از یک طرف بررسی کردن روابط قدیمی خانوادگی که دارای آسیب و نزاع بوده اند، یک مورد دردناکی است.

از طرف دیگر، در صورت درمان نکردن آسیب های قدیمی با ریسک از دست دادن روابط خانوادگی مهم و طولانی مدت مواجه خواهید شد.

از این رو، به جای اینکه اجازه بدهید این زخم ها و آسیب چرکین تر و بدتر شوند، باید نحوه ترمیم کردن آنها را یاد بگیرید و حتی به یک وضعیت مناسب تری نسبت به وضعیت گذشته دست پیدا کنید.

هر چند که به نظر می رسد این کار یک نوع مواجهه با اعضای خانواده است و بررسی کردن سریع مشکل منطقی ترین روش در دسترس است، ولی در واقعیت یک سری گزینه های دیگری هم وجود دارند که شما می توانید انتخاب کنید، مواردی از قبیل نوشتن یک نامه، عذرخواهی کردن مستقیم، یا داشتن یک سری ارتباطات مفیدتر و مشخص تر در آینده.

روش یک – مطرح کردن موضوع

1. یک زمانی را برای ملاقات شخصی با این فرد مشخص کنید.

بررسی کردن شکایت ها و نارضایتی های گذشته در یک ملاقات رو در رو می تواند یک روش مفیدی برای از بین بردن شکاف های قدیمی و بهبود روابط باشد.

در صورتیکه شما یک اختلاف مداومی داشته باشید و روابط قوی در خانواده شما وجود داشته باشد، حتی شاید بخواهید در هر هفته یا در هر دو هفته، یک سری ملاقات های خانوادگی داشته باشید که در آن همه اعضای خانواده یکدیگر را ملاقات کنند و با هم حرف بزنند. این شرایط باعث خواهد شد که همه افراد نسبت به مشکلات موجود مطلع باشند و برای هر فرد این فرصت ایجاد خواهد شد که نظرش را بیان کند.

اکثر خانواده ها در مناطق جغرافیایی گسترده ای پراکنده شده اند، بنابراین به ندرت پیش می آید که افراد بتوانند به صورت رو در رو همدیگر را ببینند. در این صورت صحبت کردن از طریق تلفن یا ویدئو چت یک مورد ضروری خواهد بود.

حتی در صورتیکه در چند ماه آینده با اعضای خانواده خودتان ملاقات داشته باشید، می توانید از این فاصله زمانی موجود برای مشخص کردن تفکرات خودتان و برنامه ریزی کردن برای یک برخورد مسالمت آمیز و مناسب استفاده کنید.

در صورتیکه خانواده شما فقط در طول تعطیلات در یک جا جمع شوند، سعی نکنید که از این زمان به عنوان یک فرصتی برای رفع کردن مشکلات خودتان استفاده کنید.

افراد انتظارات خارق العاده ای از تعطیلات دارند و زمانی که تعطیلات آنها خراب می شود، ممکن است که یک سری برخوردهای احساساتی و غیر عقلایی داشته باشند و نسبت به هر کسی که منجر به ایجاد این شرایط برای آنها شده است، یک حالت تنفر پیدا کنند.

همچنین این کار می تواند منجر به ترسیدن افراد از تعطیلات شود، چرا که احساس خواهند کرد در تعطیلات با یک سری استرس ها و نزاع هایی مواجه خواهند شد.

روزهای تعطیل را به عنوان یک فرصتی برای دوست داشتن خانواده در نظر بگیرید و سعی کنید که یک زمان دیگری را برای صحبت کردن در مورد مشکلات جدی تعیین کنید.

2. مشخص کردن قواعد مبنایی برای بحث ها.

به دلیل اینکه تضادهای مورد نظر شما یک سری بحث های شخصی عمیق و مهمی هستند، به همین دلیل ممکن است که طرفین فورا عصبی شوند.

عواطف افراطی می توانند منجر به ایجاد شرایط نامناسبی در بحث شوند و دستیابی به یک راه حل مفید را به یک مورد تقریبا غیرممکنی تبدیل کنند، به همین دلیل باید سعی کنید که همه چیز را آرام کنید و تحت کنترل نگه دارید.

شما می توانید این کار را از طریق مشخص کردن یک سری قواعد و انتظاراتی در مورد بحث خودتان انجام دهید؛ این قواعد از صورت گرفتن رفتارهای مخرب خاص، همانند ایجاد اختلال، مطرح کردن اختلافات نامرتبط و لقب گذاری پیشگیری خواهد کرد.

همچنین شما باید نظرات طرف مقابل خودتان را در حین تنظیم کردن قواعد مربوط به بحث در نظر بگیرید؛ در این صورت این فرد احساس نخواهد کرد که شما نقش یک سرپرست یا سخنران را برای وی دارید.

در صورتیکه یک دوست خانوادگی بی طرف یا یکی از خویشاوندان دور در بحث شما وساطت کند، فرآیند مربوط به کنترل کردن بحث مورد نظر به راحتی صورت خواهد گرفت.

در صورتیکه شما یک خانواده بزرگی داشته باشید، ولی فقط از یا دو نفر از اعضای خانواده تان یک تنفر قدیمی داشته باشید، می توانید از این افراد (و احتمالا یک میانجی) بخواهید تا در یک مکان و زمان خاصی با هم ملاقات داشته باشید و در رابطه با مشکل مورد نظرتان صحبت کنید.

این کار مانع از دخالت غیرضروری خویشاوندانی خواهد شد که روابط خوبی با هر دو طرف دارند.

3. احساس خودتان را همراه با عشق و مهربانی بیان کنید.

شاید شما این فرض را داشته باشید که همه اعضای خانواده مطلع هستند که چقدر دوستشان دارید، ولی این مورد ضرورتا درست نخواهد بود.

در واقع، در صورتیکه احساس دوست داشتن به صورت زبانی مطرح نشود، اغلب افراد احساس خواهند کرد که مورد بی توجهی قرار گرفته اند، بنابراین در هر فرصتی که به دست می آورید باید احساس دوست داشتن خودتان را بیان کنید، به خصوص در طول بحث های مربوط به بررسی آسیب ها و ناراحتی های گذشته.

بنابراین در حین توضیح دادن شرایط خودتان در مورد آسیب های صورت گرفته در گذشته، باید عشق و علاقه خودتان را به صورت صریحی بیان کنید. یک روش مناسب برای انجام دادن این کار عبارت از مطرح کردن خاطرات مثبت و خوب در طول بحث است.

شما در نتیجه مشاهده کردن تاثیر این کار در خندیدن طرفین و نزدیک تر شدن آنها به یکدیگر با وجود بحث کردن در مورد موضوعات اختلاف انگیز، شگفت زده خواهید شد.

برای مثال، قبل از بیان کردن آسیبی که دیده اید، بگویید که "من شما را دوست دارم و دلیل مطرح کردن این موضوع این است که رابطه با شما اهمیت زیادی برای من دارد."

4. به صحبت های یکدیگر گوش دهید.

در صورتیکه شما بخواهید در حین صحبت کردن طرف مقابل برای پاسخ های بعدی خودتان نقشه بکشید، هیچ نوع پیشرفتی در بحث موجود نخواهید داشت. به جای اینکار باید سعی کنید که با یک ذهنیت باز و همدلانه، به احساسات و حرف های طرف مقابلتان گوش دهید.

از طریق پرسیدن سوالات در حین نیاز داشتن به شفاف سازی و تکرار کردن کلمات کلیدی بیان شده توسط طرف مقابل به منظور مطمئن شدن از داشتن یک درک درست از صحبت هایش، به صورت فعالی به حرف های این فرد گوش دهید. در این صورت شما نشان خواهید داد که به صحبت های طرف مقابلتان توجه دارید و می خواهید که شرایط وی را درک کنید.

همچنین شما می توانید از یک سری اشارات فیدبکی، همانند سر تکان دادن، استفاده کنید تا طرف مقابلتان احساس کند که به وی توجه می کنید.

علاوه بر این شما می توانید بگویید که "آن چیزی که من از حرف های شما درک کردم عبارت از این بود که .... . آیا برداشت من درست بوده است؟"

5. موافقت کردن برای تلاش کردن به منظور ایجاد یک شرایط بهتر.

شاید مهمترین بخش مربوط به از بین بردن اختلاف میان فردی، عبارت از یک توافق دو طرفه و صریحی باشد که در آن توافق می کنید هر دو طرف تلاش خودش را برای بهبود شرایط انجام دهد.
این توافق اهمیت زخم ها و آسیب های قدیمی را به آینده منتقل می کند: هر دو شما تایید می کنید که گذشته آسیب زایی داشته اید و همچنین تایید می کنید که این گذشته غیرقابل تغییر است.

تنها چیزی که شما می توانید بر روی آن کنترل داشته باشید عبارت از اقدامات و حرف هایی است که بعد از این می زنید، بنابراین در بخش آخر بحثتان می توانید بگویید که "الان که ما در مورد این موضوع صحبت کردیم، بیایید با هم توافق کنیم که این مسئله را فراموش کنیم و بر روی بهبود رفتارها و روابط آینده مان متمرکز شویم."

نوشتن یک لیست یا قرارداد در مورد رفتارها یا حرف هایی که هر دو طرف توافق می کنند در آینده از خودشان نشان ندهند یا نشان بدهند، می تواند یک روش مفیدی باشد.

مواردی از قبیل "هیچ نوع پیام پرخاشگرانه غیر مفید نباید به هم بفرستیم"، "هر فردی باید تمامی اعضای خانوادده را برای اتفاقات خانوادگی دعوت کند – هیچ شخصی نباید مستثنی شود!" و "مطرح نکردن این موضوع با دوستان یا اعضای خانواده مشترک" می تواند این نکته را به هر دو طرف یادآوری کند که نباید رفتارها یا پرخاشگری های قدیمی را تکرار کنند.

همچنین این مورد را در نظر داشته باشید که هیچ فردی کامل نیست و تغییر دادن رفتارهای قدیمی و دیرینه یک مورد سختی است. زمانی که طرف مقابلتان اشتباه می کند، سعی کنید که اشتباهات او را ببخشید.

6. ارتباط خودتان را حفظ کنید.

در ادامه سعی کنید که به صورت های متعددی با هم صحبت کنید یا به هم پیام بفرستید.

حتی کوچکترین تلاش ها باعث خواهند شد که ارتباطتتان همچنان باقی بماند و این اجازه را به شما خواهد داد تا میزان مهم بودن یکدیگر را به هم یادآوری کنید. همچنین این کار منجر به تقویت رفاه روان شناختی شما خواهد شد و احساس رضایت شما از جنبه های غیرمرتبط زندگی، همانند شما و روابط دوستی را تقویت خواهد کرد.

این ارتباط می تواند یک پیام مختصری همانند "سلام، چطور هستید؟" یا "داشتم به شما فکر می کردم؟" باشد که چند روز یک بار فرستاده شود.

نکته مهمی که وجود دارد عبارت از نشان دادن علاقمندی به زندگی طرف مقابل و سوال پرسیدن در مورد زندگی شخصی وی است؛ شما به منظور نشان دادن اهمیت طرف مقابلتان برای خودتان، نباید فقط اطلاعات مربوط به خودتان را به اشتراک بگذارید.

روش دو – عذرخواهی کردن

1. خطاها و احساس های گناهی که در نتیجه آن ایجاد شده است را بررسی کنید.

در صورتیکه شما یک مورد اهانت آمیز یا مضری را در مورد خانواده تان انجام داده باشید، اولین قدم در عذرخواهی عبارت خواهد بود از پذیرفتن تقصیر خودتان در این اختلاف، بررسی کردن دلایل مربوط به بروز این رفتار و تاثیری که این رفتار بر روی سایر افراد داشته است.

این درون نگری متفکرانه به شما کمک خواهد کرد تا در حین معذرت خواهی کردن از یک فردی در خانواده که به وی آسیب زده اید، یک عذرخواهی معناداری داشته باشید.

انگیزه هایی که برای عذرخواهی کردن دارید را به صورت مناسبی تحلیل کنید. یک عذرخواهی درست نمی تواند مشروط به بخشش سریع باشد.

بنابراین در صورتیکه شما صرفا به دلیل بخشیده شدن بخواهید عذرخواهی کنید، باید این موضوع را مجددا بررسی کنید که آیا عذرخواهی شما صمیمانه است یا نه.

2. عذرخواهی کردن.

از بررسی کردن تفکرات خودتان و به دست آوردن آمادگی لازم به منظور عذرخواهی کردن از فردی که به وی آسیب زده اید، باید به صورت صمیمانه از فرد مورد علاقه تان عذرخواهی کنید.

شما می توانید این عذرخواهی را با استفاده از یک نامه یا ایمیل، یا به صورت رو در رو بیان کنید.

روش مورد استفاده شما هیچ نوع اهمیتی ندارد، تنها موردی که اهمیت دارد عبارت از پذیرفتن مسولیت خودتان بدون هیچ نوع گریز از تقصیر یا توجیه کردن است؛ همچنین باید نشان بدهید که در مورد تاثیرات اقدامات خودتان فکر کرده اید.

برای مثال، نباید بگویید که "من از اینکه به احساسات شما آسیب زده ام، خیلی متاسف هستم. من هیچگونه قصدی برای آسیب زدن به شما نداشته ام و به دلیل حرفی که در آن لحظه به من زده اید، از شما ناراحت هستم.

به هر حال، متاسفم!" به جای آن باید بگویید که "به خاطر کاری که کرده ام واقعا متاسف هستم.

کاری که انجام دادم یک کار احمقانه و غیر منطقی بوده است و فقط می خواهم درک کنید که پشیمان هستم."

به طرف مقابلتان اجازه بدهید توضیح بدهد که رفتار شما چقدر به وی آسیب زده است.

احساس شنیده شدن نقش مهمی در فرآیند مربوط به فراموش کردن یک فرد دارد. گوش دادن به صحبت های طرف مقابلتان بدون ایجاد هیچ نوع اختلال، دفاع کردن از خود یا بهانه آوردن، یک مورد مهمی است که باید انجام دهید.

3. بر روی تمایل خودتان برای عذرخواهی کردن تاکید کنید.

در صورتیکه شما صرفا به کارهای نامناسب گذشته تان تاکید کنید، عذرخواهی بیان شده توخالی به نظر خواهد رسید.

به منظور اینکه پشیمانی شما صادقانه به نظر برسد، باید قول دهید که در آینده به این فرد توهین نخواهید کرد یا دلخوری های مشابهی را ایجاد نخواهید کرد. به بیان دیگر، شما نه تنها باید در مورد گذشته عذرخواهی کنید، بلکه همچنین باید قول دهید که رفتارهای بعدی خودتان را هم اصلاح کنید.

تا حد ممکن صریح و مصمم باشید تا نشان دهید که در مورد عذرخواهی واقعی و اجتناب از اشتباهات فردی فکر کرده اید.

برای مثال، در صورتیکه شما بخواهید به خاطر مسخره کردن و بیان کردن یک مورد نامناسب به یکی از اعضای خانواده عذرخواهی کنید، نباید بگویید که "من این کار را تکرار نخواهم کرد!"، به جای آن بگویید که "من در مورد حرفی که زده ام احساس بسیار بدی دارم و قول می دهم که آن را تکرار نکنم.

من فکر می کنم که از این متن ها برای دوستان خودم استفاده می کردم و از طریق آنها می خواستم تاثیر مربوط به ناکامی های زندگی ام را از بین ببرم؛ از این رو شروع به روزنامه نویسی و مراجعه به درمانگر کردم تا بتوانم به صورت مناسب تری با مشکلات خودم مواجه شوم."

همچنین در صورتیکه بپرسید "من به چه نحوی این کار را در مورد شما انجام دادم؟"، می توانید به صورت مناسب تری عذرخواهی خودتان را بیان کنید.

4. نسبت به این مورد مطلع باشید که بخشیده شدن و بهبود رابطه، یک فرآیند زمانبری است.

البته شما از خانواده تان می خواهید که به خاطر کارهایی که انجام داده اید، شما را ببخشند ولی باید انتظارات خودتان در مورد این فرآیند را مدیریت کنید.

باید این موضوع را بپذیرید که خانواده تان برای فکر کردن در مورد عذرخواهی شما به زمان نیاز دارد و صرفا به دلیل اینکه عذرخواهی کرده اید، طرف مقابلتان هیچ نوع اجباری برای بخشیدن شما نخواهد داشت.

همچنین در صورتیکه یکی از اعضای خانواده تان به شما آسیب زده باشد و عذرخواهی کند، شما باید نسبت به این حقتان مطلع باشید که برای پذیرفتن عذرخواهی این فرد و بخشیدن وی، می تواند یک فرصت زمانی مناسبی را در اختیار داشته باشید.

در نظر گرفتن این انتظارات در عذرخواهی تان یک ایده مناسبی است. این کار به خانواده شما نشان خواهد داد که به احساسات آنها احترام می گذارید و هیچ نوع فشاری به آنها تحمیل نمی کنید.

می توانید به طرف مقابلتان بگویید که "صرف نظر از پاسخی که شما در مقابل عذرخواهی من خواهید داشت، من باید پشیمانی صادقانه خودم را بیان کنم.

البته من از شما انتظار دارم که مرا ببخشید، ولی نسبت به این موضوع مطلع هستم که حق هیچ نوع انتظاری از شما را ندارم، بنابراین از شما درخواست می کنم که یک بخش از زمان خودتان را به من اختصاص دهید.

در هر زمانی که آمادگی مناسبی داشته باشید، می خواهم با شما صحبت کنم."

بخش سه – بهبود یافتن از خیانت یا آسیب

1. کمک گرفتن از یک متخصص مجاز.

در صورتیکه شما دچار یک آسیب خانوادگی جدی شده باشید، همانند سوء استفاده در دوران کودکی یا بی توجهی، باید در سریع ترین زمان ممکن این آسیب را از بین ببرید.

در غیر این صورت، اگر شما همچنان نسبت به رفع این آسیب بی توجه باشید، به این نتیجه خواهید رسید که توانایی شما برای اعتماد کردن به افراد دیگر و دوست داشتن آنها در سایر روابط و جنبه های مختلف زندگی، کاهش یافته است.

در مورد مشکلات جدی باید به یک درمانگر مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کند و در مورد احساساتتان یک راهنمایی مناسبی را در اختیارتان قرار دهد.

همچنین یک متخصص مجاز می تواند به شما کمک کند تا یک سری روش های مناسبی را برای مقابله با گذشته و به دست آوردن یک زندگی بهتر در آینده مورد استفاده قرار دهید.

در صورتیکه شما تحت پوشش بیمه سلامتی باشید، باید از بیمه گزار خودتان بپرسید که کدام یک از پزشکان یا خدمات طرف قرارداد بیمه هستند.

2. اهداف خودتان در مورد درمان را مشخص کنید.

در حین بررسی کردن تاثیرات یک خیانت یا آسیب بر روی زندگی خودتان و با استفاده از کمک درمانگر خودتان، اهداف درمانی تان را مشخص کنید.

برای مثال، آیا می خواهید اعضای خانواده تان را ببخشید و روابط قبلی را مجددا برقرار کنید؟ یا صرفا به دنبال پیدا کردن یک راه حلی برای فراموش کردن گذشته هستید تا هیچ نوع تاثیری بر روی زندگی آینده تان نداشته باشد؟

به دلیل اینکه تعداد محدودی از افراد خانواده به دلیل سوء استفاده های جدی گذشته عذرخواهی می کنند، هدف شما نباید عبارت از عذرخواهی کردن یک فرد یا حتی تایید کردن آسیب های صورت گرفته توسط فردی باشد که به شما آسیب زده است.

3. یک سری کارهایی انجام دهید که منجر به ایجاد احساس مناسب و خوب در مورد خودتان می شوند.

بهبود شخصیتی بعد از آسیب های خانوادگی مضر یک موردی است که تا حد زیادی به عزت نفس فرد بستگی دارد: شما فقط می توانید که درد خودتان را تایید کنید و در صورتیکه احساس کنید لیاقت احترام و خوشحالی را دارید، احساس خجالت نخواهید داشت.

شما از طریق صرف کردن بخشی از زمان و انرژی خودتان بر روی خودتان و علایقتان می توانید یک عزت نفس مناسبی را برای خودتان ایجاد کنید.

فعالیت های فیزیکی، همانند جاگینگ، شنا، یا ورزش های تیمی از طریق انتشار دادن اندورفین ها منجر به بهبود وضعیت روانی شما خواهد شد و اضطراب شما به دلیل مصرف آدرنالین از بین خواهد رفت.

فعالیت های خلاقانه، همانند نقاشی کردن یا نوشن به شما کمک خواهد کرد تا احساسات خودتان را بیان کنید و یک نوع احساس پیشرفت داشته باشید؛ همچنین این فعالیت ها در فرآیند بهبود یافتن از آسیب های خانوادگی هم برای شما مفید خواهد بود.

4. ایجاد روابط قوی با افراد دیگر.

در صورتیکه شما یک سری روابط قابل اعتماد و صمیمی با دوستان خودتان داشته باشید، به صورت راحت تری خواهید توانست که گذشته خانوادگی آسیب زای خودتان را فراموش کنید.

این کار منجر به بهبود عزت نفس، سلامت روانی و حتی سلامت فیزیکی شما خواهد شد و همه این موارد اثبات خواهند کرد که شما به روابط خانوادگی هسته ای خودتان به صورت کامل وابسته نیستید.

شما از طریق صرف کردن یک زمانی برای مکالمات شخصی، فعالیت های ایجاد اعتماد و توجه کردن به سایر اتفاقات خاص می توانید روابط خودتان را تقویت کنید.

5. یک نامه ای بنویسید یا یک تماس تلفنی داشته باشید.

یکی از مهمترین بخش های مربوط به فرآیند بهبود، عبارت از داشتن روابط نزیک با هم است؛ همچنین یکی از بهترین روش ها برای داشتن روابط نزدیک عبارت از نوشتن یک نامه و بیان کردن احساساتتان است.

حتی در صورتی که طرف مقابلتان چنین مواردی انجام ندهد یا حتی هیچ پاسخی به نامه تان ندهد، شما به دلیل خارج کردن ناراحتی و عصبانیت محصور شده از خودتان، یک نوع احساس راحتی خواهید داشت.

بر اساس اهدافی که دارید، شاید تصمیم بگیرید که به صورت مستقیم با اعضای خانواده تان برخورد نداشته باشید. حتی این مورد هم می تواند برای شما فواید درمانی به دنبال داشته باشد و شما می توانید یک نامه ای بنویسید که هیچ وقت نخواهید فرستاد.

شما می توانید هر آن چیزی که می خواهید را بگویید، بدون اینکه خودتان را در یک موقعیت آسیب پذیری قرار دهید و وضعیت مربوط به زخم های بهبود یافته خانواده را وخیم تر کنید.

6. ببخشید.

حتی در صورتی که هیچ نوع قصدی برای دیدن یا صحبت کردن مجدد با عضو خطاکار خانواده نداشته باشید، شاید فراموش کردن این فرد برای رفاه و بهزیستی عاطفی و روانی خودتان مفید باشد.

دلیل این موضوع عبارت از این است که بخشیدن این فرد به شما کمک می کند تا گذشته را فراموش کنید و برای حرکت به سمت جلو احساس مناسبی داشته باشید.

شما برای ایجاد یک برنامه قابل مدیریت و مفید برای بخشیدن این فرد و یک برنامه ای که هیچ نوع اختلالی را در پیشرفت خودتان ایجاد نکند، می توانید از یک درمانگر کمک بگیرید.

7. نسبت به زمانی که باید به یک رابطه خاتمه دهید، مطلع باشید.

در صورتیکه یکی از اعضای خانواده تان فرد سوء استفاده کننده ای باشد، شاید نیاز باشد که رابطه خودتان را با این فرد قطع کنید.

به اندازه ای که اصلاح کردن یک تضاد در داخل خانواده سخت است، به همان اندازه محافظت از خودتان در برابر یک فرد سوء استفاده کننده در خانواده هم سخت است، به خصوص در صورتیکه سایر اعضای خانواده تان به شما فشار بیاورند که با این فرد رابطه برقرار کنید.

این شرایط می تواند کاملا سخت و پیچیده باشد، بنابراین برای تعیین استراتژی هایی مفیدی که می توانید استفاده کنید، باید از درمانگر خودتان کمک بگیرید.

شاید بخواهید به سایر اعضای خانواده تان توضیح دهید که چرا می خواهید رابطه تان را با این فرد از بین ببرید.

یک واقعیت ناخوشایندی که وجود دارد، عبارت از این است که سایر اعضای خانواده تمایلی به پذیرش حرف های شما نخواهند داشت. درمانگرتان می تواند به شما کمک کند تا خودتان را برای این شرایط آماده کنید.

در صورتی که سایر اعضای خانواده تان از فرد سوء استفاده کننده طرفداری کنند، شاید نیاز باشد که رابطه خودتان را با کل خانواده از بین ببرید.

روش چهار – ایجاد روابط بهتر در آینده

1. قدردانی کردن از منحصر به فرد بودن خانواده تان.

در صورتیکه خاص بودن خانواده تان و ارزشمند بودن روابط فعلی تان را بپذیرید، به راحتی خواهید توانست که یک آینده بهتری برای خانواده تان ایجاد کنید.

به همین منظور باید جنبه های مختلف خانواده تان، اتفاقات پیچیده یا ساختار نامتعارف خانواده تان را به عنوان یک سری مشکلات شرمسار کننده در نظر نگیرید، بلکه باید آنها را به عنوان نقاط قوت خاص خانواده تان در نظر بگیرید که به شما یادآوری می کنند خانواده تان با هیچ خانواده دیگری قابل تعویض نیستند.

همچنین باید به خودتان یاد آوری کنید که هر چند ممکن است سایر خانواده ها کامل تر به نظر برسند، ولی هر خانواده ای مشکلات مختص به خودش را دارد.

2. بر روی شرایط فعلی متمرکز شوید.

پذیرفتن مشکلات و اختلافات گذشته یک مورد مهمی است، ولی شما نباید فقط بر روی گذشته متمرکز شوید و اجازه بدهید که بر روی شرایط فعلی تان تاثیر داشته باشد.

این کار فقط منجر به گسترده تر شدن مشکلات قبلی خواهد شد و فرآیند بهبود مشکلات را با تاخیر مواجه خواهد کرد

از طریق ایجاد یک قاعده خانوادگی مشترک برای فراموش کردن گذشته و تمرکز بر روی رفتارهای مثبت و حمایتی مربوط به حال حاضر، به سایر افراد نشان دهید که در این مورد مصمم و قاطع هستید.

همچنین ایجاد خاطرات جدید می تواند در این رابطه مفید باشد. در صورتیکه رسوم قدیمی منجر به یادآوری یا ایجاد ناراحتی های گذشته شوند، سعی کنید که به عنوان یک خانواده موارد و رسوم جدیدی را با هم تجربه کنید.

یک روش مناسب و تاثیرگذار برای متوقف کردن آسیب های گذشته، عبارت از مطرح نکردن تنفرهای گذشته در تضادهای فعلی است.

برای مثال، در صورتیکه شما با یکی از اعضای خانواده تان در مورد وامی صحبت می کنید که در یک چارچوب زمانی مشخص شده به شما برگشت داده نشده است، از مطرح کردن مشکلات مالی و وام های پرداخت نشده دیگر در بحث فعلی اجتناب کنید.

بر روی مراحل مربوط به حل کردن مشکل فعلی متمرکز شوید و در صورتیکه یک مورد مشابهی مجددا صورت بگیرد، سعی کنید که در آینده به این فرد از خانواده پول ندهید.

3. در مورد پیشرفت هایی که داشته اید، دیدگاه مثبتی داشته باشید.

هر چند که بهبود زخم های خانوادگی قدیمی یک فرآیند زمان بری است، ولی شما باید به یکدیگر یادآوری کنید که تا به حال چه پیشرفتی داشته اید و چه اقدامات مثبتی انجام داده اید.

در این صورت احساس نخواهید کرد که کارهای قبلی تان بی فایده بوده است و شما در رفتارهای قدیمی تان گیر کرده اید.

برای مثال، در صورتیکه یکی از اعضای خانواده تان که هیچ وقت در کنسرت ها یا مسابقات بسکتبال شما حضور نداشته است، در یکی از کنسرت ها یا بازی ها شرکت داشته باشد، بعد از پایان یافتن کنسرت یا بازی به این فرد پیام بفرستید و از حضور و حمایتی که داشته است، تشکر کنید.

در صورتیکه متوجه شوید یکی از اعضای خانواده تان از کلمات و لحن مهربانانه تری در مخالفت های خودش استفاده می کند، از تلاش این فرد تعریف کنید و قدردانی خودتان را نسبت به این رفتارش بیان کنید.

4. عشق و علاقه خودتان را نشان دهید.

در حالیکه وجود داشتن اختلافات تا یک حدی، یک موضوع گریزناپذیری است ولی شما می توانید از طریق نشان دادن علاقه تان و ایجاد روابط عمیق تر با طرف مقابل، میزان آسیب ایجاد شده در نتیجه این اختلافات را به سطح حداقلی برسانید.

شما می توانید این کار را از طرق مختلفی انجام دهید: سعی نکنید که فقط به صورت زبانی عشق خودتان را بیان کنید، بلکه سعی کنید که علاوه بر بیان زبانی، یک سری اقداماتی را هم انجام دهید که نشان دهنده عشق و علاقه شما باشند.

برای مثال می توانید یک سری موارد کوچک، همانند گل های دست چین شده، آب نبات یا کلوچه های خوشمزه و همچنین یک سری وسایل کم قیمت ولی قشنگ را بدون هیچ نوع دلیلی به این فرد هدیه بدهید.

همچنین شما از طریق ارائه خدمات ساده به این فرد می توانید نشان دهید که یک فرد مهمی برای شما است.

برای مثال، خوردن نان شیرینی و قهوه برای صبحانه و به همراه هم، رفتن به محل کار هم خانواده ای خودتان برای سلام کردن، شام درست کردن برای خانواده، یا کمک کردن برای رفع مشکل کامپیوتری یا تمیز کردن تاقچه.

در مورد اکثر افراد، مهربانی فیزیکی مهمترین علامت عشق است. این نوع مهربانی در افراد مختلف به صورت های متفاوتی بروز می یابد، ولی شما می توانید طرف مقابلتان را در بغل بگیرید یا با وی دست بدهید.

5. مشخص کردن یک سری زمان هایی برای خندیدن با هم.

نشان داده شده است که خندیدین فواید زیادی برای سلامتی های روانی و حتی فیزیکی دارد و شما در نتیجه مشاهده کردن تاثیر مثبت خندیدن بر روی روابط خانوادگی تان شگفت زده خواهید شد.

در بار بعدی که کل خانواده دور هم جمع می شود، سعی کنید برنامه های زیادی برای خندیدن با هم داشته باشید.

نویسنده: Paul Chernyak, LPC
به روز رسانی شده در: 4 نوامبر 2019