از برنامه ی خواب تا تغذیه نوزادان، واقعا اولین هفته ها به چه شکل خواهد بود؟ چه بارداری تان به کمک درمان باروری باشد و چه بارداری کاملا نرمال و عادی داشته باشید، احتمالا بی صبرانه در انتظار تولد کوچولوی خود هستید.
اکثر مادران و پدران از دیدن تصاویر نوزادان آرام و دوست داشتنی در تلویزیون لذت می برند و آرزوی داشتن چنین نوزادی را دارند. اکثر ما انتظاراتی داریم و هدف هایی برای خود تعیین کرده ایم، مثل شیردهی پستانی کامل، زایمان طبیعی و نوزادی که در شش هفتگی تمام شب را بخوابد. اما صرف نظر از این چیزها به احتمال زیاد در شش هفته ی نخستین ورود فرزندتان به منزل دنیای شما زیر و رو می شود.
احتمالا مادر شدن بهترین تجربه ی زندگی تان خواهد بود، اما با کمبود خواب نیز همراه است. بگذارید، شما را با طبیعت جدیدتان آشنا کنیم.

هرگز برای خودتان زمان نخواهید داشت
احتمالا اطرافیانتان در این باره به شما هشدار داده اند، اما شما واقعا آن را باور نکرده اید. روزهایی خواهید داشت که حتی فرصتی برای تعویض لباستان پیدا نمی کنید.
سارا، مادر جدید، می گوید: ناگهان متوجه شدم وقتی فرزندم را ساعت یازده صبح دوباره می خوابانم، هنوز لباس خواب به تن دارم. از فرصت به دست آمده استفاده کرده و فورا زیر دوش رفتم ولی مطمئن هستم که پس از ریختن شامپو روی سرم، پسرم گریه را آغاز می کند! احساس می کنم که حتی برای معمول ترین کارهای روزانه زمان ندارم، حتی برای رفتن به فروشگاه، آرایشگاه که جای خود دارد!
مشکلاتی درباره ی مدیریت زمان وجود دارد. از خواباندن تا تمیز کردن اسباب بازی های بچه و جمع آوری کیسه های پوشک و رختشویی ها و خلاصه تمام امور مربوط به نوزاد بسیار زمان می برد و در این میان، شما به دنبال فرصتی برای تهیه ی یک فنجان چای هستید. به همین دلیل است که اطرافیانتان به شما می گویند که از آخرین روزهای بارداری و پیش از دگرگون شدن زندگی ات لذت کافی را ببرید. بنابراین هم اکنون آرامش داشته باشید، مجله بخوانید و به آرایشگاه بروید، زیرا شاید مدت ها از این موارد ساده محروم باشید.

شیردهی می تواند به چالش تبدیل شود
غیر از برخی استثناها، اغلب مادران شیردهی پستانی را ترجیح می دهند، زیرا این روش طبیعت برای تغذیه ی نوزاد است. اما به تمرین احتیاج دارد و ممکن است بیش از هر مشکل دیگری باعث اضطراب والدین شود. همان طور که تولید شیرتان تثبیت می شود، چالش های پیش روی شما عبارتند از:
- مجاری گرفته و آسیب دیده ی پستان.
- تولید کم شیر.
- نگرانی از اینکه آیا فرزندتان به اندازه ی کافی شیر می نوشد؟ (نشانه ای خوب افزایش وزن بچه است. از روز دهم تا سه ماهگی، فرزندتان باید روزانه حدود ۳۰ گرم وزن کسب کند.)
- نوک پستان ترک خورده و دردناک. برای تثبیت تولید شیر حدود شش هفته زمان می برد و از آن به بعد سهل تر می شود.

احساس می کنید که تمام روز فرزندتان تغذیه می شود
مادر دیگری می گوید: به یاد می آورم که مربی کلاس بارداری به من می گفت که برای شیردهی ۲۰ ساعت از ۲۴ ساعت را آماده باش. فکر می کردم که او دیوانه یا دیدگاهش اشتباه است و من تا این اندازه شیردهی نخواهم کرد. حقیقت این است که آن اندازه شیردهی نکردم، اما واقعا چنین احساس می کردم که هر روز تمام وقت مشغول شیردهی هستم!
تغذیه ی نوزادان می تواند چهل دقیقه طول بکشد و هر دو تا سه ساعت گرسنه می شود. برای تثبیت تولید شیر، ذهنتان را برای تعهدی واقعی آماده کنید و به این ترتیب، پاداش خود را دریافت خواهید کرد.

هرگز به این خستگی نبوده اید
بیان اینکه تا چه اندازه خسته خواهید شد، کاملا غیرممکن است. خواب مثل رویایی دوست داشتنی خواهد بود و شادی خود را با ساعت های خواب شب قبل خود می سنجيد.
پیش از سه ماهگی نوزادان به ندرت تمام شب را می خوابند و وقتی به شش ماهگی نزدیک می شوند، اکثرا دوباره شروع به بیدار شدن شبانه می کنند. این امری طبیعی است. بنابراین برای خواب خوب شبانه ی هشت ساعته، باید شش ماه اول را سپری کنید.
حداقل یک بار در روز وقتی فرزندتان می خوابد، شما نیز بخوابید و برای خواب شبانه پیش از ساعت نه به بستر بروید.

با بدنتان بیگانه می شوید
مادر دوقلوها، می گوید: انتظار تعرق شبانه و خونریزی مداوم را نداشتم. فکر نمی کردم که مدت ها وضع به این منوال باشد. دوره ی بارداری نه ماهه طولانی است و شما در چند هفته انتظار دارید که بدنتان به حالت عادی بازگردد. بدانید که هرگز دوباره مثل سابق نخواهید بود. در شش هفته ی اول، انتظار تعرق شبانه، خونریزی و احساس کمی پریشانی را داشته باشید. احتمال می رود پستان آسیب دیده باشد و برای چند روز همان طور که رحم به اندازه ی سابقش باز می گردد، دردهایی شبیه زایمان داشته باشید. شاید متوجه شوید
که موهایتان می ریزد و شکمتان برای مدت ها صاف و تخت نخواهد بود. به این نشانه های جسمی افتخار کنید، این ها نشانه ی مادر شدن هستند. گریه های فرزندتان دنیای شما به لرزه می اندازد.
در دو هفته ی اول، احتمالا فرزندتان زیاد گریه نخواهد کرد. اکثر نوزادان از دو تا دوازده هفتگی، یک تا سه ساعت گریه می کنند. ممکن است این میزان ظاهرا زیاد نباشد، اما هر گریه ی او شما را پریشان خواهد کرد.

به هر تصمیمی دوباره فکر می کنید
وقتی می خواهید تصمیمی برای فرزندتان بگیرید، شگفت انگیز است که تا چه اندازه احساس ناامنی می کنید. به عنوان خانمی با اعتماد به نفس و مطمئن از خود، باید فکر کنید که می توانید درباره ی فرزندتان تصمیم های خاصی بگیرید. مشکل اینجاست که اطلاعات زیادی در دسترس است و پندهای متناقضی درباره ی مراقبت از نوزاد وجود دارد. پس سرگردان می شوید. چون تصمیماتی که می گیرید، برای زندگی و رشد طولانی مدت بچه بسیار ضروری است، بنابراین نیاز است به تصمیمات خود دوباره و دوباره فکر کنید.
برای مدیریت این ناامنی با شوهرتان مشورت کنید و اینکه چگونه می خواهید فرزندتان را پرورش دهید، به توافق برسید. فردی معقول را بیابید که از روش شما حمایت می کند، پرستار درمانگاه، کتاب یا وب سایتی که با روش اجرای وظایف والدی شما همسو باشد. به انتقادها گوش ندهید و سعی کنید که در پی اطلاعات فراوان نباشید، زیرا در زمان کوتاهی این ها متناقض خواهند بود و روند تصمیم گیری های شما را دشوارتر می سازد.

پس خبر خوب چیست؟
- اولین دو هفته چالش زیادی نخواهد داشت. عموما نوزادان در این دوره آرام هستند، به همین دلیل، آن را هفته های ماه عسل می نامند و شما نیز آرامش می یابید.
- در هفته ی ششم تغییری مشهود بوجود می آید و کارها بسیار آسان تر خواهد شد.
- هر ساعت از روز عاشق فرزندتان خواهید شد، عشقی معجزه آسا. این عشق تمام سختی ها را هموار می کند.

منبع: نی نی پلاس