نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: عوامل تشديدکننده کم رویی و درمان سرپايي

666
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    1410
    تشکـر
    12
    تشکر شده 314 بار در 223 پست
    میزان امتیاز
    12

عوامل تشديدکننده کم رویی و درمان سرپايي

با وجود اين که در عصر فناوري و ارتباطات به سر مي بريم، کمرويي هنوز يکي از مهم ترين مسائلي است که جوانان با آن مواجهند و بابت آن هزينه هاي گزافي نيز پرداخت مي کنند.

سئوال: جواني 23 ساله ام . آنقدر خجالتي هستم که از روي ناچاري تنهايي را انتخاب کرده ام . نمي دانم به چه اميدي دارم زندگي مي کنم.نه کاري، نه استعدادي، نه هنري و نه کسي را دارم که مرا درک کند. حتي نمي توانم درست حرف بزنم.

پاسخ: يکي از رفتارهاي نامطلوب که پس از آگاه شدن از آن، بايد نسبت به تغييرش اقدام کنيم، «کمرويي» است، رفتاري غيرسازگارانه که ما را از رشد و رسيدن به خلاقيت در زندگي باز مي دارد. برقراري روابط صميمانه با ديگران ضروري است و اهميت آن زماني دو چندان مي شود که بدانيم امروزه خجالتي بودن يا کمرويي در ميان بسياري از جوانان و نوجوانان امري شايع است.
    با وجود اين که در عصر فناوري و ارتباطات به سر مي بريم، کمرويي هنوز يکي از مهم ترين مسائلي است که جوانان با آن مواجهند و بابت آن هزينه هاي گزافي نيز پرداخت مي کنند. دليل پناه بردن به سيستم هاي گفت وگوي مجازي چيست؟ چرا روبه رو شدن با انسان ها سخت شده است، اما مکاتبه با آن ها آسان؟

عوامل تشديدکننده کمرويي
    گاهي عواملي دست به دست هم مي دهند و ما را در تنهايي خود بيش از پيش غرق مي کنند، طوري که از برقراري ارتباط اجتماعي دوري مي کنيم. عمده ترين عواملي که مي تواند موجب بروز يا تشديد کمرويي شود به اين شرح است:
    * لازم است بدانيم ميان " کمرويي " و " حيا و عفت " تفاوت بسيار است. هنگامي که به اشتباه دانش آموزان ساکت و گوشه گير کلاس بابت کمبود اعتماد به نفس و ضعف مهارت ارتباطي خود تشويق مي شوند، ارزش هاي اجتماعي به آرامي و به گونه اي پنهان در جهتي منفي تغيير شکل مي دهد. لذا قدرت تفکيک ميان اين دو مفهوم بسيار ضروري است.
    * چنانچه والدين قادر نباشند زمينه هاي رشد اجتماعي را در سنين نوجواني و جواني براي فرزندان خود فراهم سازند و يا مهم تر از آن، خود به مهارت برقراري ارتباط ميان فردي نرسيده باشند، فرزنداني کمرو، خجالتي و بسيار وابسته تحويل اجتماع مي دهند که عواقب آن ابتدا گريبان خودشان را خواهد گرفت.
    * اگر فردي کمرو و خجالتي هستيد بهتر است از خود بپرسيد: " از چه چيز مي ترسم ؟ "، " بدترين حالتي که مي تواند روي دهد چيست؟ " ، " تا چه حد از خود توقع دارم؟ " . پاسخ اين سوالات به شما کمک مي کند به درک عميق تري از اضطراب هاي دروني خود برسيد، اضطراب هايي که به شما مي گويند " امنيت خودت را به خاطر ارتباط داشتن با ديگران و رهايي از تنهايي به خطر نينداز " يا " خودت را براي آن هايي که تو را قضاوت مي کنند، هرگز فاش نکن " و افکاري از اين قبيل.
    * شخصيت هاي وسواسي، اضطراب بسيار بالايي را از خود نشان مي دهند. يکي از دلايل وسواس آن ها اين است که زيادي به خودشان توجه مي کنند. در حالي که در جمع بودن و برقراري رابطه سالم اجتماعي با ديگر انسان ها مايه سلامت روان است.
    * داشتن هدف در زندگي، انگيزه و انرژي کافي براي حرکت به سمت آن چه با آن فاصله داريم ( زماني يا مکاني ) را برايمان ايجاد مي کند و از آن پس آنچه ما را در مسير نگه مي دارد، اعتماد به نفس و ارزش هايي است که در طول مسير زندگي آن ها را کسب کرده ايم. از تنهايي خود براي رشد خود استفاده و سعي کنيد آنچه را که برايش زندگي مي کنيد ( معناي زندگي ) براي خود روشن سازيد. آنگاه ببينيد که زندگي خودش شما را در مسير بهترين ها قرار مي دهد و در اين حالت، هيچ ترسي از قضاوت شدن، طرد شدن، مورد انتقاد قرار گرفتن، از دست دادن کنترل و... وجود ندارد، چرا که شما" زندگاني" را انتخاب کرده ايد، نه" زنده ماني" را.

اين کارها به شما کمک مي کند
    لذا با توجه به تمامي نکاتي که ذکر شد، راهکارهايي که اشاره مي شود مي تواند به افراد کمرو براي شرکت بيشتر در ارتباطات بين فردي کمک کند:
    1 - بين کمرو بودن و حفظ ارزش هاي اعتقادي و فرهنگي خود تفاوت قائل شويد: برقراري روابط صميمانه با ديگران لازمه اجتماعي بودن انسان است و هيچ گونه تضادي با حيا و متانت ندارد. لذا با حفظ اعتقادات و ارزش هاي اخلاقي، مي توان نياز هاي عاطفي و اجتماعي را برطرف کرد.
    2 - فهرستي مکتوب از ترس ها و اضطراب هاي خود تهيه کنيد: سپس تصور کنيد اگر هيچ کدامشان رخ ندهد، چه مقدار هزينه پرداخت کرده ايد؟ سعي کنيد مواقعي که خود را به گونه اي غير منطقي تحت فشار روحي قرار داده ايد ، روشن کنيد و به بازنگري و اصلاح ديدگاه خود بپردازيد که در اين رابطه بهره مندي از مشاوره تخصصي مي تواند کارساز باشد.
    3 - روابط خود را با خانواده، دوستان و آشنايان گسترش دهيد: دوستان تازه پيدا و اوقات فراغت خود را بيشتر در بيرون از منزل سپري کنيد. سعي کنيد با تجربه فرصت هاي جديد براي برقراري ارتباط با دوستانتان، مانند شرکت در بحث ها يا بازي هاي گروهي، به تغيير افکار و به چالش کشيدن قانون هاي ذهني خود بپردازيد. اين امرجرأت ورزي و اعتماد به نفس شما را به مرور تقويت خواهد کرد.
    4 - جلوي آينه بايستيد و با خود بگوييد " دوستت دارم ": خودتان را همان طور که هستيد دوست بداريد و بدانيد نقاط ضعف شما، جزئي از وجود شماست و هر انساني به نوبه خود کامل است. به ياد داشته باشيد که شما منحصر به فرد هستيد، مانند قطعه اي از پازل دنيا که اگر نباشد، بدون آن دنيا کامل نمي شود.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 3215102002042518720713943362289613921820.jpg  
    امضای ایشان
    این روزها
    خدا هم از حرفای تکراری من خسته است
    چه حس مشترکی داریم من و خدا ...
    او از حرفای تکراری من خسته است ...
    و من ...
    از تکرار غم انگیز روزهایم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)