حالا وقت این رسیده که نوبت مانیکور خود را کنسل کنید، زیرا این روزها وضعیت متفاوتی را تجربه می کنید. حتما تا به حال متوجه شده اید که بارداری کار نازک نارنجی ها نیست. شاید گاهی از اینکه یک انسان دیگر را در خود می پرورانید کلافه شوید، هورمون ها در حال مسابقه هستند، حالت تهوع دارید، بدخلق و حساس و هراسانید. البته در مواقعی هم حالت طبیعی دارید.
در این نوشته می خواهیم تمامی تغییرات احتمالی سه ماهه ی اول را بررسی کنیم. ببینیم چگونه می توان با کسب آمادگی بیشتر با این تغییرات هماهنگ شوید.

چه احساسی دارید؟
اولین کار شما به عنوان یک مادر آمادگی برای دگرگونی های احساسی است. به سخن دیگر، باید نقش دیگری را به مجموعه ی ویژگی ها و علایقی که تاکنون شخصیت شما را شکل داده اند، اضافه کنید. برای این کار احتمالا به زمان زیادی نیاز خواهید داشت. به گفته ی دکتر روان شناس "ليزا لازاروس"، بچه دار شدن یکی از بزرگترین دگرگونی های زندگی است. همان طور که نقش مادر را به عهده می گیرید، تمام هویت شما در حال تغییر است. بنابراین تعجبی نیست که بسیاری از بانوان درباره ی این تغییر عظیم احساس سرگردانی کنند. اگر بارداری غیر منتظره باشد و یا ضرورتا ناخواسته، این احساس دوگانه احتمالا پیچیده تر می شود. سعی کنید در مواجه با دگرگونی های احساسی که درباره ی فرزند درونتان تجربه می کنید، هیجان زده یا نگران نشوید. بدانید که احساسات متضاد طبیعی هستند و تمامی مادران جدید این احساس را دارند. فقط به این علت که همیشه سرحال و مثبت اندیش نیستید، به این معنا نیست که مادر فوق العاده ای نخواهید شد.
در مواجه با دگرگونی های احساسی که درباره ی فرزند درونتان تجربه می کنید، هیجان زده یانگران نشوید. بدانید که احساسات متضاد طبیعی هستند و تمامی مادران جدید این احساس را دارند. روند یکپارچه کردن احساساتتان درباره ی نقش جدیدتان حتی تا پس از تولد فرزندتان نیز ادامه می یابد.

بدن در حال تغییر
اما این تمام موضوع نیست. در حالی که مغزتان سرگردان است، بدنتان نیز در این چرخ و فلک گرفتار است. بیش از نیمی از بانوان در سه ماهه ی اول بارداری حالت تهوع دارند. خوشبختانه در اکثر موراد این عارضه حدود هفته ی شانزدهم ناپدید می شود، پس می توانید نفس راحتی بکشید. اما شاید شما یکی از معدود بانوانی باشید که در تمامی این نه ماهه با ناخوشی روبه رویید. اگر به جای چاق شدن، لاغر شدید و برای تغذیه جنین نمی توانید به اندازه کافی مواد مغذی دریافت کنید، احتمالا دچار استفراغ بسیار شدید شده اید و به مراقبت های پزشکی نیاز دارید. از سوی دیگر، شاید ویار دارید. وقتی گرسنه اید، باید بخورید و بهتر است، بر خوراکی های سرشار از مواد مغذی و سالم تمرکز کنید که برای شما و فرزندتان ضروری است و به اصرار درباره ی مصرف شکلات به عنوان میان وعده خاتمه دهید. ویارهای معمول بارداران عبارتند از مزه های ترش مثل ترشی ها و شورها، شیرین، خوراکی های سرشار از انرژی مثل شکلات و بستنی، غذاهای پرادویه، خوردنی های سرخ شده و نوشیدنی های گازدار. البته در دوران بارداری ویار خوراکی هایی که قبلا از آنها نفرت داشتید نیز غیر معمول نیست. شاید مکمل منیزیم یاری رسان باشد. در این میان ویار برخی از بانوان عجیب و غریب است، مثل تمایل به جویدن یا مکیدن تکه های یخ. گاهی کمبود آهن باعث مشکل عجیبی به نام "پیکا" شود، این حالت ویار به معنی تمایل به مزه کردن مواد غیرخوراکی است، مثل رنگ، ته سیگار، خاک یا پودر قهوه. اگر به این حالت دچارید، باید با پزشک تماس بگیرید.
مقدار زیاد هورمون ها در بدن خصوصا استروژن و پروژسترون به جنین اجازه می دهد تا به طرز ایمنی درون بدنتان رشد کند. ولی شما و دستشویی منزل را هم دو یار جدانشدنی می سازد. به هر تقدیر، استفراغ یا ادرار باید وقت زیادی را به تماشای آن کاسه ی سفید بگذرانید. همان طور که حجم خون شما افزایش می یابد، کلیه های شما سخت تر کار می کنند و ادرار بیشتری تولید می شود. این وضعیت در حالی است که عملکرد شل کننده پروژسترون، مثانه ی شما را نیز آرام می کند (در سه ماهه ی دوم نفس راحتی می کشید، اما شاید در هفته های آخر فرزند در حال رشدتان به شما فشار آورد تا بیشتر به دستشویی بروید). نسبت به آنچه تصور می کردید در این دوران بیشتر احساس کلافگی می کنید. البته این حالت طبیعی است. زیرا بدنتان به شدت مشغول کار است و به شما پیام روشنی می فرستد که نمی توانید در برخی کارها که توجه تان را از اولویت اصلی منحرف می سازد ( پرورش بچه ای سالم) زیاده روی کنید.
امکان دارد این موضوع برای دوره ی طلایی سه ماهه ی دوم حل شود، یعنی زمانی که بسیاری از بانوان آرام می گیرند تا از بارداری خود لذت برند.

ترس ها
اما صبر کنید. مسائل بیشتری نیز وجود دارد. مهم تر از همه ی چیزهایی که در ذهنتان می گذرد و در حال یادگیری آن هستید، این است که احساس می کنید اساسا همه چیز خطرناک است. آنچه نمی توانید بخورید (سوشی، پنیر تازه)، آنچه نمی توانید انجام دهید (غواصی یا اسکی)، چه مقدار ورزش یا چه دمایی برای حمام کردن ایمن است (گرم، نه داغ)، فهرستی طول دراز را می آفریند. در واقع در سه ماهه ی اول بارداری سقط جنین با بیشترین خطر روبه روست (حدود ۱۵٪) و پس از هفته ی دوازدهم این احتمال کاهش می یابد. اما بدانید که چنین وضعیتی به این علت است که در اکثر موارد بدن مادر جنین زیست ناپذیر را دفع می کند و این عمل باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود. بنابراین، اکثر اوقات برای پیشگیری از آن کاری نمی توانید انجام دهید. اگر یک قانون بارداری را به طور اتفاقی شکستید، نگرانی درباره ی آن بی فایده خواهد بود. اگر دچار نشانه هایی (مثل لکه بینی یا درد) هستید یا اگر نمی توانید نگرانی را از خود دور سازید، نزد پزشک بروید.

عزم و اراده قوی
در این زمان باید تصمیمات مهمی بگیرید: گفتن یا نگفتن؟
در گذشته توصیه می شد پیش از به اشتراک گذاشتن خبرهای خوش، "قانون" صبر کردن تا پس از سه ماهه ی اول را رعایت کرد، اما برای گفتن یا نگفتن چنین خبری باید موراد مختلفی را در نظر داشت. در اوایل بارداری به رغم تمامی دگرگونی های عظیمی که در بدنتان احساس می کنید، این تغییرات برای دیگران مشهود نیست. این حالت می تواند کلافه کننده یا هیجان انگیز باشد. مادری جدید، می گوید: این احساس را دوست داشتم که در سه ماهه ی اول بارداری رازی مخفی داشته باشم. تمایل داشتم که از این دوران برای عادت کردن به خود جدیدم استفاده کنم، پیش از اینکه بارداری ام آشکار شود نیازی نبود که برای همه کارهایم قضاوت شوم، پند بگیرم و وارد بحث شوم. اما، همیشه با خود فکر کردم که نگفتن چنین خبری کمی زشت است. دوست داشتم شادی خود را با خانواده و دوستانم تقسیم کنم. بنابراین مستقیما خبر بارداریم را به همه گفتم.

مراقبی انتخاب کنید
نیازی نیست تا تصمیم نهایی را بگیرید، اما برای فکر کردن درباره ی شرایط فردی که قرار است مراقبت از فرزندتان را به او بسپارید، سه ماهه ی اول فرصت مناسبی است. آیا سر کارتان برمی گردید یا ماندن در خانه را ترجیح می دهید یا می خواهید مادری باشید که در منزل کار می کند. البته وقتی فرزندتان از راه رسید، احتمالا نظرتان کاملا عوض خواهد شد (شاید به طور کلی، متوجه شوید که نمی خواهید به کار تمام وقت باز گردید) یا پس از اتمام مرخصی زایمان و ماندن چند ماه در خانه، بی صبرانه در انتظار بازگشت به کارتان باشید. یک خانم طراح گرافیک، می گوید: شغلی داشتم که عاشق آن بودم و تصمیمم این بود که پس از سه ماه به کارم بازگردم. بنابراین برای مراقبت از بچه، پرستار انتخاب کردیم. اما وقتی بچه متولد شد، نمی توانستم فکر دور بودن از او برای تمام روز را تحمل کنم. برنامه را کمی تغییر دادیم و اکنون در حالی که نیمه وقت کار می کنم، پرستاری را نیز استخدام کردیم.

بخور یا پاک کن؟
خوراکی های زیر باید در فهرست قرمز نه ماهه شما باشد:
- الكل ممنوع
هر میزانی از الکل در دوران بارداری خطرناک است.
- کافئین ممنوع
روزانه فقط یک یا دو فنجان کوچک کافئین میل کنید، بهتر است از مصرف آن پرهیز کنید.
- گوشت های فرآوری شده
از گوشت های فرآوری شده، سوسیس و کالباس، باید پرهیز شود یا پیش از مصرف برای کشتن باکتری لیستریا باید به خوبی داغ شود.
- شیر و پنیر پاستوریزه نشده
این ها از جمله محصولاتی مثل پنیرهای نرم و تازه هستند و می توانند باعث ای کولاى یاليستريا شوند.
- تخم مرغ خام و محصولاتی تهیه شده از تخم مرغ خام ممنوع
به مایونز خانگی، موس شکلاتی و غیره. فکر نکنید. این محصولات خطر سالمونلا را به همراه دارند.
- جوانه های خام و میوه ها و سبزیجات نشسته
باکتری توکسوپلاسموز در خاک وجود دارد و ممکن است به محصولات تازه بچسبد.
- ماهی هایی حاوی جیوه زیاد ممنوع
در هفته خوردن دو وعده ماهی چرب را هدف خود قرار دهید.
- جگر (کبد) و روغن های ماهی ممنوع
در دوران بارداری دریافت مقدار بسیار زیاد ویتامین آ خطرناک است، بنابراین هر دو هفته یک بار آن را مصرف کنید.
- دمنوش ها و گیاهان دارویی ممنوع
احتیاط لازم است، زیرا برخی از گیاهان دارویی و حتی دمنوش ها می تواند باعث انقباض های رحم شود.

درددل مادرانه
برای جان سالم به در بردن از سه ماهه ی اول چه چیزی به شما کمک کرد؟
خانمی می گوید: برای من، سهیم شدن شادی والد شدن با شوهر و پدر و مادرم اتفاق خوبی بود. تلفن های روزانه و هیجان و شادی که از آنها به من منتقل می شد، مرا مثبت اندیش نگه داشت.
خانم دیگری می گوید: در اولین ماه ها از همه جوانب دوران ناگواری را می گذراندم. خیلی طول کشید که در مغزم به بارداری خودم عادت کنم و از تغییرات بدنم متنفر بودم. احساس طغیان داشتم و شوهرم نیز به خوبی همیشه نبود. تا اینکه حدود دوازده هفتگی واقعا احساساتم بهبود یافت.
خانم دیگری می گوید: بیسکویت های زنجبیلی. روزانه یک پاکت از آنها می خوردم. تمام طول روز، حالت تهوع داشتم، یا بسیار گرسنه بودم و فقط این بیسکویت ها را می توانستم در شکمم نگه دارم.

منبع: نی نی پلاس