نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: ترس از تعامل با دیگران

1331
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    37272
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

ترس از تعامل با دیگران

با سلام و خسته نباشید خدمت شما. دختر ۲۶ ساله هستم و دانشجوی دکترا، خیلی درس خوان و پرتلاش هستم. مشکل الان من به چند سال پیش بر میگرده. دوره کارشناسی بودم و یک دوست خیلی صمیمی داشتم که از تمام زندگی و رمز و رازهای من خبر داشت. از بین این اتفاقات خوب مسلما چیزای خیلی بدی هم اتفاق افتاده بود که فقط اون خبر داشت. زمان گذشت و بدلایلی رابطه ما دو دوست خیلی بد شد و او تمام اتفاقات زندگی من رو می خواست به بچه های دانشگاه بگه. این قضیه خیلی برای من سنگین بود و اگر بچه های دانشگاه از زندگی و اتفاتی که افتاده بود خبر دار میشدند دیگه باید کلا از اون دانشگاه میرفتم چون دیگه اونجا جای زندگی و درس خواندن نمیشد. در طول اون مدت چند کیلو کم کردم. اضطراب شدید افسردگی شدید هر روز گریه می کردم و از بس همه چیو تو خودم ریختم و فشار عجیبی رو من بود، از همون موقع تو حرف زدنم گیر کردم و یهو کلمات رو اشتباه میگفتم. با گذر زمان وضعیتم بدتر شد و الان خیلی مشکل دارم. موقع حرف زدن یهو همه چی یادم میره یهو همه چیو قاطی می کنم جای هم اشتباه میگم و اینکه اعتماد بنفسمم خیلی پایین اومد. الان با اینکه زندگی خوبی دارم ولی همچنان این مشکل سالهای سال با من است. لازم به ذکر هست که بگم من قبلا روابط اجتماعی فوق العاده قوی داشتم و همیشه مجری برنامه های مختلف بودم. ممنون میشم منو راهنمایی کنید تا مشکلم حل بشه. ببخشید که طولانی شد. با تشکر

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : تعامل با دیگران

تعامل با دیگران

رای اینکه بدانید چطور برای برقراری ارتباط کلامی اقدام کنید راهکارهای زیر مفید به نظر میرسد:
    جاده دو طرفه ارتباط!

چهره شما آینه درون شماست. توجه کنید صورتتان اولین چیزی است که اطرافیان به آن نگاه میاندازند. لبخندی دوستانه، تکانهای سر از جمله موارد مهمی است که در ایجاد رابطه دوستانه موثر است.
    نظرات آنها را محترم بشمارید و ببینید چرا آنها این گونه فکر می کنند و به جای مشاجره از دیگران بخواهید درباره مواضع شان توضیح دهند
    خوب گوش کنید

علاقه مندی خود را به صحبت های دیگران نشان دهید. در حین گوش کردن به صحبتهای فرد مقابل با تکان دادن سر به نشانه تایید، لبخند زدن و گفتن کلماتی مانند بله و... نشان دهید که به حرفهای او علاقه مند هستید و حرف هایش را درک میکنید. برای اینکه به فرد مقابلتان نشان دهید که خوب گوش می کنید، باید به او نشان دهید که معنای حرف او را می فهمید و کاملا منظور او را متوجه می شوید. برای این کار می توانید نکات مهم در صحبتهای او را تکرار کنید. این کار نشان میدهد که شما فقط گوش نمی کنید، بلکه منظور او را هم درک می کنید.
    سوءتفاهم ها را حل کنید

مشکلات و سوءتفاهم را حل کنید. در صورت بروز هر گونه مشکل و سوءتفاهمی در محیط کار هر چه زودتر باید برای حل آن اقدام کنید. در غیر این صورت تاثیرات بدی بر شغل و حتی زندگی شخصی شما خواهد گذاشت.
    احتیاط کنید

از بیان رازهای شخصی زندگی خود بخصوص در ابتدای دوستی خودداری کنید. همچنین از پرسیدن سوالهای خصوصی اجتناب کنید، زیرا فرد مقابل احساس میکند به حریم وی تجاوز کرده اید.
    سدهای ارتباطی را شناسایی کنید

موانع و سدهای ارتباطی را شناسایی کنید. سرزنش کردن ، قضاوت کردن، تهدید کردن، مسخره کردن و قطع کردن صحبت دیگران، اینها همه ازموانعی است که راههای ارتباط را میبندد و مانع از برقراری ارتباط موثر و سازنده می شود.

نظر دیگران را بپرسید

نظر دیگران را درباره خود جویا شوید. هرچند وقت، نظر دوستان و افرادی را که آنان را قبول دارید در مورد نوع برخورد و رفتارتان جویا شوید. از آنان بخواهید صادقانه نظرات شان رابیان کنند. چنین ارزیابی باعث می شود که اطلاعات بیشتری درباره خود به دست آورید و سپس به تقویت نقاط مثبت و رفع نکات منفی رفتار خود بپردازید.
    مهارت های شغلی خود را افزایش دهید

سعی کنید هر روز نکته جدیدی درباره کار خود بیاموزید و درباره آن با همکارانتان صحبت کنید. با این کار علاوه بر پیشرفت شغلی وحرفهای، همکارانتان نیز از اطلاعات و مهارت های شما بهره می برند و همین امر موجب افزایش ارتباط دوستانه در محیط کاری می شود.
    همیشه رسمی برخورد نکنید

سعی کنید با دیگران به خصوص با دوستان و اقوام و همکاران، خیلی رسمی برخورد نکنید. برای انتخاب موضوعی که می خواهید درباره آن با دیگران صحبت کنید، خیلی سخت نگیرید. مثلا می توانید از گفت وگو درباره موضوعهای روزانه شروع کنید تا به مرور توان شما بالاتر برود. همین صحبت کردن با دیگران با رعایت مهارتهای ارتباط موثر به شما کمک زیادی برای بالا بردن روابط عمومی تان خواهد کرد.
    موانع و سدهای ارتباطی را شناسایی کنید. سرزنش کردن، قضاوت کردن، تهدید کردن، مسخره کردن و قطع کردن صحبت دیگران، اینها همه از موانعی است که راههای ارتباط را میبندد و مانع از برقراری ارتباط موثر و سازنده میشودسؤالاتی بپرسید که فرد مقابل را تشویق به توضیح بیشتر کند. مثلاً بپرسید «درمورد فلان چیز چه فکر میکنی؟» یا «نظرت راجع به فلان چیز چیست؟» با این گونه سؤالات او را تشویق می کنید که بیشتر صحبت کند و از میان صحبتهای فرد مقابل دوباره زمینه دیگری برای ادامه صحبت پیدا می کنید.
    دقت داشته باشید که پرسش هایتان نباید جزو سوالاتی باشد که طرف مقابل بتواند با یک «بله» یا «خیر» به آنها پاسخ دهد. باید سوالاتی مطرح کنید که دامنه پاسخ دادن به آنها کاملاً باز باشد؛ به عنوان نمونه سوالی نظیر «حال شما خوب است؟» چیزی بیش از یک پاسخ کوتاه در بر ندارد، اما اگر مشاهده کردید که دوستتان به تنهایی در گوشه ای ایستاده، می توانید جلو بروید و از او بپرسید: چرا امروز این قدر بی حوصله ای؟ این سوال باعث می شود که او نیز ناخودآگاه اطلاعاتی هم درباره خودش و هم درباره شرایط موجود، در اختیار شما قرار دهد و رشته گفت وگو آغاز شود.

پیش از صحبت کردن فکر کنید و مطمئن شوید که هیچ ابهامی که باعث سوء تعبیر شود، در سخنان شما وجود ندارد. گاهی ممکن است از صحت نظر خود درباره موضوعی مطمئن باشید، اما متوجه شوید که دیگران نظری مخالف شما دارند. شما باید نظرات آنها را محترم بشمارید و ببینید چرا آنها این گونه فکر می کنند و به جای مشاجره از دیگران بخواهید درباره مواضع شان توضیح دهند.
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9968
    تشکـر
    6,024
    تشکر شده 6,187 بار در 2,950 پست
    میزان امتیاز
    17

سلام
    راه حل این مشکل اینه ک باید با خودتون کانجار برین و اون مسله را حل کنید با خودتون بگین ک خداراشکر اون مسیله ختم بخیر شد اما درس عبرت شد ک دیگه به کسی اعتماد نکنم
    و برای از این به بعد به خودت قول بده ک اگه با کسی دوست شدی تمام محبتت را نثارش بکن اما تمام اعتمادت را نه .
    شما باید ترسی ک تو وجودتون رخنه کرده را بیرون کنید و گدشته را مثه ی تجربه باارزش ببینید نه اینکه باعث سرافکندگی خودتون بدونید و در گذشته غرق بشین.

4. 2 کاربران زیر از fateme.68 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    26659
    تشکـر
    2,521
    تشکر شده 1,530 بار در 1,089 پست
    میزان امتیاز
    12

سلام دوست عزیز
    خوش اومدین به انجمن
    من هم با فاطمه جان موافقم
    درسته اون بازی ی زمانی براتون اصلا آسون نبوده
    ولی خداروشکر کنید که نتیجه اش خوب بوده

نیمه ی پر لیوان رو نگاه کنید
    و سعی کنید دیگه تمام زندگیتون رو برای هیچ دوستی بازگو نکنین
    چون آدم ممکنه با یه دوست خیلی صمیمی باشه ولی به هر دلیلی حرفشون بشه و رابطه خراب بشه
    اینجاست که آدم آرامشش مختل میشه و ممکنه چیزی پیش بیاد که اصلا خوشایند نباشه
    سعی کنین به خودتون کمک کنین و این مسئله رو حل شده بدونید و تجربه رو ازش بردارید
    در مورد فن بیان هم مطالعه داشته باشین
    هر چند که گفتین قبلا مجری بودین و خب این نشون دهنده ی مهارت خوب شماست.
    امیدوارم براتون حل بشه.

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    33849
    تشکـر
    170
    تشکر شده 134 بار در 76 پست
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط نفس1369 نمایش پست ها
    با سلام و خسته نباشید خدمت شما. با تشکر
    سلام بر شما

1) راز هرچه نگهبان بیشتری داشته باشد، سریعتر فاش می شود. "کنفسیوس"

2) این مشکل به خاطر ترسی است که در ناخودآگاهتان ایجاد شده و مانده است. هنوز که هنوز است ناخودآگاه شما درگیر این موضوع است. ممکن است حتی گاه گاهی خواب هم در این زمینه ببینید و یا با دیدن یک صحنه یاد آن دوستتان بیافتید. راه رهایی آسان است. به یک روانشناس حاذق مراجعه کنید. معمولا از هیپنوتیزم سطحی برای این کار استفاده می شود. در طول کمتر از 6 ماه بهبودی کامل را تجربه خواهید کرد. انشالله.

با تمام وجود برایتان آرزوی سلامتی و موفقیت می نمایم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)