- هفته پانزدهم بارداری بودم که کیسه آبم پاره شد. کیست و دو بار خونریزی داشتم. آیا دلیل این است یا خیر؟ برای بارداری بعدی چه اقداماتی لازم است؟
داشتن خونریزی در هفته پانزدهم تقریبا همیشه مربوط به جفت سرراهی و کنده شدن بخشی از آن است. در این موارد پارگی کیسه آب هم به دنبال آن اتفاق می افتد که منجر به سقط جنین خواهد شد. بنابراین باید بررسی های لازم برای روشن شدن علت آن انجام شود تا در صورت امکان پیش از حاملگی بعدی رفع شود، مثلا وجود مواردی مثل نارسایی دهانه رحم، فیبروم با حاملگی یا رحم دو شاخ. ولی کیست تخمدان هیچ وقت باعث پارگی کیسه آب نمی شود بنابراین با انجام هیستروسالپنگوگرافی، یا عکس از رحم در اولین قدم بعد هیستروسکوپی می توان وجود عفونت و زخم دهانه رحم و عوامل دیگر را تشخیص داده و با پیگیری لازم از تکرار این اتفاق جلوگیری شود.

- یک زایمان طبیعی و یک سزارین داشته ام. بعد از گذشت چند سال شکم من هنوز بزرگ است آیا با ورزش می توان شکم را کوچک کرد یا احتیاج به جراحی است؟
انجام زایمان طبیعی یا سزارین در بزرگی شکم نقش زیادی ندارند این خود حاملگی است که باعث بزرگی شکم می شود به خصوص اگر در جریان حاملگی بیش از ده کیلو چاق شده باشید زیرا تا ده کیلو بعد از زایمان به وزن قبل خود می رسید و می توانید با ورزش های شکم آن را کوچک تر کرده و عضلات شل شده را به حالت اول برگردانید در غیر این صورت باید با کمک جراحی هایی که اخیرا مد شده مثل لیپکتومی، لیپوساکشن ساده یا با لیزر آن را کوچک کنید.

- هفته بیست و دوم بارداری هستم و هفته بیست سونوگرافی انجام دادم و مشکلی نبود، به من توصیه شد تا آزمایش سه ماهه دوم را انجام دهم ولی انجام ندادم. آیا خطری وجود دارد؟
اولا اگر آزمایش غربالگری و سونوگرافی بار اول شما طبیعی است عدم انجام دومین آزمایش ها مورد چندان نگران کننده ای نیست و انجام آن ضروری نیست ثانیا اگر آزمایش سه ماهه دوم هم انجام بدهید و هر دو سالم باشند باز صد در صد دلیل سلامت جنین نیست چون بارها تست ها منفی بودند ولی جنین مونگول بوده و عکس این هم اتفاق می افتد بنابراین برای تشخیص قطعی در موارد مشکوک و یا سابقه در بیمار یا سن بالای ۴۰ سال انجام آمنیوسنتز قطعی تر است و تقریبا امکان اشتباه ندارد.

- بارداری دوم من حاملگی خارج از رحم بود که در هفته ۶ جنین و لوله راست من را درآوردند. آیا با یک لوله هم می توان باردار شد؟
البته اگر لوله دیگر سالم باشد احتمال حاملگی در داخل رحم تا۹۰٪ وجود دارد چون معمولا در حاملگی اول خارج از رحم شایع است ولی این که در حاملگی دوم اتفاق افتاده حتما عفونت در لوله یا چسبندگی (اگر سزارین برای بار اول انجام گیرد) یا وجود کیست، فیبروم .... باعث بروز آن شده است لذا بررسی های لازم برای کشف موارد فوق ابتدا و قبل از حاملگی بعدی ضروری است.

- فولیکول ۲۵ میلی متری دارم برای آزاد شدن آن چه می توان کرد؟
شما برای آزاد کردن تخمک از فولیکول که بعد از پاره شدن اتفاق می افتد کاری نمی توانید انجام دهید این فقط در قدرت پزشک متخصص نازایی است که با دادن آمپول HCG باعث ترکیدن فولیکول و آزادی تخمک می شود ضمنا همه فولیکول ها ممکن است دارای تخمک نباشند همیشه از چند فولیکول رسیده یکی دو تای آن ها تخمک دارند بنابراین اگر به دنبال حاملگی هستید و شش ماه جلوگیری نداشتید و حامله نشدید حتما باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

- چرخه عادت ماهیانه من ۳۰ روزه است در چه روزی تخمک گذاری انجام می شود؟
همیشه عادت ماهیانه چهارده روز بعد از تخمک گذاری اتفاق می افتد لذا از روز اول عادت ماهیانه ۱۴ روز به عقب برگردیم روز تخمک گذاری معین می شود مثلا در مورد شما روز ۱۷ و اگر کسی دوره آن ۲۵ روزه است روز ۱۱ خواهد بود. معمولا چرخه عادت ماهیانه ۲۸ روزه است که روز ۱۴ دوره اکثرا تخمک گذاری اتفاق می افتد و این وضع بیشتر ژنتیکی و ارثی است و تا آخر عمر باقی می ماند.

- هفته هشتم بارداری هستم و سوزش معده شدیدی دارم علت چیست و چه می توان کرد؟
اگر از قبل سوزش معده داشتید حتما باید تحت نظر متخصص گوارش خود درمان را ادامه دهید و داروهای بی ضرر مصرف کنید ولی اگر بعد از حاملگی شروع شده است مربوط به برگشت اسید معده به داخل مری است که رفلاکس نامیده می شود در این جا رعایت رژیم غذایی که خودتان می توانید تجربه کنید که کدام غذا باعث سوزش می شود و از آن اجتناب کرده و مصرف شربت پنتاپرازول مفید خواهد بود که حتما تحت نظر پزشک مصرف کنید.

- آیا بالا بودن غلظت خون امکان خون رسانی به جنین را بسیار کم کرده و باعث سقط می شود؟
اگر سابقه سقط با بالا بودن غلظت خون توام با بالا بودن قدرت انعقادی است می توان گفت که حتما به این دلیل است که در این بیماران دادن آسپرین در موارد خفیف و یا آمپول هایی که انعقاد خون را کم می کند مثل clexane که نوعی هپارین است با تزریق مرتب و روزانه بسته به نظر پزشک می توان مشکل را حل کرد، البته بالا بودن انعقاد خون بیشتر جنین را در ماه های ۵-۴ از بین می برد و باعث مرگ آن داخل رحم می شود.

- ۲۸ ساله هستم و ۳ سال است که ازدواج نموده ام. سال گذشته ( آذر ۹۲)، یک سقط در هفته سوم بارداری و اردیبهشت ۹۳ بارداری خارج از رحم داشتم که با تزریق متوتوراکس برطرف شد. ۴ ماه است که برای بارداری اقدام کرده ام اما نتیجه ای نگرفتم. عکس رنگی از رحم و آزمایشات مربوط به سقط DNA هم انجام داده ام و نتایج آن سالم و نرمال بود. از تیر ۹۳ هفته ای دو عدد قرص ویتامین E و روزانه یک عدد آسپرین بچه، فولیک اسید و مولتی ویتامین هم مصرف می کنم. با توجه به اینکه عادت ماهیانه مرتبی دارم و می توانم زمان تخمک گذاری خود را با مشاهده علايم تشخیص دهم و در همان روز هم نزدیکی صورت می گیرد دلیل عدم بارداری بنده چیست؟ لطفا در این مورد راهنمایی نمایید.
هر چند کارهایی که برای شما انجام شده نسبتا کامل است ولی هنوز موارد زیادی وجود دارد که با دانش امروزی قادر به تشخیص آن ها نخواهیم بود ولی برای این که زودتر به نتیجه برسید ابتدا باید از نظر عصبی که حتما دچار اضطراب و یاس از بارداری شده اید، درمان شوید که خود همین مسئله می تواند باعث عدم بارداری گردد در غیر این صورت برای شما انجام IVF آخرین و بهترین راه حل خواهد بود.

- هفته ششم بارداری هستم و در سونوگرافی طول جنین ۵ میلی متر گزارش شده است ایا این اندازه طبیعی است؟
اندازه گیری های جنین در هفته های پایین خیلی دقیق نیست. زیرا ممکن است حاملگی کمی زودتر یا دیرتر اتفاق افتاده باشد یا اندازه گیری خیلی دقیق نباشد در این موارد هیچ وقت روی یک سونوگرافی نباید تکیه کرد و حتما باید دو هفته بعد توسط همان پزشک تکرار شود تا وضعیت رشد و سلامت جنین روشن شود.

- آیا کم کاری تخمدان باعث سقط جنین می شود؟
کم کاری تخمدان در واقع به دو شکل تلقی می شود و فرم شایع تر آن عدم تخمک گذاری است که حاملگی به وجود نمی آید که با دادن داروهای تحریک کننده تخمک گذاری قابل حل است دوم کمبود ترشح ارمن پروژسترون که برای رشد حاملگی و جلوگیری از سقط در اوایل حاملگی ضروری است در این موارد نیز با دادن پروژسترون از ابتدای حاملگی به شکل آمپول، قرص خوراکی، شیاف واژینال می توان آن را حل کرد.

منبع: نی نی پلاس