نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: مهر طلبی

1039
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25476
    تشکـر
    0
    تشکر شده 2 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

مهر طلبی

باسلام، من انسان مهر طلبی هستم، چون فرزند دوم بودم دختر! همیشه بخاطر دختر بودنم مورد تحقیر بوده ام!متاسفانه هم اکنون تبدیل ب انسانی عصبی و مهر طلب شده ام واقعا دوست دارم این حلق را از خودم دور کنم! وتبدیل ب انسانی نرمال شوم!دوست دارم گاهی واقعا کاری را انجام ندهم! ولی بخاطر رضایت دیگران بالاجبار انجام میدم!
    گاهی آنقدر این خلق مهر طلبی من زیاد میشود ک در زندگی زنوشویی ام مشکل ایجاد میکند! همسرم میگوید من بخاطر رضایت مادر و پدر و خوشحالی بقیه خودم و او و فرزندانم را آزار میدهم!
    خواهش میکنم ب من کمک کنید!
    ویرایش توسط مامان عسل : 01-14-2016 در ساعت 05:50 AM

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25805
    تشکـر
    101
    تشکر شده 328 بار در 183 پست
    میزان امتیاز
    9

پاسخ : مهر طلبی

نقل قول نوشته اصلی توسط مامان عسل نمایش پست ها
    باسلام، من انسان مهر طلبی هستم، چون فرزند دوم بودم دختر! همیشه بخاطر دختر بودنم مورد تحقیر بوده ام!متاسفانه هم اکنون تبدیل ب انسانی عصبی و مهر طلب شده ام واقعا دوست دارم این حلق را از خودم دور کنم! وتبدیل ب انسانی نرمال شوم!دوست دارم گاهی واقعا کاری را انجام ندهم! ولی بخاطر رضایت دیگران بالاجبار انجام میدم!
    گاهی آنقدر این خلق مهر طلبی من زیاد میشود ک در زندگی زنوشویی ام مشکل ایجاد میکند! همسرم میگوید من بخاطر رضایت مادر و پدر و خوشحالی بقیه خودم و او و فرزندانم را آزار میدهم!
    طبق همون تاپیکی که من اخیرا زدم بیشتر مشکلات روانی انسان ها مربوط به خانواده پدری میشه. شما هم به خاطر عدم آگاهی والدین از توجه به شما و محبت به شما دچار کمبود محبت شدین و الان دوست دارین مورد حمایت عاطفی بقیه قرار بگیرید... ولی باید دقت کنید که لازم نیست که همه از شما تعریف کنند و یا دوستتون داشته باشند....
    اول از همه باید خودت خودتو دوست داشته باشی. وقتش رسیده که خودت مهم باشی نه بقیه ....
    همسرت چقدر حمایت عاطفی میکنه ازت؟

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    دفتر قیطریه:
    ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
    دفتر سعادت آباد:
    ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
    دفتر شریعتی:
    ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه
    بارزترين و آشکارترين احتياجات شخص مهرطلب اين است که عطش فوق العاده شديدي براي جلب محبت و تصويب و رضايت ديگران دارد و هرطور که هست بايد کاري بکند که ديگران رفتار و گفتارش را بپسندند و تأييد کنند . بنابراين تشنه تصويب ، حمايت و مساعدت يک عده افراد حامي است . از هيچ کوچکي ( نوکرم ، چاکرم ، کوچيکم ، حقيرم ... زياد مي شنويم ) و از خودگذشتگي فرو گذار نيست تا به هر وسيله اي که ممکن است حمايت و محبت آنها را جلب کند . درست است اگر بگوييد همه کس از جلب محبت و تصميم ديگران خوشش مي آيد ولي بين خوش آمدن و تشنه و بي تاب چيزي بودن فرق است . انسان ممکن است از انجام کاري يا داشتن چيزي لذت ببرد و خوشحال شود ، اين کاملاً طبيعي است ولي در صورت عدم انجام آن يا نداشتن آن ( در عين حال که براي فرد زيان آور است ) دچار ناراحتي و عذاب شود ، رفتاري نادرست است تا جائيکه شخص را درمانده و مشوش مي کند . براي اينکه بفهميم فلان تمايل طبيعي است يا بيمارگونه بايد سه نکته را در نظر بگيريم :

شرط اول : آيا انجام اين ميل براي ما اجباري است يا اختياري ؟ به طور مثال اگر مصلحتتان به طور مسلم اقتضا مي کند دوستي مزور و آسيب رسان را نبينيد ، آيا مي توانيد بدون رنج زياد او را ترک کنيد ؟ يا اينکه بي اراده هستيد بارها تصميم مي گيريد و قول خود را مي شکنيد .

شرط دوم : جلب محبت و توجه تنها در مورد موضوع مخصوص يا فرد به خصوص مطرح نيست ، خانمي را در نظر بگيريد که دچار وسواس مهرطلبي است ، محتاج است جلب محبت هرکس را که با او تماس پيدا مي کند ، بنمايد و اين رفتار فرد مهرطلب را نمي توان حمل بر بي وفايي به ديگران يا بي بند و باري وي قلمداد کرد بلکه تنها به خاطر جلب محبت و توجه اطرافيان مي باشد .

شرط سوم : آيا عدم انجام کاري که رضايت اطرافيان را حاصل مي کند تشويش ، اضطراب يا خشم و يأس زيادي ايجاد مي کند . گاه خود شخص هم متوجه نيست و به اشکال مختلف آن را بروز مي دهد .
    مشخصات بارز افراد مهرطلب :

فرد مهرطلب با ميل و رغبت زياد چندين روز وقتش را براي همسايه مريض خود صرف مي کند ولي مکرر همين شخص خودش احتياج به پزشک دارد و مدتهاست از سردرد مي نالد ، معذالک هر روز اهمال مي کند . دوستي دارم که سقف خانه اش چکه مي کند و مدتهاست که اين تعمير کوچک را به تأخير انداخته ولي در عوض هر روز مثل يک مقاطع کار وظيفه شناس به کار بنايي برادرزاده اش مي پردازد و مجاناً وقت خود را براي رسيدن به ساختمان و کارهاي ديگر صرف مي کند . رسيدگي به امور مردم اخلاقي و با ارزش است ولي به گفته حضرت محمد ( ص ) که مي فرمايد : «‌ روشنايي که به خانه رواست به مسجد حرام است »‌ در اينجا منظور ما رفتار بيمارگونه است که شخص مهرطلب احساس گناه مي کند ، غالباً‌ دلش به دنبال کاري که منحصراً به نفع خودش باشد نمي رود و باطناً آن را گناهي عظيم و يک نوع خودخواهي قابل ملامتي مي پندارد و خود به خود از آن عمل دوري مي کند . تنبلي ، تحمل و قناعت مبالغه آميز غالب ايرانيان از همين است که اکثريت مردم ما از تيپ مهرطلب هستند و هر نفع شخصي را ( ولو مشروع و کاملاً به حق و ضروري باشد )‌ براي شخص خودش خودخواهي مي پندارد ، يا با اکراه به دنبالش مي رود يا آن کار براي خاطر قوم و خويش يا دوستي بايد انجام گيرد . بنابراين انرژي و فعاليتش در انجام آن کار چند برابر مي شود .

افراد مهرطلب ارزش و احترامي براي خود قائل نيستند به عنوان مثال عده اي از خانمهاي ايراني اگر در منزل تنها باشند حاضر به پخت غذاي دلخواه و يا تهيه سالاد براي خود نيستند و اين رفتار را حسن اخلاق پنداشته و دليل خودخواه نبودن خود مي دانند و عقيده دارند تنها خود را وقف خانواده و ديگران کرده اند .

از طرفي ديگر فرد مهر طلب توان گفتن « نه » و قدرت مخالفت را ندارد ، به طور مثال در جمع دوستان براحتي مي توان اينگونه افراد را سيگاري و معتاد نمود و به هر انحرافي کشاند . زيرا تصور مي کند اگر خلاف ميل اطرافيان عمل کند احساس گناه در وي به وجود مي آيد و ديگر مورد توجه و محبت نيست و نمي تواند از حمايت و ياري آنها برخوردار باشد و بالاجبار موافقت مي کند . سلامت خود ، پول خود ، وقت خود و امکانات خود را بدون ميل باطني در اختيار اطرافيان قرار مي دهد و به دنبال آن دستخوش کشمکش دروني با خود مي شود و دائماً خود را سرزنش مي کند که چرا اينقدر ضعيف عمل مي کند و از شدت فشار اگر هم مخالفت خود را ابراز کند باز خود را سرزنش مي کند که چرا گستاخي کرده است و طرف مقابل را آزرده خاطر نموده و مورد بي مهري آنها قرار خواهد گرفت و طبيعتاً در چنين شرايطي در خود احساس خستگي و سستي مي نمايد .

در صورتي که اينگونه نيست . اکثراً افراد ، جذب کساني مي شوند که از عزت نفس و اعتماد به نفس بالايي برخوردارند و براي خود ارزش و احترام زيادي قائل هستند و در روابطشان با ديگران برخورد منطقي و معقول کاملاً مشهود است . در عين رفتاري دوستانه و مردم دار ، مرز مشخصي براي حق و حقوق خود قائل هستند و در کمال ادب و احترام از انجام خواسته هاي غيرمنطقي و غيرمعقول حتي نزديکترين فرد زندگيشان سرباز مي زنند . گاه فرد مهرطلب به دليل نياز به « برتر و بهتر از ديگران نبودن »‌ و «‌ تحت تسلط و حمايت ديگران قرار گرفتن » گستره فعاليتش محدود است و از استعدادهايش به خوبي استفاده نمي کند.

همانطور که عنوان شد فرد مهرطلب براي خود حقي قائل نيست و از مطالبه حق مسلم و مشروع خود شرم دارد . اگر هم بنا به احتياج حق خود را مطالبه کند ، با نهايت عذرخواهي ، شرمندگي و احساس گناه ،‌ منتظر است که طرف او را خشن و بي ادب و قابل تحقير شمارد . يک دليل عمده اي که از مهرطلبان به ظاهر تمجيد و استقبال مي شود اين است که به دليل عوارض مهرطلبي حقوق زيادي براي خود قائل نيستند و مستعد تحمل هرگونه تحميلي مي باشند و به راحتي زير بار زور و فشار ديگران مي روند که مورد سوء استفاده زياد قرار مي گيرند . که در جامعه جزء محاسن اخلاقي قلمداد شده و ايرانيان را به عنوان افرادي صبور ، متواضع ، محجوب ، و فداکار معرفي مي کنند در صورتيکه شاعر مي گويد :‌

تواضع گرچه نيک است ،‌ اجر بيکران دارد
    نشايد کرد با هرکس ، که هيبت را زيان دارد

مشخصه ديگر اينکه ، فرد مهرطلب به دليل عدم جرأت ابراز وجود و مخالفت و حتي گرفتن حق خود معذالک صفاتي را که باطناً طالب است و خود ندارد ، يعني صفات قدرت طلبي را و قلدري را قلباً ستايش مي کند و در اينگونه گروهها طبيعتاً مردم به هرکس قلدرتر و متعدي تر باشد بيشتر احترام مي گذارند و او را آقا تر مي خوانند اينگونه روحيه خسارات فراواني به کشور وارد آمده است . صائب مي گويد :

هرکه تيغ مدارش کجي و خونريزي است

خلق عالم همه گويند که جوهر دارد !

انفجار عاطفي :

از طرفي ديگر اينگونه افراد به دليل اينکه شرايط ناخواسته زيادي را در طي زمان تحمل مي کنند بسيار حساس مي شوند و با وجود ظاهري آرام در برخورد با مسائل پيش پا افتاده گاه شدت عصبانيت آنها تناسب منطقي نداشته و فرد دچار انفجار عاطفي مي گردد و خشونت زيادي از خود نشان مي دهد که باعث شرمندگي فرد و آزردگي اطرافيان مي شود . خصوصيت ديگر فرد مهرطلب اين است که قدرت مقاومت و مبارزه و خصومت علني در او سلب مي شود ، البته نبايد تصور کرد که مهر طلب اساس رويه اش مبني بر مهرباني و جلب مهرباني است و دلش از عناد و کينه و خصومت مصفي است . نه اينطور نيست . غالباً پس از روانکاوي مفصل به خوبي ديده مي شود که در اعماق قلب اين اشخاص، در مخازن مخفي و مستور روحيه آنها ، مقدار زيادي کينه و عداوت انباشته است که ابداً خود آنها از وجود آن خبر ندارند .

شخص مهرطلب طبيعتاً‌ از کشمکش و مجادله گريزان است ، بنابراين از هر حرفي يا عملي که مجادله ايجاد نمايد احتراز مي کند و نهايت کوشش را دارد که کينه و عنادش ظاهر نشود ‌، و به ظاهر اطرافيان را مي بخشد و درصدد احقاق حق خود هم بر نمي آيد و تنها وسيله بروز احساسات واقعي او در پشت سر و غيبت مي باشد به جاي اينکه مسائل و اختلافات افراد با عکس العمل مناسب و منطقي آن هم در زمان مناسب ، برخورد و حل شود ، به شکل خود باقي مي ماند و دائماً کينه و ناراحتي از يکديگر روي هم انباشته مي شود . يا طرف مقابل تحمل شنيدن ندارد يا گوينده از مورد بي مهري قرار گرفتن نگران است . به طور مثال گروهي از خانمهاي مهرطلب سالهاي متمادي خود را مطيع و سازگار با همسرانشان نشان مي دهند و دائماً حرف شنوي داشته تا مورد مهر و محبت همسر قرار گيرند ، بعد از گذشت سالها تحمل شرايط ناخواسته فرد يا بايد رابطه را ترک کند يا با خوردن قرصهاي مختلف سالهاي بعد را به شکلي سپري نمايد .

رفتار فرد مهرطلب به صورت محبتهاي افراطي و سرويس دادنهاي اضافي بروز مي کند و متقابلاً‌ فرد مهرطلب بسيار شکننده و طالب دريافت قدرشناسي و محبت زياد مي باشد و چون خواسته اش غيرمنطقي است طبيعتاً‌ محبت دلخواه را دريافت نمي کند لذا باعث آزار خود و اطرافيان است . بي مورد نيست که مي گويند : « هر آنچه از دل برآيد لاجرم بر دل نشيند . »

از مشخصات ديگر اين اشخاص اين است که در بحث با اشخاص صاحب مقام ، غالباً‌ طابع نظر آنها مي شوند و عقيده خود را ولو صد در صد صحيح باشد ، بر خلاف عقيده طرف ابراز نمي کند اين نوع روحيه نيز خسارات فراواني به کشور ما وارد آورده زيرا اشخاص مقتدري که تصميماتشان در سرنوشت مردم تأثير زياد دارد ولو اينکه طالب راهنمايي صحيح هم باشند ، غالباً‌ دچار گمراهي تصديقهاي مهرطلبان متملق مي گردند .

حال چرا مرغ همسايه در فرهنگ ايراني غاز است ؟

فرد مهرطلب طبعاً‌ خود را کوچکتر و حقيرتر از ديگران مي بيند و هرچه خودش دارد از مال ديگران پست تر مي شمارد ، دائماً دليل براي خود مي تراشد تا خود را حقيرتر و قابل ملامت بخواند و از حقارت خود رنج برد و نسبت به ديگري بخل بورزد .

فرد مهرطلب تصويري که از خود ساخته شامل اين صفات : فداکاري ، مساعدت ، نوعدوستي ، سخاوت ، عدالتخواهي ، درستکاري ، مهرباني ، مهمان نوازي ، احساساتي ، رنجوري ،‌ متواضع ، عفو ، و اغماض به تعدي و ظلم ديگران ، در عشق فدائي و قرباني . . .

لازم به ذکر است که ريشه اين بيماري را مي توان در اثر تحقير زياد ، عزت نفس پائين و کمبود محبت از تولد تا بزرگسالي دانست به خصوص جو عاطفي و خانوادگي و شيوه تربيتي به کار گرفته شده در خانواده فرد ؛‌ و براي درمان آن فرد در ابتدا بايد به شناخت اين خصوصيات مبادرت ورزد و بعد همانطور که در طي زمان شکل گرفته است در طي زمان نيز در جهت رفع آنها برآيد
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    تشکر شده 6,747 بار در 2,688 پست
    میزان امتیاز
    13

وای با خوندن متن بالا فهمیدم .همه اطرافیانم تقریبا مهر طلب هستند .

البته بنا به گفته متن بالا اکثریت ایرانی ها این مشکل رو دارن .وتیپ مهر طلب دارن .

حالا بستگی به شدت مشکل داره .اگر واقعا زندگیتون رو مختل کرده در اسرع وقت به روان شناس مراجعه کنید .
    امضای ایشان
    خدا مرهم تمام دردهاست هر چه عمق

خراش های وجودت بیشتر باشد

خدا برای پر کردن آن بیشتر در وجودت جای می گیرد

خدایا دردهایم دلنشین می شود

وقتی درمانم " تویی "

5. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25476
    تشکـر
    0
    تشکر شده 2 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

دوستان افراد مهر طلب باید چی کار بکنند! چ تکنیکی استفاده کنند ک این مشکلشان حل بشه!!!! همه حرفای بالا برای تشخیص مهر طلبی بودن! ک!!!!

6. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25805
    تشکـر
    101
    میزان امتیاز
    9

دوستان افراد مهر طلب باید چی کار بکنند! چ تکنیکی استفاده کنند ک این مشکلشان حل بشه!!!! همه حرفای بالا برای تشخیص مهر طلبی بودن! ک!!!!
    مامان عسل من که گفتم بهت
    باید خودت باشی
    به خودت فکر کن نه بقیه
    وقتش رسیده که اینو متوجه بشی که خودت کافی هستی برای خودت
    لازم نیست زیادم به بقیه متکی باشی
    خودت خودتو دوست داشته باش
    عقاید خودتو تو خانواده و فامیل بیان کن و از این مساله نترس که کسی بدش بیاد
    واسه خودت یه سری کارها انجام بده
    به خودت برس
    واسه خودت برو خرید انجام بده
    اینم باید قبول کنی که ارزش تو در قبال کارهایی که واسه بقیه میکنی نیست
    ارزش تو بالاتر از این حرفهاست
    بابای عسل هم میتونه با مهر و محبتش این نیاز مهر طلبی تو رو ارضا کنه
    کافی بود یا بازم بگم؟
    امضای ایشان
    فرعون باشی یا قارون یا انیشتین یا نیوتن....
    آخرت خاک است و مرگ
    دنبال چیزهایی باش که ابدی هستند...

7. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25476
    تشکـر
    0
    تشکر شده 2 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

خخخخ! عالی شیر فهم شیر فهم شدم! ضمنا من مامانی هستم ک مثل عسل شیرینم اسم دخترم نیاکان هست، بازم ممنونم

8. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25805
    تشکـر
    101
    میزان امتیاز
    9

خخخخ! عالی شیر فهم شیر فهم شدم! ضمنا من مامانی هستم ک مثل عسل شیرینم اسم دخترم نیاکان هست، بازم ممنونم
    خواهش میکنم
    در کل باید یکمی سعی کنی به قول گفتنی مغرورتر بشی ولی دیگه نه اونقدر مغرور عین بعضیا که از دماغ فیل افتادند
    اگه بتونی به یک تعادل برسی بین مهرطلبی و غرور
    اون وقت هست که مشکلت به صورت کامل رفع میشه
    بازم سوالی بود خوشحال میشم پاسخگو باشم
    ارزوی موفقیت و شادکامی بیش از پیش
    امضای ایشان
    فرعون باشی یا قارون یا انیشتین یا نیوتن....
    آخرت خاک است و مرگ
    دنبال چیزهایی باش که ابدی هستند...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد