نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: جیب من ، جیب تو

5952
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    11132
    تشکـر
    6,908
    تشکر شده 4,097 بار در 2,142 پست
    میزان امتیاز
    14

جیب من ، جیب تو

با افزایش تحصیلات و اشتیاق زنان به اشتغال، تعداد خانواده هایی که در آن زن و شوهر هر دو کار می کنند افزایش چشم گیری پیدا کرده است. هر چند که این اتفاق به لحاظ وارد کردن نیم دیگر از نیروی مولد به بازار کار برای جامعه خوب بوده ، اما برای خیلی از زن و شوهرها مسئله ساز بوده است. یکی از مهم ترین مسائلی که این گروه از زن و شوهرها با آن مواجه هستند، بحث بر سر چگونه خرج کردن پولهایی است که هر کدامشان در می آورند.

حال ببینیم، زن و شوهرهای شاغل چگونه درباره وارد کردن درآمدهایشان به زندگی مشترک با هم به تفاهم برسند، حکایتی است که در این مقاله درباره آن صحبت می کنیم.

امروزه خیلی از مردهای جوان ترجیح می دهند با زنی ازدواج کنند که شاغل باشد. از آن طرف خیلی از خانم های جوان هم ترجیح می دهند با مردی ازدواج کنند که شرط اشتغال آنها را قبول کند. به هر حال با وارد شدن مدرنیته به زندگی، این اتفاق غیر قابل پیش بینی نبود و البته به خودی خود هم اتفاق بدی نیست، به خصوص با مسائل اقتصادی امروز که به واقع چرخاندن چرخ زندگی با یک دست را بسیار سخت کرده است.

مشکلی که این وسط وجود دارد این است که گاهی چرخ- دنده های این دو دست، آنقدرها با هم چفت و جور نمی شوند که بتوانند این چرخ بزرگ را به خوبی بچرخانند.

انواع زن و شوهرهای شاغل

زن و شوهرهایی که هر دو شاغل هستند از لحاظ میزان تفاهم بر سر درآمد مشترکشان به دو گروه تقسیم می شوند:

1_ زن و شوهرهای متقاطع. این گروه از زوج های شاغل مشکل خاصی در زمینه مسائل مربوط به درآمد و خرج و مخارج ندارند و به اصطلاح به نقطه تفاهم رسیده اند.

2_ زن و شوهرهای موازی. بر عکس گروه قبل، این گروه از زوج ها با اینکه هر دو کار می کنند ولی هیچ وقت درآمدهای هر دویشان، وارد چرخه زندگی مشترک نمی شود و اگر هم بشود بعد از کلی دعوا و مرافعه این اتفاق می افتد. این ها همان زن و شوهرهایی هستند که به خاطر مسئله ای به نام «جیب من، جیب تو» به اختلاف برمی خورند.

زن و شوهرهای شاغل چگونه می توانند جیب هایشان را یکی کنند؟
    تفاهم بر سر چند و چون خرج کردن درآمد زن و شوهر در زندگی مشترک، یکی از آن مواردی است که معمولاً در اوایل زندگی خیلی به آن توجه نمی شود. شاید به این دلیل که اغلب زن و شوهرها فکر می کنند که نیازی به این کار نیست و یا اینکه طرف مقابلشان به مرور یاد می گیرد که چه کار باید بکند. اما واقعیت چیز دیگری است. اگر شما و همسرتان هر دو شاغل هستید، لازم است که هر چه زودتر در این مورد به تفاهم برسید. برای رسیدن به این تفاهم، چند راهکار را امتحان کنید:

باورهای قدیمی تان را اصلاح کنید

باور سنتی در جامعه ما و خیلی دیگر از جوامع این است که مرد باید نان آور خانواده اش باشد. این باور غلط نیست ولی اگر بنا به رفتار کردن بر مبنای قواعد مدرنیته است لازم است اصلاحاتی درباره آن انجام شود.شما به عنوان خانمی که بنا بر قوانین جدیدِ زندگی وارد بازار کار شده اید، باید به این نکته توجه داشته باشید که پولی که در می آورید مال خودتان تنها نیست، بلکه به زندگی مشترک تان تعلق دارد. همینطور اگر مرد خانواده هستید و به همسرتان اجازه اشتغال داده اید باید این مهم را مد نظر قرار دهید که او دارد پا به پای شما برای ارتقای سطح اقتصادی خانواده تان کار می کند و به همین دلیل نباید مثل زن های خانه دار از او انتظار تمیز کاری و پخت و پز داشته باشید بلکه باید آستین هایتان را بالا بزنید و در کارهای خانه با هم شراکت کنید.

مذاکره کنید

صحبت کردن، مهم ترین اصل در رسیدن به هر تفاهمی است. درباره مسائل اقتصادی خانواده و اینکه چگونه درآمدهایتان را خرج بکنید با هم صحبت کنید. از آنجایی که این قبیل مسائل می توانند تنش زا بشوند، توصیه می شود وقت و جای مناسبی را برای آن انتخاب کنید.

برنامه بریزید

بعضی از زن ها فکر می کنند اگر درآمدشان را به درآمد خانواده تزریق کنند به تدریج باعث تنبلی و بی مسئولیت شدن شوهرشان می شوند و یا بعضی از مردها فکر می کنند که همسرشان درآمدش را برای چیزهای کم ارزش هزینه می کند. برای خنثی کردن این تصورات، از برنامه ریزی کمک بگیرید. یعنی مشخص کنید که هر کدام از شما می خواهید درآمدتان را در چه زمینه ای از اقتصاد خانواده خرج کنید. برای مثال تعیین کنید که کرایه خانه از حقوق کدامتان پرداخت بشود و یا خرید خانه به عهده کدام تان باشد. درباره برنامه هایتان صحبت کنید و به قول معروف سنگ هایتان را با هم وا بکنید تا بتوانید در بلند مدت به آن وفادار باقی بمانید.

مشورت کنید

فرقی نمی کند که زن خانه هستید و یا مرد خانه. به خاطر داشته باشید که اشتغال همزمان هر دوی شما به خاطر هدفی بوده است: «بهتر کردن حال زندگی مشترک تان». پس قبل از اینکه برای مثال دستبند طلایی برای خودتان بخرید و یا اتومبیل جدیدی را معامله کنید نظر همدیگر را بپرسید و بررسی کنید تا اگر جای خالی مهمتری وجود دارد اول آن را پر کنید.

از نقش هم ، در تأمین مالی خانواده تقدیر کنید

به هیچ وجه شغل و درآمد همدیگر را کوچک نمایی نکنید. برای مثال بعضی از آقایان در صحبت هایشان مدام متذکر می شوند که همین قدر که همسرشان سرش گرم است و یا دستش در جیب خودش است برایشان بس است. و یا بعضی از خانم ها که درآمدشان از شوهرشان بالاتر است گهگاه پولشان را به سر او می کوبند. تحقیر کردن شغل و درآمد همدیگر، باعث افزایش تنش بین شما و همسرتان می شود. به جای آن، توصیه می کنم که به شغل همسرتان علاقه نشان بدهید و از تلاش های همدیگر قدردانی کنید.

2. 9 کاربران زیر از love بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    تشکر شده 1,788 بار در 1,138 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : جیب من ، جیب تو

منطق بعضی زن ها : جیب شوهر جیسب ما و خانواده ، جیب من پشتوانه مالی برای اینده و مبادا

4. 2 کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28529
    تشکـر
    456
    تشکر شده 307 بار در 227 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط omidd نمایش پست ها
    منطق بعضی زن ها : جیب شوهر جیسب ما و خانواده ، جیب من پشتوانه مالی برای اینده و مبادا
    خخخخخ

ایشالا یه زنی گیرت بیاد که بتونی همیشه جیبشو تیغ بزنی خخخخخ

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ashkan2 نمایش پست ها
    خخخخخ

ایشالا یه زنی گیرت بیاد که بتونی همیشه جیبشو تیغ بزنی خخخخخ
    نه اشکان جان چرا تیغ بزنم !! زندگی مشترک چرا باید تیغ زدن باشه وقتی باهم و برای هم زندگی می کنیم!!

7. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28529
    تشکـر
    456
    تشکر شده 307 بار در 227 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط omidd نمایش پست ها
    نه اشکان جان چرا تیغ بزنم !! زندگی مشترک چرا باید تیغ زدن باشه وقتی باهم و برای هم زندگی می کنیم!!
    خخخخخ چون دخترا زندگی مشترک رو به قول خودت کار ندارن پولشونو پس انداز می کنن میگن اسلام گفت زن وظیفه ای در مخارج خونه نداره.... خوب پس باید تیغ زد دیگه... خخخخخ پولی از تیغ زدن به دست میاد خیلی خوردن اره حال میده. خخخخ

9. کاربران زیر از yakhoda2 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

10. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر محروم
    شماره عضویت
    21877
    تشکـر
    2,345
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ashkan2 نمایش پست ها
    خخخخخ چون دخترا زندگی مشترک رو به قول خودت کار ندارن پولشونو پس انداز می کنن میگن اسلام گفت زن وظیفه ای در مخارج خونه نداره.... خوب پس باید تیغ زد دیگه... خخخخخ پولی از تیغ زدن به دست میاد خیلی خوردن اره حال میده. خخخخ
    نه داداش همه که یک شکل نیست اند خیلی از دخترا و خانوم ها هستند که جیب من و پول من نمی کنند و زندگیشون می سازنند ....

اونای این کار انجام می دهند موقع ازدواج سند که امضا کردند قبول ندارند از ته دل که قبول کردند تا اخر باهم باشند و به خاطر این هر لحظه این امکان می دهند که جدا بشند.

11. کاربران زیر از omidd بابت این پست مفید تشکر کرده اند

12. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    48739
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

متأسفانه در جامعه درحال گذارما. ازسنت کنده شده ایم و به مدرنیته نیزنرسیده ایم.ارزشهای متفاوت برما پریشانی آورده است. فرضا یک دخترخانم برمبنای سنت مهریه طلب می کند امابرمبنای مدرنیته شاغل می‌شود.آنجایی که ارزشهای سنت به نفع شخص شخیص اوباشد مثلا تکالیف مالی رابعهده مردان قرارداده اندازسنت پیروی میکنداماآنجایی که ریاست خانواده بعهده مردان بنانهاده شده.ناگهان مدرن و فمنیست میشودوزیربارنمیرود و صحبت ازآزادی وحقوق برابرزن ومرد میکند.خوب همین داستان‌های عجیب نیز در مردان دیده می‌شود. مااول بایدبفهمیم مبنای ارزشهای ماچیست و کجاست.وبریک محوریاپاشنه بچرخیم‌.نمیشوددستگاه های ارزش گذاری متفاوتی باارزشهای متفاوت وگاه متضاد رابپذیریم و درست و منطقی رفتارکنیم. اصلا نمی‌شود.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)