نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: همیشه به دنبال یک مریضی درخودم هستم

1810
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22688
    تشکـر
    4
    تشکر شده 5 بار در 3 پست
    میزان امتیاز
    0

همیشه به دنبال یک مریضی درخودم هستم

باعرض سلام .من جوانی 40 ساله هستم مدتی است که تو خودم فرو می رم وهمیشه در خودم به دنبال یک مریضی هستم . حالا یه بار سرم درد می کنه و همیشه فکر و ذکرم اینه که سکته میکنم و ... و یه بار معده ام درد میکنه و به دنبال آن ناخودآگاه همه اش فکرم اینه که چی بخورم و چی نخورم و معده ام زخم نشه وتمام مریضیها به این صورت . لطفا به من کمک کنید چی کار بکنم که از این افکار بد رها یی یابم . با تشکر

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    19503
    تشکـر
    48
    تشکر شده 227 بار در 159 پست
    میزان امتیاز
    9

پاسخ : همیشه به دنبال یک مریضی درخودم هستم

نقل قول نوشته اصلی توسط kian30 نمایش پست ها
    باعرض سلام .من جوانی 40 ساله هستم مدتی است که تو خودم فرو می رم وهمیشه در خودم به دنبال یک مریضی هستم . حالا یه بار سرم درد می کنه و همیشه فکر و ذکرم اینه که سکته میکنم و ... و یه بار معده ام درد میکنه و به دنبال آن ناخودآگاه همه اش فکرم اینه که چی بخورم و چی نخورم و معده ام زخم نشه وتمام مریضیها به این صورت . لطفا به من کمک کنید چی کار بکنم که از این افکار بد رها یی یابم . با تشکر
    خب انگار زندگیت خالیه که اینقدر فکرای اینچنین می کنی
    حالا یا بیکاری
    یا زن و بچه نداری
    یا غم و غصه نداری
    یه چیزی هست بالاخره

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

هیپوکندریا یا خود بیمار‌ پنداری نوعی بیماری است که به معنی نگرانی مفرط برای سلامتی است و به افرادی که از سلامت بدنی برخوردار هستند اما خود را بیمار می‌پندارند هیپوکندریا می‌گویند.

برای تشخیص این بیماری فقط ظن و شک بیماری کافی نیست بلکه وجود یک اضطراب بسیار بالا هم باید در فرد مشخص گردد.

خود بیمار‌پنداری در واقع نوعی پاسخ به حالت‌های استرسی و یا بیماری‌های روحی مانند اضطراب و افسردگی است. افرادی که دچار این مشکل هستند غالبا از اعتماد به نفس پایینی هم برخوردار هستند و زندگی در زاویه دید آنها دارای دو بعد است، به همین خاطر پیدا کردن توانایی‌هایشان برایشان مشکل است.

احساس ضعف و ناتوانی نخستین گام کاهش اعتماد به نفس
    علی‌نقی فقیهی مشاور و روانشناس پیرامون وضعیت روحی افراد خود بیمار‌پندار می‌گوید: افرادی که فاقد اعتماد به نفس هستند و سراسر وجود خود را در ابعاد مختلف دچار ضعف احساس می‌کنند در صورت بروز هر حادثه ای آنرا به ضرر خود می‌دانند و تصور می‌کنند منشا بروز آنها خودشان هستند.

وی ادامه داد: در صورتی که این حادثه از بیرون باشد این احساس افزایش یافته و چون خود را ضعیف می‌پندارند در ابعاد مختلف ممکن است، بیماری‌هایی را هم به خود نسبت بدهند.

نگرش منفی پایه‌گذار خود بیمار‌ پنداریست
    این روان‌شناس در خصوص عامل زمینه‌ای بروز احساس منفی در افراد تصریح کرد: اصلی‌ترین دلیل خود بیمار‌پنداری و عدم داشتن اعتماد به نفس نگرش منفی افراد است. افرادی که به خود نگرش منفی دارند، نسبت به افراد پیرامون خود نیز چنین احساسی را دارند اما میزان آن در رابطه با خود فرد چشمگیر‌تر است.

خود بیمار‌ پنداری در زنان بیشتر است
    فقیهی افزود: شیوع این حالت در مردان و زنان به یک اندازه است، این در حالی است که میزان خود بیمار‌پنداری به این دلیل که زنان بیشتر تحت تاثیر عوامل اجتماعی هستند در آنها بیشتر است همچنین سن بروز این احساس در مردان در محدوده سنی 30 سالگی و در زنان 40 سالگی است.

این روان‌شناس با بیان اینکه عدم داشتن اعتماد به نفس و خودباوری دارای عامل طبیعی نیست اظهار کرد: این نگرش منفی از ابتدا با فرد همراه نیست و در واقع تحت تاثیر عوامل محیطی و اجتماعی بوده و نحوه برخورد خانواده به صورت مقایسه را تخریب شخصیت فرد در بروز این احساس در فرد به میزان بسیاری قابل توجه است.

نقش پررنگ خانواده در تحریک حس منفی
    وی افزود: خواه ناخواه یک سری عوامل بر فرد تاثیر می‌گذارد و یک شخصیت خود بیمار را برای فرد می‌سازد که بیشتر در مراحل جوانی و نوجوانی است، چراکه با رشد فیزیکی عوامل محیطی نیز بیشتر می‌شود، همچنین در افرادی که به محدوده سنی مشخص و میانسالی می‌رسند بیشتر دچار ناتوانی جسمی همراه با احساس منفی می‌شوند.

تلقین نکنید!
    این روان‌شناس در خصوص تاثیر تلقین به عنوان یک عامل محرک اذعان کرد: خود فرد نقش پررنگی در خصوص اثر منفی تلقین ندارد بلکه عوامل بیرونی القاکننده و در نهایت واکنش فرد دارد که باعث می‌شود فرد به مرحله‌ای برسد که احساس وجود بیماری در خود را تا بالاترین حد میزان در خود پرورش دهد.

وی در رابطه با علائم نشان‌دهنده خود بیمار‌پنداری گفت: علائم همیشگی است که ممکن است عادی باشند که از جمله آن می‌توان به سردرد، سرگیجه و بی‌التهابی اشاره کرد.

افزایش خودباوری فرد با ایجاد مشغله
    فقیهی پیرامون نحوه درمان این حالت در افراد خاطرنشان کرد: هیپنوتیزم و رفتار درمانی جهت رفع اضطراب و استرس و ایجاد احساس آرامش در فرد بسیار مفید است.

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    دفتر قیطریه:
    ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
    دفتر سعادت آباد:
    ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
    دفتر شریعتی:
    ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    8594
    تشکـر
    74
    تشکر شده 1,314 بار در 743 پست
    میزان امتیاز
    11

سلام

عزیز شما دچار اختلال شدی:

خود بیمار پنداری و یا فوبی از بیماری . درمانشم مراجعه یه یکی از همکاران مشاور ما در شهر خودتان است.

سپاس

دکتر
    امضای ایشان
    وقتی که بدن فیزیکی بیمار شد باید به پزشک رجوع کرد

و وقتی که بدن روانی مجروح و بیمار شد باید به روانشناس رجوع کرد

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    22688
    تشکـر
    4
    تشکر شده 5 بار در 3 پست
    میزان امتیاز
    0

با سلام و عرض ادب . از راهنمایی همه دوستان وهمراهان تقدیر و تشکر می نمایم .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)