نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: چجوری خشممو بیرون بریزم؟؟؟

1725
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28860
    تشکـر
    135
    تشکر شده 155 بار در 105 پست
    میزان امتیاز
    8

چجوری خشممو بیرون بریزم؟؟؟

سلام.
    مشکلی که من دارم و فک میکنم این اواخر شدیدتر شده اینه که نمیدونم چطوری احساس خشم و عصبانیتامو بیرون بریزم.
    در واقع مشکل اصلی اینجاس که من خیلی آدم توداری هستم و همیشه طرفدار صلح و آرامشم٬ حاضرم همیشه کوتاه بیام تا فضای آرومی اطرافم برقرار باشه.
    از طرفی شوهرم آدمی زودجوشه و زود عصبی میشه و متاسفانه بی منطقم میشه توی عصبانیتاش.
    طوری که اگه بحثی پیش بیاد حتی اگه مقصره صد در صد هم باشه بازم عصبانیتشو نمیتونه کنترل کنه و من مجبورم که سکوت کنم تا آروم بشه.
    البته بعدش همیشه پشیمون میشه و با کارای مختلف سعی میکنه اشتباهشو جبران کنه و ناراحتی رو از دلم درمیاره.
    اما مشکل من زمان عصبانیتها و بی منطقیاشه که روان منو داغون میکنه اون لحظه.
    یعنی چنان خشم و عصبانیتی تو اون لحظات وجودمو آتیش میزنه و دیوونم میکنه که نمیدونم چجوری خودمو آروم کنم٬ باورتون نمیشه گاهی انقد عصبانی میشم که دلم میخواد یه بلایی سر خودم بیارم اما باز خودمو به زور کنترل میکنم.
    . دقیقا مشکل من همینجاست که نمیدونم چطور عصبانیتمو تخلیه کنم تا آروم بشم.
    خوب ممکنه بگین اون لحظه تحمل کن تا بعد که شوهرت آروم شد باهاش حرف بزنی و آروم شی٬ اینجا میگم که اگه حتی بعدش بهترین مکالمه رو با شوهرم داشته باشم یا ایشون بهترین کارها رو برای جبران اشتباهش بکنه بازم مشکل من در واقع اون خشم فرو خوده دقایق قبلشه که مطمئنا به مرور زمان روی روحیه م مشکل ساز میشه.
    به قول قدیمیا حرف گفته شده مثل آب ریخته ست که نمیشه جمعش کرد.
    بعضی وقتا انقد احساس سرکوب شده توی خودم حس میکنم که شدیدا احساس خستگی و بی حوصلگی بهم دست میده٬ ساعتها یه جا میشینم و بی هدف وقتمو الکی میگذرونم و حوصله هیچ کاری و هیچکسی رو ندارم یا دلم میخواد ساعتها فقط بخوابم و به هیچی فک نکنم.
    خیلی جاها خوندم که مثلاگریه کردن٬ فریاد کشیدن توی بالشت یا مشت کوبیدن به دیوار ٬ دوش گرفتن٬ آب خنک خوردن . اینا توی لحظه خشم و عصبانیت آدمو آروم میکنه.
    من همه اینا رو امتحان کردم
    . از کارشناسان سایت میخوام خواهش کنم که یک راهکار عملی و موثرتر بهم معرفی کنن.
    ممنونم.
    ویرایش توسط asemun : 08-25-2016 در ساعت 03:20 AM

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6459
    تشکـر
    5,007
    تشکر شده 3,611 بار در 1,092 پست
    میزان امتیاز
    12

پاسخ : چجوری خشممو بیرون بریزم؟؟؟

نقل قول نوشته اصلی توسط asemun نمایش پست ها
    سلام.
    مشکلی که من دارم و فک میکنم این اواخر شدیدتر شده اینه که نمیدونم چطوری احساس خشم و عصبانیتامو بیرون بریزم.
    در واقع مشکل اصلی اینجاس که من خیلی آدم توداری هستم و همیشه طرفدار صلح و آرامشم٬ حاضرم همیشه کوتاه بیام تا فضای آرومی اطرافم برقرار باشه.
    از طرفی شوهرم آدمی زودجوشه و زود عصبی میشه و متاسفانه بی منطقم میشه توی عصبانیتاش.
    طوری که اگه بحثی پیش بیاد حتی اگه مقصره صد در صد هم باشه بازم عصبانیتشو نمیتونه کنترل کنه و من مجبورم که سکوت کنم تا آروم بشه.
    البته بعدش همیشه پشیمون میشه و با کارای مختلف سعی میکنه اشتباهشو جبران کنه و ناراحتی رو از دلم درمیاره.
    یعنی چنان خشم و عصبانیتی تو اون لحظات وجودمو آتیش میزنه و دیوونم میکنه که نمیدونم چجوری خودمو آروم کنم٬ باورتون نمیشه گاهی انقد عصبانی میشم که دلم میخواد یه بلایی سر خودم بیارم اما باز خودمو به زور کنترل میکنم.
    خوب ممکنه بگین اون لحظه تحمل کن تا بعد که شوهرت آروم شد باهاش حرف بزنی و آروم شی٬ اینجا میگم که اگه حتی بعدش بهترین مکالمه رو با شوهرم داشته باشم یا ایشون بهترین کارها رو برای جبران اشتباهش بکنه بازم مشکل من در واقع اون خشم فرو خوده دقایق قبلشه که مطمئنا به مرور زمان روی روحیه م مشکل ساز میشه.
    بعضی وقتا انقد احساس سرکوب شده توی خودم حس میکنم که شدیدا احساس خستگی و بی حوصلگی بهم دست میده٬ ساعتها یه جا میشینم و بی هدف وقتمو الکی میگذرونم و حوصله هیچ کاری و هیچکسی رو ندارم یا دلم میخواد ساعتها فقط بخوابم و به هیچی فک نکنم.
    خیلی جاها خوندم که مثلاگریه کردن٬ فریاد کشیدن توی بالشت یا مشت کوبیدن به دیوار ٬ دوش گرفتن٬ آب خنک خوردن . اینا توی لحظه خشم و عصبانیت آدمو آروم میکنه.
    ممنونم.
    سلام آسمون، باید بگم درکت میکنم
    یه توضیحاتی میدم امیدوارم برات مفید واقع بشه

اولا این تفکر که موقع دلخوری باید همیشه صبر و سکوت اختیار کرد اشتباهه، فداکاری یک طرفه همیشه درست نیست
    ارتباط سالم ارتباطیه که احساسات درونی هر دو طرف مورد توجه قرار بگیره و و خودخوری شما در بلند مدت میتونه خیلی بهت آسیب بزنه
    آب خنک و دوش و ... برای وقتیه که شما اون فرد عصبی و پرخاشگر باشی نه طرف مقابلت!

البته منظور این نیست که به مشاجرات دامن بزنی، منظور بیان جرأتمندانه احساسات مثبت و منفي و نیازهای معقول
    شما با یاد گرفتن "مهارت ابراز وجود جراتمندانه" ،میتونی ضمن حفظ آرامش نسبی، اوضاع رو بهتر کنترل کنی و ناراحتیت را هم ابراز کنی

جرات ورزی چند تا قانون ساده داره که من به طور خلاصه مینویسم، [replacer_a] هم یه توضیحاتی هست
    خودتم میتونی بیشتر سرچ کنی و کامل تر درموردش اطلاع پیدا کنی

قانون اول: منفعل نباش،
    یعنی نسبت به پایمال شدن حقوق خودت بی تفاوت نباش
    مثلا مورد احترام و توجه واقع شدن و حفظ کرامت شما ، یکی از حقوقیه که بقیه اجازه ندارن نادیدش بگیرن

قانون دوم:
    ابراز عقاید و احساسات به صورت صریح قاطع، واضح، و با تاکید حتمی بر ضمیر اول شخص (یعنی من)
    ساختار جمله در گفتار جراتمندانه = ضمیر من + رفتار مورد نظر + احساس

مثلا من از اینکه بهم گفتی فلان ناراحت شدم
    یا
    میدونم منظور بدی نداری ولی من وقتی فلان رفتار را انجام میدی اذیت میشم

قانون سوم
    : پرهیز از دشنام دادن، قضاوت کردن، برچسب زدن و عدم استفاده از کلماتی مثل : همیشه، هیچوقت ، خیلی ،...

یعنی نباید بگی: "تو همیشه به من بی احترامی میکنی"، یا "تو خیلی بی منطقی"
    چون باعث میشه طرف مقابل گارد بگیره و بخواد از خودش دفاع کنه
    بلکه باید بگی: من از اینکه الان فلان حرف را زدی یا فلان رفتار را کردی احساس ناراحتی کردم

این روش از نظر روانشناسی ثابت شده و ضمن حفظ آرامش به فرد پرخاشگر در لحظه عصبانیت یاداوری میکنه که نباید احساسات طرف مقابل را نادیده بگیره
    و به مرور باعث اصلاح رفتار همسرت هم میشه
    فقط یکم تمرکز و تمرین لازم داره که یادت باشه وقتی اوضاع متشنجه حتما به نکاتی که گفتم توجه کنی
    امضای ایشان

3. 3 کاربران زیر از naghme بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28860
    تشکـر
    135
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط naghme نمایش پست ها
    سلام آسمون، باید بگم درکت میکنم
    یه توضیحاتی میدم امیدوارم برات مفید واقع بشه

اولا این تفکر که موقع دلخوری باید همیشه صبر و سکوت اختیار کرد اشتباهه، فداکاری یک طرفه همیشه درست نیست
    ارتباط سالم ارتباطیه که احساسات درونی هر دو طرف مورد توجه قرار بگیره و و خودخوری شما در بلند مدت میتونه خیلی بهت آسیب بزنه
    آب خنک و دوش و ... برای وقتیه که شما اون فرد عصبی و پرخاشگر باشی نه طرف مقابلت!

البته منظور این نیست که به مشاجرات دامن بزنی، منظور بیان جرأتمندانه احساسات مثبت و منفي و نیازهای معقول
    شما با یاد گرفتن "مهارت ابراز وجود جراتمندانه" ،میتونی ضمن حفظ آرامش نسبی، اوضاع رو بهتر کنترل کنی و ناراحتیت را هم ابراز کنی

جرات ورزی چند تا قانون ساده داره که من به طور خلاصه مینویسم، [replacer_a] هم یه توضیحاتی هست
    خودتم میتونی بیشتر سرچ کنی و کامل تر درموردش اطلاع پیدا کنی

قانون اول: منفعل نباش،
    یعنی نسبت به پایمال شدن حقوق خودت بی تفاوت نباش
    مثلا مورد احترام و توجه واقع شدن و حفظ کرامت شما ، یکی از حقوقیه که بقیه اجازه ندارن نادیدش بگیرن

قانون دوم:
    ابراز عقاید و احساسات به صورت صریح قاطع، واضح، و با تاکید حتمی بر ضمیر اول شخص (یعنی من)
    ساختار جمله در گفتار جراتمندانه = ضمیر من + رفتار مورد نظر + احساس

مثلا من از اینکه بهم گفتی فلان ناراحت شدم
    یا
    میدونم منظور بدی نداری ولی من وقتی فلان رفتار را انجام میدی اذیت میشم

قانون سوم
    : پرهیز از دشنام دادن، قضاوت کردن، برچسب زدن و عدم استفاده از کلماتی مثل : همیشه، هیچوقت ، خیلی ،...

یعنی نباید بگی: "تو همیشه به من بی احترامی میکنی"، یا "تو خیلی بی منطقی"
    چون باعث میشه طرف مقابل گارد بگیره و بخواد از خودش دفاع کنه
    بلکه باید بگی: من از اینکه الان فلان حرف را زدی یا فلان رفتار را کردی احساس ناراحتی کردم

این روش از نظر روانشناسی ثابت شده و ضمن حفظ آرامش به فرد پرخاشگر در لحظه عصبانیت یاداوری میکنه که نباید احساسات طرف مقابل را نادیده بگیره
    و به مرور باعث اصلاح رفتار همسرت هم میشه
    فقط یکم تمرکز و تمرین لازم داره که یادت باشه وقتی اوضاع متشنجه حتما به نکاتی که گفتم توجه کنی
    سلام عزیزم ممنون که وقت گذاشتی و جواب دادی.

منم کاملا حرفاتو قبول دارم و اینکه باید احساسمو به صورت درست بیان کنم.

خودمم میخوام اما مشکل بی منطق بودن همسرمه٬ گفتم که ایشون وقتی عصبانیه حتی اگه مقصر صد در صد هم باشه گفتن حتی یک کلمه از طرف من عصبانیترش میکنه.

غیر ممکنه که توی اون شرایط بتونم حرفمو بزنم بدون اینکه فضا متشنج تر نشه.

واسه همینه که چاره ای جز سکوت توی اون لحظه ندارم.

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6459
    تشکـر
    5,007
    تشکر شده 3,611 بار در 1,092 پست
    میزان امتیاز
    12

سلام عزیزم ممنون که وقت گذاشتی و جواب دادی.

منم کاملا حرفاتو قبول دارم و اینکه باید احساسمو به صورت درست بیان کنم.

خودمم میخوام اما مشکل بی منطق بودن همسرمه٬ گفتم که ایشون وقتی عصبانیه حتی اگه مقصر صد در صد هم باشه گفتن حتی یک کلمه از طرف من عصبانیترش میکنه.

غیر ممکنه که توی اون شرایط بتونم حرفمو بزنم بدون اینکه فضا متشنج تر نشه.

واسه همینه که چاره ای جز سکوت توی اون لحظه ندارم.
    ببین کاملا منظورتو میفهمم، درمورد بی منطق بودن و اینکه ترجیح میدی سکوت کنی
    این جمله را از دوتا مشاور مجرب نقل میکنم: در این شرایط بیان احساسات بر حفظ آرامش محیط ارجحه

چند بار اول که اینکارو میکنی حتی ممکنه بدتر از قبل باهات برخورد بشه و فیدبک منفی بگیری، مهم نیست، تضمین میکنم بعد از یه مدت نتیجه مثبتشو بیبینی

حتی اگه بحث به نفع طرف مقابل تموم بشه دیگه به اندازه قبل احساس خودخوری نمیکنی

فقط حتماااا اون سه تا نکته را توی جمله بندیات رعایت کن
    امضای ایشان

6. کاربران زیر از naghme بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28860
    تشکـر
    135
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط naghme نمایش پست ها
    ببین کاملا منظورتو میفهمم، درمورد بی منطق بودن و اینکه ترجیح میدی سکوت کنی
    این جمله را از دوتا مشاور مجرب نقل میکنم: در این شرایط بیان احساسات بر حفظ آرامش محیط ارجحه

چند بار اول که اینکارو میکنی حتی ممکنه بدتر از قبل باهات برخورد بشه و فیدبک منفی بگیری، مهم نیست، تضمین میکنم بعد از یه مدت نتیجه مثبتشو بیبینی

حتی اگه بحث به نفع طرف مقابل تموم بشه دیگه به اندازه قبل احساس خودخوری نمیکنی

فقط حتماااا اون سه تا نکته را توی جمله بندیات رعایت کن
    ممنون گلم.

واقعا راهنماییت خیلی مفید بود.

حتما به حرفات از ابعاد مختلف بیشتر فکر میکنم و سعی میکنم تحقیق بیشتری در موردش داشته باشم تا بتونم انجامش بدم.

8. کاربران زیر از asemun بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30544
    تشکـر
    498
    تشکر شده 470 بار در 269 پست
    میزان امتیاز
    8

سلام.
    ممنونم.
    راهکار: همینا رو به همسرتون بگید وقتی که باهاش خیلی صمیمی هستید و ایشون دنبال جبران کردنه و ...

در ضمن جیش کردن هم راه خوبی برای فروکش کردن عصبانیت

10. کاربران زیر از Mohsen123 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    28860
    تشکـر
    135
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط آقا محسن گل نمایش پست ها
    راهکار: همینا رو به همسرتون بگید وقتی که باهاش خیلی صمیمی هستید و ایشون دنبال جبران کردنه و ...

در ضمن جیش کردن هم راه خوبی برای فروکش کردن عصبانیت
    چیکار کردن؟؟؟؟!!!!!!!

12. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    30544
    تشکـر
    498
    تشکر شده 470 بار در 269 پست
    میزان امتیاز
    8

چیکار کردن؟؟؟؟!!!!!!!

ادرار کردن. تخلیه مثانه یکی از راه های تخلیه اعصاب و کنترل عصبیه.

شما به همسرتون بگید مشکلتون حل میشه... همین چیزایی که اینجا گفتید.

13. کاربران زیر از Mohsen123 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)