نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: ترس از تاریکی وتنهایی شب و ....

294
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    21636
    تشکـر
    16
    تشکر شده 7 بار در 7 پست
    میزان امتیاز
    0

ترس از تاریکی وتنهایی شب و ....

سلام دوستای عزیز.خانم 25 ساله متاهل هستم.چند وقتی هست که به شدت از تنها موندن تو خونه میترسم و شب که میشه میخواهیم بخوابیم تپش قلب میگیرم اصلا درست نمیتونم بخوابم همش سر و صدا میشنوم دیگه با تلوزیون روشن و چراغ روشن میخوابیم انقدر کلافه ام.در صورتی که من تا همین چند وقت پیش همش تنها میموندم حتی تا شب دیروقت هیچ مشکلی هم نداشتم.چند وقت پیش یه اتفاق های کوچیکی افتاد مثل روشن خاموش چراغ اتاق که میدونم لامپ داشت میسوخت تو این جو ها بودم که تهران زلزله اومد من خواب بودم و با تکان های شدید با وحشت زیاد بیدار شدم.از اون موقع به بعد فکر کنم اینجوری شدم .نمیدونم الان ترس زلزله ندارم ولی همش تو خونه انرژی منفی حس میکنم واقعا سر و صداها و اتفاق هایی میفته که همسرم هم متوجه شده کاملا.همش هم تصویر فیلم های ترسناکی که قبلا ها دیدم میاد تو ذهنم.خسته شدم اصلا نمیدونم چیکار کنم چند شب قرص خواب خوردم بدتر بهم ریختم.واقعا دلم واسه روزای قبلم تنگ شده که مشکلی نداشتم.ممنون میشم راهنماییم کنید
    ویرایش توسط nilou_ua : 02-03-2018 در ساعت 04:34 PM

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

پاسخ : ترس از تاریکی وتنهایی شب و ....

ترس در بزرگسالی

از آنجا که ما موجوداتی هستیم که به قوه بصری خود اتکا داریم، در صورت ناتوانی در دیدن محیط و وجود تاریکی، ذهن ما به سمت خطرات محتمل سوق پیدا می‌کند.
    در واقع اینکه ما به درستی نمی‌دانیم که در یک فضای تاریک چه می‌گذرد موجب ایجاد ترس می‌شود.
    ترس بسیاری از افراد از تاریکی به دلیل تجربه‌هایی است که در کودکی داشته‌اند و این ترس تا بزرگسالی با آنها مانده است.

رفتار درمانی شناختی:

• رفتار درمانی شناختی که به اختصار CBT نیز یاد می‌شود.
    • یک رویکرد روان‌درمانی است، که احساسات ناکارآمد و رفتارها، فرایندها و مضامین شناختی ناسازگارانه را از طریق شماری از روش‌های سیستماتیک، صریح و هدف‌مدار نشانه می‌گیرد.
    • نام این روش اشاره به رفتار درمانی، شناخت درمانی و به ترکیبی درمانی از این دو بر اساس اصول پایه و پژوهش‌های رفتاری و شناختی دارد.

مواجهه سازی:

• همچنین در علم روانشناسی، مواجهه‌سازی و روبرو شدن تدریجی با موضوع ترس و قرار گرفتن در معرض تاریکی نیز یکی از راه حل‌هایی است .
    • که متخصصین رفتاردرمانی برای برطرف شدن ترس افراد از تاریکی به کار می‌گیرند.

یکی از دلایلی که باعث ترس از تاریکی می‌شود، این است که شما از آن یک غول، چیزی وحشتناک، رازی تاریک یا هر چیز منفی دیگری ساخته‌اید.
    اگر می‌خواهید بر ترستان غلبه کنید باید شروع کنید به تغییر این نگرش به نگرشی مثبت.
    یک راه که به شما کمک می‌کند بر ترستان غلبه کنید این است که قبل از رفتن به رختخواب مدت زمانی برای آرام شدن به خود اختصاص دهید.
    شما باید حداقل نیم ساعت قبل از خواب وسایل الکترونیک مثل رادیو و تلویزیون و... را خاموش کنید.
    از نوشیدن نوشیدنی‌های حاوی کافیین در بعد از ظهر اجتناب کنید و از هر کاری که باعث نگرانی و ترس در شما می شود.
    مانند تماشای فیلم ترسناک یا اخبار ناراحت کننده دوری کنید. کاری که برای شما خوشایند و آرامش بخش است انجام دهید.
    این کار می‌تواند مطالعه برای مدتی کوتاه یا گوش دادن به یک موسیقی ملایم باشد.
    رسیدن به آرام‌ترین حالت ممکن می‌تواند اضطرابی که موقع خاموش شدن چراغ‌ها حس می‌کنید کمتر کند.
    می‌توانید دراز بکشید و بر روی تنفستان تمرکز نمایید و با هر دم و باز دم یکی از اعضای بدنتان را ریلکس نمایید.
    نیازی نیست که تمام چراغ‌ها را با هم خاموش کنید تا به ترس از تاریکی غلبه کنید .
    اول اینکه باید بدانید خوابیدن در تاریکی، خوابی عمیق‌تر و موثرتر را نسبت به خوابیدن در نور برای شما به همراه خواهد داشت.
    می‌توانید این نکته را مرتبا برای خود یاد آوری کنید. اگر همیشه تمام چراغ‌ها را موقع خواب روشن می‌گذاشتید.
    حالا سعی کنید کمی قبل از خواب شروع به کم کردن تدریجی نور کنید.

وقتی شب به رختخواب می‌روید، از خودتان بپرسید که واقعا چه چیزی باعث ترستان می‌شود.
    اگر از کمد لباس، زیر تخت، پشت صندلی یا حتی گوشه اتاق می‌ترسید، باید این مکان‌ها را چک کنید.
    به خودتان نشان دهید که هیچ چیز ترسناکی که شما را نگران کند وجود ندارد.
    در این صورت برای اینکه توانسته‌اید با ترستان مواجه شوید به خود افتخار می‌کنید و می‌توانید خواب راحت‌تری داشته باشید.
    اگر از تاریکی می‌ترسید، شاید دوست داشته باشید که پیش پدر و مادرتان و یا کنار خواهر یا برادرتان بخوابید.
    ولی همیشه این مطلب را در ذهنتان داشته باشید که اگر واقعا می‌خواهید بر ترستان غلبه کنید.
    باید یاد بگیرید که به تنهایی به رختخواب بروید.

بسیاری از بزرگسالان ممکن است با چنین ترسی مواجه باشند. هر کس ممکن است ترس‌های خاصی داشته باشد.
    شما باید به خود افتخار کنید که در مورد خودتان صادق بوده‌اید و می‌خواهید با ترستان مواجه شوید و بر آن غلبه کنید.
    بیان ترس‌ها برای دیگران باعث می‌شود که ما احساسمان را با دیگران شریک شویم و حس حمایت از آنها بگیریم.

اگر تلاش‌های شما برای غلبه بر ترس از تاریکی به نتیجه نرسید و این ترس روند زندگی عادی شما را مختل کرد.
    به روانشناس مراجعه کنید تا با روش‌هایی که در ابتدا اشاره شد به شما کمک کند.

در این مورد میتونید با متخصصین کانون مشاوران ایران، مشاوره تلفنی/تخصصی داشته باشید
    021-88422495
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)