از 1500 مادر جدید پرسیده ایم تا چگونگی احساسشان را درباره ی آمیزش جنسی، بدن و رابطه ی زناشویی خود بیان کنند. پس از تولد نوزاد همه چیز زندگی تغییر می کند، خصوصا زندگی زناشویی شما برای یافتن احساس مادران جدید از آنها سوال کردیم. نتایج بسیار جالب و شگفت انگیز بود!

درباره ی میل جنسی خود چه احساسی دارید؟
بیش از نیمی از پاسخگویان در دوران بارداری گرایشی به معاشقه نداشتند، پس تعجبی نیست که بعد از تولد نوزاد نیز تمایل به آمیزش جنسی حتی کمتر شود. تازه والد شده اید و دنیای شما کاملا دگرگون شده است، حتی بسیاری از والدین ادعا می کنند که پس از تولد نوزاد زندگی عشقی آنان رو به وخامت گذاشته است. زیرا هر دوی شما در حال عادت کردن به نقش جدید خود، بی خوابی شبانه و دگرگونی های هورمونی هستید و احساس تان تغییر کرده است. به گفته ی خانم "کارا بلاکی"، روان شناس، معمولا بانوان تا چند هفته پس از زایمان میل به معاشقه را از دست می دهند و نمی خواهند آمیزش جنسی داشته باشند. مادران خصوصا پس از زایمان فرزندشان، اعتماد به نفس و دلربایی سابق خود را از دست می دهند. آنها بیشتر نگران هستند و به تغییرات بدنی و آثار زایمان فرزند بر خودشان می اندیشند (مثل شکم افتاده تر و نرم تر، فرم سینه ها، نشانه های کشیدگی پوست). بنابراین، مادران خواهان همبستری نیستند، زیرا احساس می کنند که زیبا نیستند و شاید حس کنند که بدون آمیزش جنسی، شوهرشان متوجه تغییرات بدنی آنها نخواهد شد. پدران جدید نیز نمی دانند که چگونه باید باب معاشقه را بگشایند، زیرا ممکن است در نظر همسرانشان بی احساس به نظر رسند و یا اینکه وضعیت آنها را درک نمی کنند. شاید هم مردان چنین احساس می کنند که همسرشان نمی خواهد با او همبستر شود.

آمیزش جنسی پس از تولد بچه
در این مرحله، علاوه بر توجه به هورمون ها و ظاهر بدنی، مواردی مانند بخیه ها، ترشح پستان و ترشحات پس از زایمان نیز باید در نظر گرفته شود.
احتمال می رود در اثر دگرگونی های هورمونی، بانوان به خشکی واژن دچار می شوند که در نتیجه، آمیزش جنسی عملی دردناک و ناخوشایند خواهد بود. همبستری فقط باید پس از بهبودی بخیه ها انجام شود. اگر آمیزش جنسی پس از زایمان دردناک است، از چرب کننده استفاده کنید. در نهایت اگر تمام موارد را رعایت کرده اید ولی هنوز درد وجود دارد، باید به پزشک مراجعه کنید. معمولا به توصیه پزشکان، مادران می توانند شش هفته پس از زایمان آمیزش جنسی داشته باشند. علت این کار پیشگیری از عفونت یا آسیب دیدگی بیشتر است. اما معمولا برخی از مادران چهار هفته پس از زایمان احساس بهبودی می کنند. این متخصص ادامه می دهد: حتی اگر در پایین تنه ی خود احساس خوبی دارید، اما برای آمیزش آمادگی ندارید، جای نگرانی نیست. ابراز علاقه در رابطه زناشویی تان را با تماس جسمی امتحان کنید. در آغوش کشیدن و نوازش کردن نیز می تواند شما را از لحاظ احساسی نزدیک تر کند. گفت و گو کلید کار است. زمانی برای آن اختصاص دهید تا اوضاع را به مسیر درست بازگردانید. مدتی که در خواب به سر می برید، ساعات تنهایی تان، و به طور کلی، احساسات عمومی شما با ورود نوزاد تغییر می کند. بنابراین باید سعی کنید پذیرای احساسات یکدیگر باشید و تا زمانی که مادر کاملا بهبود یابد و احساس راحتی کند، صبر کنید. سپس می توانید در خصوص آمیزش جنسی به توافقی دو طرفه برسید. پدران باید به احساسات و تغییرات جسمی همسرانشان حساس باشند. یافتن زمانی که زیاد خسته نیستید، دشوار اما ضروری است. بهتر است پیش از آمیزش جنسی، احساسات طرف مقابل را تحریک کنید تا به یکدیگر نزدیک تر شوید.
در دوران بارداری همیشه شوهرتان حامی شما بود و حالا که بچه از راه رسیده است، احساس می کنید که اکثر کارها به عهده ی شماست. این موضوع در روابط درون اتاق خواب نیز تاثیر می گذارد. پس از تولد نوزاد، در مبحث همبستری، احساس خشم خیلی سریع نمایان می شود و موانعی به وجود می آورد. بنابراین بهتر است برای مشارکت در کارها منزل و مراقبت از نوزاد تلاش کنید. روش هایی را بیابید که پدر بتواند در نگهداری نوزاد به شما کمک کند، مثلا حمام کردن نوزاد را به او واگذارید یا تعویض روزانه ی پوشک را به او بسپارید. تعویض لباس یا اموری که مربوط به نوزاد است را بین خود تقسیم کنید. آنچه باید انجام دهید، همکاری در اجرای وظایف والدین است، نه جنگیدن برای انجام دادن آن. سعی کنید از همدیگر انتقاد نکنید و مسئولیت ها را تقسیم کنید تا تنش انباشته نشود.
افزون بر این، باید زمانی را نیز به خودتان تخصیص دهید. اجرای وظایف مادرانه کاملا شما را مشغول می کند و گم شدن در آن ساده است. زمانی را دور از نوزاد بگذرانید. حتی کارهای کوچکی مثل رسیدگی به ناخن ها یا نوشیدن قهوه با ملاقات با یک دوست به شما کمک خواهد کرد تا شخصیت قدیمی خود را بازیابید. درباره ی چگونگی احساسات خود با شوهرتان حرف بزنید تا بداند که او را رها نکرده اید. به یاد بسپارید که او نیز در حال تطبيق خود با نقش جدیدش است و نگرانی های خود را دارد. مشارکت با یکدیگر از نظر احساسی شما را به هم نزدیک تر می کند و در نهایت، جرقه ی تمایل جنسی دوباره زده خواهد شد. داشتن بچه ای کوچک برای همه ی افراد دوران پر چالشی است، اما این زمان تا ابد ادامه نمی یابد. مهربان بمانید و مسیر گفت و گو را برقرار نگه دارید. شوخ طبع بودن گذار از این مسیر را سهل تر می سازد. به عنوان والدین رابطه زناشویی شما رشد و تغییر می کند، اما شیرینی های مخصوص به خود را نیز دارد.
46% بانوان در دوران بارداری شوهرشان را زیباتر می بینند.
58% بانوان از زمانی که صاحب بچه شده اند با شوهرشان بیشتر بحث می کنند.
41% بانوان از وقتی مادر شده اند، احساس خوشایندی نسبت به خود ندارند.
54% بانوان در دوران بارداری تمایل کمتری به آمیزش جنسی نشان می دهند.
59% بانوان از بدن پس از زایمان خود احساس رضایت ندارند.

به گفته مادران جدید
"از همیشه بیشتر جدل می کردیم. پیش از تولد نوزادم فقط بازی و سرخوشی بود، اما اکنون مسئولیت هایی وجود دارد."
"باید از شوهرم برای کارهای بچه ها کمک می خواستم. هیچ کس به من کمک نمی کرد. فرزندانم را دوست دارم و از کار کردن هراسان نیستم. اما این حقیقت که شوهرم انتظار داشت همه ی کارها را من انجام دهم، عصبانی ام می کرد درباره نشانه های کشیدگی پوست و وزن اضافی خود بسیار حساس بودم."
"اکنون به نسبت پیش از زایمان، با جای زخم ها و تغییرات بدنم خو گرفته ام و دوستشان دارم و قدردان آن هستم."

آنچه مردان فکر می کنند
احتمالا شوهرتان به بدن شما با دیدی مثبت می نگرد.
- آقایی بیست و نه ساله که پدر نوزادی هجده ماهه است، می گوید: علاقه ی من به همسرم ورای بدن اوست. پیش از تولد فرزندمان از دستش عصبانی بودم، اما حالا بسیار دلرباتر شده است.
- آقایی سی و سه ساله که پدر نوزادی هفت ماهه است، می گوید: بله، بدن همسرم کمی تغییر کرده اما بدن من نیز دگرگون شده است. هر دوی ما مسن تر شده ایم و تغییر کرده ایم و این روندی طبیعی است. به رغم نشانه های کشیدگی و برآمدگی شکم پس از زایمان، همسرم را دوست دارم و امیدوارم او نیز مرا دوست داشته باشد، گرچه من هم شکم بزرگی دارم.
- آقایی سی و پنج ساله که پدر نوزادی ده ماهه است، می گوید: پس از تولد فرزندمان، همسرم سخت تلاش کرد تا شکل بدن سابق خود را بازیابد. او روزانه به باشگاه می رود و من به تمام فعالیت هایش افتخار می کنم. او نیز قدردان حمایتی است که من از او کرده ام.
- آقایی بیست و هشت ساله که پدر نوزادی سه ماهه است، می گوید: بدن همسرم چندان تفاوتی با قبل ندارد. به رغم آنچه طی زایمان فرزندمان بر او گذشت، اکنون به چشم من زیباتر از قبل است.

منبع: نی نی پلاس