کنترل احساسات در فضای مجازی برای برخی افراد به دلیل آزادی بیشتر افراد در این فضا کمی دشوار به نظر میرسد و اغلب با افرادی مواجه میشویم که توانایی کنترل احساسات خود در فضای مجازی را ندارند.
در این نیم پست کوتاه میخواهیم جمله ای را با شما به اشتراک بگذاریم که به کنترل هیجانات در فضای مجازی و قالب های اضطراب آمیز کمک می کند.

سوالی که در مواجهه با اضطراب و هیجان ها و خشم و سایر احساسات منفی فضای مجازی باید از خود پرسید این است که: 1. من هم اکنون در کجا هستم و چه وضعیتی دارم؟ (آیا من واقعا به لحاظ فیزیکی در مکانی قرار دارم که به من آسیبی وارد میشود؟ خیر.)

2.آیا نکات منفی ای که در محیط مجازی میبینیم آیا واقعا در همان لحظه در مکان فیزیکی محیط ما وجود دارد؟ خیر.

3.آیا نیاز به واکنش های بیشتر و شدیدتر در محیط مجازی وجود دارد؟ خیر با توجه به این که در محیط فیزیکی اطراف ما,عاملی ما را تهدید نمیکند.

4.آیا نیاز به حساس شدن به رویداد های فضای مجازی وجود دارد؟ خیر با توجه به این موضوع که محیط فیزیکی ای که ما در آن قرار داریم کاملا مستقل از محیط مجازی ای است که در آن فعالیت داریم و در حد صحیح آن رویداد های فضای مجازی که میتوان از نکات منفی آن چشم پوشی کرد و رد شد نباید در رفتار های ما تاثیر بگذارد.

5. گاها مواردی را مشاهده میکنیم که افرادی که در فضای مجازی فعالیت دارند به شکل بیمارگونه نکات منفی ای که در فضای مجازی به وقوع میپوندد کاملا با آن درگیر میشوند که گاها عکس العمل های تند نشان میدهند با این ذهنیت که فضای مجازی فضای طبیعی و واقعی ای است که من در آن قرار دارم و هم اکنون احساس خطر میکنم! ما در علم روانشناسی به این موضوع "اعتیاد به فضای مجازی " میگوییم که شامل عکس العمل بیش از حد در برخورد با محرک های موجود در فضای مجازی می باشد. سوالی که برای کمک به این افراد آماده کرده ایم همانند سوال های قبلی به این موضوع برمیگردد که "آیا در حال حاضر در خارج از محیط مجازی من در خطر هستم؟ آیا نیاز به واکنش های غیر طبیعی و تند دارم؟ " . تقریبا در تمامی موارد پرسیدن این سوالات قبل از هر گونه حساسیت نسبت به رویداد های فضای مجازی به ما کمک میکنند تا درک بهتری از شرایط کنونی و البته واقعی مان داشته باشیم.

جمع بندی سوال هایی که میتوان از آنها برای کاهش حساسیت در فضای مجازی کمک گرفت:
1.من هم اکنون به لحاظ فیزیکی کجا هستم؟ آیا من در یک مکان فیزیکی هستم که نیاز به واکنش شدید دارد؟ (خیر.صرفا فضای مجازی است و میتوان از این فضا دور شد و حساسیت بی مورد است)

2.آیا نیازمند به روبرو شدن با نکات منفی و گسترش برخورد متقابل که در فضای مجازی وجود دارد هستم؟ (خیر. صرفا فضای مجازی است و دانستن این موضوع که فضای مجازی محل زندگی واقعی نیست و صرفا یک مشغله ی ذهنی موقت است به ما کمک میکند تا شرایط واقعی را بهتر درک کنیم و از فضای مجازی در حدی که به زندگی واقعی خازج از محیط مجازی لطمه نزند استفاده کنیم.

3. سوالی از برخی از مراجعان به روانشناس های ما:
دختری 24 ساله هستم و در فضای مجازی به حرف هایی که بهم زده میشه کاملا حساسم و واکنش تندی از خودم بروز میدم و آستانه تحملم هم پایین هست.
پاسخ روانشناس: این بحث میتواند دلایل مختلفی داشته باشد ولی سوالاتی که در این بحث مطرح هست : 1. چرا در مورد فضای مجازی حساس شده اید؟ آیا در زندگی خارج از محیط مجازی مشکلی دارید؟ آیا به استفاده از فضای مجازی اعتیاد دارید؟

و سوال دیگری که یکی از مراجعان از ما پرسیده اند:
دختری 23 ساله هستم که در محیط خانوادگی ام مشکلات زیادی وجود داره و خانوادم از بچگی منو لوس و زود رنج تربیت کردن و الان که مشکلات زیادی داریم به اینترنت پناه آوردم و واکنش های خیلی شدید از خودم بروز میدم وقتی بهم بی توجهی میشه. دوست دارم تو دید باشم و خودم رو طوری نشون بدم که منو دوست داشته باشن و اعتماد به نفسم هم به مجازی ربط دادم و دایما باید توی اینترنت باشم در حال گفت و گو با دوستام و فعالیت های دیگه که خیلی وقتا باعث میشه وقتم کاملا از دست بره و رو درسم هم تاثیر گذاشته و من این ترم رد شدم و نمیتونم احساساتم رو کنترل کنم و زود عصبانی میشم و اینترنت انگار به خونه من تبدیل شده و این روند دایم تکرار میشه لطفا منو کمککک کنید.

پاسخ: موردی که امروزه در جامعه ی ما متاسفانه بیشتر شده این موضوعی که شما بیان فرمودید هست یعنی فضای مجازی متاسفانه به اسمش رو به فضای زندگی یا فضای امن واقعی داده و افراد سعی میکنند نیاز های خودشون رو از این طریق براورده کنند و با این کار به اعتیاد خودشون به فضای مجازی گره میزنند و حساسیت ها رو بیشتر میکنند و طبیعتا خارج شدن از این فضای امن نیازمند کمک از طرف یک متخصص هست. موردی که شما بیان فرمودید پاسخ طبیعی هست در مقابل یک عاملی که در روانشناسی ما به اون میگیم مهر طلبی و اون رو مثل یک حفره در نظر میگیریم که مراجع میخواهد پر بشه ولی به صورت اشتباه در فضای مجازی دنبال این مورد میگرده.البته در موارد دیگه ما اختلال کمبود توجه رو برای وضعیت مشابه البته این بار برای خارج از فضای مجازی به عنوان تشخیص به مراجع معرفی میکنیم.

نتیجه : امروزه با همه گیر شدن فضای مجازی و دور شدن افراد از یکدیگر, روند فضای مجازی به این طرف سوق داده شده است که فضای مجازی به محیط امن بسیاری از افراد تبدیل شده است و افراد زیادی سعی میکنند تا کاستی های خود را در این فضای مجازی برطرف کنند و این عامل باعث حساسیت های زیاد و در مواقع بسیار موجب اعتیاد روانی به اینترنت میشود و فرد توانایی کنترل خود را بر شرایط از دست میدهد و در فضای خارج از محیط مجازی نیز توانایی کنترل هیجانات خود را ندارد چون محیط امن او که همان محیط مجازی باشد هم اکنون به محیط "نا امن" تبدیل شده و فرد به طور مداوم رفتار های پرخاشگرانه از خود بروز میدهد.

مرکز مشاوره نیکو