدونم اینکه تو با از دواج کردن هم به جایی نمی رسی چون بخاطر مشکلات گذشته ممکنه زندگی آیندت دچار آسیب های بدتر بشه اول باید مشاوره حضوری بری یا تلفنی ومشکلتو رفع کنی ودر کنار اون به کار یا ....فکر کن وبعداز حل شدن مشکلت به ازدواج برات از صمیم قلب آرزوی موفقیت دارم وحل مشکلاتت

22. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18720
    تشکـر
    117
    تشکر شده 142 بار در 96 پست
    میزان امتیاز
    9

سلام
    از خانواده ات دور نشو. طبق نوشته هات الان پدرت دنبال اون اشتباهات نیست-اون کاری که گفته بودی ادامه بده(برو سر کار)اگه این ادم بی ناموسی کرد اون وقت ولش کن. شاید منظوری نداره.
    به هر حال خواستگار پیدا میشه که با هعمین شرایط شما ازدواج کنه. البته مشکل برجستگی سوختگی احتمالا با جراحی درمان بشه.

23. بالا | پست 18

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20967
    تشکـر
    1
    تشکر شده 7 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

پدرم شهوت زیاد داره‌.اگه سعی میکرد جبران اشتباه کنه و توبه میکرد وضعمون الان اینطور نبود‌.اون طوری گاهی اوقات خیلی شهوتی میشه حتی یه بار زن دلییم رو توی خلوت بوسیده‌.اون کلا به اندام خانوما حساسه و وقتی کسی بیاد از سر تا پاشو نگاه میکنه.حتی خانمای تویدخیابون رو‌.

24. بالا | پست 19

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20967
    تشکـر
    1
    تشکر شده 7 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

سر اون کار هم نمیتونم و نمیخوام بردگردم‌‌اون آقا دوبار با اصرار منو با ماشین خودش رسوند از بار سوم میترسم.وقتی دو دلم نمیرم سراغ کسی.

25. بالا | پست 20

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21993
    تشکـر
    34
    تشکر شده 210 بار در 115 پست
    میزان امتیاز
    9

سر اون کار هم نمیتونم و نمیخوام بردگردم‌‌اون آقا دوبار با اصرار منو با ماشین خودش رسوند از بار سوم میترسم.وقتی دو دلم نمیرم سراغ کسی.
    سلام عزیزم دنبال کار جدید باش که بتونی باهاش احساس آرامش کنی اگرهم بیکاری خودت را تا اون زمان به کارهای هنری با دوستات و.......هر جا که میتونی سپری کنی اما یه چیزی منم بادوری از خونوادت خیلی موافق نیستم جامعه گرگ زیاد داره باز هم تاکیید میکنم مشاوره حتما برو

26. بالا | پست 21

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20967
    تشکـر
    1
    تشکر شده 7 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

آخه مشاوره برم چی بگم؟دوتا روانشناس رفتم و با چندتا مشاور صحبت کردم‌‌.بهم گفتن شوهر کن.منم که اون موقع از اسم شوهر حالم بد میشد نمیتونستم تصور کنم کسی بخواد گذشتمو برام زنده کنه.البته الان بهترم.چون وقتی فکر بکنم یادم بیاد که واقعا داشت تحریکم میکرد‌.فکرش میاد سر کلاس کلافه میشم.وضعم اینه دیگه.بارها آرزو و دعای مرگ خودمو میکردم ولی باز فایده نداشت.رابطه منو بابام هم دریت و حسابی نیست.به نظر شما اونم مثل من عذاب وجدان و درگیری ذهنی داره؟؟؟
    دعام کنید واقعا خستم شده دیگه.

27. بالا | پست 22

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20967
    تشکـر
    1
    تشکر شده 7 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

جونم درومده اینجا به کی بگم درکم کنه.خسسسسسسستم.یه دوستی داشتم هر وفت باهاش حرف میزدم آرومم میکرد ولی الان اون عقد کرده و دیگه خیلی کم وقتمو داره.نمیدونم برای کی داغ دلمو خالی کنم.دعام کنید اصلا راحت نیستم.

28. بالا | پست 23

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18356
    تشکـر
    16
    میزان امتیاز
    9

آخه مشاوره برم چی بگم؟دوتا روانشناس رفتم و با چندتا مشاور صحبت کردم‌‌.بهم گفتن شوهر کن.منم که اون موقع از اسم شوهر حالم بد میشد نمیتونستم تصور کنم کسی بخواد گذشتمو برام زنده کنه.البته الان بهترم.چون وقتی فکر بکنم یادم بیاد که واقعا داشت تحریکم میکرد‌.فکرش میاد سر کلاس کلافه میشم.وضعم اینه دیگه.بارها آرزو و دعای مرگ خودمو میکردم ولی باز فایده نداشت.رابطه منو بابام هم دریت و حسابی نیست.به نظر شما اونم مثل من عذاب وجدان و درگیری ذهنی داره؟؟؟
    دعام کنید واقعا خستم شده دیگه.

به نظر من پیش مشاورای خوبی نرفتید. ازدواج راه حل هیچ مشکلی نیست.

احساس عذاب وجدان و درگیری ذهنی که به خاطر اون اتفاق دارید ، طبیعیه.

اینو بدونید که میلیون ها انسان هم مشکلاتی مثل شما داشتن و از این مهم تر تعداد بسیار زیادی به درمان اقدام کردن و خوب شدن و الان زندگی خوب و خوشی دارند.

TF-CBT یک روش شناخت درمانی برای درمان این مسائل هست. نیاز به هیچ نوع قرص و چیز دیگه ای نداره . فقط با چند جلسه مشاوره انجام میشه.

پیش یک مشاور خانم حاذق برید تا براتون اجرا کنه.

اگر با مشاور راحت نیستید خودتون از اینترنت جستجو کنید و بخوانید.

کتاب "از حال بد به حال خوب" نوشته دیوید برنز ترجمه مهدی قراچه داغی رو هم می تونید مطالعه کنید.

بهترین کار همون در و دل کردن با یک دوست مطمئن هست. اما اگر در دسترس نیست می تونید خاطراتتون رو روی کاغذ بنویسید. بعد هم بلند از روش بخونید و در اخر اونا رو دور بریزید.( مهم ترین قسمت روش درمان tf-cbt همینه)

من درک میکنم چقدر سختی کشیدید.

قوی باشید، برای درمان اقدام کنید، به امید خدا به ارامش میرسید.
    ویرایش توسط hamed_s : 09-22-2015 در ساعت 10:02 AM

29. کاربران زیر از hamed_s بابت این پست مفید تشکر کرده اند

30. بالا | پست 24

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20967
    تشکـر
    1
    تشکر شده 7 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

ویرایش توسط انتظار : 09-23-2015 در ساعت 07:20 AM

31. بالا | پست 25

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    20967
    تشکـر
    1
    تشکر شده 7 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

ممنون از کمکتون...
    فکر نمیکنید اونایی که خوب شدن محیطشون عوض شده؟
    آخه من محیطم سر سام آوره.اصلا نمیشه تحرک کرد‌.
    در مورد اون درمان و کتابی که گفتید از نت سرچ میکنم.ان شاء الله همه چی درست بشه.ممنون که درکم میکنید.امروز دارم میرم دعای عرفه منطقه عملیاتی.دلم میخواد دلمو خالی کنم.از ته دلم گریه کنم و دیگه بر نگردم.
    التماس دعا

32. بالا | پست 26

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18356
    تشکـر
    16
    میزان امتیاز
    9

خواهش میکنم.
    ما رو هم دعا کنید.
    لطفا دو مطلب پایین رو هم مطالعه کنید. امیدوارم مفید باشه.

33. بالا | پست 27

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18356
    تشکـر
    16
    میزان امتیاز
    9

اختلال استرسي پس از حادثه يا

Post-traumatic Stress Disorder

مقدمه

در زندگي روزمره ، هركسي ممكن است با حوادث طاقت فرسا ، ترسناك ، و خارج از كنترل روبرو شود.ما ممكن است دچار حادثه رانندگي شويم , قرباني يك تجاوز باشيم , يا شاهد يك حادثه دردناك باشيم . پليس ،
    آتش نشانهاوكاركنان امبولانس هابا احتمال بيشتري با چنين حوادثي روبرو مي گردند ،آنها اغلب مجبورند با حوادث ترسناك مقابله كنند . سربازان ممكن است هدف تير يا انفجار قرار گيرند و يا شاهد كشته و مجروح شدن دوستانشان باشند.
    اغلب مردم ، بعد از مدتي بدون هيچ كمكي با آن كنار مي آيند. اگرچه در بعضي افراد تجربيات تلخ واكنشي را ايجاد مي كند كه ممكن است براي ماهها يا سالها طول بكشد. ما اين واكنش را اختلال استرسي پس از حادثه يا اختصارا (PTSD)مي ناميم.
    اين ليفلت براي هر كسي كه چنين تجربيات تلخي داشته است و يا كسي را مي شناسد كه چنين تجربيات تلخي داشته است مفيد مي باشد.
    چگونه (PTSD)شروع مي گردد؟

PTSD ميتواند پس از هر حادثه تلخي آغاز گردد. يك حادثه تلخ ، حادثه اي ميباشد كه ما در آن احساس خطر مي كنيم ، زندگي مان در معرض تهديد است يا شاهد مردن و يا مجروح شدن ديگران باشيم.بعضي از نمومه هاي بارز حوادث تلخ شامل موارد زير مي باشد:
    - حوادث شديد جاده اي
    - درگيري هاي نظامي
    - تجاوزهاي شديد شخصي (مانند: تجاوز جنسي,حمله فيزيكي,سو ئ استفاده,دزدي,زور گيري)
    - به گروگان گرفته شدن
    -حملات تروريستي
    - اسير جنگي بودن
    -حوادث ناگوار طبيعي يا حاصل دست بشر
    داشتن بيماري هاي لاعلاج
    حتي شنيدن حوادث غير منتظره و يامرگ ناگهاني يك دوست و يا فاميل مي تواند اغاز گر PTSD باشد

چه و قت

PTSD
    شروع مي گردد؟

علائم PTSD مي تواند بعد از يك تاخير چند هفته اي و يا چند ماهه شروع گردند.آنها معمولآ در طی 6 ماه پس از حادثه ناگوار ظاهر میگردند.

بسياري احساس غم عميق ، افسردگي ، اضطراب، احساس گناه و يا عصبانيت مي كنند . بغير از اين احساسات قابل درك ، سه نوع عمده علائم ديگرهم وجود دارند :
    1- فلاش بك و كابوس:
    آن حادثه مداوما پيش چشم تان تكرار مي شود.اين ممكن بصورت فلاش بك در طي روز و يا كابوس در خواب باشد. آنها ممكن است آنچنان واقعي بنظر برسند كه شما احساس كنيد واقعا آن حادثه در حال اتفاق افتادن است. شما آن را در ذهن خود مي بينيد اما ممكن است احساسات (ترس ، تعريق) و يا حواس فيزيكي (اعم از شنوايي ، بويايي ، درد)كه اتفاق افتاده بود را دوباره احساس كنيد.
    چيزهاي معمولي ممكن است باعث فلاش بك شوند. بعنوان مثال اگر شما يك حادثه رانندگي در يك هواي باراني داشته ايد يك روز باراني ممكن است باعث فلاش بك شود.
    2- دوري گزيني و بي تفاوتي:
    دوباره زنده كردن خاطرات ممكن است بسيار افسرده كننده باشد بنا براين ممكن است شما بخواهيد به آنها بي توجهي كنيد مثلا شما خودتان را با سرگرمي ، زياد كار كردن، يا حل كردن جدول و يا معما مشغول مي كنيد. شما از مكانها و افرادي كه باعث بخاطر آوردن حادثه مي گردند اجتناب مي ورزيد.
    شما ممكن است خود را به بي تفاوتي كامل بزنبد. شما كمتر با ديگران ارتباط برقرار مي كنيد و در نتيجه زندگي كردن و كار كردن با شما سخت تر مي گردد.
    3- در حالت گارد بسر بردن(On guard):
    شما ممكن است هميشه در حالت آماده باش بسر ببريد گويي كه منتظر خطر مي باشيد. شما نمي توانيد احساس آرامش كنيد. احساس اضطراب داريد و بسختي بخواب فرو ميرويد. اطرافيان شما مي بينند كه شما بيقرار و نا آرام هستيد.
    علايم ديگر:
    واكنش احساسي به استرس اغلب همراه هستند با
    دردهاي عضلاني
    اسهال
    ضربان قلب نامنظم
    سردرد
    ترس و حملات پانيك
    افسردگي
    نوشيئن بيش از حد الكل
    مصرف مواد مخدر و دارو از جمله مسكنها

چرا حوا دث ناگوار بسيار تكان دهنده هستند؟

زيرا آنها اين احساس را كه زندگي زيبا و تا حدمعقولي ايمن ميباشد و ما ايمن هستيم راتحت تاثير قرار ميدهند. يك حادثه ناگوار بطور واضحي بما مي گويد كه ما ممكن است در هر لحظه اي فوت كنيم. علايم PTSD قسمتي از يك واكنش طبيعي به يك حادثه بالقوه مرگ آور ميباشد.

آيا هر كسي بعد از يك حادثه دچار PTSDمي گردد؟

نه. اما تقريبا هر كسي علايم PTSD را در طي ماه اول تجربه خواهد كرد. اين بشما كمك خواهد كرد كه به پيش برويد و همچنين باعث فهم آن تجربيات تلخ مي گردد. اين يك واكنش استرسي حاد ميباشد. اغلب افراد پس از چند هفته بآرامي با اتفاقات پيش آمده كنار مي آيند و علایم استرس بمرور از بین میروند.
    اما همه خوش شانس نيستند . حدود يك سوم افراد متوجه مي شوند كه علائمشان ادامه پيدامي كند و نمي توانند با آنچه كه اتفاق افتاده است كنار بيايند . گويي كه راه خلاصي وجود ندارد . علائم استرس پس از حادثه، اگر چه ذاتاً طبيعي مي باشند ، اما وقتي علائم طولاني گردند خود تبديل به يك مشكل مي گردد كه به آن بيماري استرس پس از حادثه (PTSD) مي گويند .

چه چيزي PTSDرا تشديد مي كند؟

هر چه حادثه اسفناك تر باشد احتمال ابتلا به بيماري استرس پس از حادثه ((PTSD بيشتر مي گردد . اسفناك ترين حوادث عبارتند از :
    - مرگ ناگهاني و غير منتظره
    - حادثه مكرر و طولاني
    - وقتي نمي توانيم از حادثه فرار كنيم
    - حادثه ايجاد شده بوسيله انسان
    - وقتي افراد زيادي فوت مي كنند
    - حادثه منجر شونده به نقص عضو يا قطع دست و پا
    - وقتي كودكان قرباني مي شوند

آيا حوادث روزمره هم ممكن است PTSDايجاد كنند ؟

هر كسي ممكن است گهگاه دچار احساس استرس شود. متاسفانه ، كلمه فشار (stress) با دو معناي مختلف استفاده مي شود:
    - احساس دروني ما از نگراني و فشار جسماني و روحي.
    يا
    - مشكلات زندگي كه اين احساسات را به ما مي دهند . اين مشكلات مي توانند شامل كار ، روابط شخصي و يا مسائل مالي باشند . بر عكس PTSD ، اين مشكلات ذكر شده هميشه با ما هستند . آنها قسمتي از زندگي طبيعي ما مي باشند اما مي توانند اضطراب ، افسردگي ، خستگي و سر درد ايجاد كنند . آنها همچنين مي توانند باعث تشديد بعضي مشكلات جسماني مانند زخم معده و ناراحتي هاي پوستي گردند . آنها بطور قطع مشكل زا هستند اما آنها PTSD نيستند .

چرا PTSDاتفاق مي افتد ؟

ما جواب قطعي را نمي دانيم . چند توضيح احتمالي براي رخداد PTSD وجود دارد .
    روانشناسي :
    وقتي كه ترسيده ايم ، حوادث را بوضوح بخاطر مي آوريم . هر چند بخاطر آوردن آنها ممكن است استرس زا باشند ،اما بما كمك مي كنند تا بهتر آنچه را كه اتفاق افتاده است بفهيم و در طولاني مدت بما كمك مي كتند تا به زندگي ادامه دهيم .
    - تداعي (فلاش بك) و يا تجديد خاطرات ما را مجبور به تفكر درباره آنچه اتفاق افتاده است
    مي كند . ما مي توانيم تصميم بگيريم چكار كنيم اگر دوباره حادثه اي رخ داد . بعد از مدتي ، ما ياد ميگيريم كه درباره آن فكر كنيم بدون آنكه غمگين شويم .
    - بخاطر آوري يك تجربه تلخ خسته كننده و استرس زا مي باشد .دوري گزيني وكرختي احساسي باعث كاهش تعدد تجديد خاطرات به يك سطح قابل كنترل مي شود .
    - گارد گرفتن بما كمك ميكند كه اگر بحران ديگري اتفاق بيفتد سريع واكنش نشان دهيم. ما بعضي وقتها شاهد اين پديده در بازماندگان يك زلزله هستيم كه ممكن است زلزله هاي دوم و يا سوم را تجربه كنند .اين همچنين بما انرﮋي لازمه براي مقابله با بحران را ميدهد.
    اما ما نمي خواهيم باقيمانده عمرمان را اينطور بگذرانيم . ما فقط مي خواهيم درباره آن وقتي كه مجبوريم فكر كنيم ، مثلاً وقتي كه دوباره شرايط مشابهي برايمان بوجود مي آيد .
    جسماني :
    آدرنالين هورموني است كه تحت شرايط استرس توليد ميشود . اين هورمون باعث آمادگي بدني براي واكنش مي باشد . وقتي كه استرس از بين مي رود ، سطح آدرنالين پايين مي افتد . در PTSD ، خاطرات حادثه سطح آدرنالين را بالا نگه مي دارد . اين باعث مي شود كه يك شخص دچار فشار ، بيقراري، نا تواني از احساس راحتي و بيخوابي گردد .
    - هيپوكامپ قسمتي از مغز است كه خاطرات را پردازش مي كند . مقادير بالاي هورمونهاي آزاد شونده در طي استرس مانند آدرنالين ممكن است باعث جلو گيري از كاركرد طبيعي آن گردد (مانند پريدن فيوز) . اين بدان معناست كه فلاش بكها و كابوسها ادامه پيدا مي كنند زيرا خاطرات حادثه نميتوانند پردازش گردند . اگراسترس از بين برود و سطح آدرنالين به حد طبيعي باز گردد مانند ساير تزميهاي طبيعي بدن مغز قادر به ترميم آسيب خواهد بود. آنگاه خاطرات ناراحت كننده پردازش خواهند شد و فلاش بكها و كابوسها از بين خواهند رفت.

چگونه من متوجه شوم كه بر يك حادثه تلخ غلبه كرده ام ؟

وقتي كه شما :
    - به آن حادثه فكرمي كنيد بدون آنكه مضطرب گرديد .
    - احساس در تهديد بودن نداشته باشيد .
    - در اوقات نا مناسب به آن فكر نمي كنيد .

چرا اغلب PTSDتشخيص داده نمي شود ؟

- هيچكس تمايل ندارد درباره حوادث و احساسات ناگوار صحبت كند .
    - بعضي افراد نمي خواهند بپذيرند كه مشكلي دارند چرا كه نمي خواهند به عنوان يك انسان ضعيف و يا از نظر ذهني ناپايدار به آنها نگريسته شود .
    - پزشكان و متخصصات انسان هستند . آنها ممكن است دچار ناراحتي شوند اگر ما درباره آن حوادث خوفناك ومهيب صحبت كنيم .
    - افراد مبتلا به PTSD ممكن است احساس كنند كه راحت تر آن است درباره مشكلات همراه آن مانند ،سر درد ، مشكلات خواب ، بيقراري ، افسردگي ،فشار روحي ، استفاده از مواد روان گردان ، مشكلات خانوادگي و يا مشكلات مربوط به كار صحبت كنند.

چگونه مي توانم بفهمم كه PTSDدارم ؟

آيا شما يك حادثه تلخ از نوعي كه قبلاً در اين ليفلت توضيح داده شده داشته ايد ؟
    اگر داشته ايد :
    - آيا شما خاطرات واضح و زنده ، فلاش بك و يا كابوس داريد ؟
    - آيا شما سعي مي كنيد كه از چيزهايي كه باعث بخاطر آوردن آنها مي شوند اجتناب كنيد ؟
    - آيا گاهي اوقات دچار كرختي احساسي مي گرديد ؟
    - آيا دچار بيقراري و اضطراب بدون دليل مي گرديد ؟
    - آيا بيشتر از حد معمول مي خوريد ،مي نوشيد و يا مواد مخدر استفاده ميكنيد ؟
    - آيا احساس مي كنيد كه خلق شما قابل كنترل نيست ؟
    - آيا احساس ميكنيد كه كنار آمدن با ديگران سخت مي باشد ؟
    - آيا احساس مي كنيد كه مجبوريد خود را بسيار مشغول نگه داريد تا مقابله كنيد ؟
    - آيا احساس افسردگي يا خستگي ميكنيد ؟
    اگر اين علائم كمتر از 6 هفته بعد از حادثه مي باشد و در حال بهبود مي باشند ، اين ممكن است يك واكنش طبيعي تطابقي نلقي گردد اگر اين علائم بيشتر از 6 هفته بعد از حادثه طول كشيده و در حال بهبود نيستيد بهتر است با دكترتان صحبت كنيد.
    - كودكان و PTSD :
    PTSD ممكن است در هر سني ايجاد <
    شود .كودكان كم سن وسال ممكن است تخيلات غم انگيز از حادثه واقعي داشته باشند كه بعداً ممكن است به كابوس درباره هيولا تبديل گردد .آنها اغلب حادثه را در بازيهايشان زنده ميكنند. بعنوان مثال ،كودكي كه درگير يك حادثه جدي تصادف بوده است ممكن است بطور مكرر آن حادثه را با ماشين هاي اسباب بازي تكرار كند .
    ممكن است آنها علاقه شان را به چيزيهايي كه قبلاً علاقه مند بودند از دست بدهند. ممكن است باور اينكه آنها به سنين بزرگسالي خواهند رسيد برايشان دشوار باشد .
    آنها اغلب از درد معده ويا سر درد شكايت مي كنند .

چگونه مي توانيم به خودمان كمك كنيم ؟
    بايد ها :
    - سعي كنيد زندگي را تا حد امكان به حالت نرمال بر گردانيد .
    - به زندگي روزمرتان بازگرديد .
    - درباره اتفاقيكه افتاده است با كسي كه اعتماد داريد صحبت كنيد .
    - تمرينات آرامبخش را انجام دهيد .
    - به سر كار بر گرديد .
    - بصورت منظم بخوريد و ورزش كنيد .
    - به محلي كه آن حادثه اتفاق افتاده است برگرديد.
    - لحظاتي را با خانواده و دوستان صرف كنيد .
    - با احتياط رانندگي كنيد – زيرا ممكن است تمركزتان ضعيف باشد .
    - بصورت كلي محتاط باشيد – حوادث در اين لحظات با احتمال بيشتري اتفاق مي افتند .
    - با دكترتان صحبت كنيد .
    - انتظار بهبود داشته باشيد .

نبايدها :
    - خودتان را بخاطر PTSD ملامت نكنيد . علائم PTSD نشانگر ضعف شما نيست . اين علائم ، علائم طبيعي در افراد طبيعي به حوادث تلخ مي باشند.
    - احساساتتان را در خودتان نگه نداريد . اگر دچار PTSD شديد آنها را در خودتان نگه نداريد چرا كه درمان معمولا بسيار موفقيت آميز است .
    - از صحبت كردن درباره آن اجتناب نكنيد .
    - انتظار نداشته باشيد كه خاطرات سريعاً از بين بروند . آنها ممكن است براي مدتي با شما باشند.
    - زياده از حد از خودتان انتظار نداشته باشيد. به خودتان زمان بدهيد تا تطابق به آنچه اتفاق افتاده است رخ دهد .
    - از ديگران دوري نكنيد .
    - از مصرف بيش از اندازه الكل ، قهوه و سيگار اجتناب كنيد .
    - خودتان را بيش از اندازه خسته نكنيد .
    - و عده هاي غذايتان را فراموش نكنيد .
    - به تنهايي تعطيلات را سپري نكنيد .

چه چيزي مي تواند با بهبود تداخل كند ؟

شما ممكن است متوجه شويد كه مردم :
    - به شما اجازه صحبت درباره آن را نمي دهند .
    - از شما دوري مي كنند .
    - از شما عصباني هستند
    - فكر مي كنند كه شما ضعيف هستيد .
    - شما را سر زنش مي كنند .
    اين روشها را مردم براي حفاظت خودشان از فكر كردن درباره حوادث مهيب و خوفناك بر
    مي گزينند .اين كمك كننده نيست چرا كه به شما اجازه صحبت درباره آنچه رخ داده است را نمي دهد .
    شما ممكن است صحبت كردن درباره آنرا آسان نيابيد . يك حادثه تلخ ممكن است شما را در يك حالت خلسه فرو ببرد كه در نتيجه موقعيت شما غير واقعي يا عجيب براي ديگران بنظر برسد . اگر نتوانيد آنچه را كه اتفاق افتاد به خاطر آوريد و يا نتوانيد به زبان آوريد و يا نتوانيد آنرا قابل درك كنيد ، مقابله با آن برايتان سخت تر خواهد بود .

درمان :

همانطور كه PTSD دو وجه جسماني و روانشناسي دارد ، دو درمان جسماني وروانشناسي هم براي PTSD وجود دارد.
    رواندرماني :
    همه رواندرماني هاي موثر در PTSD ، بر روي آن حادثه نا گوار كه علائم را ايجاد كرده اند تمركز مي كنند نه بر روي زندگي گذشته تان. شما نمي توانيد آنچه را اتفاق افتاده است تغييردهيد و يا فراموش كنيد اما شما مي توانيد ياد بگيريد طور ديگري درباره آن ،درباره جهان و درباره زندگي تان فكر كنيد .
    شما بايد قادر باشيد آنچه را كه اتفاق افتاده است تا آنجايي كه ممكن است بدون اينكه دچار وحشت و اضطراب شويد به خاطر آوريد . اين درمان ها به شما كمك مي كند تا حوادق ناگواري كه داشته ايد را به زبان آوريد . بوسيله به ياد آوردن حادثه ، غلبه كردن به آن و برخورد معقول با آن ذهنتان مي تواند كار طبيعي اش را كه شامل زدودن خاطرات گذشته و پرداختن به كارهاي ديگر است را انجام دهد .
    اگر شما بتوانيد دوباره احساس امنيت داشته باشيد و احساساتتان را كنترل كنيد ، شما احتياج زيادي به دوري گزيدن از آن خاطرات ناگوار را نداريد . در واقع ، شما مي توانيد دوباره خاطرات گذشته تان را به كنترل در آوريد و بنابراين مي توانيد در رابطه با آنها تنها وقتي فكر كنيد كه شما مي خواهيد ، نه آنكه آنها به صورت خود به خود به ذهنتان هجوم آورند .
    همه اين درمانها، بايد به وسيله متخصص درمان PTSD انجام گردد . جلسات بايد يك متخصص بصورت حداقل هفتگي برگزارشوند و بايد به مدت 12-8 هفته طول بكشد. اگر چه جلسات حدوداً 1 ساعت طول مي كشند ، اما ممكن است تا 90 دقيقه هم طول بكشند .
    درمان شناختي رفتاري (CBT) راهي است كه به شما كمك مي كند تا به گونه ديگري درباره خاطرات نا مطلوبتان فكر كنيد . بنابراين آنها كمتر استرس زا ميشوند و بيشتر قابل كنترل مي گردند . معمولاً ، اين نوع درمان شامل چند جلسه آرامش بخشي (relaxation) هم ميباشد تا به شما كمك كند نا خوشايندي فكر كردن در رابطه با حوادث نا خوشايند را تحمل كنيد. براي اطلاعات بيشتر ميتوانيد به ليفلت اختصاصي ما درباره درمان شناختي رفتاري (CBT) رجوع نماييد.
    حساسيت زدايي و بازپردازش حركت چشم EDMR)) تكنيكي است كه از حركات چشم براي كمك به مغز براي پردازش تداعي ها ومنطقي سازي حادثه نا خوشايند استفاده ميكند. ممكن است عجيب بنظر برسد ولي اين روش درماني موثر واقع شده است.
    گروه درمان روشي است كه شما افراد مختلفي را كه مشكلات يكسان يا يك حادثه نا گوار يكسان را تجربه كرده اند ملاقات مي كنيد . اين حقيقت كه افراد ديگر گروه ، نظراتي در رابطه با مشكل شما دارند ، باعث مي شود كه صحبت كردن در رابطه با آنچه كه اتفاق افتاده است را آسان تر كند .
    درمان دارويي :
    قرصهاي ضد افسردگي SSRI هم باعث كاهش شدت علائم PTSD مي شوند و هم باعث رفع علائم افسردگي كه به طور همزمان وجود دارند ، مي شوند . اين قرصها بايد به وسيله دكتر تجويز گردند .
    اين نوع درمان نبايد باعث خواب آلودگي شما گردد ، اگرچه آنها عوارض جوانبي براي بعضي افراد برجاي مي گذارند.
    همچنين آنها ممكن است علائم نا خوشايندي را در صورت قطع ناگهاني ايجاد كنند. بنابراين بايد بصورت تدريجي كاهش يابند . اگر آنها اثر بخش هستند بايد بمدت 12 ماه مصرف گردند. بلافاصله بعد از شروع مصرف قرصهاي ضد افسردگي بعضي افراد ممكن است متوجه شوند كه آنها بيشتر :
    - مضطرب هستند .
    - بيقرار هستند .
    -تمابلات خودكشي دارند .
    اين احساسات بعد از چند روز از بين مي روند . اما شما بايد دكترتان را بطور مرتب ملاقات كنيد. اگر اين گروه داروئي موثر واقع نشد ، داروهاي ضد افسردگي سه حلقه اي و يا MAOI ممكن است اثر بخش باشد . براي اطلاعات بيشتر ميتوانيد به ليفلت ما درباره داروهاي ضد افسردگي مراجعه كنيد .
    اگر در موارد معدودي ،شخص آنقدر مضطرب است كه نمي تواند بخوابد يا فكر كند ، داروهاي كاهش دهنده اضطراب ممكن است لازم باشد . اين داروها نبايد براي بيشتر از 10 روز تجويز گردد .

درمانهاي متمركز بر جسم :
    اين درمانها باعث كنترل اضطراب ناشي از PTSD مي گردد . آنها همچنين باعث كاهش حالت درگارد بودن (On guard) ميگردند . اين درمانها شامل فيزيوتراپي و استئوپاتي است اما درمانهاي مكملي نظير ماساژ ، طب سوزني، رفلكسولوژي ، يوگا ، مديتيشن و تاي چي (Tai chi) را نيز شامل ميشود . همه آنها به شما كمك مي كند تا راههاي آرامش بخشي (Relaxing) و كنترل استرس را ياد بگيريد .
    تاثير بخشي درمان:
    در حال حاضر ، شواهدي وجوددارد كه نشان مي دهد EDMR ، رواندرماني ، درمان
    شناختي- رفتاري (CBT) و داروهاي ضد افسردگي همگي درمانهاي مواثري هستند . اطلاعات كافي كه نشانگر برتري يكي از اين روشها بر ديگري باشد وجود ندارد . شواهدي كه بيانگر مفيد بودن شكلهاي ديگر رواندرماني يا مشاوره برايPTSD باشد وجود ندارد .
    كدام درمان ابتدا بايد مد نظر قرار گيرد ؟
    راهنماي انستيتو ملي براي بهبود طبابت (NICE) پيشنهاد مي كند تا آنجا كه ممكن است درمانهاي روانشناختي متمركز بر حادثه (CBT) يا (EMDR) بايد قبل از درمان داروئي بكار گرفته شوند .

براي دوستان ، وابستگان و همسايگان :

بايد ها
    - مراقب هر گونه تغيير رفتار مانند كارائي ضعيف در سر كار ، تاخير ، مرخصي هاي ناشي از بيماري و تصادفات كوچك باشيد .
    ­- مراقب عصبانيت ، تحريك پذيري ، افسردگي ، عدم علاقه و عدم تمركز باشيد .
    - منتظر باشيد فردي كه حادثه نا گواري را پشت سر گذاشته است داستانش را براي شما بازگو كند .
    - سوالات كلي بپرسيد .
    - بگذاريد صحبت كنند ، جريان صحبت آنها را قطع نكنيد و به تجربيات خودتان رجوع نكنيد .
    نبايدها :
    - از كسي كه حادثه بدي را پشت سر گذرانده است نپرسيد كه او چه احساسي دارد .
    - به آنها نگوئيد كه خوش شانس بوده اند كه زنده مانده اند چرا كه عصباني مي شوند .
    - سعي در كوچك جلوه دادن تجربيات تلخشان نداشته باشيد مانند: " اين خيلي هم بد نيست ، مطمئاً...."
    -به آنها پيشنهاد نكنيد كه فقط احتياج به كنترل احساساتشان را دارند .

مراجع :

With grateful thanks to Dr M Hadi Peivandi Karizbodaghi for translating this information into Persian, and to Dr Shahnaz Ganjeifar and Dr Pradeep Arya for their peer review input and guidance.
    The original leaflet was produced by the Royal College of Psychiatrists' Public Education Editorial Board.
    Series Editor: Dr Philip Timms.
    Information about treatments can change rapidly and the College updates its mental health information leaflets regularly.

34. بالا | پست 28

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    18356
    تشکـر
    16
    میزان امتیاز
    9

رفتار درمانی شناختی

Cognitive behaviour therapy

هداف واطلاعات موجود در این بروشور

این جزوه برای کسانی که میخواهند اطلاعات بیشتری در مورد رفتار درمانی شناختی یا (CBT) داشته باشند مفید است. چگونگی کار این روش درمانی ودلایل استفاد از این روش درمانی ، اثرات آن ، عوارض ، و درمان های جایگزین دراین بروشور توضیح داده شده است. اگر آنچه را که میخواهید در اینجا پیدا نکردید، منابع کسب اطلاعات بیشتری در آخر این جزوه وجود دارد.
    " رفتار درمانی شناختی" یا CBT چیست ؟

ا ین یک روش درمانی از طریق صحبت کردن با بیمار است:

• در مرحله اول روان درمانگر تلاش در دریافت طرز تفکر بیمار نسبت به خود پیرامون اطراف و دیگران دارد.
    • در مرحله دوم سعی می نماید مسائل ومشکلاتی که موجب تولید اختلالات روانی در فرد گردیده است را پیدا نماید.

"رفتار درمانی شناختی"به شما کمک می کند تا به گونه دیگری اندیشیده ودرنتیجه این طرز تفکرجدید شما میتوانید با رفتارهای سالم ترو درست تری در برابرحوادث ناخواسته وناگوار پیرامونتان برخورد نمائید.
    برخلاف سایر روشهای گفتار درمانی که روان درمانگر درپی شناسائی و ریشه یابی علل رفتارهای نامناسب مراجع خود در برابر ناملایمات وحوادث زندگی است تابه او کمک کند , در "رفتار درمانی شناختی" روان درمانگر فقط برمشکلات زمان حال ( اینجا و اکنون) وانچه موجب ناراحتی و اضطراب درفرد بیمار گردیده است تکیه می کند.
    " رفتار درمانی شناختی" (CBT) در چه مواردی کمک کننده است؟

CBT می تواند در موارد زیر کمک کننده باشد:

اضطراب ، افسردگی ، ترس ، فوبیا (ترس از مکانهای شلوغ و ترس اجتماعی) ، استرس ، پرخوری ، اختلالات وسواسی اجباری ، اختلال پس از حادثه استرس ، اختلال دو قطبی و جنون. CBT همچنین میتواند درمواردی که فرد دچار مشکلاتی از قبیل عدم قدرت کنترل خشم یا خود کم بینی و حتی درمورد مشکلات جسمی مانند خستگی ها و دردهای مزمن هم موثر باشد.
    چگونه" رفتار درمانی شناختی" به فرد کمک می کند؟

CBT به فرد کمک کرده تا درک بهتری از مسائلی که موجب تولید عدم تعادل روانی در اوگردیده اند پیدا نماید.
    در این روش خاص روان درمانگر تلاش میکند تا معضل بزرگ شما را به اجزائ کوچکتری تبدیل کرده و این به شما کمک میکند تا معضلات و چگونگی تاثیر گذاری انرا در زندگیتان بهترببینید.
    این اجزا عبارتند از :

• وضعیت

این معمولأ شامل یک حادثه تأثرآاور ویا یک موقعیت ورویداد دشواردر مسیر زندگی یک فرد است.
    بدنبال این وضعیت نامناسب درقسمتهای مختلف ذهن آن فرد تغییراتی ایجاد خواهد شد و این تغییرات در
    زیر میباشد:

• اندیشه
    • احساسات
    • احساسات فیزیکی
    • طرز بر خورد با مشکل

هر کدام از این اجزا می توانند بر یکدیگر تاثیرگذار باشند. طرز تفکر شما درباره یک مشکل خاص موجب تغییر وتحول در حالات فیزیکی و احساسی تان خواهد گردید.
    راههای مفیدوکمک کننده (Helpful) و غیرمفید ومضر (Unhelpful) زیادی برای حل یک مشکل ومعزل در زندگی موجود است وچگونگی حل این معزل بستگی زیادی به طرز شناخت و تفکر فرد دارد.
    به عنوان مثال :

وضعیت یا موقعیت مشکل: شما روز بسیار بدی را گذرانیده وخسته ورنجیده هستید. بنابراین تصمیم میگیرید برای تمدد اعصاب وخرید مواد غذائی به بیرون بروید. همانطور که شما در طول جاده در حال راه رفتن هستید، یکی از اشنایانتان از کنارتان کذشته و ظاهرا ،به شما اعتنائی نکرده و شما را نادیده میگیرد.
    تغییرات ایجاد شده در فرد میتواند به شکل سالم ومفید و یا غیر سالم و غیر مفید ظاهر گردد.
    طرز فکرسالم و کمک کننده

طرز فکر سالم
    به نظرمیرسد این دوست من گرفته و درهم و درخود فرورفت بود. تعجب میکنم اگرمسئله ویا گرفتاری خاصی برایش ایجادشده باشد.
    احساسات سالم
    احساس نگرانی برای دوستی که به شما بی توجه بوده میکند.
    تغییرات جسمی و فیزیکی در فرد سالم
    فردی با قدرت تفکر سالم هیچ نوع تغییر خاصی در خود احساس نخواهد کرد.

طرز برخورد با مشکل درفرد سالم
    فردی با قدرت تفکر سالم بعد ازبرگشت به منزل با دوست خود تماس گرفته و از احوال او جویا گشته تا مطمئن شودکه او سالم است.

طرز تفکر ناسالم, غیرمفید ومضر

طرز فکر ناسالم
    او مرا نادیده گرفته بنابراین او مرا دوست ندارد.

احساسات در فردی با تفکرات ناسالم
    احساس کمبود,افسردگی و طرد شدن از سوی دوستش براو چیره میگردد.

تغییرات جسمی و فیزیکی
    در اثر آزردگی شدید فرد ممکن است دچار دل بهم خوردگی,دل پیچه و تهوع نمائید.

طرزبرخورد با مشکل
    فرد بلافاصله به خانه برگشته و برای مدتی از برخورد با این دوست خود شدیدأ اجتناب می ورزد.
    در مثال بالا کاملأ مشهود است که افراد بسته به موقعیت فکری خود میتوانند واکنشهای احساسی وروانی متفاوتی در برار حوادث روزمره داشته باشند.
    چگونگی ساختار فکری فرد بر روی واکنشهای رفتاری, احساسی وطرز عملکرد او در زندگی تاثیر عمیقی میگذارد.
    اینوع افراد باحداقل علائم و شواهد سریعأ به یک نتیجه گیری کلی و منفی میرسند که موجب تولید:

• تعدادی از احساسات ناخوشایند
    • رفتارهای غیر سودمند در مسیر زندگی آنان خواهد گردید.

در مورد مثال بالا زمانی که شما با افکاری از قبیل بی اعتنائی, نادیده گرفته شدن از جانب دوست خود( افکار مضر Unhelpful) به خانه برگردید این منجر به احساس افسردگی و غمگینی در شما خواهدگردید.
    بر عکس اگر شما قادر باشید که از مجموعۀ افکار غیر مضریا Helpful استفاد کنید شما با آن فرد تماس گرفته و با صحبت کردن سعی درپیدا کردن دلیل رفتارغیر متعارف اوبرخواهید آمد.
    از این طریق شما احساس بهتری در خود خواهید کرد.
    آنچه بر یک فرد میگذرد می تواند در دیاگرام زیر خلاصه شود:

Situation (موقعیت)

این نوع رفتارهای مضر و غیر مفید میتوانند وارد یک دورتسلسل معیوب, آزار دهنده و بیمار گونه گردند. اگر فردی مداومآ ازاین سیکل معیوب در حل مسائل زندگی استفاده نمائید این امر موجب افکاری منفی وغیر واقعی در موردخود و پیرامون اطراف شان می گردد. نتیجتآ فرد دچار اضطراب, دلمردگی وافسردگی طولانی مدت خواهد گردید.

"رفتار درمان شناختی یا افکار رفتار درمانی به فرد کمک کرده تا این سیکل معیوب را شکسته و از روش سا لم ومفید که دربالا توضیح داده شده در حل مسائل زندگی خود استفاده نمایئد.

"پنج حوزه" ارزیابی Areas A Five Assessment

(Life situation, relationship)موقعیت نامناسب زندگی
    (practical problems)
    (e.g. a problem/difficult situation/event occurs)
    Altered thinking ( افکار مضر وناسالم)
    with extreme and unhelpful thoughts
    Altered emotional feelings(احساسات آسیب دیده)
    Altered physical feelings/symptoms
    (علائم و تغییرات جسمانی)
    Altered behaviour( رفتار مضر وناسالم)
    (reduced activity, avoidance or unhelpful behaviour)

همانطوری که در شکل و دیاگرام بالا نشان داده شده است تغییردرهر یک ازاین پنج نقطه(موقعیت نامناسب,افکار مضر,احساسات ناسالم,تغییرات جسمانی آزار دهنده ورفتار مضر و ناسالم) که به یکدیگر زنجیروار متصل میباشند می تواند تأثیر بسیار چشمگیری درایجاد رفتارها سالم و غیر مضر در افراد را نموده وتأثیر بسیاری در بهبود اختلالات روانی آنها داشته باشد.
    رفتار درمانی شناختی یاCBT شامل چه مراحلی است؟

جلسات " رفتار درمانی شناختی" می تواند به صورت جداگانه و یا گروهی و همچنین می تواند ازطریق خود درمانی توسط کتابهای مربوطه و یا با کمک برنامه های کامپیوتری انجام شود. در انگلستان و ولز دو برنامه کامپیوتری برای" رفتار درمانی شناختی" برنامه ریزی شده است و این برنامه ها توسط بیمه خدمات درمانی وسازمان بهداشت انگلستان تایید شده است.
    چگونگی برگزاری جلسات رفتار درمانی شناختی

• شما معمولا با روان درمانگر بین 5 تا 20 جلسه ملااقات خواهد داشت. این جلسات میتواند هفتگی, هر دو هفته باشد. هر جلسه بین 30تا 60 دقیقه به طول خواهد انجامید.
    • در 2-4 جلسه ا ول ،تلاش روان درمانگربراساس این خواهد بود تا بررسی کرده و دریابد که آیا "روان درمانی شناختی " یک روش درمانی مناسب برای شما است. ثانیأ آیا شما تحمل این درمان را داشته و با آن احساس راحتی میکنید.
    • اگرچه "رفتار درمانی شناختی" برروی مشکلات زمان حاضر تکیه میکند اما راون درمانگر از گذشته شما هم سؤالاتی خواهد پرسید تا بهتربتواندبه شما کمک نماید.
    • شما میتوانید درمورد طول درمانتان به شکل کوتاه مدت , متوسط و یا طولانی مدت با او مشورت نمائید.
    • شما می توانید معمولأ با روان درمانگرتان راچع به موضوع مورد بحث برای هر جلسه به یک توافق دو طرفه برسید.

طرز کار "رفتار درمانی شناختی"

* روان درمانگر به شما کمک می کند تااجزاء مشکل ومعزلی که موجب عدم تعادل روانی تان گردیده را (مشکل , طرزفکر شما درمورد آن مشکل, احساساتی که در رابطه با آن مشکل تجربه کرده اید, تغییرات و ناراحتیهای جسمانی که تجربه کرده اید و سرانجام برخورد ورفتار شما درمقابل این مشکل چگونه بوده است) از هم جدا نموده و آنرا دریک دفترچه یادداشت نمائید.

* این نوع جداسازی به شما کمک کرده تابتوانید با دیدی واقع بینانه تری به مسئله خود بنگرید تا دریابید که آیا شما از روشهای رفتاری سالم و Helpful درحل مسائلتان استفاد کرده ویا ناخودآگاهانه از روشهای مضرو غیر سالمUnhelpful برای ح مشکلالتان بهره می جوئید.

* از این پس روان درمانگرسعی خواهد کرد تا به شما در جهت تغییرات فکری وگزینش رفتارهای سالم ومفید کمک نماید.
    * البته این کاملأ واضح است که صحبت کردن درمورد هر کاری ساده تر ازانجام دادن آن کاراست. بنابراین بعداز آنکه شما توانستید دریابید که چه نوع تغییرات فکری ورفتاری برای شما کمک کننده خواهدبود, روان درمانگرتان یک سری تکالیفی را در هر جلسه برایتان تعیین خواهد کرد. این نوع تمرینات به شما کمک میکند تا سریعتر تغییرات لازمه در ذهنتان جایگزین گردند. شما میتوانیدبا تمرینات زیر شروع کنید:
    * جاگزین کردن افکار ناراحت کننده با افکاری مفید که به شما درجلسات CBT توصیه شده است.
    * شناخت دقیقتری از رفتارهای مضر خود یافته وبجای این رفتارهای تخریبی از رفتارهای مفید و کمک کننده استتفاده نمائید.
    * در هر جلسه شما راجع به حالات وافکارورفتار هفته گذشته تان با روان درمانگرتان صحبت کرده واو به شما کمک کرده تا رفتاری سالم تری در قبال مسائل روزمره د ر پیش بگیرید.

* روان درمانگرهرگز شمارا مجبور به انجام کاری نخواهد کرد و ازشما نخواهند خواست تا کارهایی شما دوست ندارید انجام دهید. قدرت" رفتار درمانی شناختی" در این است که شما می توانید همچنان به تمرین و توسعه مهارت های خود حتی پس ازپایان جلسات روان درمانی ادامه دهید. این امرمیتواند یک نوع مانع و روش محافظتی برای بروز مشکلات روانی درآینده باشد.

"رفتار درمانی شناختی"تا چه حد مؤثر است؟

• این یکی از موثر ترین روشهای درمانی است. بلاخص زمانی که اضطراب یا افسردگی مشکل اصلی بیمار است.
    • این مؤثرترین روش درمانی برای افسردگی های متوسط و شدید است
    • "رفتار درمانی شناختی " میتواند به اندازه داروهای ضد افسردگی در درمان بسیاری ازافسردگیها مؤثر واقع شود.

چه نوع درمانهای دیگری درروانشناسی موجود است و چگونه میتوان آنها را با هم مقایسه کرد؟

"رفتار درمانی شناختی"در بسیاری از موارد برای روان درمانی مؤثر است. هرچند انواع دیگری ازروان درمانی موجود است . ما دراینجا فقط رایج ترین آنها را یعنی اضطراب و افسردگی را مورد بررسی قرار میدهیم.

• این روش برای همه افراد مفید نیست وبجای آن باید از روشهای دیگر گفتار درمانی استفاده کرد
    • رفتار درمانی شناختی درشرایطی خاص می تواند به اندازۀ دارورهای ضدافسردگی مؤثر باشد و تأثیر آن در درمان اضطراب بیشتر از داروهای ضد افسردگی می باشد.
    • در مورد افسردگی های شدید ، CBT و داروهای ضد افسردگی با هم استفاده می شوند. هنگامی که فرد افسرده است هرگونه تغییری بسیاردشواروتقریبأ ناممکن خواهد بود. بنابراین بهتر انست که بیمار اول داروی ضد افسردگی دریافت کند وبعد جلسات رفتار درمانی شناختی را برایش شروع کنند
    • داروهای آرامبخش و ضد اضطراب را نباید برای مدت زمان طولانی ا ستفاده کرد چون این دسته از داروها اعتیاد آور هستد. "رفتار درمانی شناختی" گزینۀدرمانی بهتری است

مشکلات موجود در مورد رفتار درمانی شناختی

• CBT یک راه حل درمانی سریع نمی باشد. درمانگر مانند یک مربی شخصی است که توصیه و تشویق می کند - اما نمی تواند آن را برای شما انجام دهد
    • گاهی اوقات افسردگی شما میتواند باعث کاهش قدرت تمرکز و انگیزه مورد نیاز برای تغییر شود.
    • برای غلبه بر اضطراب ، شما نیاز به مقابله با آن رادارید. این می تواند منجر احساس اضطراب بیشتری برای زمان کوتاه در شما گردد
    • درمانگر خوب جلسات خود را با سرعت و قدرت روانی شما وبا توافق شما تنظیم میکند . بنابراین شما قدرت کنترل درمان خود را میتوانید دردست بگیرد

طول درمان دررفتار درمان شناختی

طول درمان وابسته به نوع و درجه و شدت بیماری فرد میتواند بین 6 هفته تا 6 ماه باشد.
    "رفتار درمانی شناختی" یک روش درمانی پرطرفدار است و درمناطق مختلف کشور یک لیست انتظارطولانی مدت در پیش روی بیمارمیتواند باشد.
    اگر علایم باز گردند؟

همیشه خطر بازگشت اضطراب یا افسردگی برا فرد بیمار وجود دارد. اگربیماریتان برگشت شما میتوانید با مهارتهای که درجلسات CBT آموختید راحتتر این معزل جدید راکنترل نمائید. بنابراین ، این مهم است که مهارتهائی که در CBT آموختید را حتی در زمان بهبودتکرار نمائید. تحقیقات اخیر ثابت کرده اند این روش حتی بهتر از داروهای ضد افسردگی میتوانند برای پشگیری مؤثر باشند.
    رفتار درمانی شناختی چه تأثیری در زندگی من خواهد داشت ؟

افسردگی و اضطراب از دسته بیماریهای بسیار آزار دهنده وعذاب آورهستند . آنها به طور جدی می تواند بر توانایی فرد در کار کردن و لذت بردن از زندگی تاثیر گذار باشند. CBT بعید است که تأثیری منفی در زندگی شما داشته باشد کاملأبرعکس , CBT به شما کمک کرده تا از بروز افسردگی جلوگیری نمائید.
    چگونه می توانم برای این روش درمانی اقدام نمائیم؟

• با پزشک خانواده خود صحبت نمایید. آنها ممکن است شما را نزد کسانی که این در روش درمانی آموزش دیده اند ارجاع نمایند. -- بعنوان مثال ، روانشناس ، پرستار ، مددکار اجتماعی و یا روانپزشک
    • انجمن روان درمانگران انگلستان لیست افرادی که در رشته رفتار درمانی شناختی مدرک معتبر علمی دارند را دراختیار داشته و میتواند در اختیارشما بگذارد.
    • شما البته میتوانید از روش خود- درمانی از طریق مطالعه کتاب ویا کامپیوترکمک بگیرید

چه اتفاقی می افتد اگر من نتوانم به موقع از این روش درمانی استفاده کنم؟

شما میتوانید با پزشک خانواده خود صحبت کرده تا ازروشهای درمانی دیگری برایتان استفاده کنند.

• اطلاعات بیشتری در مورد انواع دیگر درمانها و جایگزین های آن مطالعه کنید
    • شما میتوانید از کتابهای موجود در مورد این نوع درمان استفاده کرده و میزان اطلاعات خود را بالا ببرید. این به شما کمک کرده تا در زمان درمان درک صحیح تری از آن داشته باشید.
    • صبر کنید تا ببینید آیا در وضعیت روحی تان بهبودی حاصل میگردد. شما همیشه میتوانید برای این روش درمانی تقاضا نمائید

10حقیقت کلیدی در مورد "رفتار درمانی شناختی"

• Change - تغییر در افکار و اعمال خود
    • Homework - تمرین مداوم آ نچه یاد گرفته شده
    • Action - آنچه را که آموختید انجام دهید نه اینکه فقط حرف آنرا بزنید.
    • Need - سعی کنید مشکلتان را سریعأ شناسائی نمائید.
    • Goals - به سمت هدف خود مصرانه حرکت کنید.
    • Evidence - تلاشی مستمر در جهت تحقق این درمان از خود نشان دهید.
    • View - مسائل راززوایای متفاوت بنگرید.
    • I can do it - به خود اطمینان داشته باشید.
    • Experience - باورهای خود را تست نمائید.
    • Write it down - از پیشرفتهای خود یاداشت بردارید.

ترجمه توسط:
    دکتر زهره فولادی

Farsi Editor: Dr Amir Sajjadi

Original leaflet produced by the Royal College of Psychiatrists' Public Education Editorial Board.
    Series Editor: Dr Philip Timms.
    Expert review: Dr Paul Blenkiron
    User and Carer input: RCPsych Patients and Carers Committee
    Original leaflet updated: August 2009
    Translated by: Dr Zohreh Fouladi. Peer reviewed by: Dr Ashok Jainer
    Translation dated: April 2010

Information about treatments can change rapidly and the College updates its mental health information leaflets regularly.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد