نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: بدبینی در زندگی

1428
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    1410
    تشکـر
    12
    تشکر شده 314 بار در 223 پست
    میزان امتیاز
    12

بدبینی در زندگی

بدبینی تفسیر غلط از رفتار دیگران است. نگرش منفی که بر اثر بی اعتمادی به وجود می آید، فرد را نسبت به یک موضوع منفی باف می کند. یعنی تجربیات منفی، فرد را وادار میکند که از روی بی اعتمادی به موضوعات اطراف خود نگاه کند.

بدگمانی و بدبینی پرده ایست که میان ما و دیگران کشیده می شود و هیچ گاه نمی گذارد رشته دوستی خود را با آن ها محکم کنیم و از نعمت وفا و محبت بهره مند شویم.

بدبینی یکی از مشکلات نسبتاً شایع و البته بسیار دردسر ساز در خانواده ها است و کانون گرم خانواده را دچار آشفتگی می کند. برخی افراد دچار مشکل بدبینی هستند و نسبت به اخلاق و رفتار دیگران حتی نزدیکانشان هم شک و تردید دارند.

بدبینی تفسیر غلط از رفتار دیگران است. نگرش منفی که بر اثر بی اعتمادی به وجود می آید، فرد را نسبت به یک موضوع منفی باف می کند. یعنی تجربیات منفی، فرد را وادار میکند که از روی بی اعتمادی به موضوعات اطراف خود نگاه کند.

افراد منفی نگر و بدبین چگونه می اندیشند؟

فرد بدبین با دیدی منفی و ذهنی تاریک رویداد ها را تفسیر می کند.همواره احتمالات منفی را واقعی و احتمالات مثبت را دور از ذهن می داند. او بدترین احتمال را محتمل ترین احتمال می داندو هیچ گاه نمی تواند با دید مثبت به وقایع نگاه کند.در نتیجه امکان اعتماد کردن از او سلب می شود و نگرانی از بروز مشکلات و اتفاقات ناخوشایند تمام ذهن و فکرش را فرا می گیرد.

افراد بدبین عموما از ارتباط داشتن با سایرین احساس امنیت و آرامش نمی کنند چرا که هر رابطه ای را به شکل منفی تفسیر می کنند و خود این موضوع آسایش روانی آن ها را از بین می برد. به دنبال این روند آن ها بیشتر ترجیح می دهند تنها باشند تا اینکه از ارتباط بدبینانه با دیگران رنج بکشند.آن ها از زندگی خود لذت نمی برند.افراد بدبین اتفاقات کاملا بی ربط را به هم ربط می دهندتا عقیده خود را ثابت کنند.

اگر کسی متوجه بشود که همسرش به او دروغ گفته طبیعتاً به او بی اعتماد می شود اما اگر آن همسر از کار خود پشیمان شود ، دلایل خود را توضیح بدهد و عذرخواهی کند یک فرد عادی از اشتباه او می گذرد و باز اعتمادش به او جلب می شود اما یک فرد بدبین پیش خودش فکر می کند "او می خواهد اعتمادم را جلب کند و باز مرا فریب دهد" و دیگر به او اعتماد نمی کند.

تفاوت بی‌اعتمادی و بدبینی

افراد ممکن است بر اثر تجربه شخصی و اجتماعی نسبت به بعضی مسائل بدبین شوند، اما این بی اعتمادی فقط در مورد یک موضوع به خصوص است و فرد آن را به موارد مشابه تعمیم نمی دهد.اما کسی که دچار بدبینی است ممکن است بی جهت بر اساس برداشت های خود به کسی بی اعتماد و بدبین شود. حتی اگر شواهدی وجود داشته و فرد خاطی به خاطر اشتباهش پشیمان باشد ، فرد بدبین دیگر به او اعتماد نمی کند.

آیا برداشت‌های افراد بدبین از موضوعات همیشه اشتباه است؟

ممکن است فردی به چیزی بدبین باشد و این بدبینی نادرست نباشد.اما شواهد و دلایلی که برای سوء ظن خود بیان می کند دور از ذهن و خیالی هستند.پس مهم نیست که ادعای یک فرد بدبین درست باشد ، مهم نحوه استدلال و نتیجه گیری فرد از وقایع است.

آیا بدبینی یا حسادت زن و شوهر از عشق زیاد سرچشمه میگیرد ؟

اگر زن و شوهر رابطه ای برپایه علاقه و توجه داشته باشند دیگر جایی برای بد بینی یا حسادت باقی نمی ماند.پس هرگز نمی توان گفت که بدبینی فردی نسبت به همسرش ناشی از عشق بیش از اندازه است.همسران برای دوست داشتن خود دلایل منطقی نیز دارند اما عشق افراد بدبین اغلب ویژگی های افراطی و احساسی دارد. عشق و علاقه ایجاد امنیت و آرامش می کند نه تنش.

برخورد اطرافیان با فرد بدبین چگونه باید باشد؟

اطرافیان در مواجهه با رفتار نامناسب فرد بدبین واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند، یکی از این واکنش ها جبهه گیری و استدلال است.که نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت.از این رو توصیه می شود که با این افراد و باور های بدبینانه آن ها به هیچ عنوان برخورد نکنید، البته این به معنی ابراز موافقت با آنان نیست، بلکه تنها باید با این باور ها به طور علنی مخالفت نکنند.

یکی از نکات حائز اهمیت در مورد برخورد اطرافیان، تحریک نکردن فرد بدبین است.نباید با وی مقابله و لج بازی کردو تا حد امکان مواردی را که نسبت به آن ها حساسیت دارند رعایت کنند.

به طور کلی توصیه می شود که اطرافیان رفتار متعادلی با فرد بدبین داشته باشند یعنی از هر عملی که موجب تحریک او می شود و بد بینی او را تشدید می کند پرهیز کنند. رفتار متعادل یعنی، نه این که بر اساس باور های یک فرد بدبین رفتار کنیم و نه اینکه سعی کنیم با مقابله جویی او را تحریک کنیم. رفتار متعادل در برطرف کردن افکار بدبینانه تاثیری ندارد اما میزان تنش های خانوادگی را کاهش می دهد.

نوجوانان چه طور می توانند با والدین بدبین کنار بیایند؟
    نوجوانان در مقطع سنی حساسی هستندو به دلیل تغییرات بیولوژیک و روانی گاهی گرفتار رفتار های احساسی و پرخاشگری می شوند. در نتیجه خودشان نیاز دارند که والدین قدری با آن ها مدارا کنند و محیط بی تنشی را برای آنان فراهم آورند، و این دقیقا همان چیزی است که در خانواده هایی که یکی از والدین بدبین است ، یافت نمی شود.

والدین بدبین دائم محیط پرتنشی را برای نوجوانان خود می سازندو غالباً با برخورد تند نوجوانان مواجه می شوند. توصیه ای که به نوجوانان می شود این است که تلاش کنند تا اعتماد والد بدبین را جلب کنند تا بدبینی او تشدید نشود. باید بدانند که به دلیل شرایط موجود مجبورند که تا مدتی کنار والد خود زندگی کنندو با او مدارا نمایند.

با کمی تحمل کردن بعضی مسائل ، بدون اینکه نظرات والد بدبین را بپذیرند، می توانند زندگی آرام تری برای خود فراهم کنند.

آیا بی اعتمادی به اطرافیان، آسیب‌های احتمالی از سوی آنان را کاهش می‌دهد؟
    در مبانی حقوق و قوانین مدنی اصل این است که همه افراد بی گناه هستند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. اثبات گناه کار بودن کار هر کسی نیست و نیاز به شواهد محکم دارد .شایسته نیست فقط با چند دلیل کوچک یا احساس درونی کسی را به خیانت و عدم وفاداری و دزدی و کلاهبرداری ...متهم کنیم.

در زندگی گاهی لازم است بعضی مسائل را نادیده بگیریم، در غیر این صورت زندگی را برای خود سخت می کنیم. اگر ما انرژی خود را برای پی بردن به خلاف های دیگران صرف کنیم ، وقت و انرژی خود را هدر داده ایم و به مشکل بر می خوریم . اگر کسی خلافی را در دراز مدت تکرار کند حتماً آشکار می شود پس نگران نباشید! اگر خلافی صورت بگیرد دیر یا زود بدون تجسس فاش می شود.

منبع:بدبینی بیماری یا پدیده اجتماعی نوشته دکتر سید مهدی صمیمی اردستانی
    امضای ایشان
    این روزها
    خدا هم از حرفای تکراری من خسته است
    چه حس مشترکی داریم من و خدا ...
    او از حرفای تکراری من خسته است ...
    و من ...
    از تکرار غم انگیز روزهایم

2. کاربران زیر از Artin بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14405
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : بدبینی در زندگی

سلام من خیلی ادم بدبینی هستم تا جایی که خودمو کنترل کردم ولی چند مدت پیش گوشی شوهرمو برداشتم چیزی دیدم که خبلی ناراحتم کرد و این تکمیل بدبینی من شد
    ومن در جریان گذاشتمش که گفت: از سربیکاری بود؟ فقط همین ! وبعدش گفتش که تو همون اولم بهم شک داشتی خوب راست میگفت ! و گفت این کارو تکرار نخواهم کرد یه خواهشی که دارم اینه که کمکم کنی من آدمی هستم زود از کوره در میرمو شوهرمو بسیار دوست دارم احساس میکنم کم توجه ام شده من چکا رکنم اگه لطف کنید کمکم کنی ممنون میشم

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    13337
    تشکـر
    1,752
    تشکر شده 1,447 بار در 412 پست
    میزان امتیاز
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط niha نمایش پست ها
    سلام من خیلی ادم بدبینی هستم تا جایی که خودمو کنترل کردم ولی چند مدت پیش گوشی شوهرمو برداشتم چیزی دیدم که خبلی ناراحتم کرد و این تکمیل بدبینی من شد
    ومن در جریان گذاشتمش که گفت: از سربیکاری بود؟ فقط همین ! وبعدش گفتش که تو همون اولم بهم شک داشتی خوب راست میگفت ! و گفت این کارو تکرار نخواهم کرد یه خواهشی که دارم اینه که کمکم کنی من آدمی هستم زود از کوره در میرمو شوهرمو بسیار دوست دارم احساس میکنم کم توجه ام شده من چکا رکنم اگه لطف کنید کمکم کنی ممنون میشم
    سلام
    niha عزیز خوش اومدی
    متوجه مشکلت هستیم، فقط بهتره برای راهنمایی بهتر یه تاپیک جدید ایجاد کنی و مشکلت رو واضح بیان کنی.
    مطمئن باش کمکت می کنیم

در این قسمت شما می تونید یه تاپیک جدید با موضوع مناسب باز کنید.
    امضای ایشان

5. کاربران زیر از e.v بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    3710
    تشکـر
    4,204
    تشکر شده 10,202 بار در 5,111 پست
    میزان امتیاز
    21

نقل قول نوشته اصلی توسط niha نمایش پست ها
    در اسلام توصیه شده در کار همدیگه تجسس نکنید چون اگر چنین کاری رو انجام بدید

راه انکار و دروغ و فرار رو باز کردید

بهتره به جای تجسس همراه شوهرتون باشید و مشکلات رو بین خودتون حل کنید

در هفته وقتی رو برای بیان نگرانی و ناراحیتون بذارید تا از کهنه شدن کدورت جلوگیری بشه

اینکه از کوره در میرید تا اینکه دوستش دارید خیلی تفاوت وجود داره

اینکه احساس میکنید کم توجه شده جز سوء ظن و سوء تعبیر شما چیزی دیگه ای نیست

بهتره از میزان حساسیت خودتون کم کنید تا با رفتارتون باعث فراری شدن همسرتون و احیانا" پناه آوردن به آغوش گرم دیگه ای نباشید
    امضای ایشان

خـــــدانـگهــــــدار

7. 3 کاربران زیر از farokh بابت این پست مفید تشکر کرده اند

8. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    14574
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

با سلام و احترام خدمت متخصصین عزیز.
    اینجانب: علی 25 ساله کارشناس رشته it،وابستگی زیاد به دین شریف اسلام، در تمام امور زندگی.
    موضوع مشکل: **قبل از توضیحا به این نتیجه رسید که اگر بدبینی دیگران از بنده بطرف شود، بزرگتین مشکل زندگیم برطرف خواهد شد، زیرا دیگران بهانه ای برای رفتار زشت و افکار بی سروته نخواهند داشت و در نتیجه یشتر روی حرف هام حساب باز میکنندو چم بسته رد نمیکند**
    1-بدبینی خانواده نسبت به بنده و توهمات بدون پایه و اساس که مرور زمان در ذهنشان پرورش داده ه اند که هیچ دلیل یا منطقی در پشت افکارشان نه تنها برای بنده بلکه از خودشان هم میپرسم پاسخی نمیدهند و یا از پاسخ دادن فرار میکنند، حرف های شعاری مانند دیوانه ممیزی و روانی و ... که هیچ تخصص پزشکی هم ندارم، که متاسفانه همین شعار آنها توجیهی شده هر گناهی را مثل غیبت کردن سوءاستفاده های مالی و غیر مالی(هر چند با ایستادگی مانع شدم و حق خود را همیشه گرفته ، اما پشیمان نمیشوند)، فحاشی و غیره آن هم فقط به بهانه دیوانگیم، انجام دهد، ومتاسفانه میگویند «چون بنده دیوانه هستم گناه هم نکردم»راه حل شما چیست؟
    2- ناموفق بودن فهماندن یا اصلاح بعضی از افکار و مسائل حتی بسیار ساده مثل:« همین که هر کاری را به متخصص خودش سپردن و...»، و روزمره نسبت به خودم و دیگران.(بی اعتنایی بنده نسبت به آنها تا الان فقط غیبت کردن و رفتار خداناپسندانه آنها را نسبت به بنده بیشتر کرده و متاسفانه ساده لوحان هم باور، در نتیجه دچار مشکلی هستم که ادامه پیدا کند ،روز به روز بزرگتر و بدبینی ها هم بیشتر میشود، چه کار کنم؟(بنده کاملا در فشار گناه غیبت هستم)
    3- آنهایی که باور کردن توهماتو، همواره از رفتن به مشاوره با بهانه های مختلف فراری هستند: لطفا یک مشاوره ای را معرفی کنید که خود دکتر به منزل ما یا دیگری برود(مشاوره حضور در منزل).
    نکته : رفتارگناه آلود ا بیشتر یک نفر انجام می دهد،مابقی بیشتر از روی ساده لوحی باور میکنندو مزاحمتی برای بنده ندارند،اما بی اعنتنایی هم مشکل را حل نمیکند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد