نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11

موضوع: قهر و آشتی در زندگی مشترک

1403
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    27657
    تشکـر
    8
    تشکر شده 32 بار در 20 پست
    میزان امتیاز
    0

آیا این یک اختلال روانی است؟؟؟؟

سلام،میخواستم مشورت کنم،من فکر میکنم یه مشکلی همسرم داره
    وقتی بابت موضوعی دلخوری بحث یا عصبانیت و دعوا پیش میاد که اکثرا هم همه اینا از جانب اون اول شروع میشه خب من ناراحت میشم گریه میکنم به شدت در خفا و سکوت ،شاید ی مثلا یه ساعت بعدش اون میاد سمتم و ناز و نوازش و بوس که آشتی کنیم مثلا ، ولی اصلا قبول هم نداره اشتباه کرده ها؟؟؟؟خب منی که از شدت غصه و غم تا چند دقیقه قبلش داشتم می مردم چطور آشتی کنم ، منم آشتی نمیکنم و محلش نمیدم ،مجبورم میکنه ببوسمش ،با بی میلی میبوسم که فقط دست از سرم برداره همین ،هی میگه آشتی کنیم ،خیییییلی وقتا آشتی میکردم سر و تهش هم میومد ،ولی گاهیم نمیکردم ،اگر آشتی نکنم عواقب بدی داره واسم ،مثلا با بهونه گرفتن و نق زدن و تهمت زدن ناجور ودعوا راه انداختن طوری روانتو نابود میکنه که با خودت میگی غلط کردم کاش باهاش آشتی میکردم !!!!!!!!
    به شدت هم بدبینه،نه فقط مسایل ناموسی ،اینو فهمیدم فرشته از اون بالا نازل شه این بهش شک داره و بدبینه،تو همه زمینه ها بد دله ،اینو تازه فهمیدم خیلی سعی داشته مخفیش کنه
    حالا سر بحث اولی که مطرح کردم این میشه گفت یه مشکل روانی ؟ طبیعی نیست به نظرم
    مرسی
    ویرایش توسط Sepideh7273 : 05-02-2016 در ساعت 08:21 AM

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : قهر و آشتی در زندگی مشترک

بحثتان شد، بگو و مگو کردید،نقاط ضعف یکدیگر را با صراحت بیان نمودید،بی احتیاطی کردید و شخصیت همسرتان را زیر سوال بردید، پای خانواده هایتان را نیز ،بی هیچ دلیل موجه ، به این معرکه لفظی وا کرده و خصوصیات منفی همسرتان را به دلبستگی های کودکی اش نسبت دادید و آن متهمان بی گناه را دانسته و ندانسته تخطئه کردید ؛ گفتید و گفتید و گفتید و در نهایت با خاطری آشفته و قلبی آکنده از غم و نفرت تصمیم به قهر گرفتید و...
    و حالا ، مدتی است که سکوت ،بی توجهی و بی مهری بر خانه تان سایه افکنده و پشیمانی تمامی وجودتان را احاطه کرده است از این اوضاع و احوال خسته شده اید و دلتان می خواهد هر چه زودتر به غائله خاتمه دهید، مهمتر آن که هر وقت در خلوتتان به موضوع بحث، با قدری تامل و به دور از احساسات مغشوش کننده نیم نگاهی می اندازید و یا زیر ذره بینش قرار می دهید، تازه متوجه می شوید که چقدر عجولانه و بدون تدبر رفتار نموده اید واز چنین مسئله پیش پا افتاده ای، کوهی از کاه ساخته اید و بر سر لجبازی، زندگی را به کام خود و خانواده تلخ کرده اید، اینجاست که احساس ندامتتان بیشتر می شود و بیش از بیش متمایلید که قفل این سکوت را بشکنید و باب گفتگو را باز کنید ؛ اما هر بار که می خواهید پیش قدم شوید و آشتی کنید، احساسی بسیار قدرتمند و کاذب مآبانه به نام "غرور" بر شما غلبه کرده ، مانع تان می شود و اجازه نمی دهد که گام نخست این آشتی، به دست شما باشد لذا بدین سان است که دوباره قهر را بر آشتی ترجیح می دهید.
    بی شک می دانید زندگی بالا و پایین و خوبی و بدی دارد، و در همیشه روی یک پاشنه نمی چرخد و قرار نیست همیشه یک روال داشته باشد؛ «قهر»‌ و در کنار آن «آشتی»، نیز یکی از شیرینی های تلخ زندگی اجتماعی است که گاهی روابط صمیمانه ای چون روابط زناشوئی را مورد تهاجم قرار می دهد. آنچه که حائز اهمیت است تعداد و دفعات تکرر آن است، برخی از زوجین تنها سلاح و حربه مدیریت زندگی شان را قهر و آشتی قلمداد می نمایند و به کرار از آن استفاده می نمایند، غافل از آن که وجود قهر و آشتی زیاد نشانی از تزلزل بنیان آن رابطه است و بایستی بدان به منزله زنگ خطری هشدار دهنده و جدی نگریست.

قهر و آشتی ، اگر حالت تکرار یابد می تواند لطمات عدیده ای را بر پیکره زندگی مشترک وارد نماید که متعاقب آن، زن و شوهر متحمل رنج و آلام شدیدی خواهند شد ؛لاجرم، عقل سلیم حکم می کند، اگر با چنین مشکلی مواجه هستید، دست به کار شوید و چاره ای بیندیشید تا دیگر این قضیه تکرار نشود
    در این یادداشت، سعی نموده ایم به مساعدت شما شتافته و یاریگرتان در این استیصال باشیم تا بتوانید هر قدم اشتباهی كـه برداشته شده را به حالت قبل برگردانید و صمیمیت مجددتان را باز یابید. راهبردهای ارائه شده به سادگی یادگیری الفبا است به شرط آن که شما بخواهید:

گام های اول

* آرامش خود را حفظ کنید و سعی نمائید بر شرایط اتفاق افتاده مسلط گردید. بهتر است با چیزی غیر از آنچه که مسبب ناراحتی تان شده است، سرگرم شوید.* عجولانه و با شتاب اندیشه نکنید و رفتار ننمائید.

گام های دوم

* پس از کسب آرامش لازم، در یک مکان و زمان مناسب به مسئلتان اندیشه کنید.* عزمتان را جزم کنید تا به لوث شدن این وضـعـیت خاتمه دهید و مهمتر آن که از طـولانی شـدن قهرتان بهراسید.
    * اندکی تامل کنید و عادلانه به محکمه بروید ، در جستجوی علل، چرایی و چگونگی مسئلتان باشید.

نکته:
    خلوت‌های تک نفره ،مرور گذشته و قضاوت درباره رفتار خویش، شرط اول اصلاح و شروع دوباره یک رابطه است، بهتر است شما و همسرتان هر کدام به تنهایی، خلوتی را برای اندیشه انتخاب نمائید و در این مرحله منحصرا فقط به رفتار خویش فکر کنید.
    نکته: قطعا شما نیز بی تقصیر نبوده اید. به رابطه‌تان و به خصوص مشکلات‌تان فکر کنید و بدون هیچ ترس و واهمه ای خود و رفتارتان را حلاجی کنید و از کوتاهی ها و قصور رفتاری خویش مطلع گردید و در صدد رفع آن برآئید.

* اگر چه قهر کردن یک تدبیر اصلاح طلبانه نادرستی است، اما غالبا برای حل مسئله به کار می رود و بی شک همچون دیگر تدابیر اصلاح طلبانه صحیح هم دلیل دارد و هم هدف. با خودتان و رابطه تان صادقانه برخورد کنید و دلیل و هدف خود و همسرتان را اتخاذ این شیوه مشخص نمایید.
    نکته:خودتان را به جای همسرتان بگذارید و بدون هیچ پیشداوری و تعصبی، درک متقابل نشان داده و از منظر وی به مشکل نگاه کنید و دلیل و هدفش را ارزیابی کنید.

*مرتكب اشتباه نشوید اگر خطایی کرده اید و یا حتی اگر حق با شماست ، بهتر است چاره ای بیندیشید و تدابیری را اتخاذ نمائید و یا سعی در فراگیری اش داشته باشید .

با پشت سر گذراندن موفقیت آمیز دو گام نخستین و اطمینان از شناخت مناسب مسئله و دریافت نقایص و کاستی رابطه تان و احساس نیاز مبرم به اصلاح این رابطه مخدوش شده، گام سوم که حیاتی ترین بخش حل مسئله تان است را تجربه کنید.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26338
    تشکـر
    2,454
    تشکر شده 2,159 بار در 1,087 پست
    میزان امتیاز
    11

خانم در مورد بدبین بودنش ما به اندازه شما اطلاع نداریم که نظر بدیم ولی پیشنهادم اینه که اول یه بررسی منصفانه از رفتار خودتون داشته باشید و ببینید آیا واقعا رفتار شما طوری هست که ایشون حق داشته باشن بدبین بشن یا نه. اگر اینطور نیست در این مورد با ایشون توی یه فضای صمیمی صحبت کنید و سعی کنید با آرامشی که بهش میدید بهش بفهمونید این بدبینی ها بی دلیله و روح خودش آزار میبینه. اگر هم بدبینی ایشون بدون دلیل زیاد از حد هست به یک مشاور مراجعه کنید، اما در مورد پیش قدم شدنش توی آشتی واقعا خدا را شکر کنید که چنین همسری دارید همین که ایشون پیشقدم میشن نشون دهنده عمق علاقشون به شما هست. اصلا اجازه ندید قهرتون طولانی بشه خیلی با ارزشه وقتی همسر آدم برای آشتی پاپیش میگذاره، قهر توی زندگی همه هست مهم اینه که طولانی نشه، گذشت را بعنوان یک اصل در زندگی مشترک قرار بدید و اون را ارزش بدونید نه کسر شان.

5. کاربران زیر از Mohammad313 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26338
    تشکـر
    2,454
    میزان امتیاز
    11

در عصر یخبندان بسیاری از حیوانات یخ زدند و مردند.
    خارپشتها وخامت اوضاع را دریافتند و تصمیم گرفتند دورهم جمع شوند و بدین ترتیب خود را حفظ کنند.
    ولی خارهایشان یکدیگر را زخمی میکرد با اینکه وقتی نزدیکتر بودند گرمتر میشدند ولی تصمیم گرفتند ازکنارهم دور شوند ولی با این وضع از سرما یخ زده می مردند ازاینرو مجبور بودند برگزینند: یا خارهای دوستان را تحمل کنند و یا نسلشان از روی زمین محو گردد…
    دریافتند که باز گردند و گردهم آیند.
    آموختند که با زخم های کوچکی که از همزیستی بسیار نزدیک با کسی بوجود می آید کنار بیایند و زندگی کنند چون گرمای وجود آنها مهمتراست و این چنین توانستند زنده بمانند.
    بهترین رابطه این نیست که اشخاص بی عیب و نقص را گردهم آورد بلکه آن است هر فرد بیاموزد با معایب دیگران کنار آید و محاسن آنان را تحسین نماید…

7. 3 کاربران زیر از Mohammad313 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19153
    تشکـر
    1,726
    تشکر شده 5,759 بار در 1,860 پست
    میزان امتیاز
    12

سلام
    عزیز اگر می خوای خوشبخت بشی و بمانی این چیزهارو فراموش نکن
    هرگز غر نزن!
    هرگز گریه نکن بعد دعوا مگر در اغوش همسر!!چون اگر کنارگیری کنی و گریه کنی اقتدار همسرت میشکنه
    هرگز صدات رو بالا نبر!
    هرگز قهر نکن!(میتونی بجای قهرکردن محبتت رو قهر کنی یعنی خوب و شاد شنگول باشی اما محبت نکنی تا بفهمه اشتباه کرده)

سیاست داشته باش زن به زبان نرمش معروفه و مرد به سختیش تو زبانی داری که مارو از لونش میتونه بکشه بیرون
    پس کمی زن باش
    امضای ایشان
    آیا دوست دارید برای

صلح جهانی کاری انجام دهید ؟

به خانه بروید و به خانواده تان
    عشق بورزید

9. 6 کاربران زیر از سمیراه بابت این پست مفید تشکر کرده اند

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    26338
    تشکـر
    2,454
    میزان امتیاز
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط سمیراه نمایش پست ها
    سلام
    عزیز اگر می خوای خوشبخت بشی و بمانی این چیزهارو فراموش نکن
    هرگز غر نزن!
    هرگز گریه نکن بعد دعوا مگر در اغوش همسر!!چون اگر کنارگیری کنی و گریه کنی اقتدار همسرت میشکنه
    هرگز صدات رو بالا نبر!
    هرگز قهر نکن!(میتونی بجای قهرکردن محبتت رو قهر کنی یعنی خوب و شاد شنگول باشی اما محبت نکنی تا بفهمه اشتباه کرده)

سیاست داشته باش زن به زبان نرمش معروفه و مرد به سختیش تو زبانی داری که مارو از لونش میتونه بکشه بیرون
    پس کمی زن باش
    خیلی هم عالی

11. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    27657
    تشکـر
    8
    میزان امتیاز
    0

راستش در مورد این که فرمودید کسی که برای آشتی پیش قدم میشه نشونه دوست داشتن و عمق علاقه است و این که باید خدا رو شکر کنم.......... راستش همیشه این طور نیست!!!!!! یکیش
    مورد من ،شما فرض کن آشتی میکنه ولی سطحیه سطحی،یعنی مساله نه تنها براش حل نشده بلکه اصلا قبول هم نداره اشتباهشو،چه بسا اگر باااااز هم همون بحث و جدل پیش بیاد بااااز هم حرف خودشو قبول داره با این که میدونه من نظرم چیه ،میدونه بابت همین موضوع دفعه پیش مشکل داشتم به فرض ،تو یه لوپ می افتیم انگار ،هیچ وقت موضوع حل نمیشه همش دلخوری بعد هم جریان تکراریه بوسه و آشتی،فقط توقع داره با یه بوسه همه چیز فراموش شه!!!!
    راجع به بد بینیش هم من قبلا به طور منصفانه به عملکرد خودم نگاه کردم اون اوایل ،بهش تا حدودی حق دادم،اما..... اما کمی گذشت متوجه شدم تو هممممممممه مسایل بدبینه، و نه تنها اون بلکه در مادر و خواهر برادراش هم این ژن بدبینی و بد دلی اونم تو همه زمینه ها هست!!!!!!! بنابراین اینجا از خودم رفع اتهام کردم و خیالم راحت شد هیچ ربطی به عملکرد من نداشت! اما هدفم از مطرح کردن بحث بدبینی این بود که فکر کردم شاید به موضوع اولی که مطرح کردم کمک کنه ، این که آیا این طبیعیه که اگر خلاف میل طرفت رفتار کنی مثلن طرفت یه اشتباهی کنه ،حاضر به پذیرش نباشه ،بخواد با سه بوسه سر و تهش هم بیاد و من قبول نکنم،بعد شروع کنه به آزار و اذیت من ،در مسایلی که میدونه حساسم و نقطه ضعفمه از اونا استفاده کنه و عذابم بده!!! بعد که حسابی اشکمو در آورد باز هم همون داستان بوسه ،مجبورم کنه ببوسمش!!!!!! آیا این سادییسم یا اختلال روانی نیست؟

12. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14456
    تشکـر
    6
    تشکر شده 575 بار در 298 پست
    میزان امتیاز
    9

مردها و زنها خیلی متفاوتن. شما باید تفاوتهای خودتون و همسرتون رو بشناسین تا بتونین روابط تون رو بدرستی مدیریت کنین.
    وقتی همسرتون برای اشتی پیشقدم شده، یعنی اشتباهش رو پذیرفته هرچند که چیزی به زبون نیاورده باشه.
    حالا شما مدام ایشون رو تحت فشار میذارین که نه، اول بگو اشتباه کردی تا من تصمیم بگیرم ببخشمت یا نه!

وقتی شما و همسرتون دعوا میکنید، چند ساعت بعد که خشمتون تا حدی فروکش کرد، نباید انتظار واکنش های یکسانی رو از طرف مقابل داشته باشین.
    همسر شما ممکنه بگه خب حالا شام چی پختی؟
    این یعنی من فهمیدم مقصرم، بیا اشتی کنیم.
    ولی شما چی تو ذهنتونه؟
    لابد میگین عجب رویی داره، مگه من کلفتشم؟ جای معذرت خواهیشه؟ حالا که اینطور شد تا نگه غلط کردم نمیبخشمش!

اینا واسه اینه که شما زبون هم رو بلد نیستین.

ایشون میبینه سر هر دعوایی که ممکنه نهایت نیم ساعت طول بکشه، سه ساعت باید منت شمارو بکشه، اخرشم تا وادارش نکنین بگه مقصر بوده ولش نمیکنین، خب با ازار شما میخواد تلافی کنه!
    یادتون باشه اقتدار مرد رو زیر سوال نبرین. همینکه تو اشتی پیشقدم میشه خودش یه امتیاز بزرگه. همین رو ازش قبول کنین و کشش ندین. اونجوری ممکنه حس حقارت بهش دست بده و رابطه تون به مرور سرد بشه.
    اگه همسرتون شما رو میبوسه یا وادارتون میکنه ببوسیدش، پس بهتون علاقه داره. وگرنه ادم اگه از کسی بدش بیاد که نمیبوسدش. پس سادیسم نداره که شما رو ازار بده. احتمالا شمام این وسط کارهایی کردین که بروز نمیدین. حتی تو پست اولتون داشتین درباره قهرتون حرف میزدین، یهو پریدین به یه موضوع دیگه درباره بدبینی همسرتون.

یه مدت به همون بوسه ها بسنده کنین، من فکر میکنم با محبت و مدارا، مشکل گیر دادن ها و بداخلاقیاش هم حل میشه.

13. کاربران زیر از talieh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

14. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    27657
    تشکـر
    8
    میزان امتیاز
    0

من به شخصه اگر خطایی کنم و اگر بدونم اشتباه کردم هر کاریمیکنم تا همسرم دلش باهام صاف شه و منو ببخشه،اگر نبخشه و محل نده بهش میگم تو بگو من چی کار کنم تا ببخشی ؟ ضمن این که اشتباهمو قبول هم دارم،خیلی برام مهمه دلش باهام صاف شه،شما میگی هر کی واسه آشتی پیش قدم میشه یعنی اشتباهشو پذیرفته ،حالا فرض کن بحثی که مقصر هم خودشه ،تو جفت چشام نگاه میکنه که نه من قبول ندارم ،حالام ببوس منو تا ببخشمت!!!!!!!!! اتفاقا حس حقارت در من به وجود میاد نه اون
    من واقعا فکر نمیکنم بقیه آقایون دست به آزار همسرشون تو این شرایط بزنن ،چون من فقط دلم باهاش صاف نیست همه وظایفمو انجام میدم مثل قبل دعوا ،حتی بد حرف نمی زنم ،تنها خواستم اینه که درباره مشکلاتمون صحبت کنیم و حلشون کنیم به طور منطقی،نه این که با یه بوسه کشکی سر و تهشو هم بیاریمو بعد چند وقت دوباره همون آش و همون کاسه،اون از صحبت کردن فراریه چون تهش به این نتیجه میرسه که اشتباه از خودش بوده

در پست قبل گفتم به این دلیل بحیث بد بینی رو مطرح کردم که اطلاعات بیشتری بدم از همسرم،در واقع هدفم بحث آزار دادن من بود،اما فکر کردم شاید از دید یه روانشناس اینا به هم ربطی داشته باشند کمکی باشه واسه نتیجه گیری بهتر.همین
    ویرایش توسط Sepideh7273 : 05-02-2016 در ساعت 08:04 AM

15. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    27657
    تشکـر
    8
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Mohammad. نمایش پست ها
    خیلی هم عالی
    دقیقا همین کارا رو میکنم ،منتها اگر مثل قبل نباشم و ذره ای از محبتم کم شه ..........اوه خدای من ،من تازه فهمیدم چرا هی میاد میگه آشتی کنیم آشتی کنیم!!!!!! چون در عین حال که محبت قبلمو میخواد داشته باشه حاضر نیست ذره ای هزینه کنه واسش،حاضر نیست از خودش مایه بذاره تا من ببخشمش و بتونم مثل قبل باشم باهاش ،مثل این که من رباط باشم ،دیدین گفتم ،کسی که واسه آشتی پیش قدم میشه به این معنی نیست که حتما اشتباهشو پذیرفته ،فقط میخواد خیلی راحت محبت منو داشته باشه و از دست نده و به خودش خدای نکرده سخت نگذره

16. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    27117
    تشکـر
    0
    تشکر شده 3 بار در 3 پست
    میزان امتیاز
    0

وقتی پیش قدم میشه یعنی میدونه مشکل از خودش بوده دیگه چرا میخوای اعتراف بگیری بعدش؟ اگه به بی محلیات ادامه بدی دیگه پیش قدمم نمیشه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)