وقتی فرزند اولم را باردار بودم، به خواندن مقاله هایی درباره ی بچه های بدخلق بسیار علاقه مند بودم. نمی دانم چرا ولی فکر می کردم که صاحب بچه ای پرهیاهو خواهم شد. می خواستم خودم را از هر جهت آماده ی پذیرش یک نوزاد ناآرام کنم. وقتی دخترم متولد شد، از لحاظ اخلاقی و رفتاری بسیار معمولی بود، اما در پنج ماهگی به بچه ای ذاتا آرام مادرزادی تبدیل شد؛ او تمامی شب را می خوابید.
بی شک ژنتیک در خلق و خوی نوزادان نقش بازی می کند. متخصصان با این عقیده موافقند. دکتر "نوربرت هرشکویتز"، متخصص کودکان، می گوید: در حالی که خلق و خوی ذاتی اهمیت خاصی دارد، ولی والدین نیز می توانند یاد بگیرند که پیش از بروز ناراحتی فرزندشان، نیازهایشان را بشناسند.
با شناخت هر چه بهتر یکدیگر، هر چقدر نوزاد بدخلق یا آرام باشد، با ایجاد حس خشنودی و ایمنی اش کارها ساده تر می شوند. با مادران گفت و گو کردیم و آنها برایمان از تجربیات شان گفتند. نتایج شگفت آوری بودند. در اینجا نگاهی داریم به اینکه چگونه از اولین سال زندگی با فرزندمان بیشترین بهره را ببریم.

1} مسیر را حفظ کنید.
طبق پژوهش ها وقتی والدین از رفتار فرزندشان کلافه می شوند، نوزاد آن استرس و واکنش را تشخیص می دهد. سپس این چرخه ای می شود که شکستن آن دشوار است.
حفظ آرامش به شناسایی نیازهای فرزندتان کمک می کند. خانم "امی فلین"، متخصص آموزش اولیه به خردسالان، می گوید: شناسایی شخصیت فرزندتان و آگاهی از نیازهای او به شما کمک می کند تا رفتارهای ناخوشایند را پیش از اینکه به مشکلات مبدل شوند را تصحیح کنید.

2} رحم را بازآفرینی کنید
دکتر "هاروی کارپ"، متخصص اطفال، می گوید: برخی از نوزادان بیش از حد بدخلق هستند، زیرا آنان خانه اولیه ی خود یعنی رحم را از دست داده اند. دکتر کارپ راهکارهای آرامش بخشی را با حرف اختصاری "پنج S" بیان می کند که محیط رحم و مایع آمنیوتیک را برای نوزاد یادآوری می کند:
قنداق کردن Swaddling) سفت قنداق کردن فرزندتان را به یاد محدودیت فضا در رحم مادر می اندازد.
به پهلو بغل کردنSide holding) ): برای کمک به گوارشش، او را مثل توپ فوتبال یعنی روی سمت چپ یا روی شکمش بغل کنید.
صدایی مثل شوش... Shushing Sounds)) صدای سفید (مثل صدای هود آشپزخانه یا ماشین ظرفشویی) یا در آوردن صدای شوش ش ش صدایی را تقلید می کند که جریان خون نزدیک به رحم آن را ایجاد می کرده است.
تکان دادنSwinging) ): نوزاد در دوران بارداری عادت کرده اند هنگامی که مادر تکان می خورد، او نیز تکان بخورد و بی تحرکی آنان را بی قرار می کند. حضور در ماشین در حال حرکت، حرکات تکان دادنی و غيره. حرکاتی مثل تکان خوردن داخل رحم را برایش تداعی می کند.
مکیدنSucking) ): به او پستان، شیشه، پستانک یا حتی انگشتتان بدهید، تا آغازگر واکنشی آرامش بخش در مغز باشد. صدای داخل رحم صدایی تپش دار و مداوم است که از صدای جاروبرقی بلندتر است. دکتر کارپ می گوید: به همین علت است که نوزادان با صداهای موزون بهتر کنار می آیند.

3} برنامه ای در نظر بگیرید
داشتن برنامه ای منظم برای هردوی شما کار را آسان تر می کند. دکتر کارپ می گوید: به طور عمومی، تمامی نوزادان از داشتن برنامه ای منظم برای خواب و تغذیه رضایت دارند. هنگامی که آنان به دوران نوپایی می رسند، برنامه ی منظم به آنان کمک می کند تا بفهمند که در اطرافشان چه اتفاقی می افتد و حتی گذشت زمان را دریابند. بنابراین در برنامه ی منظم فرزندتان فعالیت های خاصی را همیشه در نظر بگیرید. مثلا تغذیه او در صندلی خودش باشد. زمانی که وقت خواب یا چرت اوست موسیقی خاصی پخش کنیم تا او پیام خواب را دریافت کند.

4} تماس خود را حفظ کنید
تماس جسمانی، پیوند احساسی نزدیکی بین شما و نوزادتان را بارور می سازد. مطالعات و تحقیقات منتشر شده در نشریه پزشکی پدیاتریکز نشان می دهد که نوزادان نارس با تماس انسان رشد می کنند و نگه داشتن بچه در حمل کننده آغوشی صرف نظر از اینکه بچه نارس یا کامل متولد شده باشد، میزان گریه او را کاهش خواهد داد.
مادری می گوید که بخشی از طبیعت آرام پسرش به این علت است که از هنگام تولد، او در بازوان مادر یا در فاصله بسیار نزدیک به والدینش خوابیده است. او می گوید: مردم به ما می گویند، این کار ما او را بد عادت می کند، اما حقیقت این نیست. وقتی باید از کنارش برویم، او رضایت دارد و هنگام بازگشت ما، او بسیار خشنود می شود. نباید تمام روز بچه را بغل کنید، بلکه باید روش های دیگری برای برقراری پیوند بیابید: اگر او لذت می برد، با یکدیگر به حمام بروید یا برای ماساژ دادن دست ها، شکم و پاهایش وقت بگذارید.

5} آموزش به فرزندتان برای سرگرم کردن خودش
درس مهمی از مراحل رشد است. دکتر کارپ می گوید: بچه ها از اینکه خودشان صدا در بیاورند، بسیار خوشحال می شوند. اما باید نزدیک آنان باشید تا امنیت و ایمنی را احساس کنند و به اکتشاف بپردازند. تلفن همراه با رنگ های روشن یا رو تختی رنگارنگ شما برای فرزندتان فریبنده است. در اطراف خانه در جست وجوی محرک های بینایی باشید، مثل پیراهن همسرتان یا میز اتاق نشیمن.

6} وقتی در آغاز موفق نمی شوید...
مادر دیگری می گوید: هفته های اولیه را به سختی گذرانده است. شیردهی پستانی کارساز نبود و شیر خشک هم شکم دخترش را ناراحت می کرد و با او سازگار نبود. او می گوید: دخترش بدخلق بود و گریه می کرد و من متوجه نمی شدم که ایراد از گاز شکمی است. وقتی پزشک کودکان استفاده از شیر خشکی متفاوت را برای تغذیه فرزندش توصیه کرد، او شیری را یافت که بسیار کارآمد بود و دخترش آرام گرفت. شما نیز راهکارهای متفاوتی را امتحان کنید، تا توازن صحیح را بیابید.

منبع: نی نی پلاس