- ۲۵ سال دارم و ۵ سال است که ازدواج کردم، سال ۹۲ ماه اول بارداری سقط داشتم. سال ۹۳ سه ماه باردار بودم چون قلب جنین ضربان نداشت کورتاژ کردم. ممکن است این اتفاق دوباره تکرار شود؟ من و همسرم آزمایش های تخصصی انجام دادیم که نتایج آن خوب بود. چند ماه بعد از کورتاژ می توانم دوباره اقدام کنم؟
اولا باید علت سقط ها و عدم تشکیل جنین که به حاملگی پوچ یا میسد آبورشن معروف است روشن شود و حتی المقدور آن را درمان کرد بعد حامله شوید امروزه علت این سقط ها تا نزدیک به ۷۰٪ مربوط به نطفه مرد است که اکثرا تعداد نطفه طبیعی است ولی حرکت آن ها یا کروموزوم های آن ها دچار مشکل است که مواردی مانند آلودگی هوا، امواج پارازیت، اعتيادات متخلف، فشارهای عصبی مداوم به خصوص مشکلات مالی عامل اصلی هستند بنابراین انجام یک آزمایش اسپرم ساده در آزمایشگاه معتبر این مسئله را تا ۷۰٪ روشن می کند. در غیر این صورت آزمایشات عفونی، ارمنی، انعقادی، اتوایمون روی زن صورت می گیرد که در صورت وجود مشکلی ابتدا درمان شده بعد حاملگی اتفاق بیافتد چنان چه فاکتور مشخصی پیدا نشد شما می توانید بلافاصله حامله شوید.

- آیا مصرف داروهای ضد آلرژی در دوران بارداری بی خطر است؟
داروهای ضدآلرژی در دسته ای از داروها قرار می گیرند که ضرریابی ضرر بودن آن مورد بحث است ولی در مواردی که نیاز به آن اجتناب ناپذیر است به خصوص بعد از سه ماهگی بدون مانع است.

- آیا بالا بودن تری گلیسیرید در مردان باعث ایجاد ناباروری می شود؟
اگر تری گلیسیرید بدون چاقی یا بیماری های دیگر نظیر دیابت باشد تاثیری روی اسپرم ندارد در غیر این صورت باید بیماری به خصوص دیابت را کنترل کرده تا نطفه به وضع طبیعی و سلامت کامل برسد بعد حامله شوید و اگر درمان مقدور نبود و نطفه ضعیف است از IUI یا نهایتا IVF استفاده کنید تا حاملگی سالمی داشته باشید.

- اگر لکه بینی قبل از شروع قاعدگی به دلیل کم شدن پروژسترون در بدن باشد چگونه می توان آن را درمان کرد؟
اگر واقعا لکه بینی مربوط به کمبود پروژسترون باشد که اغلب قبل از قاعدگی اتفاق می افتد، دادن پروژسترون از روز ۱۵ تا ۲۵ رگل آن را به سادگی حل می کند مشروط به این که ۳ تا ۶ ماه درمان ادامه یابد و اگر دلایل دیگر به خصوص پولیپ در داخل رحم و کلفت شدگی لایه داخلی رحم وجود داشته باشد بهترین کار کورتاژ تشخیصی است که درمان می شوید و هم با بررسی پاتولوژیک روی آن علت وقوع لکه بینی نیز مشخص می شود.

- اگر در دوران بارداری به مقدار کافی لبنیات مصرف شود، دیگر نیازی به مصرف مکمل کلسیم نیست؟
مقدار کلسیم لبنیات به قدری نیست که تمامی کلسیم مورد نیاز مادر و جنین را تامین کند بنابراین از سبزیجات و میوه جات تازه نیز که حاوی کلسیم هستند باید استفاده کرد. مهم تر از همه مصرف کپسول های مکمل مخصوص حاملگی که حاوی تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیازند، می باشد و در این صورت دیگر به کلسیم اضافی نیاز ندارید فقط آهن است که باید به رژیم دارویی شما اضافه شود تا به کمبود آهن و کم خونی مبتلا نشوید.

- چه مدت زمان بعد از برداشتن IUD بارداری اتفاق می افتد، اگر با وجود گذشت شش ماه بارداری اتفاق نیافتد طبیعی است؟
بعد از برداشتن IUD حاملگی باید بلافاصله اتفاق بیافتد مگر در مواردی که IUD طولانی مدت در رحم مانده است و باعث عفونت شده باشد بنابراین اگر بعد از ۶ ماه هنوز حامله نشدید قطعا مشکلی در شما و یا نطفه همسرتان پیش آمده که مانع بارداری شده است بنابراین باید مورد بررسی قرار گیرید تا علت آن مشخص شود.

- هفته بیستم بارداری هستم و در این مدت ۴۳ کیلوگرم افزایش وزن داشته ام. آیا این مقدار افزایش وزن مناسب است؟
اصولا افزایش وزن در دوران بارداری در طی ۹ ماه بین ۱۰ -۱۲ کیلو است که طبیعی می باشد کمتر از ۶ کیلو و بیشتر از ۱۵ کیلو غیرعادیست که باید تحت کنترل دقيق و تغذیه مناسب قرار گیرد در سه ماهه اول افزایش وزن اغلب یک تا ۲ کیلو است گاهی به علت تهوع و استفراغ کاهش وزن پیش می آید و افزایش وزن بیشتر در سه ماهه آخر اتفاق می افتد که قطعا با رژیم مناسب توسط پزشک تان سعی می شود که وزنتان به اندازه متعادل افزایش یابد.

- آیا استفاده از شامپو یا ماسک پوست که حاوی اسید سالیسیلیک باشد در دوران بارداری بی خطر است؟
هر چند این مواد برای حاملگی خطری ندارند ولی همیشه توصیه می شود که حتی المقدور از انجام کارهای غیر ضروری اجتناب شود که به جنین صدمه ای وارد نشود به خصوص مواد شیمیایی موجود در رنگ مو یا برخی داروهای مورد استفاده برای درمان پوست... که بعضی از آنان کاملا مضر و بعضی نامشخص هستند.

- چه مدت بعد از انجام عمل هیستروسکوپی می توان برای بارداری اقدام کرد؟
پزشکی که شما را هیستروسکوپی می کند بر حسب این که به چه مشکلی برخورد کرده است موضوع متفاوت است، اگر مشکلی نظیر فیبروم داخل رحمی وجود دارد... تا آن را برندارد حاملگی شما مجاز نیست و اگر هم به موردی غیرعادی برخورد نکند بلافاصله می توانید حامله شوید و همین طور در رحم های دوشاخ یا سپتوم دار... باید ابتدا آن ها را درمان کرد تا بتوانید حامله شوید و حاملگی بدون دردسر و موفقی داشته باشید.

- در آزمایش غربالگری هفته دوازدهم مشخص شد بند ناف جنین فقط یک شریان دارد، آیا مراقبت خاصی لازم است؟
در آزمایش غربالگری تعداد عروق بند ناف را نمی توان مشخص کرد مگر این که سونوگرافی سه بعدی انجام شود که تا حدودی قابل تشخیص است و اگر گردش خون جنین که با سونوگرافی بیوفیزیکال و داپلر قابل تشخیص است دچار مشکل نباشد اتفاق خاصی رخ نمی دهد فقط ممکن است در مواردی گردش خون جنین کم شده باشد و رشد آن کمتر از طبیعی باشد.

- هفته پنجم بارداری هستم و در سونوگرافی واژینال ساک حاملگی دیده نشد آیا امکان حاملگی پوچ یا سقط وجود دارد؟
ندیدن ساک حاملگی در هفته پنجم ممکن است نشانه عدم حاملگی باشد و اگر تست بتا HCG یا baby check مثبت بود دو هفته بعد سونوگرافی آن هم واژینال تکرار می شود تا وضعیت حاملگی روشن شود که در این مرحله علاوه بر ساک حاملگی جنین و گاهی قلب آن نیز مشخص است. در مورد شما باید حاملگی خارج از رحم را نیز مدنظر قرار داده که ساک حاملگی در خارج از رحم قرار می گیرد و رحم خالی است.

- ۳۵ سال دارم و چند سال است که مشکل سیاتیک شدید دارم که اگر رعایت نکنم منجر به دیسک می شود. زانو درد هم دارم و گهگاهی زانوهایم آب میاره. در دوره بارداری دچار یک میوم ۴ سانتی هم شدم آیا با وجود این مشکلات می توانم زایمان طبیعی داشته باشم؟
در این حالت که درد شدید کمر به سیاتیک مربوط است و با فیبروم نیز همراهست اغلب سزارین بهترین گزینه برای زایمان است که آن را پزشک شما ماه آخر با بررسی کامل و وضعیت قرار گرفتن جنین در داخل رحم و مزاحمت فیبروم مشخص کرده و تصمیم می گیرد.

منبع: نی نی پلاس