نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: پاسخ متخصص زنان، زایمان و نازایی به سؤالات شما

768
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    40852
    تشکـر
    0
    تشکر شده 8 بار در 8 پست
    میزان امتیاز
    5

پاسخ متخصص زنان، زایمان و نازایی به سؤالات شما

- ۲۵ سال دارم و ۵ سال است که ازدواج کردم. سال ۹۲ در ماه اول بارداری جنین سقط شد و در سال ۹۳ ماه سوم بارداری قلب جنین ضربان نداشت و کورتاژ کردم. آیا ممکن است این مشکلات دوباره تکرار شود آزمایش های من و همسرم موردی نداشت. دلیل این مشکلات چیست و چه باید کرد؟
    معمولا حاملگی های بدون جنین و قلب در دو ماهه اول تا ۷۰٪ مربوط به اسپرم مرد است که در آن ها تعداد اسپرم بالا است ولی حرکت دارای مشکل و تعداد اسپرم های آنورمال زیاد است و اگر این مسئله نباشد قطعا فاکتورهایی در زن وجود دارد که باعث سقط می شوند که باید بعد از دو بار سقط بررسی کامل ارمنی، عفونی، انعقادی، ژنتیکی و... انجام شود تا علت مشخص گردد و بر اساس مورد مکشوفه درمان از قبل یا در حین بارداری صورت بگیرد در هر صورت دلایل زیادی وجود دارند که باعث بروز پدیده فوق می شوند و اگر بتوان به تشخیص قطعی رسید و درمان انجام شود حتما صاحب بچه خواهید شد.

- هفته هجدهم بارداری هستم و طول دهانه رحمم ۲۳ است. آیا نیازی به سرکلاژ می باشد و یا با استراحت مشکل برطرف می شود؟
    اگر حاملگی اول است و سابقه سقط نداشته باشید و دلایلی نظیر فیبروم، رحم دو شاخ و یا رحم کوچک وجود ندارد بهتر است سرکلاژ نشود فقط با استراحت نسبی و داروهای شل کننده رحم نظیر پروژسترون ها، قرص ایزوکسوپورین می توان حاملگی را به ثمر رساند ولی اگر موارد فوق وجود دارد حتما باید سرکلاژ با استراحت و درمان های گفته شده انجام شود. ضمنا براساس یک سونوگرافی که طول دهانه رحم را اندازه گیری کرده است نمی توان به درستی تصمیم گرفت و بهتر است سونوگرافی دیگری آن هم واژینال انجام شود تا واقعیت مشخص گردد.

- برای رفع سر درد در دوران بارداری چه مسکنی می توان استفاده کرد؟
    سردرد در حاملگی به خصوص کسانی که میگرن دارند شدیدتر می شود ولی بدون سابقه نیز ممکن است بر اثر حاملگی و ورمی که در حاملگی پیش می آید، به وجود آید که تا حد تحمل بهتر است دارویی مصرف نکنید در غیر این صورت فقط استامینوفن ساده و بدون کدئین و یا پاراستامول را می توانید استفاده کنید.

- چه مدت بعد از عمل واریکوسل می توان برای بارداری اقدام نمود؟
    اولا حداقل سه ماه بعد از عمل باید صبر کرد تا اسپرم بهبود یافته زیرا سیکل اسپرماتوژنز ۷۵ تا ۹۰ روز است بنابراین چه بعد از عمل و چه درمان طبی نباید انتظار داشت که اسپرم بلافاصله اصلاح و سالم شود ثانیا سه ماه بعد از عمل واریکوسل باید آزمایش مجدد در همان آزمایشگاه انجام شود تا اصلاح یا عدم درمان را مشخص کرد زیرا عمل واریکوسل تا۵۰٪ می تواند باعث بهبود نطفه شود چنان چه درمان نشود باید با درمان طبی یا iui مشکل را حل کرد.

- ماه دوم بارداری هستم و در تخمدان چپ یک کیست به اندازه ۴۲ میلی متر دارم. آیا مشکلی ایجاد می کند و یا منجر به سقط می شود؟
    اولا نوع کیست مهم است که باید تا حد امکان با سونوگرافی یا mri مشخص شود. کیست های زیر ۵ سانتی متر برای حاملگی مشکلی ایجاد نمی کنند فقط ممکن است بعد از حاملگی پاره شود یا دچار تورشن (پیچش به دور خود) شده که در آن صورت به جراحی به شکل اورژانسی منتهی می شود و ممکن است جراحی باعث سقط یا صدمه به جنین شود. ولی اگر کیست بزرگ تر از ۵ سانتی متر باشد و سه ماه نیز درمان با ضد حاملگی صورت گرفته ولی از بین نرفت و گاهی هم بزرگ تر شده است بهتر است قبل از حاملگی با جراحی برداشته شود و بعد اقدام به حاملگی نمود.

- اگر کم کاری تیروئید با دارو کنترل شود می توانم یک بارداری سالم و بی خطر داشته باشم؟
    کم کاری تیروئید اگر شدید باشد اکثرا مانع تخمک گذاری می شود و شانس بارداری را کم می کند و اگر هم با داروهای تحریک تخمک گذاری حاملگی پیش آید احتمال سقط خیلی بالا است بنابراین اگر درمان به درستی انجام شود به طوری که کاملا حالت طبیعی را پیدا کند، می توانید بارداری سالم و بی خطری داشته باشید.

- ماه سوم بارداری هستم و حرکت جنین من در هنگام انجام سونوگرافی بسیار زیاد است آیا این امری طبیعی است؟
    در نیمه اول حاملگی چون جنین نسبتا کوچک است و مایع آمنیوتیک زیاد لذا حرکات جنین معمولا به طور خود بخودی نیز زیاد است و در موقع سونوگرافی رسیدن امواج اولتراسونیک به گوش جنین باعث آزار آن می شود لذا مرتب تغییر موضع و جابجا می شود تا امواج فوق باعث آزار گوش وی نگردد. بعضی ها عقیده دارند که سونوگرافی طولانی می تواند شنوایی جنین را کمی کاهش دهد. البته این امر کاملا از نظر علمی به اثبات نرسیده است و بیشتر جنبه تجربی دارد.

- هفته یازدهم بارداری هستم و در ملاقات با پزشکم نظر ایشان این بود که در این زمان می توان ضربان قلب جنین را چک کرد و قرار بعدی ما زمانی است که من در هفته هجدهم بارداری هستم آیا آن زمان برای بررسی مشکلات احتمالی دیر نیست؟
    منظور از چک کردن ضربان قلب شنیدن صدای آن است که از هفته ششم تا هفتم باید شنیده شود ولی اگر منظور بررسی های آنومالی قلبی است همان طور که پزشک تان گفتند حداقل باید تاهفته بیست صبر کرد و بررسی آنومالی های قلبی نیز کار ساده ای نیست که هر کسی بتواند آن را کشف کند مگر سونولوژیست تجربه کافی در این امر داشته باشد.

- ماه چهارم بارداری هستم و در ناحیه مچ و کف دست احساس کرختی یا بی حسی می کنم دلیل آن چیست و برای رفع آن چه باید کرد؟
    عصبی که به انگشتان و کف دست می رسد در ناحیه سطح داخلی مچ از کانالی رد می شود که اگر این کانال به هر دلیلی تنگ شود حالت هایی را که بیان کردید ایجاد می شود و در حاملگی چون ورم به خصوص در مفاصل شدیدتر است این حالت ایجاد می شود گاهی نیز کمبود ویتامین ها به خصوص گروه b باعث به وجود آمدن بی حسی و کرختی و احساس مورمور کردن می شود که با دادن تعدادی آمپول ویتامین b می توان آن را درمان کرد.

- آیا خونریزی به مدت شش هفته پس از زایمان سزارین امری طبیعی است یا مشکلی وجود دارد؟
    ترشحات بعد از زایمان تا شش هفته طبیعی است به طوری که هر دو هفته عوض می شود و در دو هفته اول خونریزی در ابتدا به شکل عادت ماهیانه و به مرور تا پایان دو هفتگی به لکه بینی تبدیل می شود در دو هفته دوم ترشحات سفید رنگ ولی بدون بوو حالت عفونی است و بالاخره در دو هفته سوم به شکل مایع شفاف و بی رنگ و بدون بو باید باشد بنابراین اگر خونریزی بیش از دو هفته طول بکشد بهتر است با پزشک تان تماس گرفته تا اگر مشکلی وجود دارد آن را حل کند به خصوص اگر بو دار و به شکل عفونی باشد.

- جدا شدن جفت به چه دلیل اتفاق می افتد آیا حرکات و کارهایی که مادر انجام می دهد در ایجاد آن تاثیر دارد؟
    کندگی جفت بیشتر در کسانی که جفت سرراهی دارند اتفاق می افتد که با خونریزی واژینال همراه است. گاهی نیز خونریزی در پشت جفت اتفاق می افتد و به خارج راهی ندارد که این حالت بیشتر در بیماران با فشار خون بالا، وارد شدن ضربه و یا قسمتی از جفت که روی فیبروم قرار دارد اتفاق می افتد. حرکات مادر در جفت سرراهی می تواند باعث بروز خونریزی شود ولی در موارد دیگر نقشی ندارد.

- آیا افزایش ضربان قلب (طپش قلب) در دوران بارداری طبیعی است؟
    افزایش ضربان قلب یا طپش در حالت طبیعی و سلامت مادر نباید پیش آید مگر در ماه های آخر که با نفس تنگی نیز همراه است و از طرفی در حاملگی بار و فعالیت قلب زیاد می شود زیرا باید جوابگوی دو نفر باشد اما اگر در بیمارانی ارتباط ضعیف بین دو قسمت قلب چه در دهلیزها و یا در بطن ها وجود داشته باشد این حالت پیش می آید که همکاری متخصص قلب را نیز می طلبد. گاهی مصرف برخی داروها طپش قلب را زیاد می کند مثل ایزوکسوپورین که برای شل شدن رحم و جلوگیری از انقباضات مزاحم و تهدید کننده رحم داده می شود در هر حال اگر شدید باشد پزشک باید از کمک متخصص قلب نیز استفاده کند.

منبع: نی نی پلاس
    ویرایش توسط aysam : 04-14-2020 در ساعت 01:02 AM

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)