چگونه می توان توجه بیشتری به خانواده داشت

داشتن توجه بیشتر به خانواده در اغلب مواقع شامل یک نوع تغییر در ذهنیت و رفتار شما است. این مورد در یک سطح گسترده تر شامل داشتن تعهد و قدردانی بیشتر در مقابل خانواده است.

علاوه بر این، مدیریت خانواده در کنار سایر تعهدات، همانند کار، روابط دوستی، فعالیت های فوق برنامه ای و سایر موارد، می تواند چالش زا باشد و در موارد مختلفی منجر به ناامیدی و خستگی فرد شود.

باید تلاش کنید که اولویت بیشتری به خانواده قائل شوید؛ دقیقا همان کاری که باید در مورد سایر وظایفتان انجام دهید. هر خانواده ای نیازهای مختلفی دارد، به همین دلیل باید بهترین گزینه های ممکن را برای اولویت قائل شدن به خانواده و توجه بیشتر به آن مورد استفاده قرار دهید.

روش یک – درک خودتان از خانواده را تغییر دهید.

1. تعهد خودتان را به خانواده تان یا سایر افراد مهم بیان کنید.

توجه بیشتر به خانواده به این معنا نمی باشد که شما به منظور اینکه مدت زمان بیشتری در کنار خانواده تان باشید، باید نسبت به سایر وظایفتان بی توجه شوید. بلکه توجه بیشتر به خانواده به معنای تغییر دادن ذهنیت خودتان و اولویت قائل شدن به خانواده می باشد.

یکی از روش های افزایش توجه به خانواده، عبارت از بیان کردن صریح تعهدات خودتان در قبال خانواده است.

شما می توانید بگویید که "من از شما انتظار دارم این موضوع را درک کنید که حضور شما در زندگیم اهمیت زیادی برای من دارد و من به خانواده خودم ارزش زیادی قائل هستم.

من شما را دوست دارم و به شما اهمیت می دهم." گفتن چنین حرف هایی باعث خواهد شد که سایر افراد مهم و اعضای خانواده تان در مورد تعهدات شما در برابر خودشان، یک نوع احساس ایمنی داشته باشند.

2. به خانواده تان نشان دهید که یک فرد متعهدی هستید.

اولین کاری که برای توجه به خانواده باید انجام دهید، عبارت از گفتن تعهدات خودتان در قبال خانواده است؛ با این وجود، نشان دادن متعهد بودن خودتان به خانواده از طریق کارهایتان باعث خواهد شد که ذهنیت شما به سمت خانواده تمایل پیدا کند.

افرادی که توجه مناسبی نسبت به خانواده شان دارند، به خوشحالی و بهزیستی سایر افراد اهمیت می دهند و همچنین نسبت به وحدتی که یک خانواده متعهد ایجاد می کند، قدردان هستند.

در صورتیکه افراد مهم برای شما در یک شرایط مهم یا بحرانی قرار داشته باشند، باید سایر برنامه های خودتان را لغو کنید و در این شرایط سخت به آنها کمک کنید.

در صورتیکه بچه تان اولین کارش را انجام دهد، باید یک زمان مناسبی را به دیدن کار بچه تان و حمایت کردن از او اختصاص دهید. یکی از موارد مهمی که نقش زیادی در توجه کردن به خانواده دارد، عبارت از نشان دادن موثر و عملی اولویت داشتن خانواده برای شما است.

3. وفاداری خودتان را نشان دهید.

تعهد شامل یک احساس وفاداری و از خود گذشتگی است و این موارد می توانند روابط شما با خانواده تان را قوی کنند. در صورتیکه یک فردی به صورت نامناسبی با خانواده تان صحبت کند، می توانید وفاداری خودتان را از طریق دفاع کردن از خانواده یا وفادار ماندن به افراد مهم، حتی در زمانی که رابطه شما در یک شرایط سختی قرار داشته باشد، نشان دهید.

هم در زمان های مربوط به موفقیت و خوشحالی و هم در زمان های ناامید کننده و شکست در کنار خانواده تان باشید. توجه و تمایل داشتن به خانواده به معنای حمایت کردن از خانواده بدون توجه داشتن به عملکردش است.

در صورتیکه یکی از افراد مهم برای شما شغلش را از دست بدهد و از نظر مالی با مشکلاتی مواجه شود، یا یکی از اعضای خانواده تان دچار یک بیماری مزمن و حادی شود، باید به حمایت از خانواده تان ادامه دهید و در این شرایط یک نقش حمایتی و کمک کننده داشته باشید.

4. در مورد اهمیت کار برای خودتان تجدید نظر کنید.

در اغلب مواقع تمایل بیشتر به خانواده به معنای تغییر ذهنیتتان در مورد سایر وظایف مهم، همانند کارتان است. نشان دادن تعهد و قدردانی از خانواده می تواند شامل تغیر تفکرات و رفتار خودتان در مورد زندگی کاری باشد.

برای مثال می توانید ساعات کار خودتان را کاهش دهید یا از رئیستان بخواهید که مسولیت شما را کاهش دهد تا بتوانید بیشتری به خانواده تان توجه کنید.

همچنین می توانید بگویید که "من می خواهم تعهد خودم را به خانواده ام نشان دهم و تلاش می کنم که اهمیت بیشتری برای آنها قائل شوم. من همچنان نسبت به این شغل تعهد دارم، ولی الان می خواهم که میزان تعهدات خودم را تا یک حدی کاهش دهم."

یک سری محدودیت هایی در مورد کار خودتان در نظر بگیرید. به راحتی می توانید بخشی از کارتان را در زمان های آزاد خودتان انجام دهید؛

برای مثال می توانید در زمان های آزاد خودتان ایمیل بفرستید و مجبور نباشید که در ساعت 2 بامداد که باید خواب باشید یا در بعد از ظهر که به همراه خانواده تلویزیون می بینید، ایمیل های خودتان را ارسال کنید. از این رو ایجاد یک سری محدودیت ها در مورد کارتان به شما کمک خواهد کرد تا توجه بیشتری به خانواده تان داشته باشید.

5. یک لیست اورهال از کارها و وظایفتان تهیه کنید.

این مورد به خصوص در شرایطی که یک خانواده بزرگ و شلوغی داشته باشید، مفید خواهد بود؛ در این صورت شما نه تنها تلاش خواهید کرد تا خودتان را مدیریت کنید، بلکه همچنین سعی خواهید کرد که همسرتان و فرزندانتان را هم مدیریت کنید.

توجه بیش از حد به لیست کارها می تواند باعث شود که یک فرد زمان خانواده را از دست بدهد، چرا که این زمان به توجه و مراقبت نیاز دارد. لیست خودتان را بررسی کنید و آن را به سه بخش تقسیم کنید: نباید انجام شوند، به یک فرد دیگری موکول شوند و باید انجام شوند.

نباید انجام شوند: یک سری کارهایی در لیست شما وجود خواهند داشت که زمان کافی برای انجام آنها نخواهید داشت؛ بنابراین باید آنها را از لیست خوتان خارج کنید و هیچ نگرانی نسبت به آنها نداشته باشید.

به یک فرد دیگری موکول شود: یک سری موارد دیگری در لیست شما وجود دارند که بهتر است از یک همکار یا از اعضای خانواده تان بخواهید که آن را انجام دهند.

این کارها را به افراد مناسبی موکول کنید که می توانند کارهای مورد نظرتان را به صورت مناسبی انجام دهند. همواره این نکته را به یاد داشته باشید که تلاش کردن برای انجام دادن همه کارها توسط خودتان، فقط در موارد محدودی می تواند یک استراتژی مناسبی باشد.

باید انجام شوند: در این مرحله لیست کارهای شما باید شامل مواردی باشند که در واقع باید انجام دهید. در این شرایط نه تنها خانواده تان به دلیل صرف کردن بخشی از وقتتان در کنارشان از شما قدردانی خواهند کرد، بلکه همچنین استرس کمتری در حین انجام دادن کارهایتان خواهید داشت.

روش دو – ارتباط برقرار کردن با خانواده تان

1. مکالمه های رو در رو یا تک به تک داشته باشید.

به طور هدفمند بخشی از زمان خودتان را فقط به یک فرد از خانواده اختصاص دهید تا بتوانید یک ارتباط عمیق تری با هر یک از افراد خانواده تان برقرار کنید.

در این مکالمه تک به تک می توانید در مورد علایق مشترکتان صحبت کنید یا یکی از طرفین در رابطه با مواردی که اذیتش می کنند، صحبت کند. همچنین با استفاده از این فرصت پیش آمده می توانید میزان اهمیت این فرد برای خودتان را بیان کنید و از وی حمایت کنید.

2. سعی کنید که صادق باشید و نقش حمایتی داشته باشید.

خانواده های قوی اهمیت زیادی بر روی صحبت کردن با یکدیگر به صورت رک و صادقانه قائل هستند.

خانواده هایی که روابط عمیق و تعهدات مهمی دارند، به دلیل این ارتباط صادقانه در برخی مواقع یک سری تضادهایی را تجربه می کنند. با این وجود، این تضادها می توانند به ایجاد روابط قوی تر و عمیق تر خانوادگی منجر شوند.

نیاز ها و همچنین نگرانی های خودتان را به صورت قاطعانه بیان کنید و در عین حال مهربان باشید تا بتوانید یک سری محدودیت های مناسبی را ایجاد کنید و از اعضای خانواده تان حمایت کنید.

3. به صحبت های اعضای خانواده تان گوش دهید و به عقاید آنها ارزش قائل شوید

توجه داشتن و متمایل بودن به خانواده به معنای اهمیت قائل شدن نسبت به تفکرات و عقاید اعضای خانواده است. خانواده هایی که ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند، به طور مکرر در مورد موقعیت های سخت از یکدیگر مشورت می گیرند و به دیدگاه های طرف مقابلشان ارزش قائل می شوند.

در صورتیکه یک اختلافی مابین شما و یک فرد مهم برای شما صورت گرفته باشد، می توانید بگویید که "زمانیکه به صورت مکرر به اشتباهات من اشاره می کنید، احساس بی ارزش بودن می کنم. من می دانم که شما تلاش می کنید تا من پیشرفت کنم، ولی از شما می خواهم که به صورت مناسبتری با من حرف بزنید."

شما می توانید بگویید که "من احساس می کنم که کارم کمتر از حد ارزش گذاری می شود و نمی دانم که این موضوع را به چه نحوی با رئیسم مطرح کنم. آیا می توانم در این رابطه با شما صحبت کنم؟ من احساس می کنم به یک فردی نیاز دارم که به حرفم گوش دهد و دیدگاه خودش را بیان کند."

4. دنیای یکدیگر را بشناسید.

در صورتیکه همه افراد در یک خانه زندگی کنند، ولی زندگی آنها مجزا باشد و هیچ ارتباطی با هم نداشته باشند، ممکن است که افراد خانواده منزوی شوند. از این رو، در زمانیکه می خواهید توجه بیشتری به خانواده تان بکنید، باید شناخت مناسبی از افراد و فعالیت های موجود در زندگی خانواده تان به دست بیاورید.

یک تقویم خانوادگی را برای روزها و فعالیت های مهم ایجاد کنید. هر تقویم خانوادگی باعث خواهد شد که همه افراد خانواده "تصویر بزرگ" خانواده را همواره در نظر داشته باشند و بتوانند در مورد تعهدات مهمشان برنامه ریزی کنند.

در صورتیکه همسرتان در آینده نزدیک یک نمایش بزرگی داشته باشید یا پسر شما چند هفته آینده یک مسابقه ای داشته باشد، باید این این زمان ها را به بودن در کنار خانواده تان اختصاص دهید و سایر برنامه هایتان را لغو کنید.

سعی کنید چند وقت یک بار به خانه افرادی بروید که برایتان مهم هستند. داشتن توجه و تمایل بیشتر به خانواده به معنان شناخت و درک بخش های مهم در زندگی هر یک از اعضای خانواده است که افراد مهمی برای شما هستند.

به همسرتان بگویید که می خواهید تعدادی از دوستان کاریش را ببینید، یا از دخترتان بخواهید که هم تیمی های فوتبالی خودش را در یک شبی دعوت کند. نشان دادن علاقه تان به دوستان اعضای خانواده تان این پیام را به آنها خواهد رساند که تمایل دارید در مورد جنبه های مختلف زندگی شان اطلاع کسب کنید.

روش سه – برنامه ریزی کردن برای فعالیت های مربوط به خانواده

1. از خوردن شام در کنار یکدیگر لذت ببرید.

زمان مربوط به خوردن غذا می تواند بخش مهمی از هر روز باشد، چرا که می تواند منجر به غنی تر شدن مکالمات و ارتباطات خانوادگی شود. علاوه بر این می توانید غذایتان را در خانه تان و به همراه خانواده بخورید که به دلیل نیاز داشتن به یک زمان نسبتا محدود، زمان مربوط به سایر وظایفتان را به صورت قابل توجهی تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

سعی کنید که زمان مربوط به خوردن شام را به یک مورد لذت بخشی برای خانواده تان تبدیل کنید. برای مثال می توانید جوک بگویید، در رابطه با موارد خوشحال کننده صحبت کنید و از یکدیگر تعریف کنید.

هدفتان ایجاد یک سری بحث های مثبت و مفید در کنار میز غذاخوری باشد. برای مثال هر یک از افراد خانواده می تواند در مورد یک بخش خوبی از زندگی روزمره اش صحبت کند، یا در صورتیکه یک فردی اشتباهاتی در طول یک روز داشته باشد، می تواند از سایر افراد بخواهد که فیدبک مفیدی داشته باشند یا از وی حمایت کنند.

تمامی ابزارهای تکنولوژیکی را در حین غذا خوردن خاموش کنید؛ این ابزارها شامل تلویزیون، تلفن، کامپیوتر و تبلت ها می باشند. سعی کنید که فقط بر روی هم و غذایی که در حال خوردنش هستید تمرکز داشته باشید.

یک سری شب های خاصی را برای شام خوردن با هم مشخص کنید. یک بار در طول هر هفته یک غذایی را با هم درست کنید، یا یک شب خاص دیگری، همانند شب مربوط به پیتزای خانگی یا شب ساندویچ داشته باشید.

تمامی اعضای خانواده باید در برنامه ریزی های مربوط به غذاها و اجرای آنها نقش داشته باشند تا همه افراد یک نوع حس مالکیت و مسولیتی در مورد این زمان خاص داشته باشند.

2. یک برنامه خاصی برای بیرون رفتن خانواده داشته باشید.

یک شب خاصی از هر هفته را به بودن در کنار خانواده اختصاص دهید و هیچ برنامه دیگری برای آن شب نداشته باشید. از اعضای خانواده بخواهید که یک فعالیت خاصی را در طول هر هفته انجام بدهند و این فعالیت ها را در هفته های بعدی تغییر دهند.

سایر برنامه های خودتان را در این شب تعطیل کنید و به دوستان و همکارانتان بگویید که در طول این شب خاص نمی توانید در یک فعالیت دیگری شرکت کنید.

3. ناهارتان را به همراه همسرتان بخورید.

در صورتیکه محل کار شما و یک فرد دیگری که برایتان فرد مهمی است، فاصله زیادی از هم داشته باشند، باید طوری برنامه ریزی کنید که حداقل هفته ای یک بار ناهارتان را با هم بخورید.

در صورتیکه شما نحوه استفاده از زمان خودتان را بررسی کنید، مشاهده خواهید کرد زمان های زیادی در طول هر روز وجود دارند که شما به صورت موثری از آنها استفاده نمی کنید؛

یکی از این زمان ها مربوط به زمان ناهار خوردن است. در صورتیکه زمان کافی برای بودن در کنار خانواده تان نداشته باشید، می توانید از این زمان ها برای بودن در کنار خانواده استفاده کنید.

4. یک روز خاصی را در طول هر هفته تعیین کنید و در آن به همراه اعضای خانواده به گردش بروید.

در هر شهری یک سری مکان هایی وجود دارند که بلیط های دارای تخفیف یا رایگانی را در برخی از روزهای هفته ارائه می دهند، چرا که اکثر افراد در طول کل هفته از جاهای دیدنی شهر بازدید نمی کنند.

در صورتیکه متوجه شوید که بازدید از یک موزه ای در یکشنبه ها رایگان است، یا بلیط باغ گیاه شناسی در روزهای دوشنبه ارزان می شود، می توانید با یک یا چند نفر از اعضای خانواده تان که زمان کار قابل تغییری دارند یا در آن روز بیکار هستند، از این مکان ها دیدن کنید!

5. در برخی مواقع از یکدیگر قدردانی کنید.

ارتباط برقرار کردن و داشتن توجه بیشتر به خانواده به معنای داشتن یک برنامه خاص برای هر تعاملی نیست. در واقع این کار به معنای زندگی کردن و ارزش قائل شدن به زمان هایی است که در کنار بچه ها یا همسرتان هستید.

روابط و تجربیات مربوط به رابطه با خانواده اصلی فقط به سفر هایی که داشتیم یا برنامه های که برای گردش داریم، محدود نمی باشند. برخی از گرم ترین، جذاب ترین و عاطفی ترین تجربیات ما در زندگی روزمره و معمولی ما به وجود می آیند.

به چه نحوی می توانیم آگاهی بیشترین نسبت به این زمان های "مشترک" داشته باشیم؟ برای این کار باید به حرف های همسر و کودکان خودتان گوش دهید و به خاطر مواردی که با شما به اشتراک می گذارند، از آنها قدردانی کنید.

از دستور دادن یا انتقاد کردن در طول مکالمات عادی روزمره اجتناب کنید. سعی کنید که از یک سری علائم عاطفی غیرزبانی استفاده کنید، علائمی همانند خندیدن، دست زدن به پشت، بوسیدن گونه یا در آغوش گرفتن.

6. همراه با هم یک سری رسومات خانوادگی جدیدی ایجاد کنید

هیچ نیازی نیست که برای برقراری ارتباط با خانواده تان منتظر تعطیلات یا روز تولد باشید. شما می توانید همراه با هم یک سری مراسم های کوچک، ساده و جالبی را ایجاد کنید.

این مراسمات می توانند شامل بیرون رفتن در صبح جمعه برای خوردن صبحانه یا درست کردن یک شام مخصوص برای یکشنبه باشد.

همچنین می توانید در طول یک روز خاصی از هر ماه به خرید بروید یا در یک شب خاص و به همراه هم، یک تئاتری که دوست دارید را ببینید. در هر مراسمی که همراه با خانواده تان شرکت می کنید، سعی کنید یک محیطی را ایجاد کنید که همه افراد بتوانند از آن لذت ببرند.

8. وظایف موجود را به کمک هم انجام دهید.

خرید از مغازه خواربار فروشی، تمیز کردن خانه و کارهای مربوط به حیاط عبارت از یک سری فرصت هایی هستند که اعضای خانواده می توانند از آنها برای با هم بودن استفاده کنند!

در صورتیکه یکی از فرزندان شما آشپزی را دوست داشته باشد، از او بخواهید که در آشپزخانه به شما کمک کند.

در صورتیکه همسرتان مشغول تماشای تلویزیون باشد، از وی بخواهید که در صورت تمایل داشتن، به شما کمک کند. این وظایفی که در ظاهر خسته کننده هستند، می توانند منجر به تقویت رابطه شما با اعضای خانواده تان شوند.

توصیه ها

· به تعهدات، ارتباطات، وفاداری و قدردانی در روابط خانوادگی ارزش قائل شوید.

· به صورت هفتگی و روزمره، یک زمان خاصی را برای بودن در کنار خانواده تان اختصاص دهید.

· با اعضای خانواده تان صحبت کنید تا موارد مهمی که برای آنها وجود دارند را بشناسید و همچنین در برنامه ریزی هایی مربوط به جمع شدن اعضای خانواده در کنار هم، شرکت داشته باشید.

· یک سری محدودیت های خاصی را برای تعهدات کاری و سایر وظایفتان مشخص کنید تا بتوانید اولویت مناسبی برای خانواده تان قائل شوید. یک سری از فعالیت های مربوط به تعهدات و وظایف زمان بر را لغو کنید تا بتوانید زمان بیشتری را برای بودن در کنار خانواده تان داشته باشید