- شش ماه قبل باردار بودم و در هفته بیست و پنجم تورم شدید در دست ها، پاها و صورتم به وجود آمد و تشخیص داده شد که دچار مسمومیت بارداری شده ام و جنین سقط شد. سابقه فشار خون نداشتم. آیا این مشکل در بارداری بعدی نیز تکرار می شود یا راهی برای جلوگیری از آن وجود دارد؟
در مسمومیت آبستنی غالبا کمبود خون در جفت باعث می شود که ماده ای ترشح شود و در نتیجه فشار خون بالا می رود و اگر از قبل فشار خون نداشتید باید تحت نظر متخصص فشار خون در جریان بارداری نیز قرار بگیرید تا با داروهای مناسب از بالا رفتن فشار خون جلوگیری شود که اتفاق فوق تکرار نشود و اکثرا دیده شده که حاملگی های بعدی را می توان با موفقیت به اتمام رساند. از قبل کم کردن نمک در غذا و استرس ها و فشارهای عصبی را نیز مراعات کنید.

- چه مدت زمان بعد از تزریق آمپول پروژسترون می توان برای بارداری اقدام نمود؟
آمپول پروژسترون نه تنها برای بارداری مضر نیست بلکه در مواردی که خطر تهدید به سقط نیز وجود دارد از آن استفاده می شود چون ۷٪ از سقط ها به دلیل کمبود پروژسترون مترشحه از تخمدان ها اتفاق می افتد.

- هفته چهارم بارداری هستم و زمانی که از بارداری خود اطلاع نداشتم قرص دیکلوفناک مصرف کردم آیا مشکلی برای جنین به وجود می اید؟
قرص دیکلوفناک جزء داروهای بی ضرر محسوب می شود و عملا تاثیری روی حاملگی ندارد ولی از این به بعد از قرص استامینوفن یا پاراستامول که بی ضرر بودن آن قطعی است و نسبت به بقیه مسکن ها مطمئن تر است استفاده نمایید.

- برای کاهش درد زیر شکم به دلیل وجود فیبروم در دوران بارداری چه می توان کرد و مصرف چه مسکنی مجاز است؟
موثرترین دارویی که برای کم کردن درد ناشی از فیبروم در حاملگی می توان استفاده کرد داروهای شل کننده رحم نظیر پروژسترون به شکل آمپول، قرص، شیاف است و همین طور قرص ایزوکسوپورین یا شربت سالبوتامول است. گاهی نیز شیاف دیکلوفناک یا قرص هیوسین موثر است که در عین حال داروهای فوق روی جنین اثر سوء نیز ندارند.

- هفته سی و سوم بارداری هستم و چند روزی است که زمان پیاده روی یا انجام فعالیت احساس درد می کنم که با استراحت برطرف می شود. آیا احتمال زایمان زودرس وجود دارد؟
ابتدا باید علت درد را تا جایی که مقدور است مشخص کرد نظیر سابقه جراحی در لگن، وجود فیبروم یا کیست تخمدان ولی در هر صورت بهتر است شما استراحت کنید و از فعالیت هایی که باعث بروز درد می شوند جلوگیری کنید. گاهی نیز بستن شکم بندهای مخصوص حاملگی از درد موقع انجام فعالیت می کاهد. به هر حال چون درد همیشگی نیست احتمال زایمان زودرس خیلی کم است.

- آیا امکان برگشت عمل وازکتومی وجود دارد؟
اولا وازکتومی حداکثر تا۵۰٪ موثر است و آن هم فقط در مواقعی که واریس مشخص وجود دارد و باعث کندی حرکت نطفه مرد می شود. برگشت واریس بیضه که وازکتومی شده است معمولا خیلی کم است که بیشتر وابسته به عامل ایجاد واریس در بیضه می باشد نظیر ورزشکارانی که ورزش های سنگین نظیر وزنه برداری، کشتی، زیبایی اندام کار می کنند.

- گروه خونی من O منفی است در چه زمانی از د بارداری آمپول روگام تزریق می شود؟
در حاملگی اول قاعدتا نیازی به آمپول روگام نیست و بهتر تا است اول آزمایش کومبس غیرمستقیم indirect coombs)) انجام شود تا در صورت مثبت شدن باید تزریق انجام شود ولی اخیرا رسم بر این است که در ماه پنجم به بعد حتی اگر کومبس منفی باشد تزریق انجام می شود. بعد از زایمان نیز اگر نوزاد گروه خونی منفی داشته باشد احتیاج به تزریق روگام ندارند و اگر مثبت بود باید حداکثر تا ۷۲ ساعت تزریق شود تا برای حاملگی های بعدی خطرساز نباشد.

- آیا وجود رحم داخل واژن باعث ناباروری می شود؟
وجود رحم در واژن یا پایین افتادگی رحم که همیشه با زایمان طبیعی که درست انجام نشود اتفاق می افتد و اگر رحم به خارج هم منتقل شود حالت زخم و عفونت ایجاد می شود و طبیعی است که در این حالت نازایی پیش می آید ولی به طور کامل نازایی را باعث نمی شود به خصوص اگر نیم ساعت در همان وضعیتی که مقاربت صورت گرفت دراز بکشید و بلند نشوید که ترشحات اسپرم خارج شود و شانس حاملگی را کم کند.

- ۳۳ سال دارم و مدت سه سال است که ازدواج کرده ام. بعد از دو ماه اقدام برای بارداری و عدم با بارداری، با نظر پزشک ۴ ماه لتروزول مصرف کردم با ولی نتیجه ای نداشت. آزمایش های من موردی نداشت ولی همسرم تحرک اسپرم هایش از حد نرمال کمتر است. بعد از دو ماه باردار شدم و در هفته پنجم مشخص شد که بارداری من خارج از رحم است و با تزریق متروترکسات به بارداری خاتمه دادم آیا مصرف لتروزول با بارداری خارج از رحم در ارتباط است؟ برای بارداری مجدد چه اقدامی لازم و ضروری است؟
ضعف نطفه مرد ربطی به حاملگی خارج از رحم ندارد همیشه حاملگی خارج از رحم بر اثر مشکلات موجود در زن بروز می کند نظیر عفونت لگن، چسبندگی لوله ها، وجود فیبرم یا کیست بزرگ تخمدان چون ده درصد از حاملگی های خارج از رحم تکرار شدنی است لذا شستن لوله های رحم در روزهای ۱۲-۱۰ قاعدگی می تواند تا حدودی از تکرار حاملگی خارج از رحم بکاهد و اگر برای بار دوم تکرار شود آن وقت باید IVF یا لقاح مصنوعی انجام داد.

- آیا جلوگیری طولانی مدت باعث تنبلی تخمدان می شود و قدرت باروری را کم می کند؟
این حرف اصلا دلیل علمی ندارد چون تخمدان ها اگر سالم باشند تا زمان یائسگی تخمک گذاری را انجام می دهند چه حاملگی پیش آید چه پیش نیاید. ولی اگر برای مدت طولانی با مصرف قرص های ضد حاملگی که باعث جلوگیری از تخمک گذاری می شوند از بارداری پیشگیری شود ممکن است تا چند ماه بعد از قطع قرص تخمک گذاری شروع نشود که در این حالت می توان از داروهای محرک تخمک گذاری استفاده نمود که حتما باید تحت نظر پزشک متخصص باشد.

- هفته شانزدهم بارداری هستم و در پاهایم چند کبودی دیده می شود دلیل آن چیست؟
گفتن این که دلیل کبودی ها چیست به این سادگی نمی باشد شما حتما این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید تا چنانچه صلاح دانست شما را به متخصص خون معرفی کند که علت و درمان آن را انجام دهد چون کبودی های شما بیشتر دلیل انعقادی دارد که یا به صورت طبیعی است یا بر اثر مصرف دارو مثل آسپرین، هپارین، celexan، وارفارین ..... ایجاد شده است.

- هفته بیست و هشتم بارداری هستم. چند روزی است که چشم هایم پف بسیار زیادی دارد آیا مشکلی وجود دارد؟
پف زیر چشم ها اگر دائمی و پیش دیده باشد حتما دلیل کلیوی دارد که نمک اضافی را نمی تواند دفع کند و باعث بروز پف زیر چشم می شود به خصوص اگر فشار خون شما نیز بالا باشد. اما ورم اطراف قوزک در پاها بیشتر از پف زیر چشم اهمیت دارد که حتما باید آزمایش ادرار از نظر پروتئین بررسی شود و کنترل منظم فشار خون نیز انجام شود تا از بروز هر گونه مشکل یا خطری جلوگیری شود.

منبع: نی نی پلاس