- هفته ۷ بارداری دچار عفونت شدم شیاف كلوتريمازول مصرف کردم و خوب شدم. اما در هفته ۱۷ با آزمایش ادرار مشخص شد که عفونت ادراری دارم، ۳ روز نالید اسید مصرف کردم ولی دوباره در آزمایش تشخیص عفونت واژن را دادند. الان قرص مترونیدازول + ایزوپرین+ کلوتریمازول واژینال را با هم استفاده می کنم آیا مصرف این داروها برای جنین خطرناک نیست؟
عفونت های واژن در سه ماهه اول حاملگی بیشتر به دلیل قارچ مونیلیا یا (برفک) است که بر اثر تغییرPH واژن ایجاد می شود در این موارد فقط پماد یا شیاف کلوتریمازول کافی است ولی عفونت ادرار شما باید حتما آنتی بیوگرام شود تا مشخص گردد که میکروب از چه نوع است و بر اساس آن آنتی بیوتیک بی خطر و موثر تجویز شود. چون عفونت های ادراری در حاملگی شایع بوده و به خصوص در نیمه دوم و اغلب میکروب coli.E یا کلی یاسيل باعث عفونت است که به آموکسی سیلین و آمپی سیلین به خوبی جواب می دهد ضمن این که کاملا بی خطر و مطمئن نیز می باشند.

- ۳۴ سال دارم و با ESR مثبت باردار شدم و مدام تحت نظر روماتولوژیست بودم و همه چیز طبیعی و تحت کنترل است و مبتلا به لوپوس نیز می باشم ولی با مصرف دارو این بیماری به خاموشی رفته است. تا هفته ۳۲ اکوی قلب جنین کاملا سالم بوده. آیا از این به بعد نیز انجام سونوگرافی هر هفته دو بار لازم و ضروری است؟ آیا می توانم به روش طبیعی زایمان کنم؟
ESR بالا در حاملگی مشکل ساز نیست ولی لوپوس اگر فعال باشد به خصوص کلیه ها نیز دچار آسیب بشوند ممکن است فشار خون بالا پیدا کنید و طبعا داروهای ضد لوپوس در حاملگی ممنوع است و اگر بیماری خاموش شده و دارو مصرف نمی کنید صدمه ای به جنین وارد نمی کند بنابراین شما می توانید مثل یک بیمار معمولی حاملگی را طی کنید و شانس زایمان طبیعی هم برای شما مثل سایر افراد حامله است مگر این که دلیل دیگری برای اشکال در زایمان طبیعی پیش آید که آن هم به نظر پزشک شما بستگی دارد.

- آیا انجام آندوسکوپی در هفته ششم بارداری مشکلی برای جنین به وجود می آورد؟
آندوسکوپی برای هر منظوری که باشد مشکلی برای جنین ایجاد نمی کند مگر این که با بیهوشی انجام شود که طبعا متخصص بیهوشی رعایت این مسئله را خواهد کرد و از داروهای بی خطر برای بیهوشی استفاده می کند.

- مدت دو سال است شربت متادون مصرف می کنم. الان هفته هجدهم بارداری هستم آیا مصرف این دارو برای جنین خطرناک است؟
متادون در اصل جانشین مورفین (تریاک) است همان طور که مصرف مورفین در طول حاملگی روی جنین عوارضی را باعث می شود که شایع ترین آن رشد کم جنین است متادون هم همان کار را خواهد کرد. به خصوص بعد از زایمان پزشک اطفال باید مراقب باشد که این نوزادان مثل افراد مبتلای بزرگسال یک دفعه با قطع متادون مواجه نشوند تا دچار حالت قطع ناگهانی مواد مخدر بشوند باید به مرور عوارض قطع متادون بعد از تولد از بین برود. در این نوزادان از ترکیبات فنوباربیتال استفاده می شود و اغلب تا یک هفته درمان طول خواهد کشید.

- آیا مصرف قرص سلنیم، ویتامین E، C برای افزایش تحرک و جهش اسپرم ها مفید و موثر است؟
کمی تحرک اسپرم دلایل مختلف دارند که شایع ترین آن وجود واریکوسل یا واریس در بیضه است هم چنین مشکلات شغلی و کسانی که در مقابل تنور نانوایی، کاشی پزی کار می کنند و گاهی هم مربوط به تغذیه، آلودگی هوا، امواج صوتی، اعتیاد به سیگار، تریاک و حتی استرس های شدید و مداوم و زمانی نیز مربوط به مشکلات ارمنی است. بنابراین ابتدا باید علت کمی تحرک پیدا شود بعد درمان مناسب انجام شود که گاهی نیز در واریس بیضه عمل جراحی ضروری است. و با مصرف چند قرص ویتامین E، C و سلنیم حرکت نطفه اصلاح نمی شود.

- آیا کوچک بودن رحم یکی از عوامل ایجاد کننده سقط جنین است؟
کوچک بودن رحم اگر شدید باشد می تواند باعث زایمان زودرس از سه ماهه دوم به بعد گردد که ابتدا کیسه آب پاره می شود بعد جنین سقط می گردد اما اگر شدید نباشد با استراحت و دوختن دهانه رحم (سرکلاژ) و داروهای شل کننده رحم مثل پروژسترون، ایزوکسوپورین اکثرا تا زمان زایمان با نوزاد بالای ۱٫۵ کیلوگرم می توان بیمار را نگه داشت در مواردی که بیماران رحم یک شاخ دارند هم دیده شده که زایمان موفق و نوزاد سالم داشته اند. خوشبختانه امروزه در اکثر بیمارستان ها NICU وجود دارد که نوزادان نارس و کوچکتر از ۱٫۵ کیلوگرم را می توان زنده نگه داشت.

- هفته هشتم بارداری هستم و ۳-۲ روز پیش چند لکه صورتی رنگ دیدم آیا مشکلی به وجود آمده یا امری طبیعی است؟
وجود لکه بینی به خصوص در اوایل حاملگی هیچ وقت طبیعی نیست و بیشتر مربوط به عدم رشد جنین یا حاملگی پوک یا میسدآبورشن می باشد که در سونوگرافی یا جنین دیده نمی شود و یا اگر دیده شود قلب ندارد. گاهی نیز پایین بودن جفت و قرار گرفتن آن نزدیک دهانه رحم عامل لکه بینی است در این حالت جنین باید سالم باشد و با استراحت و پروژسترون و مراقبت بیشتر توسط پزشک می توان به حاملگی فرصت داد تا جفت به بالا کشیده شود. همیشه لکه بینی قرمز روشن خطرناک تر است به خصوص اگر با درد زیر دل همراه باشد.

- اگر کیست تخمدان نسبت به درمان دارویی مقاوم باشد حتما باید با لاپاروسکوپی کیست را برداشت؟
کیست های تخمدانی انواع مختلف دارد و حداقل ده مورد آن شناخته شده اند بعضی انواع ساده آن ریشه عصبی دارد و این نوع به قرص های ضد بارداری جواب می دهند ولی انواع دیگری وجود دارند که مادرزادی بوده مثل کیست درموئید که اصلا به دارو جواب نمی دهند و حتما باید عمل شوند گاهی کیست ها به دنبال آندومتریوز ایجاد می شوند که در آنها خون جمع می شود که در مراحل اولیه با دارو و در مراحل پیشرفته با جراحی قابل درمان هستند در هر حال کیست هایی عمل می شوند که از ۵ سانتی متر بزرگتر و ثابت بمانند و به دارو جواب ندهند و دردناک باشند.

- هفته ۱۸ بارداری در سونوگرافی غربالگری دوم متوجه شدم جنین کلاب فوت شدید داره و طی بررسی های لازم و نظر پزشکان این بود که مشکل با عمل و گچ گیری حل نمی شود و به ناچار جنین را سقط کردم. آیا احتمال تکرار این مشکل در بارداری بعدی نیز وجود دارد؟
اولا مشکل کلاب امروزه با جراحی حل می شود و چیز غیر قابل حلی نیست ثانیا کلاب فوت ممکن است ژنتیکی باشد که در این صورت امکان تکرار آن وجود دارد و گاهی نیز مادرزادی است که بر اثر دارو، آلودگی صوتی، ماهواره ای، موبایل به وجود می آید که در این صورت چنان چه این مشکلات در حاملگی های بعد رعایت شود و پیش نیاید قطعا نوزادی سالم خواهید داشت.

- نشانه های زخم دهانه رحم چیست و آیا باید حتما فریز شود؟
زخم دهانه رحم ممکن است نشانه خاصی نداشته باشد گاهی ترشحات عفونی که بعد از درمان عود می کنند و زمانی که بر اثر تماس، نزدیکی و مقاربت دچار لکه بینی می شوند که در نهایت پزشک باید آن را تشخیص بدهد و در موارد مشکوک تست پاپ اسمیر یا اخيرا تست های حساس تری نظیرLB و thin prep (تین پرپ) انجام شود اگر زخم ساده و معمولی باشد فریز کردن آن را درمان می کند به شرط این که فریز به درستی و با دقت انجام شود که در این صورت یک بار فریز کافی است و اگر جواب ندهد و یا جواب تست ها مشکوک باشد کولپوسکوپی و به دنبال آن مخروط برداری از دهانه رحم ضروری است. در هر حال زخم دهانه رحم به خصوص از ۳۵ سال به بالا باید جدی گرفته شود و درمان مناسب نیز انجام شود.

- ۲۵ سال دارم و ۴ سال است که ازدواج کرده ام. می خواهم باردار شوم ولی همسرم مبتلا به دیابت خفیف است آیا این موضوع بر کیفیت اسپرم ها اثر می گذارد و اقدام خاصی لازم و ضروری است؟
شکی نیست که دیابت طولانی و کنترل نشده روی اسپرم اثر می گذارد کافی است فقط یک بار آزمایش اسپرم انجام شود تا کیفیت اسپرم مشخص گردد در صورت وجود مشکل اول باید دیابت کنترل گردد و همزمان یا بعد از آن نسبت به اصلاح اسپرم اقدام کرد نهایتا اگر درمان هابی اثر بودند انجام IUI یا تزریق نطفه شسته و آماده شده مرد به داخل رحم توسط پزشک متخصص حاملگی ایجاد می شود و در نهایت اگر همه راه ها بی نتیجه بود با IVF یا Zift يا Gift حاملگی امکان پذیر است.

منبع: نی نی پلاس