نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: تنبلی تخمدان

976
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26206
    تشکـر
    1
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

تنبلی تخمدان

سلام دوستان،من لاله ۲۲ سالمه،امروز عضو شدم؛۴ساله ازدواج کردم،تصمیم به بارداری داشتم که متوجه شدم کمی تنبلی تخمدان دارم،این ماه از روز ۴ عادت به دستور پزشک شبی ۲عدد کلومیفن به مدت ۵ شب مصرف کردم،روز ۱۰ سیکل سونو کردم یه فولیکول به قطر ۱۸توی تخمدان چپ داشتم و از شب ۱۲ سیکل یه شب درمیون نزدیکی؛روز ۱۴عادت دیگه توی سونوی واژینال فولیکول نبود!نگرانم،دکترم میگه شاید تخمک آزاد شده اما من گیج شدم...چرا کیت تخمک گذاری چیزی نشون نداد،توروخدا اگه کسی میدونه جواب بده

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : تنبلی تخمدان

نقل قول نوشته اصلی توسط *لاله ی عاشق* نمایش پست ها
    سلام دوستان،من لاله ۲۲ سالمه،امروز عضو شدم؛۴ساله ازدواج کردم،تصمیم به بارداری داشتم که متوجه شدم کمی تنبلی تخمدان دارم،این ماه از روز ۴ عادت به دستور پزشک شبی ۲عدد کلومیفن به مدت ۵ شب مصرف کردم،روز ۱۰ سیکل سونو کردم یه فولیکول به قطر ۱۸توی تخمدان چپ داشتم و از شب ۱۲ سیکل یه شب درمیون نزدیکی؛روز ۱۴عادت دیگه توی سونوی واژینال فولیکول نبود!نگرانم،دکترم میگه شاید تخمک آزاد شده اما من گیج شدم...چرا کیت تخمک گذاری چیزی نشون نداد،توروخدا اگه کسی میدونه جواب بده

تنبلی تخمدان و به دنبال ان ناباروری مشکلی است که بسیاری از زنان از ان رنج می برند. برای درمان این مشکل بایستی از ریشه علت یابی کرد که به طور جامع و مفید در ادامه به همراه راههای درمان این مشکل را برایتان شرح می دهیم.
    در تخمدان زنان سلولهای اولیه ای وجود دارد که که این سلول تبدیل به تخمک میشوند و در صورت لقاح با اسپرم جنین بوجود خواهد آمد اما تخمک چگونه و چرا بوجود می آید
    درون مغز هر انسانی غده ای با نام هیپوفیز وجود دارد و داستان تخمک از اینجا آغاز میگردد
    اول هر دوره پریودی هیپوفیز دستور(هورمونی) با نام FSH را صادر میکند که به تخمدان دستور میدهد که چند سلول از سلول های اولیه ای را که فقط در تخمدان وجود دارد رشد بده و تخمدان 9 الی 10 تا از این سلولها را انتخاب میکند وشروع به رشد دادن آنها میکند این سلولهای در حال بزرگ شدن از خودشون دستوری (هورمون) با نامهای استروژن و پروژسترون تولید میکنند برای رحم که به رحم دستور میده که خودتو برای ورود تخمک و یک بارداری احتمالی آماده کن و رحم هم شروع به رشد کردن و آماده کردن خودش میکنه و دیواره هاش رو بیشتر میسازه (با مویرگهای بسیار ظریف)
    بین روزهای 12 تا 16 بعد از آخرین پریودی دوباره هیپوفیز یک دستور دیگه ( هورمون) با نام LH میده که به تخمدان دستور میده بزرگترین و بهترین و آماده ترین سلول را برای تخمک شدن به رحم بفرست و فقط 1 سلول را و به بقیه سلولهایی که این ماه آماده کردی هم برای پشتیبانی از تخمک به ساختن هورمون پروژسترون ادامه بدهند تا اگر جنینی به وجود آمد بتونه به زندگی داخل رحمی اش ادامه بده اگر حاملگی صورت بگیره جنین به همون سلولهای پشتیبانی که پروژسترون تولید میکردند دستور ادامه تولید پروژسترون را میدهد واگر حاملگی نداشته باشیم هیپوفیز دوباره همون دستور FSH را میدهد
    سلولهای قبلی تحلیل می روند و تخمدان دوباره شروع به رشد دادن سلولهای جدید میکند و هر ماه این داستان از زمان بلوغ تا یائسگی ادامه دارد

دلایل تنبلی تخمدان
    از جمله دلایلی که باعث تداخل میشه در این چرخه (هیپوفیز- تخمدان- رحم)
    چاقی (چربی بدن افراد چاق میتونه باعث زیاد شدن هورمون استروژن و هورمون مردانه بشود)
    علت های ژنتیکی
    استرس های روحی
    مشکلات هورمون انسولین و دیابت
    مشکلات و بیماریهای تیروئیدی
    مشکلات غده فوق کلیوی
    تومورهای مغزی
    مشکلات وبیماریهای عفونی ومیکروبی لگن ورحم
    بعضی داروها با پروژسترون ها و هورمون های
    و خیلی دلایل شناخته شده و غیر شناخته شده دیگه میتونه باعث تداخل در عملکرد درست تخمدان بشه
    علائم بیماری تنبلی تخمدان

اولین و مهمترین علامتی که میتونیم بفهمیم دچار مشکلات تخمدانی شدید نامنظم شدن پریودی ها( قاعدگی) است
    از شایعترین مشکلات تخمدانی تنبلی تخمدان (PCO) یا سندرم تخمدان پلی کیستیک است
    نامنظمی قاعدگی بصورت قطع قاعدگی - طولانی شدن قاعدگی- قاعدگی شدید و...
    نازایی ( البته با درمان بهبود می یابد)
    چاقی
    افزایش هورمون های مردانه
    جوش و آکنه
    افزایش موهای صورت و ضخیم شدن موها
    کاهش موهای پیشانی
    چرب شدن پوست بدن
    اکانتوزیس نیگریکانس است یکی از علامتهایی که در سندرم پلی کیستیک تخمدان (تنبلی تخمدان) در افراد چاق مشاهده میگردد که بیشتر در قسمتهای گردن - زیر بغل - زیر پستان - کشاله ران است
    در سونوگرافی کیست های متعدد یافت (میشود البته گاهی با وجود این که بیماری وجود دارد اما سونوگرافی منفی میشود پس فقط به جواب منفی سونوگرافی نمیتوان اکتفا کرد) ولی سونوگرافی بهترین راه پیگیری بیماری هست و از طرفی وقتیسونوگرافی از راه واژینال باشه جواب دقیقتری از بررسی تخمدان را داریم اما در دختران باکره نمیتوان از این راه استفاده کرد و از طرفی چربی زیاد شکم در برخی بیمارها و بعضی دلایل دیگر میتواند در جواب سونوگرافی اختلال ایجاد کند
    ممکن است قند خون بالا باشد
    در برسی آزمایشگاهی LH بالا است و FSH پایین است
    میزان هورمون استروژن بالا است
    در کم کاری تیروئید تنبلی تخمدان یا (PCO) دیده میشود
    برخی داروها میتوانند در ایجاد بیماری موثر باشند

راههای درمان تنبلی تخمدان
    روند درمان PCO حداقل 6 ماه تا 1 سال است و اثرات درمان حدود 1 سال بعد از شروع درمان مشخص میشود
    برای موهای زائد از لیزر استفاده میکنند
    افراد چاق باید وزن خود را کاهش دهند و کاهش وزن در روند درمان بسیار- بسیار زیاد موثر است

داروهای تنبلی تخمدان
    سیپروترون کامپاند (دیان) diane شروع روز پنجم قاعدگی به مدت 21 روز هر شب 1 عدد مصرف شده وبعد از تمام شدن هربسته 7روز دارو نمی خورید و از روز 8 بسته بعدی را آغاز میکنید و یا LD مصرف شود به هر حال جز اساسی درمان برای بهبودی مصرف داروهای پیشگیری از بارداری است برای تنظیم در مدت چرخه های قاعدگی
    اسپیرونولاکتون 25 میلیگرم به میزان 2 عدد قرص هر روز
    متفورمین 500 میلیگرم روزی 1 عدد بهتر است (این دارو در شرایطی که فرد اضافه وزن دارد و شواهدی دال بر بالا بودن قند خون داریم داده شود)
    هر سه داروی بالا در حدود 1 سال درمان شما را به بهبودی می رسانند اما داروهای اصلی ورزش - کاهش استرس حال این استرس چه خود را با پرخوری پدیدار کند وچه با بی اشتهایی فرقی نخواهد داشت چون شما را متضرر خواهد کرد
    داروهای دیگری نیز برای درمان وجود دارد که بر حسب علت بروز بیماری به فرد داده میشود مثل وقتی که متوجه شویم فرد دارای مشکلات تیروئیدی است و یا دارای مشکلات غددی باشد که فرد در این صورت حتما باید به یک پزشک متخصص غدد مراجعه کند و پیگیری کند
    مصرف اسپیرونولاکتون همراه با سیپروترون کامپاند به همراه هم مشکلی ندارد به نظر برخی اساتید مصرف این دو موجب اثر بخشی بهتر نیز میگردد اما بهتر است متفورمین را در ساعات دیگر وبه همراه یکی از وعده های غذایی میل شود.

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    دفتر قیطریه:
    ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
    دفتر سعادت آباد:
    ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
    دفتر شریعتی:
    ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد