نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: ترس از بلند حرف زدن

1623
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    36459
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

ترس از بلند حرف زدن

سلام ... من دختر 14 ساله ای هستم . درسم خیلی خوبه و با معدل بالا توی مدرسه ی تیزهوشان درس میخونم.
    مشکل من اینه که فن بیان و جمله بندی خوبی دارم ولی نمیتونم بلند حرف بزنم. همیشه صدام تا حد مشخصی پایینه.
    مشکل جسمی نیست ، فقط یجورایی میترسم که بلند حرف بزنم. مدام توی این فکرم که مردم چی درمورد فکر میکنن اگه بلند حرف بزنم و این چیزا.
    فقط هم برای بیرون نیست، توی خونه هم صدام پایینه. پدر و مادر و معلم هام همیشه بهم میگن که صدام رو بالا ببرم ولی کار آسونی نیست. بهم میگن باید بلندتر حرف بزنی ، ولی نمیگن چطوری. درک نمیکنن که بلند حرف زدن چقدر برام سخته.
    خیلی اطلاعات دارم و خیلی دوست دارم توی مدرسه یا کلاس زبان در مورد موضوع درس اظهار نظر کنم تا دیگران نظر بهتری نسبت به من داشته باشن ولی تن صدای پایینم این اجازه رو بهم نمیده.
    هیچ وقت نمیتونم از حقم دفاع کنم . بیشتر اوقات موقع حرف زدن دبیر صدام رو نمیشنوه و بقیه دانش آموزا و حتی گاهی خود دبیر مسخرم میکنن.
    عوضش با کامپیوتر ها خیلی خوب ارتباط برقرار میکنم . کدنویسی هم بلدم و وبلاگ سفارشات اچ تی ام ال و جاوا اسکریپت دارم.
    یه جورایی انگار سعی میکنم کمرویی و خجالتم رو با انتشار عقایدم توی فضای مجازی جبران کنم.
    خیلی دوست دارم بتونم بر ترسم غلبه کنم و با صدای بلند حرف بزنم. ولی بلند حرف زدن من رو می ترسونه ، از نظری که دیگران ممکنه در مورد من داشته باشن می ترسم. از این که حرفی رو اشتباه بزنم می ترسم و ...
    راستش حرف زدن با همون صدا برام راحته واگه بخوام سخنرانی هم بکنم اگه حرفام رو تمرین کرده باشم خیلی خوب میتونم حرف بزنم ولی حیف که بهترین و تاثیر گذار ترین متن ها و جملات هم با صدای پایین که گفته بشن هیچ تاثیری ندارن. برای همین خیلی چیزا هست که میخوام بگم ، ولی نمیتونم بگم و همه رو توی خودم میریزم. یجورایی مثل عقده برام شده، که حرفی میخوام بزنم ولی جراتشو ندارم یا حتی اگه بزنم هم کسی متوجه نمشه.
    همیشه آینده ی خودم رو یه دکتر ماهر که دوستای زیادی داره و بجوش و اجتماعیه تصور میکنم ولی میدونم بری این کار اول باید خجالتم رو کناز بذارم و بلند حرف بزنم.
    ولی نمیتونم .انگار چیزی مجبورم میکنه که صدام پایین بمونه. سال هاست که صدام رو بلند نکردم .حتی جیغ ها و فریاد های آرومی هم میکشم.
    و این که خیلی احساساتی ام. میدونم که نباید این طور باشم ، ولی یه حرف یا رفتار ساده از دیگران باعث میشه مدت ها ذهنم درگیر بشه و خیلی وقت ها گریه کنم .همیشه فکر میکنم تقصیر از منه ، من کسی رو رنجوندم یا کاری کردم که اینطوری رفتار میکنه و این که اون شخص ممکنه از من بدش بیاد. من متنفرم که کسی رو از خودم متنفر کنم. خیلی دوست دارم در ذهن همه چهره ی خوبی داشته باشم.
    ممنون میشم اگه کمکم کنید. من معمولا به سایت های مشاوره میرم و تجربیات مشابه خودم رو میخونم .این بهم آرامش میده و حس میکنم تنها فردی نیستم که چنین احساساتی رو داره.
    لطف میکنید اگه راه حلی بهم بگید که کمکم کنه ، تا دیگه از بلند حرف زدن توی جمع نترسم.

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : ترس از بلند حرف زدن

برای جلوگیری از هول شدن، کم‏ جرأتی، تپق زدن هنگام حرف زدن و دست و پای خود را در مقابل جمع گم کردن، چه باید کرد. در ضمن برای کسب اعتماد به نفس، شما را راهنمایی میکنیم.
    یکی از رفتارهایی که انسان باید یاد بگیرد، مهارت‏های ارتباطی است؛ یعنی، نحوه ارتباط مناسب با دیگران، صحبت کردن در جمع، توانایی در بیان خواسته‏های خود. اگر به هر دلیلی این یادگیری در زمان کودکی محقق نشد، در نوجوانی و جوانی و حتی بزرگسالی می‏توان جبران کرد؛ یعنی، مثل رانندگی که اگر انسان در نوجوانی امکان یادگیری آن برایش فراهم نبود در جوانی و بزرگسالی نیز می‏توان یاد گرفت، بنابراین هیچ جای نگرانی نیست.

هنگام صحبت کردن اگر من و من کنید یا به آرامی کلمات را ادا کنید بیشتر افراد متوجه صحبت های شما نشده و از شما درخواست می کنند که حرفتان را دوباره تکرار کنید. شاید این یک عادت ازار دهنده باشد اما شما خیلی خوش شانس هستید که می توانیدبا روشهای پیشگیری از این عادت بد اشنا شوید. احتمالا برایتان اتفاق افتاده زمانی که با تلفن صحبت میکنید به علت ضعیف بودن سیگنالها یا کم شنوا بودن فرد مقابل به سختی صدای طرف مقابل را بشنوید در نتیجه مجبور می شوید برای انتقال پیامتان بدون توجه و اندیشیدن به مسائل دیگر کاملا بلند و واضح صحبت کنید. حال ما به شما می اموزیم که چگونه میتوانید این کار را به صورت آگاهانه انجام دهید و آن را به شکل یک عادت در خودتان دراورید؟

خود را در وضعیت بهتری قرار دهید.

صاف بایستید حتی اگر عصبی هستید . نحوه ایستادن شما تصویری خوب از اعتماد به نفس شما را به دیگران القا کرده و در ضمن منجر میشود تا راههای تنفس شما باز شده و دم و بازدمی قوی و ارام داشته باشید.
    • راحت و درست بنشینید شکم را تو کشیده و قفسه سینه را بالا بدهید.

از عصبانیت اجتناب کنید.
    افرادی که سریع و تند صحبت می کنند اصولا یا عصبی مزاج بوده یا از عدم اعتماد به نفس کافی رنج می برند.گاهی اوقات وانمود کردن به این که عصبی نیستید هم میتواند سرعت صحبت کردن شما را به حالت نرمال برگرداند.

از گفتن مطالب غلط نهراسید.
    نهراسید همه اشتباه میکنند بهترین کار در این شرایط این است که اشتباه خود را اصلاح کنید یا به صحبت هایتان ادامه دهید. مهارتی که بی شک بسیاری از افراد در ارائه ان از با استعدادترین ها هستند. اگر نیازمند تمرین هستید به یاد داشته باشید که شما به اندازه کافی در این مهارت قوی نیستید و نیازمند یادگیری برخی مطالب میباشید.

جلوگیری از تپق زدن

تمرین ادای کلمات به صورت شفاف و واضح

خوب گوش کردن

به صحبت های سخنرانان و افرادی که در سخنوری تبحر دارند مانند مجریان رادیو و تلویزیون خوب گوش کرده و به نحوه ادای کلمات و سرعت ادای کلمات خوب توجه کنید.

تمرین کردن

صدای خود را با استفاده از یک دستگاه ضبط صدا یا با استفاده از کامپیوتر و یک میکروفون ضبط کنید، سپس به صدای خود گوش کنید. از این فرصت استفاده کرده و جملات نامفهوم ونامعقول را پیدا کرده و اصلاح کنید.

• با خواندن متون مختلف با صدای بلند وادا کردن کلمات به درستی و آرام تلفظ صحیح کلمات را تمرین کنید.

• اگر جمله یا کلمه ای را زمزمه وار ادا کرده اید به عقب برگردید و دوباره جمله را تکرار کنید.برخی از واکه ها را با دهان باز تمرین کنید.

حداقل ده دقیقه در روز متون مختلف را باصدای بلند بخوانید.

برخی از جملات را ضبط کنید.
    از ازمون هایی همچون بازی تلفظ کلمات دشوار استفاده کنید. مدام این بازی را انجام دهید کلماتی را که اشتباه تلفظ می کنید را یادداشت کرده و انها را با تمرین بیشتر اصلاح کنید.

واضح و شفاف صحبت کنید.
    دهان خود را بیشتر از زمانی که صحبت می کنید باز کنید با این کار نه تنها لبها و دندانهایتان از حالت بسته بودن خارج می شود بلکه صدایتان بلندتر می شود.

ارام و شمرده صحبت کردن.
    مطمئن شوید که تفاوت بین حروف صدادار و بی صدا را خوب می دانید و برای ادای حروف بی صدا مانند (ب) و (ت) با حبس کردن لحظه ای هوا انها را به صورت ازادکردن ناگهانی هوا از حنجره ادا کنید.

سرعت خود را کم کنید.
    صحبت کردن با سرعت بالا نه تنها یکی از نشانه های بارز عصبی بودن فرد می باشد بلکه هیچ کمکی هم به ادای درست کلمات و قابل فهم بودن صحبت هایتان نخواهد کرد.

صحبت کنید.
    هدف شما باید صحبت کردن با صدای بلند باشد. به صورت کاملا خودکار نفس عمیق بکشید تا در موقع صحبت کردن نفس کم نیاورید این کار در فرایند پایین اوردن سرعت ادای کلمات و بیان بهتر موثر خواهد بود.

در هنگام صحبت کردن انعطاف داشته باشید.
    اهنگ ادای اخر جملات پرسشی باید خیزان بوده و با صدای بلندتر ادا شود اما انتهای جملات معمولی افتان بوده و به ارامی ادا می شوند. توجه داشته باشید که هجا ها و کلمات مختلف تاکید های مختلفی دارند، اگر شما به یک بچه کوچک اهنگ خواندن و ادای کلمات را اموزش می دهید باید به تاکیدات توجه کنید.

از دیافراگم خود کمک بگیرید.
    از ماهیچه های شکم خود برای کنترل تنفستان در هنگام صحبت کردن استفاده کنید با استفاده از این روش حتی اگر با صدای بلند هم صحبت نکنید کلمات را به درستی ادا خواهید کرد.دست خود را روی شکمتان و درست زیر دنده ها قرار دهید حتما حرکت ماهیچه ها را در هنگام صحبت کردن به خوبی حس خواهید کرد.

آواز خواندن.
    شما مجبور نیستید زمانی که کسی گوش می دهد اواز بخوانید میتوانید این کار را به تنهایی در حمام یا داخل ماشینتان انجام دهید.با این کار شما به صدایتان تمرین داده و ان را برای استفاده اماده میکنید. شما همچنین باید طرز ادای کلمات ، فن بیان، تنفس صحیح را نیز بگیرید.

جیغ نزنید و جغ جغ هم نکنید، صدایتان را هم افزایش ندهید.

کنترل تن صدا
    تناژ طبیعی صدای خودتان را حفظ کنید و تا می توانید بلند صحبت کنید. تشویق کردن یک رویداد ورزشی یا صحبت کردن در زمان پخش یک موزیک با صدای بلند تمارین خوبی هستند یا با بستن در متوجه خواهید شد که چقدر راحت می توانید میزان هوا را در هنگام داد زدن کنترل کنید.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد