موضوع اعتياد پدر شما مسئله اي نيست که بتوانيد آن را براي هميشه از همسر آينده خود پنهان کنيد، علاوه بر اين صداقت يکي از معيارهاي مهم ازدواج است.

س: خواستگار خوبي دارم پدر او سرهنگ بازنشسته ولي پدر من کارگري ساده و معتاد است. زندگي برايم جهنم شده است.

او مي داند پدرم کارگر ساده است و گفته است مشکلي با اين مسئله ندارد. اما موضوع اعتيادش را نمي داند، چه کنم؟ نمي توانم به او پاسخ منفي بدهم. از طرفي هم نمي توانم خانواده ام را کوچک و تحقير کنم.

پاسخ:
دوست خوبم درباره ملاک ها و معيارهاي ازدواج صحبت کرديم. يکي از معيارها، همخواني خانواده ها از نظر فرهنگي و اقتصادي است. تفاوت فرهنگي و اقتصادي که بين شما وجود دارد قابل اغماض نيست و بايد درباره اين مسئله بيشتر متمرکز شويد. حتي اگر اين موضوع براي خودتان و خواستگارتان حل شد باز هم بايد ديگر ملاک هاي ازدواج مانند مهارت هاي حل مسئله، ارزش هاي اخلاقي و... را نيز در نظر بگيريد.

موضوع اعتياد پدر شما مسئله اي نيست که بتوانيد آن را براي هميشه از همسر آينده خود پنهان کنيد، علاوه بر اين صداقت يکي از معيارهاي مهم ازدواج است. هيچ فکر کرده ايد اگر اين مسئله بعد از ازدواج مشخص شود نظر و واکنش همسر شما به اين مسئله چه خواهد بود؟!
شما اشاره نکرده ايد که نحوه آشنايي شما چگونه بوده است؟ يا چه مدت است که با هم آشنا شده ايد؟ و آيا شناخت کافي درباره يکديگر داريد يا نه، همچنين اشاره نکرديد که آيا خانواده هاي دو طرف نيز از اين موضوع اطلاع دارند و نظرشان درباره اين مسئله چيست؟ اين موارد موضوعات بسيار مهمي است که حتماً بايد پاسخي روشن براي آن ها پيدا کنيد.
اشاره کرديد که نمي توانم خانواده ام را کوچک و تحقير کنم؛ اين حس مسئوليت نسبت به خانواده قابل تقدير است. بنابراين بهتر است قبل از اين که چنين اتفاقي بيفتد با خواستگار خود صحبت و تعارض ها را برطرف کنيد و قبل از ازدواج مطمئن شويد که او و خانواده اش اين موضوع را مي پذيرند.
توصيه مي کنم براي تصميم گيري بهتر به يک مشاور امين مراجعه کنيد.

اعظم متين نژاد - روان شناس باليني