تازه متوجه بارداری ام شده ام و ترشحات قهوه ای رنگ عجیبی دارم. آیا احتمال سقط جنین وجود دارد؟
احتمالا خیر. ممکن است دهانه ی رحم شما در حال تنظیم برای پذیرایی از فرزندتان باشد تا در ادامه بارداری دهانه ی رحم مسدود بماند. رحم هر خون و بافت قدیمی که باقی مانده است، بیرون می راند و ترشحات جدیدی می آفریند تا رحم را برای وظایف آتی سالم و ایمن نگه دارد. این عمل خانه تکانی رحم محسوب می شود.

در سه ماهه ی اول بارداری خود هستم و کمی لکه بینی دارم، آیا احتمال سقط جنین وجود دارد؟
احتمالا خیر. حدود ۲۰٪ - ۳۰٪ از بانوان در اوایل بارداری اندکی خونریزی می کنند ولی فقط نیمی از آنها دچار سقط جنین می شوند. تقریبا ۱۵٪ تا ٪۲۰ از تمام بارداری ها به سقط جنین ختم می شود، گرچه بسیاری از آنها زمانی رخ می دهند که فرد حتی از بارداری خود آگاه نیست. علل معمول برای خونریزی عبارتند از: تغییرات هورمونی، خونریزی جایگزینی و ناراحتی دهانه ی رحم.

شب گذشته آمیزش جنسی داشته ام و اکنون ترشحات غریب و رگه هایی از خون می بینم. آیا احتمال سقط جنین وجود دارد؟
احتمالا خیر. به جواب سوال های قبلی توجه کنید. دهانه ی رحم شما بسیار حساس است و در دوران بارداری گردش خون اضافه ای در تمام رگ ها در جریان است. پس طبیعی است که با اندکی تحریک و پس از آمیزش جنسی، به لکه بینی بیانجامد.

آیا هنگام بارداری آمیزش جنسی مجاز است؟
بله. البته تا زمانی که پیچیدگی ای وجود نداشته باشد. یعنی: ممنوعیت آمیزش جنسی، استفاده از تامپون یا هر فعالیت اضافه ای در بخش زنانه ی بدن. در صورت مجاز نبودن، حتما پزشک یا ماما شما را از ممنوعیت ها با خبر خواهد کرد. اگر آنها تذکری ندادند و شما نیز مشکلی ندارید، از زندگی لذت ببرید. در واقع، آمیزش جنسی در دوران بارداری برای برخی بانوان لذتی دوچندان دارد، زیرا بواسطه افزایش هورمون ها، پستان و اندام تناسلی حساسیت بیشتری دارند. از سوی دیگر، اگر احساس ناخوشایندی دارید و می خواهید از آن دوری کنید، نگران نباشید، این احساس نیز طبیعی است.
شنیده ام که رسیدن به اوج لذت جنسی باعث انقباض ها می شود. آیا این موضوع حقیقت دارد؟
خب، به نوعی. انقباض ها انواع متفاوتی دارند. انقباضی که هنگام آمیزش جنسی احساس می کنید، همانند انقباض های زایمان نیست.

چرا نوک پستان هایم در دوران بارداری تغییر رنگ داده است؟
هورمون ها، هورمون ها، هورمون ها... آنها در دوران بارداری کارهای شگفت انگیزی می کنند. این تغییر رنگ در اثر جریان اضافه ی خون در پستان اتفاق می افتد، در واقع این تیره شدن نوک پستان روش طبیعت است تا اینکه نوزاد هنگام شیر خوردن به سادگی هدف خود (نوک پستان شما) را بیابد. نوزادان طرح و رنگ تاریک و روشن را به سادگی می بینند و نوک پستان تیره در برابر پوست روشن، پستان به دهان گرفتن را برای نوزاد سهل می سازد. چند هفته پس از زایمان یا پس از اتمام شیردهی پستانی، اکثر بانوان متوجه می شوند که این تغییر رنگ به شکل سابق بازگشته است.

چگونه می توانم از تفاوت بین انقباض های براکستون هیکز که چند هفته ای است که آن را احساس می کنم و انقباض های واقعی آگاه شوم؟
بی شک از آن آگاه هستید. باور کنید ... حتما آن را می دانید. اما اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، بدانید که انقباض های براکستون هیکز نامنظم هستند و با راه رفتن یا حمام رفتن از بین خواهند رفت. اما انقباض های واقعی منظم هستند (در تعدد و فواصل بین آنان) و به سادگی از بین نمی روند.

منبع: نی نی پلاس