نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: رفتار با فرزند پرخاشگر

1163
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26450
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

رفتار با فرزند پرخاشگر

با سلام من مادری 45 ساله هستم که فرزند 16 ساله سال سوم تجربی دارم 16 سال فرزندم با من زندگی کرد 14 سال از همسرم جدا شدم امسال تصمیم به ازدواج گرفتم اول تابستان فرزندم بعد شنیدن از منزل فرار و برای قهر به منزل پدرش رفت و لی بعد دو روز به منزل برگشت و من را از منزل بیرون کرد من اکنون باز بدلیل اینکه ایشان مشکلاتی از جمله سیگار پیدا کرده باز به منزل می خواهم بر گردم قابل به ذکر است در این مدت نهار شام و تمیز کردن منزل بعهده داشتم و یک خانه نزدیک خانه ایشان (خودم )گرفتم لطفا برای اینکه این مسله آرام تر پیش برود من را راهنمایی کنید باید بگویم هیچ فامیل یا اقوامی در این ضمینه مسولیت بعهده نمیگیرد

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : رفتار با فرزند پرخاشگر

نقل قول نوشته اصلی توسط زهرا خوشدل نمایش پست ها
    با سلام من مادری 45 ساله هستم که فرزند 16 ساله سال سوم تجربی دارم 16 سال فرزندم با من زندگی کرد 14 سال از همسرم جدا شدم امسال تصمیم به ازدواج گرفتم اول تابستان فرزندم بعد شنیدن از منزل فرار و برای قهر به منزل پدرش رفت و لی بعد دو روز به منزل برگشت و من را از منزل بیرون کرد من اکنون باز بدلیل اینکه ایشان مشکلاتی از جمله سیگار پیدا کرده باز به منزل می خواهم بر گردم قابل به ذکر است در این مدت نهار شام و تمیز کردن منزل بعهده داشتم و یک خانه نزدیک خانه ایشان (خودم )گرفتم لطفا برای اینکه این مسله آرام تر پیش برود من را راهنمایی کنید باید بگویم هیچ فامیل یا اقوامی در این ضمینه مسولیت بعهده نمیگیرد

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    دفتر قیطریه:
    ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
    دفتر سعادت آباد:
    ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
    دفتر شریعتی:
    ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

شاید شما هم جزو والدینی باشید که از نگرانی درباره دیرکردن فرزندتان یا اینکه با چه کسی است و چه کار می کند ، خسته شده اید. ممکن است که از تلاش برای ارتباط برقرار کردن و پایان یافتن کشمکش ها ناامید شده باشید.
    با وجودی که ممکن است والدگری یک نوجوان پرخاشگر کاری غیرممکن به نظر برسد، گام هایی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آنها فضای خانه را آرام تر و به فرزندتان کمک کنید تا مرحله انتقال به جوانی را با موفقیت سپری کند.
    زمانی که نوجوانان شروع به ابراز استقلال و جستجوی هویت خود می کنند تغییرات رفتاری را تجربه می کنند که ممکن است برای والدین عجیب و غریب و پیش بینی ناپذیر به نظر برسد. کودک شیرین و فرمانبردار شما که تا پیش از این نمی توانست از شما جدا شود، اکنون تا چندین متری شما دیده نمی شود ودر واکنش به هر حرف شما با چشمان برافروخته و کوبیدن در پاسخ می دهد. این موارد متاسفانه رفتارهای طبیعی یک نوجوان هستند. اما یک نوجوان پرخاشگر مشکلات رفتاری، هیجانی و یادگیری فراتر از یک نوجوان عادی نشان می دهد. او ممکن است به طور مکرر رفتارهای پرخطر مثل پرخاشگری ، فرار از مدرسه، سوء مصرف مواد یا الکل ، روابط جنسی ، آسیب به خود، دزدی یا دیگر رفتارهای بزهکارانه را بروز دهد. هم چنین ممکن است است نشانه هایی از مشکلات سلامت روان مثل افسردگی ، اضطراب یا اختلالات خوردن را داشته باشد. از آنجایی که هر رفتار منفی که بارها و بارها تکرار می شود، می تواند نشانه ای از یک مشکل زیربنایی باشد، بسیار اهمیت دارد که والدین بداننند چه رفتارهایی در طول دوران نوجوانی طبیعی و چه رفتارهایی غیرطبیعی است.
    همه نوجوانان نیاز به دوست داشته شدن دارند.
    نوجوانان افرادی با شخصیت ها و علائق منحصر به فرد هستند . مهم نیست که نوجوان شما چقدر از لحاظ عاطفی از شما دوری می کند ، مهم نیست که نوجوان شما چقدر مستقل به نظر می رسد یا چقدر پرخاشگری می کند. او هم چنان نیازمند توجه و احساس دوست داشته شدن از سمت شماست.
    آگاهی از رشد در دوره نوجوانی:

نه ، نوجوان شما یک موجود بیگانه از یک سیاره دوردست نیست بلکه اندکی متفاوت شده است. مغز یک نوجوان هم چنان به طور فعال در حال رشد و تحول پردازش اطلاعات است. لوب پیشانی (بخشی از مغز که برای مدیریت هیجان ها ، تصمیم گیری، استدلال و کنترل بازداری ها به کار می رود) در طول سال های نوجوانی بازسازی شده و سیناپس های جدیدی را شکل می دهد. البته رشد مغز به طور کامل تا اواسط 20 سالگی طول می کشد.
    ممکن است فرزند شما قد بلند تر از شما شده باشد و به نظر بالغ بیاید اما در بیشتر موارد نمی تواند در مورد مسائل در سطح افرادبزرگسال فکر کند. هورمون هایی که در این دوره تولید می شوند ، مسائل را پیچیده تر می کنند. این تغییرات بیولوژیکی می تواند توضیحی برای رفتارهای تکانشی و پرخاشگرانه و ضعف در برخی از مهارت ها باشد. آگاهی از رشد نوجوان می تواند به شما کمک کند راه هایی برای حفظ ارتباط با فرزندتان و غلبه بر مشکلات این دوره پیدا کنید.

برخورد با نوجوان پرخاشگر:

از آنجایی که خشم اغلب دیگر هیجان ها مثل فرسودگی، شرم ، غمگینی ، ترس یا آسیب پذیری را می پوشاند ، می تواند برای بسیاری از نوجوانان چالش زا باشد. زمانی که فرزند شما نمی تواند با این احساسات مقابله کند ، ممکن است فریاد بزند یا در اتاق را محکم بکوبد.
    چالشی که والدین با آن روبرو هستند کمک به نوجوانان برای مقابله با هیجانات و برخورد با خشم با یک روش سازنده است:

1) قوانین و پیامدها را مشخص کنید:
    زمانی که شما و فرزندتان آرام هستید برای او توضیح دهید که هیچ اشکالی ندارد که او احساس خشم داشته باشد و احساسات امری طبیعی هستند. اما روش هایی که او برای ابراز خشم خود به کار می برد غیر قابل پذیرش هستند. اگر او فریاد بزند با پیامدهایی روبرو خواهد شد (مثلا محروم شدن از رفتن به مهمانی) . افراد در دوره نوجوانی بیش از هر زمان دیگری به قانون نیاز دارند.

2) کشف کنید چه چیزی در زیر خشم نهفته است:
    آیا فرزند شما غمگین یا افسرده است؟
    آیا او نسبت به همسالانش احساس بی کفایتی یا حقارت می کند؟
    آیا نیاز به کسی دارد که بدون قضاوت کردن به حرف هایش گوش دهد؟
    آیا از موضوعی نگران است؟

3) از نشانه های هشدار دهنده خشم آگاه شوید:
    آیا فرزندتان قبل از عصبانیت سردرد دارد؟
    آیا در مدرسه کلاس خاصی دارد که همیشه او را عصبانی می کند؟
    اگر نوجوان شما بتواند نشانه های هشدار دهنده ای که او را به جوش می آورد شناسایی کند، خواهد توانست قبل از آنکه خارج از کنترل شود خشمش را کنترل کند.

4) به نوجوان خود کمک کنید راه های سالمی برای آزاد کردن خشم خود پیدا کند:
    ورزش، بازی های گروهی و یا راه های ساده ای مثل پانچ گردن یا پاره کردن کاغذهای باطله می تواند به آزاد شدن تنش و خشم کمک کند بسیاری از نوجوانان از هنر یا نویسندگی برای ابراز خلاقانه خشم خود استفاده می کنند.

5) به نوجوان خود زمان و فضایی دهید تا خود را بازیابد:
    زمانی که نوجوان عصبانی است به او اجازه دهید زمانی را در اتاق خودش یا فضایی دیگر به خلوت بگذراند تا آرام بگیرد. تا زمانی که عصبانی است، هرگز به دنبال او نروید و از او نخواهید که عذرخواهی کند یا توضیح بدهد.

6) خشم خود را مدیریت کنید:
    اگر شما خلق و روحیه مثبت خود را از دست دهید، نخواهید توانست به فرزند خود کمک کنید. اگر چه سخت است اما شما باید بدون تاثیر پذیری از عصبانیت فرزندتان ، آرام بمانید. برای این کار می توانید یک لیست تهیه کنید و کارهای آرام بخشی را درآن یادداشت کنید که به شما کمک می کند موقع عصبانیت فرزندتان خود را آ رام کنید ( مثلا نوشیدن یک لیوان آب ، ارسال یک پیام کوتاه به یک دوست، تغییر دادن کانال تلویزیون، رفتن به یک اتاق دیگر و ...). به یاد داشته باشید اگر شما یا دیگر اعضای خانواده فریاد بزنند یا چیزی را پرتاب کنند ، توجوان به طور طبیعی فرض خواهد کرد که این روش ها روش های مناسبی برای ابراز خشم هستند.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26450
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

با تشکر از راهنمایی شما متاسفانه فرزندم راه برای تخلیه مشکلات دارد اشتباه میرود متاسفانه ما والدیدین خراب میکنیم و بعد دنبال مشاور میگردیم الان فرزندم من را منزل راه نمیدهد میگوید پشت در نهار بزار برو من نهار شام و نظافت منزل را در زمانی که مدرسه نیست انجام میدم و وقتی من منزل هستم خونه نمیاد من با همسر دومم در روبروی ساختمان منزل گرفتیم من سوالم این است جه کار کنم که ایشان منو در خانه خودم راه بده ؟شاید برای همه مسخره باشه ولی من چون فرزندم یکبار از منزل خارج شب و یک شب نیامد من حاضر شدم خودم بیرون برم ولی ایشان در این جامعه بیرون منزل نباشد البته فقط اشتباه من این بود که تصمیم به ازدواج مجدد گرفتم ایشان هم از این مسله سو استفاده دارد میکند ولی من مشکلم منزل نیست راه زندگی باید بشناسد و عمقی حل شود ایشون الان دوستای ناجور منزل میاورد و سیگار هم میکشد در عرض 3 ماه عصبانیت واعتراض به ازدواج منرا به این شکل دارد پاسخ میدهد من میترسم دارد بیراهه میره اون که بچه ترسویی بود الان اشتباه زیاد میکنه از کسی حرف شنویی نمیکنه من اول باید دوباره به منزل راه پیدا کنم میخواهم بدانم چکار کنم

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21182
    تشکـر
    764
    تشکر شده 1,211 بار در 755 پست
    میزان امتیاز
    10

ببخشید من نمیتونم راهنماییتون کنم .
    فقط یه چیزو حیفم اومد نگم ...اونم اینکه خییییلی وار خوبی کردین که ازدواج کردین ...کسایی رو میشناسم که خودشونو جوونیشون رو پای بچه هاشون میزارن اخرشم این میشه ..زودتر از اینها باید ازدواج میکردین .الانم انشالله خوشبخت و موفق بشید و به پای هم پیر و شاد بشین و امیدواااارم مشکلتون با پسرتون هم حل بشه و سه تایی یه خانواده خوشبخت رو تشکیل بدین .

5. کاربران زیر از ghazal1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21119
    تشکـر
    252
    تشکر شده 188 بار در 121 پست
    میزان امتیاز
    9

اینجور که مشخصه بچه شما پسره و معمولا پسرها با ناپدری سخت کنار میان همون جور که دخترا معمولا با نامادری ناسازگاری دارن. مشخصه نمی تونه همسر شما رو به عنوان پدر قبول کنه که اابته قرارم نیست جای پدرش باشه از یه طرفم تو سن حساسیه و دچار این بحران ها شده. اگه به قول خودتون بچه حرف شنویی بود می شد ببریش پیش مشاور تا اون براش توضیح بده که تو هم نیاز به یه هم دم داری و قرار نیست تا ابد تنها بمونی و اونم بلاخره یه روز میره سر خونه زندگی خودش و همسر شما قصد ندازه جای پدرش رو پر کنه. تا زمانی که نتونه این موضوع رو درک کنه این ناسازگازی ها ادامه داره.
    امضای ایشان

تنها کسی که با من درست رفتار می کند، خیاط من است
    که هربار اندازه های جدیدم را می گیرد. بقیه به همان اندازه های قبلی چسبیده اند
    و توقع دارند من خودم را با آنها جور کنم.

جرج برنارد شاو

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد