ما ابتدا روی این سوال متمرکز میشیم.

از همین سوال به نوعی مشخص میشه که خود شما هم نگرانی(هرچند مختصری) از این اختلاف سنی دارید. یعنی پیش از اینکه بخواهیم بررسی کنیم که چطور خانواده رو راضی کنید به این وصلت، ابتدا لازمه مساله برای خودتون حل و فصل بشه

نکته دیگر اینکه نوشته اید چون قصد دارید دست کم با دختری ازدواج کنید که دارای مدرک کارشناسی ارشد باشه، نتیجه گرفته اید که بنابراین در بهترین شرایط سنی، گزینه شما همسن شما خواهد بود و بنابراین تفاوت چندانی نمی کنه که حالا مثلا سه سال هم بزرگتر باشه. خب، این نتیجه گیری تنها در صورتی میتونه درست باشه که شما قصد داشته باشید همین الان ازدواج کنید. به طور مثال، اگر شما یک سال دیگه بخواهید ازدواج کنید، و مثلا در مقطع دکترا باشید، اونوقت گزینه هایی رو میتونید پیدا کنید که با یک سال اختلاف سنی کمتر از شما، دارای مقطع ارشد هستند(کاری به استثناها که مثلا جهشی خواندند یا سریعتر اومدن دانشگاه هم نداریم).

آنچه از صحبت های شما به نظر میرسه، اینه که شما پس از اینکه علاقه ایجاد شده، و متوجه سن ایشون شدید، تردید کردید. نه لزوما، ولی احتمالا، اگر از ابتدا سن ایشون رو می دانستید، ممکن بود تجدید نظر کنید.

اما، به طور کلی باید گفت که مساله اختلاف سنی امر مطلقی نیست و میشه نمونه هایی رو آورد که خانم از آقا بزرگتر هستند و زندگی بسیار موفقی هم دارند. ولی چند نکته رو موظف هستم به شما گوشزد کنم تا بتوانید تصمیم مناسب رو خودتون بگیرید.

در رابطه با اختلاف سنی، دست کم باید به موارد زیر توجه داشته باشید(کاری به موارد استثنا نداریم):

اول اینکه بازه زمانی باروری در خانمها محدود هست، و زمان باروری بهینه هم به همین ترتیب؛ اما آقایون متفاوتند. این نکته در زمینه مسائلی چون نیاز جنسی و فرزندآوری دخیل هست.

دوم اینکه دید طرفین درباره این موضوع بسیار مهم هست. اگر مرد یا زن نسبت به این مساله مقداری حساسیت داشته باشند، احتمال اینکه حرف دیگران روی آنها اثرگذار باشد، و مشکل آفرین شود وجود دارد.

سوم جلب موافقت والدین هست. نفوذ والدین بر زوجین در صورت مخالفت زیاد آنها با این مساله، باید مورد توجه قرار گیرد.

چهارم نقش همسری هست. باید دقت کرد که مرد طالب مدیریت بر امور زندگی هست و عدم پذیرش این مساله از طرف همسری که از وی بزرگتر هست، میتونه زمینه ساز مشکل باشه. همچنین زن باید توجه داشته باشه که برای همسرش که از وی کوچکتر هست، مادری نکنه

پنجم مبحث استقلال اقتصادی هست. از آنجا که ممکنه مرد در سنین پایینتر هنوز استقلال مالی نداشته باشه، هر دو طرف باید پیش از هرچیز این مورد رو برای خود حل و فصل کنند(یعنی یا کسب استقلال مالی یا کنارآمدن با مساله تا زمان مستقل شدن).

ششم اینکه معمولا خانمها پختگی زودتر خانم ها در مسائل زندگی و عمیق تر شدن آنها در مسئولیت پذیری، ممکن است این توقع را در آنها ایجاد کند که مرد هم باید چنین پختگی را همزمان با آنها داشته باشد.

البته بلوغ اجتماعی، عقلی و عاطفی هم در این رابطه حائز اهمیت هست. اگر سن شما و ایشون به طور مثال 18 و 21 بود، قضیه بسیار متفاوت می بود.

باز هم تاکید میکنم که اختلاف سنی امر مطلقی نیست و به شرایط دیگر هم بستگی دارد؛ منتها وظیفه دارم تا مسائل احتمالی که در زندگی پیش می آید را گوشزد کنم.

به نظر من ابتدا مساله رو برای خودتون حل کنید، سپس درباره خانواده صحبت بشه. عجله هم نکنید و درباره موارد بیان شده خوب فکر کنید. یکی از بزرگترین انتخاب های زندگی انسانها، انتخاب همسر هست.