نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: افسردگی بعد از زایمان

1746
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28327
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

Lightbulb افسردگی بعد از زایمان

سلام
    من 11اسفند یک زایمان خیلی سختی داشتم (زایمان طبیعی)که گیر کردن نوزاد و تکه شدن جفت بود و بودن در اتاقیکه دوتا هم اطاقی پرسروصدا مایه ناراحتی اذیتم بودن و نبودن دکتر خودم و استرس های فراوان.
    اینا که تمام شد به خاطراینکه پدر از حاجی های قدیمیه و شوهرم را نامحرم مادر میدونه، بخاطر همین رفتیم خونه مادر بعد از زایمان.
    روز نهم دوباره حالم بد شده مصادف بود با روزتولدم و دوباره رفتم بیمارستان که متاسفانه مشخص نشد مشکم و دخترم را پیش مامان و خواهرم (که یکسان کوچیکتره و مثل دوقلوها میمانیم)گذاشتم که باعث شد تا دیر وقت طول بکشه و خواهرم خونه مامانم بمونن و این روز بعد باعث دعوایی بین خواهرم وهمسرش شد.
    و این. ادامه داشت تا بیست و پنج اردیبهشت و در تمام مدت من که از ضعف خودم ومشکلات شرک بخیه هامون از همه بدتر گریه های بی امان دخترم و نخوردن غذاهایی معمولی به خاطر نفخ دخترم هیچ انرژی نداشتم باید مراقب حال مادر که داغون بود ازغصه، حال خواهرم، حال برادران که جوش میزدن،مراقب همسرم وپدرم که تنشی بینشان پیش نیاد میبودم.
    من تقریبا بیست روز خونه مادر بودم که مراقبشون باشم و بعد از آون آمدم خونه خودمون اما بازم هم هرروز پنج طبقه پله را میومدم پایین پیاده به سمت خونه مامان که ده دقیقه راه بود.
    فعلا الحمدالله خواهرم با همسرش بهترن اما هنوز کم وبیش تنش دارند مادر وپدرم دعوا دارند خواهر بزرگترم عصبی شده و برادر ها هنوز به سر جا نیامدن.من هم متاسفانه زخم و عفونت رحمی گرفتم و شیرم خیلی خیلی کم.تمام این مدت تحمل کردم سختی های دوران بارداری که باید هفتادودو پله را تا ماه آخر بالا و پایین میرفتم و بعد از زایمان با تمام دردهایم دلداری به همه بدم و کسی حواسش به من نباشه.
    تا دو روز پیش روز نیمه شعبان یک ناراحتی کوچک بین من و شوهرم باعث شد همسرم دخترم را از من برای ساعاتی دور کنه و با التماس برگرداند.
    همسرم خیلی پسر خوبی و بیشتر اوقات درک بالایی داره فقط نمیدونم چرا در فصل های گرم هرحال ما دچار بدترین اتفاق عا میشیم.
    که متاسفانه همسرم هر بار با ضربه و صدمه به خودش میخواهد قضیه را تمام کنه از تهدید به خودکشی از پشت بوم تا سه چهار بار با چاقو خود زنی،خوردن قرص،اینبار هم که دخترم را به بهانه شیر ندادن من برد و دیروز بعد از آشتی برگه های که مشکلاتمان را توش نوشته بود و من نگه داشته بودم ومیخواستم بخونم دعوا راه انداخت و بعد هم خونه را ترک کرد بعد یک ربع برگشت و گفت داره سکته میکنه و خودش باماشینش رفت و نذاشت من کمکش کنم و امروز هرچی اصسرار کردم استراحتکنه دوباره رفت سر کار.
    حالا من نمیدونم که این بیماری هم جز تظاهر های قبلی هست یا نه اما این را میدانم که واقعا کم آوردم و تا جنون و دیوانگی راهی ندارم لطفا کمکم کنید که داغونم.من فرزند پنجم خانواده و دختر دوم هستم و یک خواهر وسه برادر بزرگتر و یک خواهر یک برادر کوچکتر دارم و پدر از حاجی های پول دار قدیمی با طرز فکر متاسفانه غیرتی اشتباه و همسرم تک فرزند یک خانواده خیلی معمولی.
    اما من هم همسرم و هم فرزندم را دوست دارم ولی متاسفانه این همه اتفاق های بد و از همه بدتر این رفتار خود زنی همسرم را دیگه نمیدونم تحمل کنم لطفا کمکم کنید

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    17587
    تشکـر
    480
    تشکر شده 1,427 بار در 770 پست
    میزان امتیاز
    10

پاسخ : مشکلاتم و افسردگی بعد از زایمان

سعی کنید با شرایط فعلیتون کنار بیاید و آرامشتون رو حفظ کنید و با ابراز محبت از همسرتون بخواید صبورتر باشند...حرص و جوش نخورید...هم خودتون طاقتتون رو بالا ببرید و هم جو خانواده رو گرم و صمیمی کنید و ازشون بخواید صبور باشند...در این شرایط هم شما و هم خانواده تان خودتان را فراموش نکنید...سعی کنید شادابیتان را حفظ کنید و به جای غصه خوردن و شماش مکرر مشکلاتتون درصدد حل این اتفاق ها بر بیاید...کمتر به مسایلی که آزارتون میده فکر کنید...سعی کنید با خانواده خوش بگذرانید و دور هم باشید و تنش های بینتون رو با محبت کردن از بین ببرید...گاهی غافلگیرشون کنید...و اصلا حرف گذشته رو باهاشون نزنید چون باعث میشه این تنش ها و حالت غمگینی هاتون بیشتر بشه...از اونجا که احساس میکنید فشار زیادی رو دارید متحمل میشید عرق اسطوخودوس و یا دم کرده های گیاهی مثل چایی گل گاو زبان و چایی های آرامبخش رو هم خودتون و هم خانوادتون مصرف کنید...سعی کنید بحث نکنید و با ابراز محبت و راهکارهای درست روابطتون رو بهبود ببخشید

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : افسردگی بعد از زایمان

نقل قول نوشته اصلی توسط Raihan نمایش پست ها
    سلام
    من 11اسفند یک زایمان خیلی سختی داشتم (زایمان طبیعی)که گیر کردن نوزاد و تکه شدن جفت بود و بودن در اتاقیکه دوتا هم اطاقی پرسروصدا مایه ناراحتی اذیتم بودن و نبودن دکتر خودم و استرس های فراوان.
    اینا که تمام شد به خاطراینکه پدر از حاجی های قدیمیه و شوهرم را نامحرم مادر میدونه، بخاطر همین رفتیم خونه مادر بعد از زایمان.
    روز نهم دوباره حالم بد شده مصادف بود با روزتولدم و دوباره رفتم بیمارستان که متاسفانه مشخص نشد مشکم و دخترم را پیش مامان و خواهرم (که یکسان کوچیکتره و مثل دوقلوها میمانیم)گذاشتم که باعث شد تا دیر وقت طول بکشه و خواهرم خونه مامانم بمونن و این روز بعد باعث دعوایی بین خواهرم وهمسرش شد.
    و این. ادامه داشت تا بیست و پنج اردیبهشت و در تمام مدت من که از ضعف خودم ومشکلات شرک بخیه هامون از همه بدتر گریه های بی امان دخترم و نخوردن غذاهایی معمولی به خاطر نفخ دخترم هیچ انرژی نداشتم باید مراقب حال مادر که داغون بود ازغصه، حال خواهرم، حال برادران که جوش میزدن،مراقب همسرم وپدرم که تنشی بینشان پیش نیاد میبودم.
    من تقریبا بیست روز خونه مادر بودم که مراقبشون باشم و بعد از آون آمدم خونه خودمون اما بازم هم هرروز پنج طبقه پله را میومدم پایین پیاده به سمت خونه مامان که ده دقیقه راه بود.
    فعلا الحمدالله خواهرم با همسرش بهترن اما هنوز کم وبیش تنش دارند مادر وپدرم دعوا دارند خواهر بزرگترم عصبی شده و برادر ها هنوز به سر جا نیامدن.من هم متاسفانه زخم و عفونت رحمی گرفتم و شیرم خیلی خیلی کم.تمام این مدت تحمل کردم سختی های دوران بارداری که باید هفتادودو پله را تا ماه آخر بالا و پایین میرفتم و بعد از زایمان با تمام دردهایم دلداری به همه بدم و کسی حواسش به من نباشه.
    تا دو روز پیش روز نیمه شعبان یک ناراحتی کوچک بین من و شوهرم باعث شد همسرم دخترم را از من برای ساعاتی دور کنه و با التماس برگرداند.
    همسرم خیلی پسر خوبی و بیشتر اوقات درک بالایی داره فقط نمیدونم چرا در فصل های گرم هرحال ما دچار بدترین اتفاق عا میشیم.
    که متاسفانه همسرم هر بار با ضربه و صدمه به خودش میخواهد قضیه را تمام کنه از تهدید به خودکشی از پشت بوم تا سه چهار بار با چاقو خود زنی،خوردن قرص،اینبار هم که دخترم را به بهانه شیر ندادن من برد و دیروز بعد از آشتی برگه های که مشکلاتمان را توش نوشته بود و من نگه داشته بودم ومیخواستم بخونم دعوا راه انداخت و بعد هم خونه را ترک کرد بعد یک ربع برگشت و گفت داره سکته میکنه و خودش باماشینش رفت و نذاشت من کمکش کنم و امروز هرچی اصسرار کردم استراحتکنه دوباره رفت سر کار.
    حالا من نمیدونم که این بیماری هم جز تظاهر های قبلی هست یا نه اما این را میدانم که واقعا کم آوردم و تا جنون و دیوانگی راهی ندارم لطفا کمکم کنید که داغونم.من فرزند پنجم خانواده و دختر دوم هستم و یک خواهر وسه برادر بزرگتر و یک خواهر یک برادر کوچکتر دارم و پدر از حاجی های پول دار قدیمی با طرز فکر متاسفانه غیرتی اشتباه و همسرم تک فرزند یک خانواده خیلی معمولی.
    اما من هم همسرم و هم فرزندم را دوست دارم ولی متاسفانه این همه اتفاق های بد و از همه بدتر این رفتار خود زنی همسرم را دیگه نمیدونم تحمل کنم لطفا کمکم کنید

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    دفتر قیطریه:
    ۰۲۱-۲۲۶۸۹۵۵۸ خط ویژه
    دفتر سعادت آباد:
    ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
    دفتر شریعتی:
    ۰۲۱-۸۸۴۲۲۴۹۵ خط ویژه

افسردگی پس از زایمان چیست ؟

افسردگی پس از زایمان یک بیماری افسردگی است که از بین 100 خانم که صاحب نوزاد شده اند بر روی 10 تا 15 نفر آنها تاثیر میگذارد. علائم آن مشابه به علائم افسردگی در زمان های دیگر است. که شامل کم خلق و خوی بودن و سایر علایم دیگر که به مدت حداقل دو هفته به طول بی انجامند است. بسته به شدت آن، شما ممکن است برای مراقبت از خود و نوزاد خود با مشکل مواجه شوید . ممکن است کارهای ساده و آسان برای شما سخت و دشوار به نظر آیند.

گاهی اوقات یک دلیل آشکار برای افسردگی پس از زایمان وجود دارد، اما نه همیشه. شما ممکن است احساس پریشانی و یا حتی احساس گناه کنید زیرا که شما انتظار دارید از داشتن نوزاد خوشحالی کنید. با این حال، افسردگی پس از زایمان می تواند برای هر کسی اتفاق افتد و این تقصیر شما نیست.

هرگز برای کمک خواستن دیر نیست. شما میتوانید بهتر شوید، حتی اگر شما برای مدت طولانی دچار افسرده گی شده اید. کمکی که شما نیاز دارید بستگی به شدت بیماری شما دارد. افسردگی پس از زایمان خفیف را می توان با افزایش حمایت ازطرف خانواده و دوستان درمان کرد.
    اگر شما احساس ناخوشی بیشتری دارید در نتیجه به کمک پزشک خود نیاز خواهید داشت. اگر افسردگی پس از زایمان شما خیلی شدید است، ممکن است که شما به مراقبت و درمان خدمات بهداشت روانی نیاز داشته باشید.

چه موقع افسردگی پس از زایمان اتفاق می افتد؟

در زمانهای متفاوت. افسردگی پس از زایمان اغلب در عرض یک یا دو ماه پس از زایمان شروع می شود. و یا می تواند چند ماه پس از تولد نوزاد شروع شود. حدود یک سوم از زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان شروع علائمشان در طول دوران بارداری است و این علائم پس از زایمان هم ادامه خواهد داشت.

افسردگی پس از زایمان چه حسی دارد ؟

شما ممکن است همه یا تعدادی از علائم زیر را داشته باشید:
    · افسردگی
    در اکثر مواقع شما احساس نارضایتی دارید و بغض می کنید. این حالات شما در زمان خاصی از روز، مانند صبح یا شب/غروب ممکن است بدتر شود.
    · زود رنج
    همسر، کودک شما و یا بچه های دیگر ممکن است شما را زود رنج و یا عصبانی کنند.

· خستگی
    همه کسانی که به تازگی مادر شده اند خیلی خسته می شوند. افسردگی باعث می شود که شما احساس کنید که بسیار خسته و فاقد انرژی هستید.

· بی خوابی
    با اینکه بسیار خسته هستید ولی نمی توانید بخوابید. ممکن است دراز بکشید بدون اینکه خواب بروید و در مورد چیز های مختلف نگران باشید. ممکن است در طول شب بیدار شوید در حالی که کودک شما خواب است.

· تغییر اشتها
    شما ممکن است اشتهای خود را از دست داده و یا فراموش کنید که غذا بخورید. برخی از زنان برای بدست آوردن آرامش غذا می خورند و پس از آن احساس بدی به دلیل افزایش وزن به آنها دست می دهد.

· لذت نبردن از هیچ چیز
    شما درمیابید که نمی توانید از چیزی لذت ببرید و یا علاقه مند به چیزی باشید. شما ممکن است از بودن با کودک خود لذت نبرید.

· از دست دادن علاقه به رابطه جنسی
    دلایل متعددی برای از دست دادن علاقه به رابطه جنسی بعد از بچه دار شدن وجود دارد. این کار ممکن است دردناک باشد و یا شما ممکن است بیش از حد خسته باشید. افسردگی پس از زایمان می تواند هر گونه میلی را از بین ببرد. همسر شما ممکن است این را درک نکند و احساس مطرود شدن کند.
    · افکار منفی و گناه
    افسردگی تفکر شما را تغییر می دهد:
    1. ممکن است شما افکار بسیار منفی داشته باشید
    2. ممکن است فکر کنید مادر خوبی نیستید و یا کودکتان شما را دوست ندارد
    3. ممکن است به خاطر اینگونه احساسات و افکار احساس گناه کنید و خود را مقصر بدانید
    4. ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهید
    5. ممکن است فکر کنید که نمی توانید از عهده چیزها بر آیید

· بیمناک/اضطراب
    بیشتر کسانی که به تازگی مادر شده اند نگران سلامت کودک خود هستند. اگر شما افسردگی پس از زایمان دارید این نگرانی میتواند شما را از پا در آورد. ممکن است شما نگران باشید که:
    1. کودک شما خیلی مریض است
    2. کودک شما به اندازه کافی وزن نمی گیرد
    3. کودک شما بسیار گریه می کند و شما نمی توانید او را آرام کنید
    4. کودک شما بسیار آرام است و ممکن است دیگر نفس نکشد
    5. نگران باشید که ممکن است که به کودک خود آسیب برسانید
    6. ممکن است بیماری جسمی داشته باشید
    7. افسردگی پس از زایمانتا ن هرگز بهتر نشود
    ممکن است بسیار نگران باشید از اینکه با کودک خود تنها بمانید. ممکن است به اطمینان خاطر از طرف همسر،مراقب بهداشت و یا پزشک خود نیازمند باشید.
    ممکن است در زمان اضطراب برخی از موارد زیر را داشته باشند:
    1. نبض سریع
    2. تپش قلب
    3. تنگی نفس
    4. تعریق
    5. ترس از داشتن حمله قلبی و یا غش کردن
    ممکن است شما از مکانهایی مثل مغازه های شلوغ اجتناب کنید به دلیل ترس از داشتن علائم پنیک (هراس).
    · اجتناب از افراد دیگر
    ممکن است شما نخواهید دوستان و اقوام را ببینید.. ممکن است رفتن به گروه های حمایت پس از زایمان برایتان دشوار باشد.
    · نا امید
    ممکن است حس کنید که هیچ چیز بهتر نخواهد شد. ممکن است فکر کنید که زندگی ارزش زیستن ندارد. ممکن است که حتی فکر کنید که خانواده تان بدون شما زندگی بهتری خواهند داشت.
    · افکار خودکشی
    اگر افکار آسیب رساندن به خودتان را دارید باید از پزشک خود کمک بخواهید. اگر انگیزه قوی برای آسیب رساندن به خودتان را دارید, باید فورا کمک بخواهید (پایین را ببینید).
    · علائم روان پریشی
    علائم روان پریشی در تعداد کمی از زنان مبتلا به افسردگی بسیار شدید توسعه پیدا می کند. آنها ممکن است صداهایی بشنودند واعتقادات غیر معمولی را داشته باشند. اگر این اتفاق برای شما افتاد باید فورا کمک بخواهید (پایین را ببینید).

چگونه افسردگی پس اززایمان بر روی احساسات من نسبت به نوزادم اثر میگذارد؟

· شما ممکن است احساس گناه کنید که احساسات شما آنگونه که از شما انتظار می رود نیست.
    · شما ممکن است نوزاد خود را دوست داشته و یا دوست نداشته باشید.
    · ممکن است به نوزاد خود احساس نزدیکی نکنید.
    · ممکن است برای شما سخت باشد که بتوانید متوجه شوید که نوزادتان چه حسی دارد،و یا چه نیازی دارد.
    · ممکن است که شما از نوزاد خود رنجور باشید و یا اورا به خاطر حال خود سرزنش کنید.

آیا زنانی که افسردگی پس از زایمان دارند به کودک خود آسیب می رسانند؟

مادران افسرده اغلب نگران هستند که آنها ممکن است این کار را انجام دهند، اما این بسیار نادر است. گاهی اوقات، به دلیل خستگی مطلق و ناامیدی ، شما ممکن است احساس کنید که میخواهید به کودک خود ضربه بزنید و یا او را تکان دهید. بسیاری از مادران و پدران گاهی اوقات این حس را دارند و این فقط مخصوص کسانی که افسردگی پس از زایمان دارند نیست. با وجود داشتن این احساسات ، اکثر مادران هرگز این عمل را نمی کنند. اگر شما این احساس را دارید، با کسی در

میان بگذارید.
    زنان اغلب نگران این هستند که اگر به کسی بگویند که چه حسی دارند ، نوزادشان را ازشان بگیرند. در واقع دکتر شما، مراقب بهداشت و ماما می خواهند به شما کمک کند که بهترشوید. این به معنی است که شما می توانید در خانه از کودک خود مراقبت کنید واز آن لذت ببرید.

آیا همه پس از بچه دار شدن افسرده میشوند؟

بچه دار شدن، زمان یک تغییر بزرگ است. داشتن عواطف مختلف معمول است. هر کس مبتلا به بیماری افسردگی نمیشود.
    بیش از نیمی از مادران جدید "baby blues" را تجربه می کنند.این معمولا 3 تا 4 روز پس از تولد شروع می شود. ممکن است شما نوسانات خلق و خوی را داشته باشید. ممکن است به راحتی گریه کنید. ممکن است زود رنج شوید، خلقتان پایین آید و مضطرب شوید. همچنین ممکن است شما به چیزهایی بیش از حد واکنش نشان دهید. این حالات معمولا در زمانی که کودک شما در حدود 10 روز است متوقف می شود. زنانی که "baby blues" دارند نیازی به درمان ندارند. اگر برای بیشتر از 2 هفته ادامه پیدا کرد، به مراقب بهداشت و یا دکتر خود بگویید. آنها می توانید افسردگی بعد از زایمان را در شما بررسی کنند.

دیگر مشکلات سلامت روان پیرامون زایمان

اضطراب و افسردگی شایع ترین مشکلات بهداشت روانی در دوران بارداری هستند. از هر 100 زن آنها بر روی 10-15 نفر تاثیر میگذارند. به افسردگی در دوران بارداری می توان به همان شیوهء افسردگی پس از زایمان کمک کرد. درست مثل زمان های دیگر، زنان طیف وسیعی از دیگر مشکلات سلامت روان را در دوران بارداری تجربه می کنند.

به بروشور ما در سلامت روان در دوران بارداری مراجعه کنید.

بیماری روانی پس از زایمان (پورپرال سیکوزیس)

این یک نوع شدید بیماری روانی است که پس از تولد نوزاد رخ می دهد. بر روی حدود 1 در 1000 نفر از زنان تاثیر میگذارد در عرض چند روز یا چند هفته پس از زایمان شروع می شود . می تواند درعرض چند ساعت توسعه پیدا کند و می تواند تهدید کننده زندگی باشد، به طوری که نیاز به درمان فوری دارد.

نشانه های بسیاری وجود دارد که ممکن است رخ دهد. خلق و خوی شما ممکن است بالا و یا پایین باشد و اغلب نوسانات خلقی سریع وجود دارد. زنان اغلب علائم بیماری روانی را تجربه میکنند. آنها ممکن است اعتقاد به چیزهایی داشته باشند که واقعی نیست (هذیان) یا چیزهایی ببینند و یا بشنوند که وجود ندارد (توهم).

این بیماری همیشه نیاز به حمایت و کمک های پزشکی دارد. شما ممکن است که باید به بیمارستان بروید. در حالت مطلوب، باید در واحد مادر و کودک باشید که کودکتان بتواند با شما باشد.
    زنانی که قبلا مبتلا به چندین بیماری های شدید روانی، به ویژه اختلال دوقطبی،بوده اند بیشتر در معرض خطر بیماری روانی پس از زایمان هستند. زنانی، که قبلا پس از زایمان چنین بیماری را داشته اند، نیز در معرض خطر بالا هستند. به پزشک و یا مامای خود در این باره اطلاع دهید. شما می توانید با آنها در مورد راه های بالا بردن سلامت و بهبود خود صحبت کنید.
    اگر چه بیماری روانی پس از زایمان یک بیماری جدی است، اکثریت قریب به اتفاق زنان بهبودی کامل را به دست می آورند.

دیگر مشکلات بهداشت روانی پس از زایمان

ممکن است که شما قبل از بارداری بیماری روانی داشته اید. ممکن است علائم پس از تولد کودکتان بدتر شده و یا برگردد. درست مانند زمان های دیگر، زنان می توانند انواع مختلفی از مشکلات بهداشت روانی را تجربه کنند. اگر در مورد هر نوع بیماری روانی نگران هستید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. آنها می توانند به شما کمک کنند و حمایت لازم را به شما بدهند.

چه چیزی باعث افسردگی پس از زایمان میشود

علل احتمالی زیادی برای افسردگی پس از زایمان پیشنهاد شده است. احتمالا یک دلیل برای آن وجود ندارد ، بلکه تعدادی از تنش های مختلف ممکن است که آن را ایجاد کنند.
    احتمال اینکه شما دچار افسردگی پس از زایمان شوید زیاد است اگر:
    · تا به حال مشکلات سلامت روانی، از جمله افسردگی را داشته اید
    · تا به حال دچار افسردگی یا اضطراب در دوران بارداری شده اید
    · حمایت ازطرف خانواده یا دوستان را ندارید
    · اخیرا رویدادی پر تنش برای شما رخ داده شده باشد- به طور مثال مرگ یکی از نزدیکان ، پایان پیدا کردن یک رابطه، از دست دادن شغل.
    ممکن است علت جسمی برای افسردگی شما وجود داشته باشد، مانند بیماری کم کاری تیروئید.که این می تواند به راحتی درمان شود.

افسردگی پس از زایمان می تواند بدون هیچ دلیل واضحی شروع شود. بدون هیچ کدام از این علل. همچنین داشتن این مشکلات به این معنا نیست که شما قطعا افسردگی پس از زایمان دارید.

آیا می توان از افسردگی پس از زایمان جلوگیری کرد؟

در اصل ما اطلاعات زیادی از افسردگی پس از زایمان نداریم که بخواهیم از آن جلوگیری کنیم. پیشنهادات زیر به نظرمعقول می رسد و ممکن است به سلامتی شما کمک کند.
    · سعی نکنید که یک زن خارق العاده باشید. سعی کنید کمتر کار کنید و مطمئن شوید که بیش از حد خسته نشوید.
    · سعی کنید با زنان دیگری که حامله هستند و یا به تازگی صاحب فرزند شده اند دوست شوید. ممکن است پیدا کردن دوست در زمانی که افسردگی پس از زایمان دارید سخت باشد.
    · کسی را پیدا کنید که بتوانید با او صحبت کنید. اگر دوست صمیمی ندارید که به او روی آورید، می توانید بهNational Childbirth Trust و یا MAMA مراجعه کنید. گروههای محلی آنها حمایت زیادی را چه قبل و چه بعد از زایمان فراهم می کنند.
    · در کلاسهای قبل از زایمان شرکت کنید. و اگر همسر دارید، او را به همراه خود ببرید. و اگر نه، یک دوست و یا یکی از اقوام خود را با خود ببرید.
    · داروهای ضد افسردگی را بدون نظر دکتر قطع نکنید. در حدود 7 از 10 زنانی که داروهای ضد افسردگی در طول حاملگی را قطع می کنند مریضیشان بعد از قطع دارو عود می کند. باید در مورد ریسک و منفعت ادامهء درمان در حاملگی و شیر دهی بحث کنید.
    · اگر قبلا افسردگی داشته اید با پزشک خود و یا مراقب بهداشت خود در ارتباط باشید. هر گونه نشانه ای از افسردگی در حاملگی یا افسردگی پس از زایمان را می توان زود تشخیص داد.
    · اطمینان پیدا کنید که برای افسردگی در حاملگی درمان پیدا کنید. این درمان ممکن است که گفتار درمانی و یا دارو باشد.
    · درخواست کمک از طرف دوستان و یا اقوام را قبول کنید.

تشخیص افسردگی پس از زایمان

اولین چیز این است که تشخیص دهید که شما یک بیماری افسردگی دارید. آن را با 'baby blues'اشتباه نگیرید. تصور نکنید که این طور احساس کردن طبیعی است.
    دلایلی زیادی وجود دارد که زنان درخواست کمک را به تعویق بیاندازند. شما ممکن است:
    · متوجه نشوید که چه مشکلی وجود دارد
    · نگران این باشید که افراد دیگر چه فکری می کنند
    · خجالت بکشید که بگویید از مادر بودن لذت نمی برید.
    بعضی زنان نگران این هستند که کودکشان را ازشان بگیرند. با کمک گرفتن برای افسردگی پس از زایمان در حقیقت شما بهترین کار را برای خود و کودک خود می کنید. پزشکان و مراقبان بهداشت می خواهند مراقبتی را که احتیاج دارید بدست آورید که بتوانید از کودک خود مراقبت کنید.
    پزشکان ،ماما ها و مراقبان بهداشت معمولا از کسانی که به تازگی مادر شده اند درمورد سلامت روانشان سوال می پرسند. ممکن از شما بخواهند که یک پاسخنامه را پر کنید و یا سوالات زیر را از شما می پرسند:
    · آیا در طول ماه گذشته از پایین بودن خلق، افسردگی یا نا امیدی رنج برده اید؟
    · آیا در طول ماه گذشته از لذت و علاقه کم نسبت به چیزها رنج برده اید؟
    · آیا این چیزی است که شما حس کنید که به کمک نیاز دارید و یا کمک می خواهید؟
    بسیار مهم است که با صداقت به این سوالات پاسخ دهید تا کمک مورد نیاز به شما ارائه داده شود. اگر جوابهای شما احتمال داشتن افسردگی پس از زایمان را مشخص می کند، شما باید دکتر خود را ببینید. پزشک شما احتیاج خواهد داشت که سوالات بیشتری را از شما بپرسد تا تشخیص مریضی را تائید کند.

برای کمک کجا باید رفت

کمک و درمانی که شما احتیاج دارید بستگی به شدت افسردگی پس از زایمان شما دارد. پزشک و مراقب بهداشتتان به شما کمک می کنند که تصمیم بگیرید که به چه نوع کمکی احتیاج دارید.

همه می توانند کمکهای به خود را که در پائین پیشنهاد شده است را آزمایش کنند. اگر این کافی نیست، ممکن است شما از گفتار در مانی سود ببرید. برای افسردگی های شدید تر،ممکن است که به دارو، همراه و یا بدون گفتار در مانی نیاز باشد. . پزشک شما می تواند شما را از این درمان ها آگاه کند.

گروه کمی از زنان به کمک از خدمات بهداشت روان نیاز خواهند داشت. در برخی مناطق، خدمات بهداشت روانی perinatal وجود دارد. این خدمات ویژه، مخصوص زنان باردار و یا زنانی است که نوزاد زیر یک ساله دارند. پزشک شما می تواند شما را به آنها معرفی کند. این معمولا برای زنانی لازم است که بیماری های شدیدتری دارند.

تنها تعداد معدودی از زنان برای درمان افسردگی پس از زایمان نیاز دارند که به بیمارستان بروند. در این مورد، شما باید معمولا، به همراه کودک خود در بخش مخصوص مادرو کودک بستری شوید.

کمک فوری

اگر نمی توانید از خود و یا کودک خود مراقبت کنید ، یا اگر می خواهید به خود آسیب برسانید، باید فورا توسط این افراد دیده شوید:
    · پزشک خود
    · خدمات سلامت روان- پزشک شما می تواند این را برای شما ترتیب دهد. ممکن است که در حال حاضر یک شماره تلفن بحران تماس برای تماس گرفتن داشته باشید؛
    · بخش اورژانس محلی - 24 ساعت باز است

کمک به خود

· از تشخیص مریضی نترسید. بسیاری از زنان افسردگی پس از زایمان دارند که با گذر زمان بهتر خواهد شد. همسرتان، دوستان و یا خانواده می توانند مفید و کمک حال باشند اگر بدانند که مشکل چیست.
    · این که چه احساسی دارید را با کسی در میان بگذارید. صحبت کردن با کسی که متوجه میشود می تواند بسیار تسکین دهنده باشد. او می تواند همسر، دوست و یا یکی از اقوام باشد. اگر نمتوانید با دوستان و یا خانواده خود صحبت کنید، با پزشک و یا مراقب بهداشت خود صحبت کنید. آنها می دانند که این احساسات متداول است و به شما کمک خواهند کرد.
    · از هر لحظه در طول شبانه روز برای خواب و استراحت استفاده کنید. اگر همسر، دوست و یا اقوام کمک حال شما هستند از آنها بخواهید به بچه در طول شب (شیر) دهند. شما می توانید برای این کار شیر خود را بدوشید و یا از شیر خشک استفاده کنید. اگر تنها هستید، سعی کنید هنگامی که کودک خواب است استراحت کنید.
    · سعی کنید به صورت مرتب غذا بخورید. حتی اگر احساس گرسنگی نمی کنید. غذا های سالم بخورید.
    · پیدا کردن زمان برای انجام کارهایی که از آن لذت می برید و یا به شما آرامش میدهند، - به عنوان مثال پیاده روی، خواندن مجله، گوش دادن به موسیقی.
    · اگر شریک زندگی دارید، سعی کنید از زمان با هم بودن لذت ببرید. اگر یک مادر تنها هستید، سعی کنید یک کار لذت بخش همراه دوست و یا یکی از اعضای خانواده خود انجام دهید.
    · به گروههای محلی که برای مادران جدید است و یا گروههای پشتیبانی پس از زایمان بروید. مددکار درمانی/مراقب بهداشت می تواند به شما در مورد این گروهها که در منطقه شما وجود دارند بگوید. اگر افسرده هستید ممکن است دوست نداشته باشید به این گروهها بروید. ببینید اگر کسی می تواند با شما بیاید. ممکن است حمایت زنان دیگری که به تازگی مادر شده اند به نظرتان مفید آید. ممکن است با زنانی آشنا شوید که احساساتشان مثل شما است.
    · اجازه دهید که دیگران به شما در کارهای خانه، خرید و نگهداری از فرزندان دیگرتان کمک کنند.
    · ورزش کنید. از مددکار درمانی خود درباره کلاسهای ورزش مادر و کودک در محله خود بپرسید. پیاده روی در حالی که کودکتان در کالسکه است ورزش خوبی است. ورزش به صورت مرتب می تواند خلق شما را بالا ببرد.
    · از کتابها و وب سایت های کمک به خود استفاده کنید.
    · با سازمان های حمایت از زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان تماس بگیرید.
    · خود ، شریک زندگی یا دوستان نزدیک و یا خویشاوندان را سرزنش نکنید. زندگی در این زمان دشوار است ،خستگی و تحریک پذیری می تواند منجر به نزاع شود. نزاع با شریک زندگی خود می تواند رابطه شما را تضعیف کند این در حالی است نیاز دارید رابطه شما در قوی ترین حالت باشد. همین حالت می تواند با خانواده و یا دوستان نزدیک که در حال تلاش برای حمایت از شما هستند اتفاق بیافتد.
    · از الکل یا مواد مخدر استفاده نکید. آنها ممکن است باعث شوند که شما برای یک زمان کوتاه احساس کنید که بهتر هستید ، اما این طور نمی ماند. الکل و مواد مخدر می توانند افسردگی را بدتر کنند. آنها همچنین برای سلامت جسمی شما بد هستند.

چگونه همسر ، خانواده و دوستان می توانند کمک کنند

· شوکه و یا نا امید نشوید اگر شریک زندگیتان، دوستان و یا خانواده تان می گویند:او افسردگی پس از زایمان دارد. این شایع است و می تواند به طور موثر کمک شود.
    · اطمینان حاصل کنید که شما متوجه می شوید که افسردگی پس از زایمان چیست. در صورتی که اطلاعات بیشتری نیاز دارید از مددکار درمانی و یا پزشک بپرسید.
    · بهتر است با کسی که افسرده است زمان گذراند. این بسیار مهم است که به او گوش دهید، حمایتش کنید و او را تشویق کنید. به او اطمینان خاطر دهید که بهتر خواهد شد.
    · همسر، خانواده و دوست خود را جدی بگیرید اگر می گوید که دیگر نمی خواهد زندگی کند یا می خواهد به خود ضربه بزند. اطمینان پیدا کنید که او فورا در خواست کمک کند. (به بخش بالا درباره کمک فوری نگاه کنید).
    · همسر، خانواده و دوست خود را تشویق کنید که برای درمان لازم کمک بخواهد. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد درمان دارید، با دکتر در این مورد صحبت کنید.
    · تا می توانید در کارهای عملی کمک کنید. این شامل غذا دادن و عوض کردن کودک، خرید، پخت و پز و یا انجام کارهای خانه میشود.
    · اگر شریک زندگیتان افسردگی پس از زایمان دارد، خود شما نیز ممکن است حمایت لازم داشته باشید.
    · اگر این اولین کودک شما است، ممکن است احساس کنید که، توسط نیازهای کودک و شریک زندگی خود به یک طرف رانده شده اید. سعی کنید احساس رنجش نکنید. شریک زندگی تان نیازمند به کمک و حمایت شما است.
    · پدران نیز می توانند پس از تولد کودک افسرده شوند. احتمال این زمانی بیشتر است که مادر نیز دارای افسردگی پس از زایمان باشد. اگر شما یک پدر هستید و فکر می کنید ممکن است افسردگی داشته باشید، با دکتر خود صحبت کنید. این برای شما و خانواده شمابسیار مهم است که کمک لازم را بگیرید.

بروشورهای ما در مراقبت از افسردگی پس از زایمان را ببینید.

چرا درمان مهم است؟

بیشتر زنان بدون هیچ درمانی در ظرف 3 تا 6 ماه بهبود پیدا می کنند. یکی از 4 مادر که افسردگی پس از زایمان دارن همچنان افسرده می ماند تا زمانی که فرزندشان یک ساله شود. با این حال، این می تواند بسیار دردناک و رنج آور باشد.افسردگی پس از زایمان می تواند تجربه مادر جدید بودن را از بین ببرد. این می تواند بر روی رابطه شما با کودک و شریک زندگیتان فشار وارد کند. شما نمی توانید از کودک خود چنان مراقبت کنید که وقتی خوب هستید می توانید. افسردگی پس از زایمان می تواند بر روی رشد و رفتار کودک تاثیر بگذارد حتی پس از پایان افسردگی. بنابراین هرچه کمتر طول بکشد، بهتر است.

چه درمانهایی در دسترس هستند؟

درمانی که شما نیاز دارید بسته به میزان ناخوشی شما دارد. باید به شما در مورد تمام منافع احتمالی و خطرات ناشی از درمان را گفت تا بتوانید بهترین انتخاب را کنید.
    درمان شامل موارد زیر است:
    · روان درمانی
    · دارو.

روان درمانی

صحبت کردن در مورد احساسات خود می تواند مفید باشد، هرچقدر که افسرده باشید. گاهی اوقات، بیان احساس خود به کسی که به شما نزدیک است سخت است. صحبت کردن با یک مشاور آموزش دیده و یایک روان شناس می تواند آسان تر باشد.صحبت کردن با کسی در مورد اینکه چه حسی دارید می تواند تسکین دهنده باشد. همچنین می تواند به شما کمک کند که مشکلات خود را درک و حس کنید.

در حال حاضر بسیاری از مطبها (general practices) یک مشاور دارند. مأمورین بهداشت می توانند مشاوره در منزل را در برخی از مناطق ارائه دهند.

همچنین روان درمانی های تخصصی بیشتری وجود دارد. Cognitive Behavioural Therapy میتواند به شما کمک کند که متوجه شوید چگونه برخی از طرز فکرتان باعث افسرده شدن شما می شود. می توانید یاد بگیرید که این افکار را تغییر دهید که اثر مثبت بر روی دیگر علائم داشته باشند. برخی از روان درمانی ها می توانند به شما کمک کنند که چگونه افسردگی خود را در غالب رابطه خود ویا آنچه در گذشته بر شما افتاده است درک کنید.

اگر به تازگی بچه دار شده اید، برخی از خدمات مشاوره و روان درمانی شما را سریع تر خواهند دید. در مورد این خدمات در محله خود از پزشک خود و یا مددکار درمانی بپرسید.

آیا با روان درمانی مشکلی وجود دارد؟

روان درمانی معمولا بسیار امن است، اما می تواند اثرات ناخواسته داشته باشند. صحبت کردن در مورد چیزهایی ممکن است خاطرات بد گذشته را باز به یاد آورد. این می تواند خلق شما را پائین آورد و یا شما را مضطرب کند. روان درمانی می تواند فشار بر روی روابط شما با افراد نزدیکتان بگذارد.

اطمینان حاصل کنید که می توانید به درمانگر خود اعتماد کنید و اینکه که آنها آموزش لازم را دیده اند.

یکی دیگر از مشکلات روان درمانی این است که آنها هنوز هم به سختی در بعضی از مناطق پیدا می شوند. National guidelines میگوید که زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان باید درظرف یک ماه دیده شوند. در واقعیت، اغلب لیست انتظار طولانی است. این به این معنا است که شما ممکن است درمان را برای مدتی دریافت نکنید.

دارو

اگر افسردگی شما شدید تر است، یا آن که با حمایت و یا گفتار درمانی بهبود نیافته است، یک داروی ضد افسردگی احتمالا به شما کمک خواهد کرد.

انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی وجود دارد. همه آنها به طور مساوی به خوبی کار می کنند، اما عوارض جانبی آنها متفاوت است. آنها اعتیاد آور نیستند. همه آنها می توانند در افسردگی پس از زایمان استفاده شوند، اما برخی از آنها در شیر دهی امن تر از دیگری هستند.

داروهای ضد افسردگی حداقل 2 هفته طول می کشند تا شروع به کار کنند. شما باید آنها را برای حدود 6 ماه پس ازشروع اینکه بهتر شده اید مصرف کنید.

آیا داروهای ضد افسردگی در شیردهی امن هستند؟

اطمینان حاصل کنید که پزشک شما می داند که شما در حال شیردهی هستید. برای بسیاری از این داروها، هیچ مدرکی وجود ندارد که سبب بروز مشکلات برای نوزادان شیرخوار باشد، بنابراین تغذیه با شیر مادر معمولا امکان پذیر است.

هر چند که تصمیم گیری برای هر زنی، شخصی است. برخی از داروهای ضد افسردگی برای سالهای زیادی است که در شیردهی استفاده می شوند. اطلاعات در مورد داروهای جدیدتر کمتر وجود دارد. دکتر شما می تواند شما را مشاوره کند و اطلاعات جدید و به روز را به شما ارائه کند. برای اینکه بتوانید تصمیم بگیرید که آیا در هنگام استفاده از داروی ضد افسردگی، شیر دهی را ادامه دهید باید به نکات زیر توجه کنید:
    · شدت افسردگی شما در حال حاضر و یا در گذشته
    · درمانهایی که قبلا به شما کمک کرده اند
    · عوارض جانبی
    · اطلاعات به روز در مورد ایمنی داروها در شیردهی
    · مزایای تغذیه با شیر مادر
    · آیا کودک شما بسیار نارس است و یا دارای هر گونه مشکلات مربوط به سلامت است
    · تاثیر بیماری درمان نشده بر روی کودک شما
    هورمون درمانی چطور است؟

هورمون درمانی برای درمان افسردگی پس از زایمان پیشنهاد شده است. هر چند که شواهد کمی برای موثر بودن آن وجود دارد، و آنها خطر های خود را به همراه دارند، به خصوص اگر شما تا به حال ترومبوز(لخته شدن خون در رگها) داشته اید.
    راه حل های جایگزین

St John's Wort یگ داروی گیاهی است در داروخانه ها مو جود است. شواهدی وجود دارد که آن را در افسردگی خفیف تا متوسط ​​موثر میداند. به نظر می رسد که شیوه کار آن شبیه به برخی از داروهای ضد افسردگی باشد، اما بعضی ها عوارض جانبی آن را کمتر می بینند.
    یک مشکل این است که St John's Wort می تواند با راهی که داروهای دیگر کار می کنند تداخل پیدا می کند. اگر شما از دارو های دیگر استفاده می کنید، باید با دکتر خود مشورت کنید.این بسیار مهم است اگر شما از داروی پیشگیری از حاملگی استفاده می کنید. St John's Wort می تواند از کار کردن قرص ضد حامگی جلوگیری کند. و سرانجام باعث حاملگی ناخواسته شود.
    اطلاعات کافی وجود ندارد که بگوید که این در طول شیردهی قطعا امن است. تنها مقدار اندکی وارد شیر می شود،اما فکر نکنید به خاطر اینکه "گیاهی" است امن خواهد بود. در مورد خطرات و فواید درمان در شیردهی با دکتر خود صحبت کنید.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

4. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    17322
    تشکـر
    3,638
    تشکر شده 6,747 بار در 2,688 پست
    میزان امتیاز
    13

خیلی متاسف شدم وقتی سرگذشت شما رو خوندم .

ببین گلم شما فقط مواظب زندگی خودت وهمسر ودخترت باش .

شما فقط باید آرامش داشته باشی تا بتونی همسر وفرزندت رو آروم کنی .

مشکلات خانواده خودت اصلا به شما ربطی نداره .

سعی کن کمتر بری خونه مادرت درعوض از همسرت بخواه که کمکت کنه در نگهداری از فرزندت .

به خودت برس همسرت الان در وضعیت بدی به سر میبره به خصوص این که قبلا هم مشکل داشته .

حتما راضیش کن که مشاوره داشته باشید

خواهرت نهایت لطفش رو به شما داشته ولی حالا که میبینی همسرش ناراحت میشه ازش کمک نگیر .

حالا که همسرت تک فرزنده پس خودت وبچت هم برای خانواده همسرت عزیز هستید .

از خانواده همسرت کمک بخواه .

در کل عزیزم زندگی خودت وهمسرت رو دریاب .

زندگی خواهر وبرادر وبقیه به شما ربطی نداره .
    امضای ایشان
    خدا مرهم تمام دردهاست هر چه عمق

خراش های وجودت بیشتر باشد

خدا برای پر کردن آن بیشتر در وجودت جای می گیرد

خدایا دردهایم دلنشین می شود

وقتی درمانم " تویی "

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28327
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : مشکلاتم و افسردگی بعد از زایمان

خیلی خیلی ممنون از اینکه وقت گذاشتید و با مهربانی راهنماییم کردید بروی چشم انشالله تا جای امکان راههایی شما را انجام میدم بازم ممنون

7. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28327
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

خیلی ممنون از مطلبتان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد