نمایش نتایج: از 1 به 13 از 13

موضوع: پشیمانی از مراسم عروسی!

9380
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32243
    تشکـر
    22
    تشکر شده 30 بار در 24 پست
    میزان امتیاز
    8

پشیمانی از مراسم عروسی!

من حدودا یکسالی هست که عروسی کردم.
    خانواده ما خانواده سرمایه داری هستند و خانواده همسرم سطح متوسط.
    من برای عقد و عروسی با همسرم خیلی کنار اومدم و تو هزینه های عروسی بهش فشار نیاوردم.
    تالار نگرفتیم و در منزل پدرم که حیاط بزرگ و شیکی داشت با هزینه خودم گل ارایی کردیم و عروسی برگزار کردیم.
    عکاس و ارایشگاه هم سراغ نوع متوسطش رفتیم که هزینه زیاد برامون برنداره.
    سرویس طلا نگرفتم چون برام مهم نبود و گفتم بعدا میشه خرید.
    لباس عروس رو به جای اینکه بخرم با قیمت پایین اجاره کردم..
    خلاصه به خاطر همسرم از همه چی زدم..
    الان یکسال گذشته خیلی پشیمونم..
    اونقدر که حتی دوست ندارم به عکس و فیلم عروسیمون نگاه کنم.. حتی نرفتم البوم عکسهامون رو سفارش بدم..
    از اینکه مطابق میل خودم برای عروسیم هزینه نکردم پشیمونم.. مگه ادم چند بار عروسی میکنه؟
    من خیلی زیادی مراعات همسرم رو کردم! چون نگران بودم موقع اجاره خونه پول کم بیاریم.
    الان که دوستام رو که از لحاظ مالی از ما پایین تر بودند ولی مراسم های خیلی خوبی برای خودشون گرفتند رو میبینم حسرت میخورم که چرا من انقدر همه چی رو دست کم گرفتم.
    اونقدر این موضوع من رو اذیت میکنه که همه روز رو عصبی ام.. رابطه ام با همسرم سرد شده که چرا موقع عروسی سر هزینه ها اجازه نداد موارد دلخواهم رو تهیه کنم با اینکه میدونست من ادمی هست که اهل ولخرجی نیستم..
    الان با این پشیمونی ام چه کنم .. (
    یکی از دوستانم پیشنهاد داد برای جبران ناراحتی ام برم یه ارایشگاه خیلی خوب و یه باغ عکاسی ویژه عروس و داماد که بتونم ناراحتی ام رو رفع کنم ولی به نظرم مسخره میاد .. ضمن اینکه اگر خانواده همسرم بفهمن تا عمر دارن دست از سرم برنمیدارن و مدام من رو مسخره میکنند..

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : پشیمانی از مراسم عروسی!

از این ناراحتید که چرا مثل خیلی از جوانان خرج نکردید و خودتون رو زیر قرض و وام نبردید ؟

رفتار شما باعث تعجبه دوست عزیز چون ارامش زندگی رو فدای بازیچه ها و رسومات غلط میکنید

امیدوارم دوستان راه حلی به شما نشون بده تا بتونید از این حس و حال کودکانه بیرون بیایت
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

3. 2 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32243
    تشکـر
    22
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط farokh نمایش پست ها
    از این ناراحتید که چرا مثل خیلی از جوانان خرج نکردید و خودتون رو زیر قرض و وام نبردید ؟

رفتار شما باعث تعجبه دوست عزیز چون ارامش زندگی رو فدای بازیچه ها و رسومات غلط میکنید

امیدوارم دوستان راه حلی به شما نشون بده تا بتونید از این حس و حال کودکانه بیرون بیایت

نه همسرم اونقدری داشت که لازم نباشه قرض بگیره و وام بگیره.. ولی عقیده خودش و خانوادش اینه که دلیلی نداره برای یه شب مراسم عروسی خرج انچنانی بشه!
    شاید تفاوت عروسی که گرفتیم با اونچه که دلخواه من بود 5 میلیون تومن فرقش بود که همسرم میلی به این هزینه نداشت و من اون موقع قبول کردم..
    ولی الان میبینم اون عروسی در شان من نبود!
    و این موضوع من رو ازار میده!

5. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32243
    تشکـر
    22
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط farokh نمایش پست ها

در ضمن شما جای من نیستید که بدونید من چه شرایطی داشتم و تو چه شرایطی و چه مراسمی برگزار کردم!
    به همین دلیل حق ندارید قضاوت کنید و مسخره کنید !
    مهمتر اینکه شما یک اقا هستید و اصلا نمیتونید درک کنید که شب عروسی چقدر برای یک خانوم میتونه مهم باشه!
    اگر نمیتونید راهنمایی کنید لطفا مسخره هم نکنید!!!!

6. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    31916
    تشکـر
    2,376
    تشکر شده 1,676 بار در 966 پست
    میزان امتیاز
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط diba95 نمایش پست ها
    نه همسرم اونقدری داشت که لازم نباشه قرض بگیره و وام بگیره.. ولی عقیده خودش و خانوادش اینه که دلیلی نداره برای یه شب مراسم عروسی خرج انچنانی بشه!
    شاید تفاوت عروسی که گرفتیم با اونچه که دلخواه من بود 5 میلیون تومن فرقش بود که همسرم میلی به این هزینه نداشت و من اون موقع قبول کردم..
    ولی الان میبینم اون عروسی در شان من نبود!
    و این موضوع من رو ازار میده!
    سلام
    شما خودت را برای چی آزار میدهی ارزش آدم به مراسم عروسی نیست مراسم عروسی یک شب بیشتر نیست شما الان زندگی خودت را برای یک شب خراب میکنید خیلی از کسهایی که مراسم آنچنانی دارند زود کارشان به طلاق کشیده است شما رابطه تان سرد می کنید با همسرتان به خاطر یک شب. قدر زندگیتان را بدان و از آن لذت ببر. اصلا کسی عروسی شما را به خاطر ندارد. که شما زندگی ات را به خودت و شوهرت حرام کردی به جای این چشم و هم چشمیها که هم خودت را و هم شوهرت را آزار میدهد به فکر این باش که زندگی بهتر و روزگار خوشتری داشته باش و آرامش را در کنار همسرت احساس کن که لذتش خیلی بیشتر از یک شب عروسی مجلل هست

7. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    36687
    تشکـر
    46
    تشکر شده 125 بار در 97 پست
    میزان امتیاز
    7

سلام من یه خانم هستم و درک میکنم دقیقا منظورتون چیه بحث شما سر ولخرجی الکی و..نیست چون اگه اینجور آدمی بودین الان حرص نمیخوردین،اما اینو در نظر داشته باشید که در اون شرایط بهترین تصمیمو گرفتین و الان نباید پشیمون باشید چون تصمیمی گرفتین که به نفع خودتونه در درجه اول چون همسرتون به دیگران بدهکار باشن شما قبل هر کسی عذاب می کشین،به نظر من هر موقعه پول داشتین با همسرتون بریدلباس عروس بخرید یا هر چی ..بعد برید یه گالری شیک عکس بگیرید چه اشکالی داره،بعدشم شما دیگه باید فراموش کنید شرایط پدرتون و خونه ی پدریتونو فراموش کنید و منتی سر همسرتون از این نظر نیست چون دیگه تصمیمتونو گرفتین.امیدوارم خوشبخت باشید و ظاهر زندگی مردم رو تبدیل به کابوس برای زندگی خودتون نکنید.

8. کاربران زیر از shirin danai بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9968
    تشکـر
    6,024
    تشکر شده 6,186 بار در 2,950 پست
    میزان امتیاز
    17

سلام
    فک کنم شرایط شما را تا حدودی درک کنم
    منم بااینکه شوهرم میتونست ی عروسی در حد عالی بگیره اما از خیلی خرجها زدم
    سرویس عروسیم از پولی ک خانواده شوهرم دادن ارزون تر گرفتم و تا ی مقدار اضافه بیاد و پس اندازمون بشه
    لباس عروسم را ارزون قیمت اجاره کردم
    و خیلی چیزا را ساده گرفتم
    فیلمبردار برای عروسیم نگرفتم و دوربین دادیم دست اشنامون ک فیلم عروسیم را خیلی بد گرفت و خیلی جاها سرمون نیست و اصلا هربار ک میبینیم فقط میخندیم.
    اون روزها همه بهم میگفتن از هیچی نزن بعدا حسرت میخوری اما من گوش نکردم
    الانم هروقت میرم عروسی و تالار عروسی شیک و خرج و بریز و بپاش و اتیش بازی را میبینم یکم تو دلم حسرت میشه اما بعد ک میام خونه ام به خودم میگم حسرت چی را میخوری همه اینا یک شب هست و عکس عروسی فقط چندبار اول میبینی و بعد خاک میخوره تو کمد
    فیلم عروسی فقط یکی دوبار میبینن بعدش میره کنار
    فک نکنم هیچکی فیلم عروسیش را بیشتر از ما دیده باشه و هردفعه کلی بهش میخندیم
    دخترخوب همه اون حسرت ها در مقابل خوشبختی ک داری هیچه
    هیچوقت طاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خودت مقایسه نکن.
    ی تالار عروسی گرون قیمت و شیک تو تهران هست ک مدیرش بعد چندسال تصمیم گرفت برای سالروز افتتاح تالارش همه اونایی ک اونجا عروسی گرفتن را دعوت کنه دید خیلی هاشون طلاق گرفتن
    گلم ذشته را فراموش کن و اینده و حال را بچسب
    الان با پولتون برین مسافرت و خوش بگدرونین
    شاید خیلی اونایی ک داری میگی بخاطره شب عروسی اونقدر بدهی داشته باشن ک تا مدتها پول نداشته باشن مسافرت برن یا برن ی رستوران و بدون فکر به خرجش عذای خوب بخورن یا لباس خوب بخرن
    پس حالا برو حالشو ببر رفیق
    لذت واقعی را ما میبریم ک بخاطره یک شب و چشم بقیه دراوردن اونقدر بریز و بپاش نکردیم

10. کاربران زیر از fateme.68 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32243
    تشکـر
    22
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط shirin danai نمایش پست ها
    سلام من یه خانم هستم و درک میکنم دقیقا منظورتون چیه بحث شما سر ولخرجی الکی و..نیست چون اگه اینجور آدمی بودین الان حرص نمیخوردین،اما اینو در نظر داشته باشید که در اون شرایط بهترین تصمیمو گرفتین و الان نباید پشیمون باشید چون تصمیمی گرفتین که به نفع خودتونه در درجه اول چون همسرتون به دیگران بدهکار باشن شما قبل هر کسی عذاب می کشین،به نظر من هر موقعه پول داشتین با همسرتون بریدلباس عروس بخرید یا هر چی ..بعد برید یه گالری شیک عکس بگیرید چه اشکالی داره،بعدشم شما دیگه باید فراموش کنید شرایط پدرتون و خونه ی پدریتونو فراموش کنید و منتی سر همسرتون از این نظر نیست چون دیگه تصمیمتونو گرفتین.امیدوارم خوشبخت باشید و ظاهر زندگی مردم رو تبدیل به کابوس برای زندگی خودتون نکنید.

سلام
    خیلی ممنونم که من رو درک کردید و متوجه شدید جرف من چیه.
    واقعا این شرایط رو فقط خانمها درک میکنند.
    خیلی به این موضوع فکر میکنم که بعدها که شرایط مالیمون بهتر شد بهترین لباس و اتلیه و عکاس رو تهیه کنم..
    من اصلا از لحاظ مالی همسرم رو با خانوادم مقایسه نمیکنم.. و اون از این بابت بسیار خوشحاله که من اصلا ادم متوقعی نیستم و همه جوره باهاش کنا ر اومدم.. نمونه ش خونه ای هست که الان داریم توش زندگی میکنیم که اندازه هال خونه پدرم هم نمیشه ولی خودم خونه رو انتخاب کردم و گفتم اول زندگی لازم نیست بریم زیر بار قرض برای خونه انجنانی و فلان..
    تنها موضوعی که اذیتم میکنه همین مراسم عروسیه که میشد کمی بهتر برگزارش کرد .. امیدوارم با گذشت زمان بتونم این ناارحتی رو تو خودم حل کنم و فراموشش کنم ..
    ممنونم .

12. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32243
    تشکـر
    22
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط fateme.68 نمایش پست ها
    سلام
    فک کنم شرایط شما را تا حدودی درک کنم
    منم بااینکه شوهرم میتونست ی عروسی در حد عالی بگیره اما از خیلی خرجها زدم
    سرویس عروسیم از پولی ک خانواده شوهرم دادن ارزون تر گرفتم و تا ی مقدار اضافه بیاد و پس اندازمون بشه
    لباس عروسم را ارزون قیمت اجاره کردم
    و خیلی چیزا را ساده گرفتم
    فیلمبردار برای عروسیم نگرفتم و دوربین دادیم دست اشنامون ک فیلم عروسیم را خیلی بد گرفت و خیلی جاها سرمون نیست و اصلا هربار ک میبینیم فقط میخندیم.
    اون روزها همه بهم میگفتن از هیچی نزن بعدا حسرت میخوری اما من گوش نکردم
    الانم هروقت میرم عروسی و تالار عروسی شیک و خرج و بریز و بپاش و اتیش بازی را میبینم یکم تو دلم حسرت میشه اما بعد ک میام خونه ام به خودم میگم حسرت چی را میخوری همه اینا یک شب هست و عکس عروسی فقط چندبار اول میبینی و بعد خاک میخوره تو کمد
    فیلم عروسی فقط یکی دوبار میبینن بعدش میره کنار
    فک نکنم هیچکی فیلم عروسیش را بیشتر از ما دیده باشه و هردفعه کلی بهش میخندیم
    دخترخوب همه اون حسرت ها در مقابل خوشبختی ک داری هیچه
    هیچوقت طاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خودت مقایسه نکن.
    ی تالار عروسی گرون قیمت و شیک تو تهران هست ک مدیرش بعد چندسال تصمیم گرفت برای سالروز افتتاح تالارش همه اونایی ک اونجا عروسی گرفتن را دعوت کنه دید خیلی هاشون طلاق گرفتن
    گلم ذشته را فراموش کن و اینده و حال را بچسب
    الان با پولتون برین مسافرت و خوش بگدرونین
    شاید خیلی اونایی ک داری میگی بخاطره شب عروسی اونقدر بدهی داشته باشن ک تا مدتها پول نداشته باشن مسافرت برن یا برن ی رستوران و بدون فکر به خرجش عذای خوب بخورن یا لباس خوب بخرن
    پس حالا برو حالشو ببر رفیق
    لذت واقعی را ما میبریم ک بخاطره یک شب و چشم بقیه دراوردن اونقدر بریز و بپاش نکردیم

سلام
    خیلی ممنون از راهنمایی و حس مشترکتون.
    حرفهای شما خیلی ارومم کرد.
    واقیتش من همون موقع عروسی تمام شرایط رو به خواست خودم اینطوری مهیا کردم و هیچ فشاری به همسرم نیاوردم یا بالعکس .. ولی این پشیمونی بعدها بود و بعد دیدن عروسی دوستان و فامیل و سرزنش های اطرافیان که ببین بقیه چطور عروسی میگیرن و شما چطور..
    با اینکه عروسی ما چون تو خونه بود و دیگه محدودیت زمانی نداشتیم خیلی خوب برگزار شد و مهمونامون هنوز هم تعریف میکنند که چقدر خودمونی بود و خوش گذشت.. و خودم اوایل خیلی خوشحال بودم..
    ولی بعد مدتی به قول شما با دیدن عروسی دوست و فامیل حسرت میخوردم که کاش عروسی ما هم اینجوری بود مگه یه شب بیشتر بود..
    الان همسر من به شدت به من علاقه داره بخاطر اینکه نیومدم برای چشم و هم چشمی خرج رو دستش بذارم.. و وقتی علت ناراحتیم رو فهمید خیلی ناراحت شد و گفت تلاش میکنه جبران کنه.. و من هم ناراحت شدم که چرا باید بعد یکسال این موضوع پیش بیاد..
    دارم سعی میکنم باهاش کنار بیام و به نقاط خوب جشن خودمون فکر کنم و اینکه چه جنبه های مثبتی داشت که مطئمنا بقیه نداشتند..
    خیلی ممنون از راهنمایی و کمکتون.
    شاد و خوشبخت باشید همیشه . :*

13. کاربران زیر از diba95 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

14. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    25992
    تشکـر
    2,703
    تشکر شده 2,480 بار در 1,283 پست
    میزان امتیاز
    12

من برای عقد و عروسی با همسرم خیلی کنار اومدم و تو هزینه های عروسی بهش فشار نیاوردم.
    تالار نگرفتیم و در منزل پدرم که حیاط بزرگ و شیکی داشت با هزینه خودم گل ارایی کردیم و عروسی برگزار کردیم.
    اونقدر که حتی دوست ندارم به عکس و فیلم عروسیمون نگاه کنم.. حتی نرفتم البوم عکسهامون رو سفارش بدم..
    از اینکه مطابق میل خودم برای عروسیم هزینه نکردم پشیمونم.. مگه ادم چند بار عروسی میکنه؟
    من خیلی زیادی مراعات همسرم رو کردم! چون نگران بودم موقع اجاره خونه پول کم بیاریم.
    الان که دوستام رو که از لحاظ مالی از ما پایین تر بودند ولی مراسم های خیلی خوبی برای خودشون گرفتند رو میبینم حسرت میخورم که چرا من انقدر همه چی رو دست کم گرفتم.
    اونقدر این موضوع من رو اذیت میکنه که همه روز رو عصبی ام.. رابطه ام با همسرم سرد شده که چرا موقع عروسی سر هزینه ها اجازه نداد موارد دلخواهم رو تهیه کنم با اینکه میدونست من ادمی هست که اهل ولخرجی نیستم..
    یکی از دوستانم پیشنهاد داد برای جبران ناراحتی ام برم یه ارایشگاه خیلی خوب و یه باغ عکاسی ویژه عروس و داماد که بتونم ناراحتی ام رو رفع کنم ولی به نظرم مسخره میاد .. ضمن اینکه اگر خانواده همسرم بفهمن تا عمر دارن دست از سرم برنمیدارن و مدام من رو مسخره میکنند..
    این جملت منو یاد پسر خالم انداخت که دقیقا این اتفاق براشون افتاد وقتی پنج سال پیش ازدواج کردن یه مراسم ساده تو خونه خالم برگزار کردن و بعد از پنج سال یه عروسی مفصل با خرج 60 میلیون گرفتن دختره میگفت من دکترم اخه چرا باید مراسم عروسیم اینقدر ساده باشه و به شکل افراطی مراسم برگزار کرد ولی میدونی مهمونا پشت سرش چه حرفایی که نزذن و حتی غذاهایی که بسیار متنوع بود هیچکس نتونست بخوره و فقط همه داشتن مسخرش میکردن و به نظرم زشت ترین مراسمی بود که برگزار شد فقط ولخرجی و اصراف و...
    با خودت روراست باش اون زمانی که عروسی گرفتی چه حسی داشتی آیا از مراسمت لذت بردی ؟ خوشحال بودی؟ همین کافیه چون هر خوشی مربوط به وقته خودشه و مطمن باش الان بخوای مراسم بگی یک درصد اون خوشحالی که موقع اولین مراسم عروسیت داشتی به دست نمیاری
    امضای ایشان
    و خدایی هست . مهربان تر از حد تصور ...

15. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    32243
    تشکـر
    22
    میزان امتیاز
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط eli2 نمایش پست ها
    این جملت منو یاد پسر خالم انداخت که دقیقا این اتفاق براشون افتاد وقتی پنج سال پیش ازدواج کردن یه مراسم ساده تو خونه خالم برگزار کردن و بعد از پنج سال یه عروسی مفصل با خرج 60 میلیون گرفتن دختره میگفت من دکترم اخه چرا باید مراسم عروسیم اینقدر ساده باشه و به شکل افراطی مراسم برگزار کرد ولی میدونی مهمونا پشت سرش چه حرفایی که نزذن و حتی غذاهایی که بسیار متنوع بود هیچکس نتونست بخوره و فقط همه داشتن مسخرش میکردن و به نظرم زشت ترین مراسمی بود که برگزار شد فقط ولخرجی و اصراف و...
    با خودت روراست باش اون زمانی که عروسی گرفتی چه حسی داشتی آیا از مراسمت لذت بردی ؟ خوشحال بودی؟ همین کافیه چون هر خوشی مربوط به وقته خودشه و مطمن باش الان بخوای مراسم بگی یک درصد اون خوشحالی که موقع اولین مراسم عروسیت داشتی به دست نمیاری

ممنون از راهنماییت دوستم.
    واقعیتش اون موقع همه چی به میلمون بود و خوشحال بودیم و عروسیمون هم خیلی خوب و شاد برگزار شد..
    ولی چیزی که من رو اذیت کرد اجبارهایی بود که به من تحمیل شد در لباس عروس و ارایشگاه و عکاسی که مهمترین نقش رو در ثبت خاطره جشن عروسی دارند.. شاید اگر به میل خودم سراغشون میرفتم ناراحت نمیشدم ولی از اینکه همسرم با اینکه میتونست روی این چیزا یکم بیشتر هزینه کنه ولی نکرد من رو اذیت میکنه.. شاید اگر بعدا جور دیگه این هزینه نکردنها رو جبران کنه بتونم هضم کنم.
    امیدوارم گذشت زمان بتونه این ناراحتی من رو رفع کنه..

16. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    43994
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

کاملا باهات موافقم.‌منم‌مثل تو بودم.‌اینقد گریه میکنم و حالم بد هست ک نگو. از فیلم عروسی برادرم متنفرم. از اینکه همه چیزش بهتر از من بود.‌کاملا احساس حقارت میکنم. مشاوره هم رفتم.‌فایده تداشت.‌همه چیز عروسیم متوسط بود.‌کاملا دروت میکنم .‌میشد با پنج ملیون بیشتر، عروسی عالی میکرفتم. ولی خر بودم. اینقد هم غصه میخورم ک نگو.‌همیشه حالم بده

17. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    45174
    تشکـر
    1
    تشکر شده 5 بار در 4 پست
    میزان امتیاز
    0

خوب نباید ناراحت باشید باید از این خوشحال باشید که همسرتون الان کنارتون نشسته و دارید به خوبی و خوشی کنار هم دیگه زندگی میکنید اصلا عروسی کردن اونطوری که میگن اصلا شب خاصی برای ازدواج نیست بعضی از زوج ها حتی عروسی نمیگیرن و هزینه عروسی رو خرج خود زندگی میکنن. اصلا ناراحت نباشید در زمان حال زندگی کنید و زندگی الانتون رو رو بچسبید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)