نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: هدف زندگی چیه ؟

1219
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16830
    تشکـر
    25
    تشکر شده 17 بار در 13 پست
    میزان امتیاز
    9

هدف زندگی چیه ؟

بچه ها هدف زندگی چیه ؟ من چرا خلق شدم
    خدا هدفش از خلقت من چی بوده؟
    دارم به زندگیم نگا میکنم جز شکست توش چیزی نبوده من یه بدبخت شکست خوردم دارم داغون میشم انقد گریه کردم کهچشام باز نمیشن
    چیکار کنم؟
    تو درس تو زندگی هیچی نیستم دارم پرپر میشم هر روز به امید مردن زندگیمو ادامه میدم .
    تو عمرم هیچ دوستی نداشتم . درسای کارشناسی هیچی یادم نیست. عرضه ندارم از کارای ارشدم یه مقاله بدم . مدرک زبان ندارم . هیچوقت دوست پسر نداشتم البته نمیخواستم داشته باشم اما از ته قلبم می خوام ازدواج کنم که نیست. بچه ها مون همه رفتن خارج هم ازدواج کردن و هم دارن دکتری میخونن . شغلی ندارم . درموندم . مفید نیستم . عمرم داره میره احساس میکنم مثل علی مردان خان تو قصه هام . چون هیچوقت با کسی دوست نبودم نمیتونم نظر همکلاسیامو برای ادامه زندگی بدونم تت ایده بگیرم کلا تنهایی باید فک کنم و تصمیم بگیرم .
    هیچ امیدی به آیندم ندارم
    آرزو دارم برای ادامه تحصیل برم خارج اما احساس بی سوادی میکنم. یعنی لیاقت رفتنو دارم؟ اصلا چطور میتونم اقدام کنم؟ دوس دارم ازدواج کنم تا با همسرم دردودل کنم تا بهم آرامش بده بتونم ازش مشورت و کمک بخوام تا دیگه نیاز به هیچ دوستی نداشته باشم با خیال راحت به شونه هاش تکیه کنم بدونم عمرم به فنا نمیره .
    چرا حسمیکنم درسای کارشناسی رو هیچی بلد نیستم؟ میترسم برم سر کار چیزی بلد نباشم آبروم بره من یه بی مصرفم که فقط مصرف کننده هست مثل یه عقب مونده هستم کمکم کنین لطفا

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    تشکر شده 1,788 بار در 1,138 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : دارم خفه میشم کمکم کنید

سلام!! چند ساله تونه؟؟ خب ازدواج قسمت هستش باید تحمل داشته باشید یا از خدا بخواین کسی که قسمتتون هست زودتر بهتون برسه...

در مورد کارشناسی !!خودم منم یادم رفته دوباره نشستم می خونم ، زبانم تقویت می کنم این که اصلا مشکل بزرگی نیست!!

برا رفتن به خارج باید اول زبان و سطح علمی تون بالا ببرید وبرای این منظور یک برنامه یک ساله یا دوساله برزید...

3. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16830
    تشکـر
    25
    میزان امتیاز
    9

پاسخ : هدف زندگی چیه ؟

27 سالمه دارم میپوکم شدم یه دختر خرفت ترشیده و بی مصرف که از همکلاسیام کمترم خیلی کمتر نمیتونید درکم کنین دقیقا حس کسی رو دارم که با لباس پاره و پر از نجاست نشستم تو مجلس عروسی حس حقارت چطور بگم

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    میزان امتیاز
    0

دختر این چه حرفیه!! اول از همه اعتماد به نفس داشته باش !! در قانی مگه کسی ازدواج نکنه ادم نیست!! استادی داریم دانشکده هفتاد وچند سالشه مجرد وجز پروفسور های معروف جهان هم هست!! اعتقادات خوبی هم به خدا واسلام داره...

روان پزشک برید تا این حس به صورت مصرف دارو از شما برطرف بشه تا از زندگی لذت ببرید...

6. 2 کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3968
    تشکـر
    929
    تشکر شده 488 بار در 253 پست
    میزان امتیاز
    10

منم وقتی با فوق دیپلم زپرتی بین یه سری کارشناس ارشد و دکترای برق شریف مشغول به کار شدم همین حس رو داشتم. ولی اون محیط یه محرک شد تا تحصیلاتم رو ادامه بدم. به جنبه های مثبت موقعیتت هم نگاه کن

8. 2 کاربران زیر از hamidrm بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    16830
    تشکـر
    25
    میزان امتیاز
    9

آقا چرا عنوان تایپیکو عوض کردید اسم عنوان دارم خفه میشم کمکم کنید بود بابا این بهترین تعریف برای حال منه حتی عرضه نگهداشتن عنوان تایپیک خودمم ندارم

10. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

نقل قول نوشته اصلی توسط مهرناز123 نمایش پست ها
    بچه ها هدف زندگی چیه ؟ من چرا خلق شدم
    خدا هدفش از خلقت من چی بوده؟
    دارم به زندگیم نگا میکنم جز شکست توش چیزی نبوده من یه بدبخت شکست خوردم دارم داغون میشم انقد گریه کردم کهچشام باز نمیشن
    چیکار کنم؟
    تو درس تو زندگی هیچی نیستم دارم پرپر میشم هر روز به امید مردن زندگیمو ادامه میدم .
    تو عمرم هیچ دوستی نداشتم . درسای کارشناسی هیچی یادم نیست. عرضه ندارم از کارای ارشدم یه مقاله بدم . مدرک زبان ندارم . هیچوقت دوست پسر نداشتم البته نمیخواستم داشته باشم اما از ته قلبم می خوام ازدواج کنم که نیست. بچه ها مون همه رفتن خارج هم ازدواج کردن و هم دارن دکتری میخونن . شغلی ندارم . درموندم . مفید نیستم . عمرم داره میره احساس میکنم مثل علی مردان خان تو قصه هام . چون هیچوقت با کسی دوست نبودم نمیتونم نظر همکلاسیامو برای ادامه زندگی بدونم تت ایده بگیرم کلا تنهایی باید فک کنم و تصمیم بگیرم .
    هیچ امیدی به آیندم ندارم
    آرزو دارم برای ادامه تحصیل برم خارج اما احساس بی سوادی میکنم. یعنی لیاقت رفتنو دارم؟ اصلا چطور میتونم اقدام کنم؟ دوس دارم ازدواج کنم تا با همسرم دردودل کنم تا بهم آرامش بده بتونم ازش مشورت و کمک بخوام تا دیگه نیاز به هیچ دوستی نداشته باشم با خیال راحت به شونه هاش تکیه کنم بدونم عمرم به فنا نمیره .
    چرا حسمیکنم درسای کارشناسی رو هیچی بلد نیستم؟ میترسم برم سر کار چیزی بلد نباشم آبروم بره من یه بی مصرفم که فقط مصرف کننده هست مثل یه عقب مونده هستم کمکم کنین لطفا

تذکر این نکته را به عنوان مقدمه خاطرنشان می سازیم که «آفرینش»، لباس به وجود آمدن است که خداوند آن را بر پیکره نیستی (عدم) پوشانده و با به وجود آوردن همه، آنها را از زاویه نیستی، به گرمای خورشید هستی، منتقل ساخته است. از این رو، «وجود»، خود نعمتی است که از آبشار الطاف الهی سرچشمه گرفته است و اگر چیزی امکان و شایستگی آفرینش و به وجود آمدن داشت، اما آفریده نمی شد، آن وقت جای انتقاد بود؛ زیرا با نگاه عقل و فطرت، به خوبی آشکار می شود که همیشه «بودن» و «داشتن»، بهتر از «نبودن» و «نداشتن» است.
    هدف آفرینش

1. معنای هدف، باید مشخص شود. «هدف برای هر کار و هر راه، نقطه ای است که آن راه و کار، به آن ختم می شود».
    دقت کافی در این نکته، ما را از خطاهای بسیاری ایمنی می بخشد. در طول تاریخ بشر، این خطاها بر سر راه کسانی قرار گرفته که به معنای صحیح «هدف» نیندیشیده و یا آن را نیافته اند. از این رو، آنچه را که لازمه زندگی و یا از اجزای حیات دنیوی بشر بوده و در مواردی ایده آل برای بخشی از زندگی به حساب می آمده، به اشتباه، هدف برای تمام حیات تلقی نموده اند و با توجه به چگونگی این تلقی و انتخاب، دچار زیان در زندگی یا شکست های روحی شده اند. در این باب، می توان به کسانی اشاره کرد که بهره مندی از لذت ها و شهوت ها را هدف دانسته اند؛ در حالی که این، تصور غلطی است؛ زیرا آن چه جزء زندگی است، نمی تواند هدف زندگی باشد.

برای چنین افرادی، پس از پایان زندگی، - حیات دنیوی - رسیدن به هدف، هیچ تصویری ندارد. کسانی که رسیدن به مدارج عالی علمی را هدف زندگی خود دانسته اند، علاوه بر آن که ممکن است در رسیدن به این مطلوب، ناکام شوند و به دلیل احساس شکست، دیدی منفی و مأیوسانه نسبت به زندگی بیابند، در صورت موفقیت نیز پس از پایان زندگی دنیوی، نیل به هدف دیگر برای آنان معنا نخواهد داشت. بنابراین، باید «زندگی» و «هدف از زندگی» از یکدیگر متمایز شوند و آن چه داخل در محدوده زندگی است، هدف زندگی تلقی نشود. به هر صورت، هنگام پرداختن به پرسش هدف زندگی، باید مافوق حیات طبیعی قرار گیریم؛ تا سراغ آن را در حیات طبیعی محض و شئون آن نگیریم.

باید هدف را به درستی بشناسیم. روشن است که متفکران و اندیشمندان بسیاری، در همه جوامع، با توجه به مکاتب گوناگون در طول تاریخ، هدف های متفاوتی برای زندگی ترسیم و ارائه کرده اند. این بدان معنا نیست که همه این نظرها، درست و همه این هدف ها، صحیح شناخته و به دیگران شناسانده شده باشند؛ زیرا ضدیت و یا تناقض بسیاری از این هدف ها، نشان گر صحت این مدعاست.

فرض کنید بیماری دارید که نیاز فوری به دارویی خاص دارد و شما می دانید که این دارو، تنها در یک داروخانه عرضه می شود؛ امّا شما این داروخانه را نمی شناسید. اکنون درمی یابید که دانستن نام یا مشخصات این داروخانه از طرفی و یافتن آدرس آن از طرف دیگر، تا چه حد ضروری و جدی است؛ یعنی همان قدر که دانستن نام و مشخصات داروخانه برای یافتن دارو مهم است، این که شما از کدام خیابان و به چه شکلی بروید، تا به آن داروخانه برسید، اهمیت خواهد داشت. بدون شک اگر نام و آدرس و چگونگی رفتن به داروخانه به صورت اشتباه در اختیار شما قرار گیرد، لطمه ای جان سوز و جبران ناپذیر، برای شما در پی خواهد داشت.

در اولین قدم از جست و جو برای یافتن هدف زندگی و راه رسیدن به آن، پای ما به زنگ خطری برخورد می کند که هر چند تکان دهنده است، اما برای هوشیاری و دقت بیشتر، سودمند خواهد بود. آن زنگ خطر با زبان خود به ما چنین می گوید: «تنها یک بار این راه را خواهی رفت و یک بار زندگی را تجربه خواهی کرد». این اخطار مهم و جدّی، ما را بر آن می دارد که با دقتی متناسب با اهمیت موضوع و موشکافی بسیار، به کاوش بپردازیم و ضریب اطمینان بالایی برای یافته خود دست و پا کنیم.

با توجه به نکات مذکور، متوجه خواهیم شد که شناخت هدف زندگی، کار آسانی نیست؛ تا در توان ما یا امثال ما که خود برای اولین و آخرین بار از این راه می گذریم و گویی باید دستی از آستین غیب برآید و با انگشت اشاره ای، هدف و سمت و سوی آن را به ما بنمایاند.

خوشبختانه باید بگوییم این دست، برآمده و در تعیین هدف و چگونگی رسیدن به آن، کاری کارستان کرده است. خداوند مهربان که دوست دارد ما سعادتمند و نیک فرجام باشیم و برناتوانی ما در این باب، علیم است، حکیمانه و مشفقانه، در حالی که به همه جهان هستی احاطه داشته، رمز و راز آن را از آغاز تا انجام، می داند و هدف زندگی و راه رسیدن به آن را به خوبی و پله پله، به ما می آموزد و ما که این را کامل ترین و مطمئن ترین تعلیم می دانیم، با استفاده از آیات قرآنی - یعنی سخن خداوند - آن را برای شما باز می گوییم.

خداوند متعال در آیات گوناگونی این حقیقت را برای ما بازگفته است که همه جهان هستی و به ویژه انسان به عالم بالا بازخواهند گشت و فرجام تمامی امور و پایان زندگی، به سوی خداوند و از آنِ اوست؛

«وَ إِلَی اللّهِ عاقِبَتُ الْأُمُورِ؛ و فرجام کارها، به سوی اوست».

«وَ إِلَی اللّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ؛ و [همه] کارها به سوی خدا بازگردانده می شود».

بر این اساس، هدف، غایت، فرجام و آرمانی که اسلام برای بشر تصویر کرده، فقط خداست و آدمی با جدا شدن از اصل و حقیقت خویش که همان «روح خدا» می باشد، دوباره به سوی خداوند در حرکت است و در واقع، جهان به سوی آن هدف، در جریان است و ما چه بخواهیم، چه نخواهیم، چه بدانیم و چه ندانیم، رو به سوی آن هدف داریم؛ هدفی که ماورای زندگی و عالم مادی و بلکه محیط بر عوالم دیگر است. بنابراین، هدف از زیستن آدمی در این دنیا، بازگشت مختارانه و آزادانه او به اصل خویش است و این، عبارت است از حرکت و صعود و بازگشت به سوی خداوند و به بیان دیگر، انسان تنزل یافته، باید تلاش کند تا دوباره خود را پاک گرداند و کمالات از دست رفته، محدود شده و زیر حجاب قرار گرفته خود را باز یابد و به حقیقت اصلی خود نایل آید.

چگونگی رسیدن به این هدف و کیفیت این بازگشت را نیز خداوند متعال، خود روشن ساخته است. حضرت حق، رسالت تبیین این چگونگی را بر دوش برترین انسان ها، یعنی انبیا قرار داده است و در واقع، در پرتو پیروی از ایشان و عمل به هدایت ها، ارشادات و تعالیم آنان است که آدمی می تواند به اصل خود، یعنی حقیقت انسانیت و روح خدا که هدف اصلی و زندگی اوست، دست یازد. به بخشی از آیات خدا در این باب توجه فرمایید:

«فَاتَّقُوا اللّهَ یا أُولِی الْأَلْبابِ الَّذِینَ آمَنُوا قَدْ أَنْزَلَ اللّهُ إِلَیْکُمْ ذِکْراً رسُولاً یَتْلُوا عَلَیْکُمْ آیاتِ اللّهِ مُبَیِّناتٍ لِیُخْرِجَ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَی النُّورِ؛ پس ای خردمندانی که ایمان آورده اید! از خدا بترسید. راستی که خدا به سوی شما تذکاری فرو فرستاده است؛ پیامبری که آیات روشن گر خدا را بر شما تلاوت می کند؛ تا کسانی را که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند، از تاریکی ها به سوی روشنایی بیرون ببرد».

این آیات با لحن خاصی، این حقیقت را مطرح می کنند که پیامبران آمده اند تا با دستگیری انسان، او را از تاریکی هایی که به واسطه تنزلش از موطن اصلی خود در آن افتاده، خارج کنند و او را به سوی نور - که همان حقیقت انسان و «روح خدا» بودن اوست - ببرند؛

«یا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنّا أَرْسَلْناکَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِیراً وَ داعِیاً إِلَی اللّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِراجاً مُنِیراً؛ ای پیامبر! ما تو را [به سِمت ] گواه و بشارت گر و هشداردهنده فرستادیم و دعوت کننده به سوی خدا به فرمان او و چراغی تابناک».

این عبارات نیز حکایت گر این حقیقت است که بعثت انبیا، برای دعوت به سوی حضرت حق است و آنان همچون چراغی تابناک، روشن گر راه آدمی در رسیدن به مقصود و هدف زندگی اند.
    ناگفته نماند که قرآن کریم، ایمان و عمل صالح را دو رکن اساسی و دو ره توشه مهم برای رسیدن به هدف حقیقی و اصلی انسان در زندگی تلقی کرده است. از میان آیات بسیار، تنها به چند نمونه زیر اشاره می کنیم:

«لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فِی أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ ثُمَّ رَدَدْناهُ أَسْفَلَ سافِلِینَ إِلاَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَیْرُ مَمْنُونٍ؛ به راستی انسان را در نیکوترین اعتدال آفریدیم؛ سپس او را به پست ترین [مراتب ] پستی بازگردانیدیم؛ مگر کسانی را که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند که پاداشی بی منت خواهند داشت».
    «إِنَّ الْإِنْسانَ لَفِی خُسْرٍ إِلاَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ؛ واقعاً انسان دستخوش زیان است؛ مگر کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند».

بنابراین، بر اساس آیات قرآن امور زیر روشن می شود:
    1. هدف زندگی، خارج از آن و در پایان راه آن قرار دارد و نه در متن آن.
    2. هدف زندگی، رسیدن و بازگشت به حقیقت اصلی خود، یعنی «حقیقت انسان» و روح خدا است.
    3. خداوند، چگونگی و کیفیت رسیدن به این هدف را توسط انبیای الهی برای ما روشن ساخته است. خداوند در کنار عقل که حجت درونی است و در راه رسیدن به هدف زندگی، ما را به کلیاتی رهنمون می کند، انبیا و کتاب های آسمانی را به منظور راهنمایی و معرفی جزئیات این راه، فرستاده است.
    4. ایمان و عمل صالح، دو رکن اصلی و مهم برای نیل به هدف حقیقی زندگی تلقی شده اند.
    از آن چه به طور فشرده و اجمالی گفتیم، روشن می شود که هدف زندگی برای نوجوان، جوان، دانشجو، کارگر، کارمند، پزشک، عارف، هنرمند، معلم، زن، مرد و در یک کلمه «انسان»، یکسان است و هر کس به اندازه ایمان و عمل صالحی که دارد و یا کسب می کند، می تواند به هدف حقیقی زندگی دست یابد. معنی این سخن، این است که عارف بودن یا مذهبی بودن، لزوما از هنرمند بودن یا جوان بودن یا تلاش گر بودن یا پزشک بودن جدا نیست؛ بلکه صاحبان هر شغل و حرفه ای و دارندگان هر ذوق و طبعی، می توانند با شناخت صحیح هدف زندگی و چگونگی رسیدن به آن و انجام اعمال و داشتن عقاید صحیح و اوصاف و اخلاق پسندیده و در یک کلام، «ایمان و عمل صالح»، در سیر به سوی خداوند و بازگشت به حقیقت انسانی، شرکت جویند.
    با این نگاه به هدف زندگی، تلاش در جهت ایمان و عمل صالح، هر چند سخت باشد، اما بسیار لذت بخش است. رو به سوی خدا آوردن، هر چند دوری برخی از اطرافیان را به دنبال دارد، اما بسیار آرامش بخش و آمیخته با انس و لطف است و هجران از این وصال، بسیار جان سوز است.

برای آشنایی بیشتر با این مباحث به کتاب زیر مراجعه کنید:

1. انسان از آغاز تا انجام، سیدمحمدحسین طباطبایی، ترجمه، تحقیق و تعلیقه از صادق لاریجانی، الزهراء، تهران.
    2. مقالات، محمد شجاعی، سروش، تهران، ج اول.
    3. فلسفه و هدف زندگی، محمد تقی جعفری.
    4. زندگی ایده آل و ایده آل زندگی، محمد تقی جعفری.
    5. انسان از دیدگاه اسلام، عبدالله نصری.
    6. فلسفه و هدف زندگی، زین العابدین قربانی.
    7. هدف زندگی، مرتضی مطهری.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

11. 3 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

12. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3968
    تشکـر
    929
    تشکر شده 488 بار در 253 پست
    میزان امتیاز
    10

راستی رشته تحصیلی تون چیه؟ بگید شاید همینجا کسی براتون پیشنهاد کار داشت
    در مورد نداشتن دوست پسر یا شوهر هم خیلی غصه نخورید. ما موجودات مذکر خیلی هم تحفه نیستیم. بعد ها خودت متوجه میشی

13. کاربران زیر از hamidrm بابت این پست مفید تشکر کرده اند

14. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    میزان امتیاز
    0

شکر وعبادت خدا و همینطور تلاوت قران خیلی می تونه کمکت کنه، راه های علمی شم اقا فرخ بهتون گفتند.. موفق باشد.

15. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

16. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26207
    تشکـر
    1,293
    تشکر شده 666 بار در 415 پست
    میزان امتیاز
    9

به نظر من شما زیادی داری مساله رو بزرگ می کنی فکر نکنم یکی دو سال بعد تحصیل هیچ کی دیگه یادش بیاد که چی خونده مگه جایی کار کنی که ارتباط مستیم با رشتت داشته باشه و یه سری مسائل رو چون سرکار باید رعایت کنی تو یادت بمونه .
    به هر حال منکه الان 12 ساله لیسانس دارم و حتی یه جا هم بدردم نخورده، در مورد ازدواج هم اینجوری نیست که همه اونایی که ازدواج کردن خوشبخت باشن و همه اونایی که ازدواج نکردن بدبخت ، به نظر من زندگی یعنی اینکه هر جایی که هستی هر کاری که می کنی ازش لذت ببری و بهت خوش بگذره ، روزهای عمر ما خیلی زود می گذرن از زمانهات به جای غصه خوردن برای رسیدن به هدفت استفاده کن.
    در ضمن برای بیکاری هم می تونی به هر حال شروع کنی از یه جایی مثل همه آدمهای دیگه ، فکر نکن که یه شبه ره صد ساله بری فقط برو یه جای خوب سر کار و فعلا به درآمدش فکر نکن ، بعد یه سال هم می تونی موقعیت بهتری تو همون محیط پیدا کنی هم اینکه ممکنه بتونی کار دیگه ای پیدا کنی ، همیشه گفتم که از کار ، کار پیدا میشه. به هر حال ذهن خودت رو درگیر چیزای بی خود نکن.
    موفق باشید

17. 2 کاربران زیر از merina بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد