پرسش: سی و چهار هفته باردارم و پایین شکمم درد می کند، خصوصا شب ها. علت این درد چیست؟
پاسخ: نرس ماما، "تینا اوت"، درد سوزان و نیز در استخوان شرمگاه یا ناحیه اندام تولید مثل خصوصا در سه ماهه ی سوم بارداری بسیار معمول است. نرم و شل شدن پیوندهای لگن در اثر هورمون های بارداری باعث ایجاد درد در پیوندهای ناحیه ی شرمگاهی می شود. این دگرگونی ها به لگن اجازه می دهد تا برای عبور بچه هنگام زایمان باز شود. اما گاهی می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، به ویژه وقتی روی تخت جابجا می شوید یا هنگام صبح که از رختخواب بلند می شوید. برای بهبود اوضاع از انجام فعالیت هایی که درد را تشدید می کند خودداری کنید. هنگام راه رفتن گام های کوچکی بردارید و زانوهایتان را نزدیک به هم نگه دارید و وقتی می نشینید، پایتان را روی هم نیندازید. از برداشتن اشیاء سنگین خودداری کنید یا آن را محدود سازید و در صورت لزوم شکم بند مخصوص به تن کنید. اگر درد مانع از راه رفتن معمول شما می شود، بهتر است با فیزیوتراپ تماس بگیرید.
پرسش: سی و یک ساله ام. برای هشت سال تزریق ضدبارداری داشتم. اکنون آن را متوقف کرده ام و برای باردار شدن تلاش می کنم. آزمون های تخمک گذاری را شروع کرده ام، اما جواب مثبت نگرفته ام؟
پاسخ: دکتر "برانوین مور"، متخصص زنان و زایمان، پس از تزریق ضدبارداری برای مدت طولانی، بازگشت دوباره به چرخه ی طبیعی زمان می برد. زیرا هورمون ها در بافت چربی بدن ذخیره می شوند و حتی پس از اینکه مصرف آن را متوقف کنید تا مدتی همچنان تاثیر خواهند داشت. احتمال دارد این روند شش ماه تا یک سال به درازا کشد. توصیه می کنم که برای مدتی آزمون تخمک گذاری را متوقف کنید و به جای آن اولین روز دوره ی ماهانه ی خود را یادداشت کنید تا مدت زمان چرخه قاعدگی خود را به دست آورید. احتمال دارد در آغاز، چرخه ی شما طولانی تر از معمول باشد، اما پس از چند ماه احتمالا کوتاه تر و طبیعی خواهد شد. وقتی عادت ماهانه شما منظم شد، زمان تخمک گذاری خود را محاسبه کنید.

پرسش: سی و دو هفته باردارم و تصمیم به سزارین انتخابی گرفته ام. احساس می کنم که همه ی اطرافیانم مرا قضاوت می کنند، زیرا زایمان طبیعی را انتخاب نکرده ام. من دلایل شخصی خود را برای سزارین انتخابی دارم. آیا این انتخاب مرا مادر بدی خواهد کرد؟
پاسخ: "کرین اشتین"، مشاور روان شناسی می گوید: به دنیای والدین خوش آمدید. فکر می کنم، احساس می کنید که چگونه است که مردم می توانند درباره زایمان فرزندتان حساس تر از شما باشند. برخی از مردم همیشه پندهای به دیگران می دهند. شما از همه بهتر خودتان را می شناسید و از توانایی ها و محدودیت های خود آگاهید. اگر زایمان سزارین را به این علت انتخاب می کردید که درک اشتباهی از زایمان طبیعی داشتید، شاید جای شرمساری داشت. شاید معتقد هستید که زایمان سزارین راحت تر و ایمن تر است و تلاش کمتری لازم دارد. همان طور که به دنیای مادران وارد می شوید، به رغم بازخوردهای گوناگونی که دریافت خواهید کرد باید بیشتر بر غرایز و توانایی های تصمیم گیری خود تکیه کنید. بنابراین، درباره ی تصمیم خود پافشاری کنید تا لزومی ندارد که تدافعی یا شرمسار رفتار کنید. زمانی را برای درون گرایی و پیوند با فرزندتان صرف کنید و به توضیح دلایل خود برای انتخاب زایمان تان بپردازید.

پرسش: برای جلوگیری از بارداری از پنج استفاده می کردم ولی و تا آن را با قرص عوض کردم، باردار شدم. کدام روش جلوگیری مطمئن تر است؟
پاسخ: "برجی ایرلند"، نرس ماما، برای هر خانمی انتخاب روش جلوگیری مناسب متفاوت است، بنابراین توصیه من به شما چنین خواهد بود که با پزشک مشورت کنید. نوع ضدبارداری که استفاده می کنید، بر اساس سن، سابقه ی خانوادگی، شیوه ی زندگی، وزن، سلامت، تاریخچه پزشکی زنان و حتی شخصیت شما تجویز می شود. مثلا آیا عادت دارید که هر روز سر موقع قرص هایتان را مصرف کنید؟ اکثر روش های جلوگیری از طریق هورمون ها هستند. تزریق، پتچ و حلقه بدن را دائما در معرض مقدار زیادی از هورمون های مصنوعی قرار می دهد تا بدن را از بالغ کردن تخمک باز دارد تا در دوران بارداری بدن این وظیفه را به عهده می گیرد. وقتی تخمک وجود نداشته باشد، باردار شدن اتفاق نمی افتد. وقتی خانم ها از این روش های جلوگیری استفاده می کنند، عادت ماهانه نیز متوقف می شود. قرص ها نیز از هورمون ها استفاده می کنند. دو نوع از قرص وجود دارد. قرص ترکیبی شامل استروژن و پروژسترون و قرص های کوچک که فقط پروژسترون دارد. قرص های ترکیبی حاوی هورمون هایی برای ۲۱ روز از چرخه هستند. قرص های کوچک با پیشگیری از رفتن اسپرم به رحم کار می کند، اما این قرص ها را باید هر روز در یک زمان مصرف کرد. اگر مصرف قرص فراموش شود، احتمال باردار شدن وجود دارد. به شکل سنتی قرص های کوچک برای نوجوانان و بانوانی تجویز می شود که نمی توانند قرص ترکیبی را تحمل کنند یا شیردهی می کنند. زوج هایی که هنگام آمیزش جنسی، به درستی از کاندوم استفاده می کنند، این روش را برای برنامه ی تنظیم خانواده مناسب می دانند. کاندوم این مزیت را دارد که به پیشگیری از عفونت های مقاربتی نیز کمک می کند.

پرسش: اکنون بیست و دو هفته باردارم. پزشک می گوید که جفت من پایین قرار دارد. این موضوع به چه معناست؟
پاسخ: نرس ماما، "تینا اوت"، در دوران بارداری جفت نیز در رحم مادر رشد می کند. این عضو عملکرد بسیار مهمی دارد، زیرا اکسیژن و مواد مغذی را برای جنین فراهم می آورد و هم چنین مواد زائد را خارج می کند. در دوران بارداری، همان طور که رحم کشیده می شود، جفت نیز با آن حرکت می کند. در اوایل بارداری پایین بودن جفت در رحم متداول است. هنگامی که بارداری پیشرفت می کند، جفت به بالای رحم کشیده می شود. در سه ماهه ی سوم، معمولا جفت باید نزدیک به راس رحم و خارج از مسیر دهانه ی رحم باشد. اما اگر جفت به پایین رحم چسبیده باشد، بخشی یا تمام دهانه ی رحم را می پوشاند. در آخرین ماه بارداری وقتی جفت بخشی یا تمام دهانه ی رحم را پوشانده باشد، این عارضه ای است که آن را جفت سرراهی یا پلاسنتاپرویا می نامند. این عارضه قبل یا هنگام زایمان باعث خونریزی شدید می شود. نشانه ی اصلی خونریزی ملایم یا شدید است، اما اگر هر یک از نشانه های زیر را مشاهده کردید، باید فورا با پزشک تماس بگیرید:
- گرفتگی ها
- خونریزی ای که شروع می شود، پایان می یابد و دوباره روزها یا هفته های بعدتر شروع می شود.
- خونریزی پس از آمیزش جنسی.
- خونریزی در سه ماهه ی دوم.
معمولا اولین نشانه ی جفت سرراهی نمایان شدن آن در تصویربرداری اولتراساوند هفته بیستم است.

پرسش: تازه متوجه شده ام که بواسیر دارم. در حقیقت، نمی توانم راه بروم، بنشینم خم شوم یا بچرخم.
پاسخ: "تینا اوت"، نرس ماما، هموروئید یا بواسیر در واقع رگ های متورم و بزرگ شده ی داخل یا اطراف مقعد است و امکان دارد باعث خونریزی، خارش و درد شود. همان طور که بارداری پیشرفت می کند، فشار بر ناحیه ی لگن افزایش می یابد و جریان آزاد خون به آن ناحیه را مشکل تر می سازد.
راه های کنار آمدن با آن عبارتند از:
- در آب ولرم بنشینید یا پنبه آغشته به پمادهای مخصوص این کار را روی مقعد بگذارید. چند قطره از روغن تی تری روند بهبودی را سرعت می بخشد و التهاب را کاهش می دهد. بهتر است که چند پد بهداشتی را با ترکیبی از آن آغشته کنید و درون کیسه پلاستیک قرار دهید و در فریزر بگذارید. وقتی واقعا آسیب و سوزش در آن ناحیه احساس می کنید، برای تسکین سریع دراز بکشید و پدی را روی مقعد قرار دهید.
- ناحیه ی آسیب دیده را تمیز نگه دارید و برای مراقبت بیشتر آن را با آب و صابون بشویید. پس از هر دفع مدفوع آن را به خوبی خشک کنید.
- از کاغذ توالت های زبر استفاده نکنید. از دستمال مرطوب مخصوص کودکان استفاده کنید.
- از خاراندن و دست کاری اطراف مقعد پرهیز کنید.
- به شکل منظم ورزش کنید، زیرا این کار جریان خون را تحریک می کند.
- مطمئن شوید که مایعات کافی می نوشید. غلات کامل (سبوس دار) و میوه و سبزیجات خام میل کنید.
- نشستن بر رگ های اطراف مقعد فشار زیادی می آورد. در صورت امکان، روی پهلو دراز بکشید یا بایستید.

پرسش: بیست و چهار هفته باردارم و به تازگی سوزش سردل شدید دارم. کمک!
پاسخ: نرس ماما، "تینا اوت" می گوید: احتمالا سوزش سر دل یکی از بدترین عوارض بارداری است. در حالی که به عنوان یک مشکل جدی در بارداری به شمار نمی آید، اما بسیار ناخوشایند است. در دوران بارداری سوزش سر دل نسبت به هر زمان دیگری معمول تر است، زیرا رحم در حال رشد به اجزای دیگر شکم فشار می آورد. این فشار به همراه شل شدن ماهیچه ها (در اثر هورمون ها)، دلایل اصلی بروز این مشکل هستند.
نکاتی مهم:
- غذاهای چرب و پر ادویه، الکل یا کافئین احتمالا عارضه را بدتر می کند. وعده های کوچکتر و تعدد وعده ها به پیشگیری از بروز سوزش سر دل کمک می کند. قبل از رفتن به تختخواب از خوردن پرهیز کنید و سر تخت خواب را کمی بالاتر بیاورید.
- آهسته غذا بخورید. هرچه آرامتر بخورید، پیش از رفتن غذا به شکم، آنزیم ها در آب دهان زمان بیشتری دارند تا مواد غذایی را خرد کنند.
- کمتر بخورید. اگر شکمتان را بیش از حد پر کنید، احتمال بروز سوزش سر دل بیشتر خواهد شد، خصوصا اگر کربوهیدرات (نان و برنج) بیش از حد مصرف کرده اید.
- هنگام غذا خوردن مستقیم بنشینید.
- شاید لیوانی از شیر سوزش سر دل را تسکین بخشد، خصوصا شب هنگام.

پرسش: تقریبا موعد زایمان من فرارسیده است و دچار شکم درد و اسهال هستم.
پاسخ: "تینا اوت"، نرس ماما، احتمال دارد دچار بیماری شکم شده اید. مطمئن شوید که مایعات کافی می نوشید و اغلب دست های خود را بشویید. داروهایی وجود دارد که به گرفتگی ها کمک می کند. اما، می تواند نشانه ی زایمان زودهنگام نیز باشد. با پزشک تماس بگیرید و او را از وضعیت خودتان مطلع کنید.

پرسش: دومین فرزندم را هجده هفته باردارم. فرزند اولم با سزارین متولد شد. در درمانگاه توصیه کرده اند که می توانم زایمان طبیعی داشته باشم. آیا احتمال زایمان طبیعی برایم وجود دارد؟ آیا زایمان طبیعی مثل داستان هایی که شنیده ام، ترسناک است؟
پاسخ: نرس ماما، "تینا اوت"، بهترین روش برای کنار آمدن با ترس درباره ی هر چیز این است که درباره ی آنچه موجب ترس شما می شود، بیشتر آگاه شوید. زایمان صرف نظر از اینکه چگونه آن را می گذرانید، روندی بسیار ترسناک است، اما باید سرشار از شوق و احساس باشد نه ترس و وحشت. بنابراین گوش دادن به داستان های وحشتناک را تمام کنید و خودتان پژوهش را آغاز کنید. علت سزارین بچه ی اول تان را ذکر نکردید، اما اگر پزشکان یا ماماها در هر درمانگاهی به شما این انتخاب را داده اند که زایمان طبیعی داشته باشید، این نشانه ی خوبی است. اگر علت سزارین اول دیگر مشکل ساز نیست (اگر آن سزارین به دلایل پزشکی بود) و بارداری های سالم و بدون پیچیدگی همیشه زایمان طبیعی انتخاب ایمن است و واقعا از نظر احتمال بروز پیچیدگی ها، عفونت و موفقیت شیردهی پستانی و اجرای وظایف والدی، خطر کمتری به همراه دارد. توجه داشته باشید که فقط به دلیل ترس از شگفت انگیزترین تجربه ی زندگی خود روی برنگردانید. به یاد داشته باشید که درد زایمان، درد مخرب نیست، این دردی سالم است و روش های زیادی برای مدیریت آن وجود دارد.

منبع: نی نی پلاس