images.jpg
در این قسم به ادامه معرفی راهبردهای آزاردهنده می پردازیم:

5- تحقیر کردن/ بدنام کردن: در این راهبرد کاری می کنید که همسرتان به خاطر داشتن خواسته و نیازی متفاوت از شما احساس حماقت و غیرعادی بودن بکند.
«چرا همیشه اصرار داری که به پارک بروی؟ کارهایی که در آنجا انجام می دهی باعث می شوند تا سردردهایت تشدید شوند» (پیام اصلی: رفتن به پارک یک درخواست احمقانه است)
«در میان دوستان تو یک نفر آدم درست و حسابی پیدا نمی شود. چرا ما نمی توانیم با آدم هایی ارتباط برقرار کنیم که درباره چیزهایی غیر از مدل عیتک آفتابی و گوشی تلفن همراه صحبت می کنند؟» (پیام اصلی: دوستان تو بی ارزشند، آنها را کنار بگذار)
باز در اینجا از ترس و شرم به عنوان ابزاری برای کنترل کردن فر مقابل استفاده می شود. بای از خواسته ی مهم خود صرف نظر کنی.

6- ایجاد احساس گناه:
پیام این راهبرد این است که همسرتان به خاطر حمایت نکردن از خواسته ی شما از لحاظ اخلاقی گناهکار است. او به دلیل این که خواسته ی متفاوتی دارد، بی انصاف، بی ملاحظه و خطاکار است.
«من یک روز کامل را صرف نظافت خانه کردم ولی تو حتی نمی توانی بیست دقیقه از وقت خود را صرف درست کردن در و شومینه کنی. تو عاشق دراز کشیدن روی آن کاناپه هستی. کار اصلی تو در زندگی این است که پاهایت را دراز کنی و استراحت کنی» (پیام اصلی: نیاز تو به استراحت کردن غیرمنصفانه است و تو بدی)
«من همیشه برای اینکه تو از لحاظ جنسی احساس خوبی داشته باشی هرکاری که می گویی انجام می دهم. منظورم این است که من از تو می خواهم که لباس هیجان انگیزی بپوشی ولی تو در عوض به من می گویی که این کار دست و پاگیر و غیرعادی است» (پیام اصلی: نه گفتن به من نادرست و غیرمنصفانه است)

7- منحرف کردن بحث:
در اینجا شما با عوض کردن موضوع بحث به خواسته ی همسرتان پاسخ می دهید. پیام پنهان این راهبرد آن است که خواسته های او ارزش صحبت کردن را ندارند.
«می دانم، می دانم که تو می خواهی وقت بیشتری برای بچه ها بگذارم. ما هر دو داریم دیوانه می شویم. گوش کن من فقط دو شب جهت آماده کردن سخنرانی ام فرصت دارم. بنابراین کار سنگینی در کتاخانه دارم. لباس مرا از خشکویی می گیری؟ به سارا بگو آخر هفته از او درس می پرسم» (پیام اصلی: هردوی ما مشکلاتی داریم اما مشکلات من مهمتر هستند)

8- محروم کردن: در این راهبرد همسرتان را از هرگونه حمایت، لذت یا تقویت محروم می کنید. به عبارت دیگر شما از اجام کارهایی که برای همسرتان جالب و لذتبخش است طفره می روید.
پس از آنکه همسر لاله تمایلی برای خرید تلوزیون جدید نشان نداد، او با سردی به همسرش گفت: «واقعا حال و حوصله پیاده روی را ندارم، پیاده روی برایم خسته کننده است» (پیام اصلی: حالا که تلویزیون نمی خری از هیچ تفریحی خبری نیست)
وقتی پرویز با درخواست زنش برای چک کردن ماشینش مخالفت کرد زنش به او گفت: «از این به بعد در این خانه هرکس باید لباس خودش را بشوید. چرا قسمتی از کارهایت را خوت انجام نمی دهی؟» (پیام اصلی: اگر از خواسته ی من امتناع کنی، تو را تنبیه خواهم کرد)