نمایش نتایج: از 1 به 12 از 12

موضوع: اشنایی و ازدواج

2583
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32986
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

اشنایی و ازدواج

سلام.من۳۳ سال دارم.با یه دختر خان از طریق خواهرم اشنا شدیم.ایشون قبلا ازدواج کرده و طلاق کرفته به گفته خودشان مشکل اخلاقی با شوهر سابقشان داشته اند ایشان را چند بار دیده ام.از لحاظ اخلاقی و شخصیتی مناسب است.تنها مشکل من با اایشون اینه که رابطه برقرار نمیکنه خیلی کم توی واتس اپ میاد خیلی کم پی ام میده اجازه تلفنی حرف زدن هم نمیده میگه نمیخوام تا وقتی مطمعن شدیم خانواده ها وارد موضوع بشن.بخاطر همین تلفن حرف نمیزنه وقتی دلیلش و خواستم گفتن نمیتونن به این سرعت وارد احساسات بشن میخوان شناخت کامل بشه بعد الان یک ماه با هم هستیم وقتی حضوری هم و میبینیم خیلی خوب هستن فقط خیلی کم با هم توی واتس اپ حرف میزنی.میترسم از ادمهای سرد مزاج باشه.میشه راهنمایی کنید چطور رفتار کنم تا بتونم رابطه امون و بهتر کنم ناگفته نمونه که من خیلی احساساتی هستم و زود دل میبندم نمیخوام از روی احساسات تصمیم بگیرم.ممنون

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    14030
    تشکـر
    725
    تشکر شده 3,402 بار در 1,916 پست
    میزان امتیاز
    16

پاسخ : اشنایی و ازدواج

دیدی میگن مارگزیده از ریسمون سیاه سفید میترسه میشه این ماجرا

3. 2 کاربران زیر از sam127 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

ازدواج در سه مرحله شكل می‌گیرد: آشنایی، نامزدی و عقد.

به طور معمول و سنتی آشنایی از طریق خواستگاری آغاز می‌شود. در این روش پدر، مادر یا خواهر پسری كه قصد ازدواج دارد با توجه به خصوصیات خانوادگی، اخلاقی، فرهنگی، مذهبی و... دختری را انتخاب می‌كنند. البته این انتخاب با نظر و موافقت پسر همراه است و اغلب این نوع خواستگاری‌ها به ازدواجی موفق ختم می‌شود.

آشنایی بی‌ضابطه، رابطه‌ای بی‌سمت و سو

حالا اگر این آشنایی از طریق خود پسر یا دختر، قبل از مراسم خواستگاری صورت گیرد نه‌تنها صحیح و پسندیده نیست، بلكه در اغلب موارد مفید و موفق هم نخواهد بود.

آشنایی قبل از خواستگاری رابطه‌ای بدون تعهد، سطحی، ظاهری و بدون سمت و سو است. روابط حاكم در این نوع آشنایی‌ها اغلب رویایی، فانتزی و براساس احساسات و هیجانات عاطفی دختر و پسر شكل می‌گیرد و هرچند كه برای دو جنس مخالف دلنشین و شیرین است، اما مبتنی بر واقعیت نبوده و كاذب است. در این روابط، عشقی مجازی حكمفرماست كه واقعیت خارجی ندارد.

در این نوع آشنایی‌ها اغلب پسرها قصد ازدواج نداشته و معمولا از دادن تعهد ازدواج طفره می‌روند. این افراد بیشتر به فكر كامروایی خود هستند و برای رسیدن به آن آشنایی را طولانی كرده و نمی‌گذارند رابطه از آشنایی فراتر رود. اگر این نوع آشنایی‌ها به ازدواج ختم شود اغلب ناموفق بوده و با طلاق به شكست منتهی می‌شود.

آشنایی با ضابطه، دوران شناخت اولیه

پس از خواستگاری، دوران آشنایی شروع می‌شود. این دوران بنا به گفته بهشتی، نباید از سه یا چهار جلسه بیشتر به طول انجامد. طی این جلسات دختر و پسر و خانواده‌هایشان تا حدودی با لایه‌های سطحی شخصیت یكدیگر آشنا می‌شوند. این آشنایی نوعی شناخت اولیه و پیش‌زمینه دوران نامزدی است. این دوران اگرچه به قصد ازدواج شروع می‌شود اما به این معنی نیست كه الزاما به وعده ازدواج و نامزدی ختم شود.

چراكه گاهی در همین چند جلسه خانواده‌ها پی به حقایقی برده و حاضر به ادامه این رابطه نیستند بنابراین آشنایی بین دختر و پسر باید ارتباطی هدفدار و با اطلاع خانواده‌ها باشد.

طبق احكام شرعی دختر و پسر در این دوران می‌توانند برای یكبار بدون حجاب ضروری به مشاهده اندام و ظواهر یكدیگر پرداخته تا نداشتن آگاهی در این مورد، منجر به نارضایتی زوجین در آینده نشود.

شناخت‌های عمیقی كه در دوران نامزدی تجربه می‌شود برای دختر و پسر این فرصت و امكان را فراهم می‌كند كه اگر متوجه نبود تفاهم یا تضادی در یكدیگر شدند قبل از وقوع عقد و وارد شدن نام آنها در شناسنامه یكدیگر، وعده ازدواج را منتفی كنند

نامزدی، آشنایی را عمیق‌تر می‌كند

زمانی كه دختر و پسر در چارچوب خانواده قدری باهم آشنا و مصمم به ازدواج شدند دوران نامزدی شروع می‌شود. دوران نامزدی با وعده ازدواج شروع و با عقد به پایان می‌رسد و حداقل خانواده دختر و پسر از آن آگاه هستند. در این دوران تعهد افراد به یكدیگر زیادتر، ارتباطات بیشتر و شناخت‌ها عمیق‌تر شده و افراد خانواده، فامیل و دوستان در این رابطه وارد می‌شوند.

در این دوره می‌توانیم با نمونه‌ای از زندگی مشترك و آینده خود روبه‌رو شویم و درستی و نادرستی تصورات و ذهنیات خود را از یكدیگر اصلاح كنیم. به طور میانگین چهار تا شش ماه فرصت مناسبی است كه دختر و پسر و خانواده‌هایشان باهم آشنا شوند.

این دوران نباید طولانی شود، چراكه یا موجب وابستگی كاذب و غیرمنطقی شده”‹ یا اغلب موجب دلزدگی می‌گردد بنابراین اگر خانواده‌ها در این مدت شش ماه متوجه شدید ”‹نظرها و اعتقاداتشان از هم دور است باید هرچه زودتر قبل از هرگونه وابستگی عاطفی بین دختر و پسر به این دوران خاتمه دهند.

برخی افراد بر این باورند كه شش ماه فرصت بسیار كوتاهی برای شناخت شخصیت واقعی افراد است، اما روان‌شناسان می‌گویند: چه تضمینی وجود دارد كه پس از یك سال یا بیشتر شناخت طرفین از هم كامل شود. گاهی گذر زمان چیزی را عوض نكرده و فقط وابستگی عاطفی كاذب به وجود می‌آورد. نوعی وابستگی كه موجب نادیده گرفتن تضادها و تفاوت‌های شخصیتی دو طرف خواهد شد.

ترس از نامزدی ممنوع

برخی خانواده‌ها با این عقیده كه چون نامزدی رسمیت ندارد و ممكن است پسر، دختر را رها كند یا اسم روی دختر بماند، دوران نامزدی را به بعد از عقد رسمی موكول كرده و این دوران را درفاصله بین عقد و عروسی قرار می‌دهند، اما شناختی كه در دوره آشنایی، نامزدی یا عقد به دست می‌آید با یكدیگر متفاوت بوده و باید برای داشتن یك ازدواج موفق هركدام از این مراحل را در مدت زمان توصیه شده طی كرد.

در واقع شناخت‌های عمیقی كه در دوران نامزدی تجربه می‌شود برای دختر و پسر این فرصت و امكان را فراهم می‌كند كه اگر متوجه نبود تفاهم یا تضادی در یكدیگر شدند قبل از وقوع عقد و وارد شدن نام آنها در شناسنامه یكدیگر، وعده ازدواج را منتفی كنند. نامزدی یك فرصت است و نباید از این فرصت ترسید. هزینه‌های عاطفی، اقتصادی و اجتماعی جدایی در نامزدی بسیار كمتر از جدایی پس از عقد است.

حدود نظارت در دوران نامزدی

دوران نامزدی باید با نظارت همان افرادی كه از نامزدی باخبرند یعنی پدر و مادر دو طرف صورت گیرد. مهم‌ترین حریم نامزدی رابطه جنسی است كه اگر برقرار شود فضای نامزدی از حالت طبیعی خارج و جدایی سخت می‌شود. در این دوران نباید هیچ‌گونه ارتباط جسمانی و پنهانی برقرار شود. در دوران نامزدی دختر و پسر تحت نظر و با توافق خانواده‌ها با حفظ ادب و مراعات ارزش‌های اخلاقی می‌توانند با خانواده‌های یكدیگر رفت و آمد كرده و در حد و مرز مشخصی با هم صحبت كنند یا بیرون بروند تا یكدیگر را بشناسند. در این دوران به جای ایجاد روابط احساسی و هیجانی باید به تحلیل ملاك‌های اصلی زندگی پرداخت و از نظرات یكدیگر باخبر شد.

از مشاور ازدواج كمك بگیرید

مشاوره با كارشناسان دینی، دختر و پسر را به وظایف شرعی خود در قبال همسر و فرزند در طول زندگی مشترك آگاه می‌ کند و شركت در كلاس‌های آموزشی ازدواج می‌تواند زوجین را در برقراری یك ارتباط عاطفی و روابط صحیح زناشویی هدایت كند.

گفت‌وگو در مورد سنجش میزان تمایلات جنسی در دوران نامزدی به منظور جلوگیری از نارضایتی جنسی پس از ازدواج نه‌تنها جایز نیست، بلكه ملاك درستی برای سنجش تمایلات نخواهد بود. دختر و پسری كه هنوز وارد زندگی زناشویی نشده‌اند و تجربه و شناخت كاملی از تمایلات جسمی، جنسی و عاطفی خود ندارند، نمی‌توانند در مورد میزان یا شدت این نوع تمایلات تصمیم‌گیری كنند. در این زمینه مراجعه به كلاس‌های آموزشی و مشاوران خانواده كارساز خواهد بود.
    ۰۲۱-۲۲۳۵۴۲۸۲ خط ویژه
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

5. کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32986
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

منظورتون چیه؟الان من چیکار کنم

7. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32986
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

لطفا راهنمایی کنید دلیل این رفتارشون چیه؟ وقتی حضوری هم و میبینیم خیلی صمیمی هستیم خیلی مشتاق هستند ولی اثلا وات نمیاد اثا چک نمیکنه شاید من پی ام داده باشم انگار براش مهم نیست.ولی وقتی هم وات میاد همش معذرت خواهی میکنه که نتونسته جواب بده

8. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14456
    تشکـر
    6
    تشکر شده 575 بار در 298 پست
    میزان امتیاز
    10

خب هنوز که به هم محرم نشدین، معلوم هم نیست در ادامه چی پیش میاد، پس این خانم کار اشتباهی نمیکنه. اتفاقا به نظرم خیلی سنگین و خانمانه داره رفتار میکنه.
    بهتره اگه به شناخت نسبی رسیدین، برای خواستگاری رسمی اقدام کنین تا راحت تر بتونین باهم رابطه داشته باشین.

9. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32986
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

به نظر خیلی عاقل میرسه ولی سعی هم نمیکنه وارد احساسات بشه.میگه تا مطمعن نشم وارد احساسات نمیشم.ولی به نظر سرد مزاج هستن الان دو روز وات نیومدن شاید براشون اتفاقی افتاده باشه ولی میتونست یه اس بده که کار برام پیش اومده به نظرتون این به دلیل سر مزاج بودنشون نیست

10. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32986
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

ایشون میگند هنوز زود برای من زمان بر نمیخوام به این زودی خانواده ها را درگیر کنیم

11. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32417
    تشکـر
    607
    تشکر شده 1,198 بار در 636 پست
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط mostafa62 نمایش پست ها
    به نظر خیلی عاقل میرسه ولی سعی هم نمیکنه وارد احساسات بشه.میگه تا مطمعن نشم وارد احساسات نمیشم.ولی به نظر سرد مزاج هستن الان دو روز وات نیومدن شاید براشون اتفاقی افتاده باشه ولی میتونست یه اس بده که کار برام پیش اومده به نظرتون این به دلیل سر مزاج بودنشون نیست
    ایشون میگند هنوز زود برای من زمان بر نمیخوام به این زودی خانواده ها را درگیر کنیم

عزیزوات
    نیومدن بقول خودتون ربطی به سرد مزاج بودن نداره
    هیچ ارتباطی به این موضوع نداره
    سعی کنید حضوری به شناخت برسید با پیامهای مجازی نمیشه شناخت پیدا کرد.
    میتونید با شماره هایی که اقافرخ دادن تماس بگیرید و مشاوره ازدواج بگیرید
    امضای ایشان
    أَلَم تَرَ كَيفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِي السَّماءِ

حرفی که می‌زنی می‌شه بذری که
    می‌کاری توی دل آدم‌ها
    و یه روز
    درخت می‌شه

12. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14456
    تشکـر
    6
    تشکر شده 575 بار در 298 پست
    میزان امتیاز
    10

خب پس از ایشون بپرسین جواب قطعی شو کی میتونه به شما بده. مثلا تا یه هفته دیگه، یه ماه دیگه.
    بالاخره شمام باید تکلیفتون معلوم شه. تا ابد که نمیشه همینجوری ادامه داد.
    بعدش هم بهتره وقتی به یه شناخت کلی رسیدین دیگه از طریق خانواده ها اقدام کنین. چون همین که در کلیات و ملاکهای اصلی تون توافق دارین برای اقدام رسمی کافیه. باقی شناختها طی همین رفت و امدهای خانوادگی حاصل میشه.
    روابط تون اگه بیشتر از این طول بکشه، حساسیت بی مورد ایجاد میکنه. از ایشون بخواین حداکثر زمانی که درباره شما به نتیجه میرسن رو اعلام کنن تا شما هم از بلاتکلیفی خارج بشین.

13. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32986
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

بهشون گفتم میگن حداقل دو ماه.من که از خدامه خانواده ها وارد موضوع بشن ولی ایشون اسرار دارن اول شناخت کامل به وجود بیاد.اخه خیلی کم هم و میبینیم توی این یک ماه با اسرار من سه بار هم و دیدیم.میتونید راهنمایی کنید چیکار کنم که بتونم زودتر به نتیجه برسیم.برای من صبر کردن یه مقدار سخت ولی ایشون اسرار به گذشت زمان دارند

14. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32986
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

خیلی رابطه امون بعد از این چند روز بهتر شده فکر کنم بهم احساس پیدا کرده ولی نمیدونم چرا نمیذاره تلفنی صحبت کنیم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)