1) 26 سال دارم و مدت ۸ سال است که بیماری آرتریت روماتوئید دارم. تحت درمان با کورتون، سولفاسالازین، هیدروکسی کلروکین و آمپول انبرل هستم، اکنون قصد بارداری دارم ولی به شدت نگران سلامتی جنین هستم، آیا داروهایی که مصرف می کنم در طول بارداری مضر و خطرناک هستند؟
تمامی داروهایی که نام بردید تراتوژنیک هستند و می توانند باعث بروز عوارض مادرزادی شوند مثلا کورتون شانس لب شکری یا شکاف کام را افزایش می دهد هم چنین کلروکین باعث سقط جنین می شود و در گذشته برای سقط از آن استفاده می شد. در مورد آمپول انبرل تردید وجود دارد که آیا خطرناک و مضر می باشد یا خیر در هر حال بهتر است بعد از درمان کامل و در دوران خاموشی بیماری حامله شوید که حتی المقدور دارو استفاده نکنید، می دانید که در حاملگی ماده ای شبیه کورتون از جفت ترشح می شود که خود باعث تخفیف علایم روماتیسم می گردد و کم اتفاق افتاده که بیماری در دوران بارداری تشدید پیدا کند.

2) آیا لکه بینی دو یا سه روز قبل از شروع عادت ماهیانه نشان دهنده مشکلی است؟
قطعا این طور است زیرا کمبود پروژسترون قبل از قاعدگی باعث لکه بینی می شود و اگر بعد از عادت ماهیانه لکه بینی شروع شود استروژن کمبود دارد که باید پزشک نسبت به درمان آن ها اقدام کند ولی اگر به طور نامنظم لکه بینی پیش آید علل فراوانی وجود دارد که باید پزشک آن را کشف کند و نسبت به درمان آن اقدام کند.

3) آیا با وجود مشکل تخمدان غیر فعال و پایین بودن سطح پروژسترون امکان باردار شدن وجود دارد؟
منظور از تخمدان غیر فعال خیلی علمی و روشن نیست اگر منظور این است که تخمک گذاری انجام نمی شود در این حالت استروژن همیشه بالا است و پروژسترون کم می شود که قطعا بارداری اتفاق نمی افتد یا در صورت بروز حاملگی اکثرا سقط می شود این بیماران باید با داروهای محرک تخمک گذاری نظیر کلومیفن، لتروزول درمان شوند تا حاملگی سالم پیش آید در غیر این صورت اولا حاملگی ممکن است اتفاق نیافتد یا اگر بروز کرد اکثرا سقط می شوند.

4) از ابتدای بارداری کمر درد داشتم ولی خیلی شدید نبود. سونوگرافی و آزمایش ها طبیعی بود. در ماه دوم لکه بینی داشته و با انجام سونوگرافی مشخص شده جنین سقط و از هفته هشتم رشد نکرده است. برای بارداری مجدد چه اقداماتی لازم است؟
مسئله سقط جنین این روزها امری شایع شده است اصولا ده درصد حاملگی ها در گذشته به سقط منتهی می شد که حتما دلیل مشخصی دارند امروزه متاسفانه این اتفاق در ایران بیشتر شده و اکثر عواملی نظیر آلودگی هوا، امواج پارازیت، استفاده نادرست از مایکرویو در منزل، اعتيادات مختلف به خصوص سیگار، استفاده از تلفن همراه، استرس و فشارهای عصبی که همه این موارد ابتدا روی اسپرم مرد اثر گذاشته و حرکت آن ها را کم می کند شکی نیست که اگر چنین اسپرمی باعث حاملگی شود جنین تشکیل نمی شود و اگر تشکیل شد در یک مرحله ای از بین می رود بنابراین بررسی سقط روی مرد و زن با پروتکل مشخصی باید انجام شود تا حتی المقدور علت آن کشف و قبل از حاملگی مجدد درمان گردد.

5) برای درمان خونریزی های مکرر به دلیل اختلالات هورمونی مصرف قرص LD موثر است؟
خونریزی های مکرر در سنین مختلف علل گوناگونی دارد مثلا در دختران جوان بیشتر عامل عصبی دارد که بهتر است از قرص های مناسب برای درمان استفاده کرد و LD قرص مناسبی نیست چون خودش باعث لکه بینی می شود. اما در سنین بین ۴۰-۳۰ سال اکثرا ممکن است لایه داخلی رحم کلفت شده باشد که در این حالت شاید کورتاژ تشخیصی عاقلانه ترین کار است به خصوص اگر با سونوگرافی واژینال ضخامت آندومتر (EL) از ۱۵ میلی متر بیشتر باشد. از همه مهم تر بعد از یائسگی است که اگر اتفاق افتاد حتما خطری بیمار را تهدید می کند که کورتاژ تشخیصی و یا در آوردن رحم مناسب ترین کار است.

6) هفته هفدهم بارداری هستم و طول سرویکس ۳ سانتی متر است آیا انجام سرکلاژ لازم است؟
اولا عده ای ۳ سانتی متر وعده دیگر ۳٫۵ سانتی متر طول سرویکس را کاندید سرکلاژ می کنند ولی نظر شخصی من این است که اگر بیمار سابقه سقط یا مشکلاتی مثل فیبروم یا رحم دوشاخ یا رحم کوچک ندارد سرکلاژ لازم نیست ولی اگر سابقه سقط یا زایمان زودرس وجود دارد بهتر است سرکلاژ انجام شود و همزمان نیز از استراحت نسبی و داروهای شل کننده رحم نظیر پروژسترون ها، ایزوکسوپرین، سالبوتامول استفاده کرد.

7) هفته هشتم بارداری هستم و خونریزی خفیفی داشتم با انجام سونوگرافی شکم مشخص شد، جنین سالم است و جفت خونریزی کرده است راه درمان چیست و تا چه زمانی باید استراحت کنم؟
جفت در اوایل حاملگی اکثرا تا دهانه رحم پایین می آید به تدریج که جنین رشد کرده و رحم بزرگ می شود به طرف بالا کشیده می شود و از حالت سرراهی یا پایین بودن خارج می شود تا جایی که ۹۰٪ این ها در آخر حاملگی حتی شانس زایمان زودرس را دارند. ولی در این مرحله استراحت، مصرف پروژسترون و گاهی داروی آرام بخش از بروز سقط جلوگیری کرده و این شانس وجود دارد تا جفت از حالت سرراهی خارج شود. در عین حال انجام سونوگرافی هر دو هفته یک بار برای کنترل این که جنین هنوز زنده است یا خیر لازم است تا در صورت مرده بودن نسبت به تخلیه آن اقدام کرد.

8) هفته سی ام بارداری هستم و کف دست و پاهایم به شدت داغ می شود مشکل چیست و چه باید کرد؟
اکثرا کمبود ویتامین ها به خصوص ویتامین B این حالت را باعث می شود که حتی مورمور و گزگز کردن را هم گاهی به همراه دارد. همین طور کمبود فاکتورهای معدنی مثل روی (Zink)، سلنیم، منیزیم، کلسیم هم این حالت را موجب می شوند. بنابراین مصرف داروهای فوق همراه ماساژ پا گذاشتن پاها در آب گرم که کمی نمک یا الکل در آن اضافه کرده باشید می تواند منجر به آرامش آن شود.

9) هفته ششم بارداری هستم و یک بار سابقه سقط به علت تشکیل نشدن قلب جنین را دارم. چند روز پیش درد خفیف همراه با یک لکه کوچک قهوه ای داشتم اما تکرار نشد. آیا این نشانه تشکیل نشدن قلب جنین است؟
ممکن است همین طور باشد ولی با حدس و گمان و بلاتکلیفی نباید حاملگی را ادامه داد امروزه امکانات زیادی وجود دارد که می شود ثابت کرد که جنین زنده است یا نه. بهترین آن سونوگرافی واژینال است که باید به طور سریال هر هفته یک بار انجام شود تا سه ماهگی را سپری کنید و اگر باز هم به سقط منتهی شد قطعا دلیل خاصی دارد که باید قبل از حاملگی مجدد کشف و درمان گردد.

10) آیا مصرف قرص آسپرین در جلوگیری از سقط موثر است؟
سقط جنین علل مختلفی دارد که فقط یکی از آن ها بالا بودن انعقاد و فاکتورهای انعقادی است که در این جا هم آسپرین و هم آمپول clexane به طور مرتب و روزانه باید تا آخر حاملگی استفاده شود البته در مواردی که مادر بالای ۴۰ سال یا فشار خون بالا دارد مصرف آسپرین به تنهایی کافی است و رشد جنین را باعث می شود.

11) آیا داشتن پولیپ به اندازه ۸ میلی متر داخل رحم باعث عدم بارداری می شود؟
پولیپ های داخل رحمی اکثرا با لکه بینی همراه هستند که با سونوگرافی هم قابل تشخیص است و می تواند در مواردی باعث نازایی یاسقط شود بنابراین بهتر است قبل از اقدام به بارداری ابتدا آن را با کورتاژ تشخیصی یا هیستروسکوپی برداشت بعد اقدام به بارداری نمود.

12) هفته یازدهم بارداری هستم و دوقلو باردار هستم در سونوگرافی مشخص شد یکی جنین ها رشد نکرده آیا به دیگری آسیب می رساند و باید قل ناقص را خارج کرد؟
انجام این که قل ناقص را خارج کرد و دیگری سقط نشود امکان ندارد. ولی اگر جنین ها از دو تخمک جدا با دو کیسه آب و جفت جداگانه باشند جنین مرده هیچ صدمه ای به جنین زنده نمی زند و ممکن است تا آخر حامگی همین وضع باقی بماند و منجر به زایمان شود ولی اگر یک تخمکی باشند اکثرا از بین رفتن یکی می تواند باعث مرگ دیگری نیز گردد. یک مورد برای خودم پیش آمد که در هفته ۳۶ یکی از جنین ها مرد و دیگری به رشد خود ادامه داد وقتی در هفته ۳۸ سزارین شد جنین زنده کاملا سالم ولی جنین مرده دچار آنومالی های کشنده و شدید بوده است.

منبع: نی نی پلاس