- آیا افزایش ضربان قلب در دوران بارداری امری طبیعی است؟
افزایش ضربان قلب در دوران بارداری تا ده درصد طبیعی است یعنی کسی که قبل از بارداری 70 بار ضربان دارد حالا تا 77 بار اشکالی ندارد ولی بیشتر از این باید حتما با پزشک قلب مشورت گردد البته این تغییرات ضربان به طور گهگاه اتفاق می افتد ولی اگر ثابت و با طپش قلب همراه باشد باید بررسی توسط پزشک قلب انجام شود تا علت آن مشخص گردد زیرا در جریان بارداری فشار بیشتری به قلب مادر وارد می شود که باید در صورت سلامت بدون مشکل پیش رود ولی گاهی ممکن است از قبل بیماری های مادرزادی و یا در سنین بالاتر حاملگی مشکلات قلبی وجود داشته باشد که حالا با بالا رفتن فشار بیشتر به قلب خود را نشان داده است. در مجموع چندان نگران کننده نیست به خصوص اگر موقتی و گذرا باشد.

- آیا از روش iui می توان برای تعیین جنسیت جنین استفاده کرد؟
از طریق iui چون در موقع تخمک گذاری نطفه سالم تزریق می شود شانس پسر ده تا بیست درصد افزایش می یابد زیرا هر چقدر نزدیک به تخمک گذاری مقاربت صورت بگیرد اسپرم های y یا پسرساز شانس بیشتری دارند که خود را به تخمک برسانند و لقاح را به وجود آورند چون این اسپرم ها سبک تر، سریع تر ولی زودتر از بین می روند اما اسپرم های x که دخترساز هستند اگر 24-12 ساعت بعد از تخمک گذاری لقاح رخ دهد شانس دختر بیشتر می شود. بنابراین چنان چه مایل به داشتن جنس مشخص پسر یا دختر هستید باید از ivf یا لقاح مصنوعی استفاده شود زیرا در این روش اسپرم دلخواه x یا y را داخل تخمک کرده بعد از لقاح کامل داخل رحم کاشته می شود.

- طبق آزمایشاتی که قبل از بارداری انجام دادم :t.s.h4،1 بود. متوجه شدم که تیرویید من برای بارداری بالاست. حالا روزانه 2/1 قرص لووکسین (لووتیروکسین سدیم 0/1) مصرف می کنم. آیا خوردن این قرص در دوران بارداری بی خطر است؟
اولا منظور از بالا بردن تیروئید برای بارداری روشن نیست و مفهوم علمی ندارد و اگر منظور کم کاری تیروئید باشد در موارد شدید تخمک گذاری انجام نمی شود و یا اگر حاملگی پیش آمد منجر به سقط و حاملگی پوچ می شود در هر صورت اگر دارو با دستور متخصص غدد تجویز شده است نه تنها ضرر ندارد بلکه مفید هم هست و باید ادامه یابد.

- آیا فعالیت های شدید ورزشی موجب عدم باروری می شود؟
در خانم ها ورزش سنگین تأثیر چندانی ندارد ولی در مردان اغلب باعث پیدایش واریس در بیضه ها به خصوص طرف چپ شده و این حالت موجب کندی حرکت اسپرم مرد می گردد که اغلب نازایی و اگر حاملگی رخ دهد، حاملگی پوچ و بدون جنین و سقط را موجب می شود ولی بعد از بارداری شکی نیست که می تواند برای حاملگی مشکل ساز باشد زیرا ورزش های مناسب حاملگی محدود است و آن هم باید زیر نظر مربی کارآزموده صورت بگیرد.

- آیا وجود کیست آندومتریوما به اندازه 5 سانتی متر در تخمدان خطرناک است و مشکلی برای باردار شدن به وجود می آورد؟
کیست های آندومتریوما که بر اثر بیماری آندومتریوز ایجاد می شود چندان مشکلی ندارد ولی چون همیشه این کیست ها با چسبندگی زیاد لوله های رحمی همراه است، باعث نازایی می شود بنابراین بهتر است قبل از حاملگی با جراحی لاپاروسکوپی یا باز ابتدا آندومتریوز شما درمان شود بعد اقدام به بارداری نمایید و یا این که در صورت عدم موفقیت از لقاح مصنوعی (ivf) کمک بگیرید. متاسفانه امروزه آندومتریوز یکی از مشکلات شایع دختران جوان بین 30-20 سال شده است که با قاعدگی های دردناک شدید نیز همراه است.

- کودک یک ماهه من به علت بیماری متابولیک از دنیا رفت و نظر پزشکان این است که برای بارداری بعدی باید تحت نظر پزشک متخصص بارداری پرخطر باشم. در بارداری قبلی خارش شدید بدن داشتم آیا این موضوع باید جدی گرفته می شد؟
منظور از بیماری های متابولیک روشن نیست که در واقع چه مشکلی برای کودک پیش آمده بود آیا از داخل رحم شروع شده بود و یا ارثی است... بعد از مشخص شدن علت می توان در حاملگی بعدی با مراقبت بیشتر به خصوص همکاری و مشاوره متخصص زایمان با اطفال ترجیحا متخصص نوزاد همه موارد را کنترل کرد تا مسئله تکرار نشود.

- آیا بعد از یک بارداری خارج رحمی می توان یک بارداری طبیعی داشت؟
کسانی که به حاملگی خارج رحمی مبتلا شدند برای بار دوم تا ده درصد این شانس را دارند که تکرار شود. بنابراین باید به محض حامله شدن با سونوگرافی واژینال مشخص شود که این بار نیز خارج رحمی است یا داخل رحمی، این تشخیص هم بهتر است قبل از بروز علایمی مثل درد و لکه بینی و hcg بتا بالای 150 داده شود که در صورت بروز مجدد از داروی متوتروکسات برای از بین بردن آن استفاده کرد و کار به جراحی نکشد که در آن صورت ممکن است با پارگی لوله و برداشتن لوله همراه شود.

- هفته سی و دوم بارداری هستم و مدتی است که صبح ها احساس ضعف شدید می کنم و انگشتان دستم بی حس می شود آیا این امر طبیعی است؟
بی حسی، مور مور و گز گز کردن انگشتان دست و پا در نیمه سوم حاملگی امری شایع است که اکثرا ناشی از کمبود ویتامین های گروه b و یا کم خونی است. شما اگر مکمل های زمان بارداری را مرتب مصرف کنید و در صورت کمبود آهن قرص یا کپسول آهن را نیز همزمان مصرف نمایید و گاهی با تزریق چند آمپول b کمپلکس به فاصله هر دو سه روز یک بار می توانید به طور کلی یا نسبی این مسئله را حل کنید.

- آیا مصرف پماد کلیندامایسین در موقع افزایش ترشحات و غیر طبیعی بودن آن ها لازم و مؤثر است؟
ترشحات واژن در حاملگی اکثرا از قارچ مونیلیا یا برفک به وجود می آید زیرا ph واژن در حاملگی تغییر کرده و این قارچ شانس رشد و ترشح را پیدا می کند که در این جا از پمادهای ضد قارچ و شستن با محلول جوش شیرین (یک قاشق چایخوری داخل یک لیتر و نیم آب جوشیده سرد شده) باید استفاده کرد ولی اگر ترشحات عفونی با بو همراه باشد کلیندامایسین بهترین انتخاب است چون این ترشحات میکروبی یا عفونی می تواند پارگی زودرس کیسه آب و متعاقبا زایمان زودرس را باعث شود. بنابراین با مراجعه به پزشک خود و معاینه به وسیله ایشان نوع درمان مشخص شده و خودسرانه از هیچ دارویی استفاده نکنید.

- هفته 30 بارداری هستم و مبتلا به تالاسمی مینور هستم. آیا این موضوع برای جنین مشکل ساز است و خوردن شربت هموگلوبین در دوران بارداری بی خطر است؟
تالاسمی اگر فقط در مادر وجود دارد خطری برای جنین ایجاد نمی کند ولی اگر همسر شما نیز تالاسمی دارد ممکن است فرزند شما به نوع ماژور یا شدید مبتلا شود که حتما باید سقط گردند یا این که بعد از زایمان از بین می روند. در مورد درمان با هموگلوبین وقتی مصرف می شود که آهن شما نیز کاهش داشته باشد زیرا در تالاسمی فقط اسید فولیک داده می شود که یه طور مداوم در طول زندگی باید خورده شود.

- آیا مصرف انسولین بر اندازه تخمک ها تأثیر می گذارد؟
انسولین که برای درمان دیابت تزریق می شود نه تنها روی تخمک ها اثر منفی ندارد بلکه اثر مثبت نیز داشته و شانس بارداری را افزایش می دهد و انسولین بالا در بیمارانی که مبتلا به p.c.o.d است حتما روی تخمک ها تأثیر نامطلوب داشته و از حاملگی جلوگیری می کند که در این بیماران از قرص های متفورمین استفاده می شود تا سطح انسولین خون به حد طبیعی رسیده و تخمدان ها به خوبی کارشان را انجام بدهند و تخمک های سالم و بالغ ایجاد کنند.

- آیا فولیکول سایز 23 برای بارداری مناسب است؟
بزرگی فولیکول همیشه مترادف داشتن تخمک سالم و طبیعی نیست چه بسا فولیکول بزرگ تر باشد ولی تخمک در آن رشد نکند ولی در مجموع فولیکول هایی که به طور طبیعی یا تحت تأثیر داروهای تخمک گذاری ایجاد می شوند اگر بین 25-15 میلی متر باشند شانس تخمک گذاری شان بیشتر است.

منبع: نی نی پلاس