نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: اختلـــال اوتیــســم

1310
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25
    تشکـر
    52
    تشکر شده 531 بار در 311 پست
    میزان امتیاز
    13

اختلـــال اوتیــســم

محققان اظهار کردند: کودکان مبتلا به اوتيسم با داشتن ضريب هوشي متوسط در تست‌هاي رياضي بهتر از سايرين عمل مي‌کنند.
    برتري در مهارت‌هاي رياضي در ميان کودکان مبتلا به اوتيسم با توجه به فعاليت منطقه‌اي خاص در مغز که با شناخت چهره‌ها و اشياي بصري همراه است، در ارتباط است.
    وينود منون، استاد روانپزشکي و علوم رفتاري در دانشگاه استنفورد مي‌گويد: اين افراد با داشتن الگوي منحصربه فرد از مغز عملکرد بهتري در حل توانايي مسائل رياضي دارند.
    اين تحقيق روي 18 کودک مبتلا به اوتيسم در سنين 7 تا 12 ساله و همچنين 18 کودک بدون اوتيسم انجام شده است. تمام شرکت‌کنندگان در مهارت‌هاي عادي کلامي و خواندن در آزمون‌هاي استاندارد مورد بررسي قرار گرفتند و اين تحقيق نشان داد کودکان مبتلا به اوتيسم در تست‌هاي رياضي استاندارد نسبت به همسالان خود عملکرد بهتري دارند.
    اين تحقيق در مجله Biological Psychiatry منتشر شده است.

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    23
    تشکـر
    132
    تشکر شده 584 بار در 158 پست
    میزان امتیاز
    11

اختلـــال اوتیــســم

اوتیسم.jpg

اوتیسم چیست؟

اوتیسم Autism نوعی اختلال رشدی است كه با رفتارهای ارتباطی ، كلامی غیر طبیعی مشخص می شود . علائم این اختلال در سال های اول عمر بروز می كندو علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است. وضعیت اقتصادی ، اجتماعی ، سبك زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذارد. كودكان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات كلامی و غیر كلامی ، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشكل دارند. این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد . در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری نیز دیده می شود. در این افراد حركات تكراری ( دست زدن ، پریدن ) پاسخ های غیر معمول به افراد ، دلبستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می شود و ممكن است در حواس پنجگانه ( بینایی ، شنوایی ، لامسه ، بویایی و چشایی ) نیز حساسیت های غیر معمول نشان دهند. هسته مركزی اختلال در اوتیسم ، اختلال در ارتباط است.
    50 % از كودكان اوتیستیك قادر نیستند از زبان به عنوان وسیله اصلی برقراری ارتباط با سایرین استفاده نمایند. عدم به كار بردن ضمیر "من" از ویژگی های كلامی این كودكان است. از مسائل دیگر تكلمی، تكرار كلمات و جملات اطرافیان است.

علت اوتیسم چیست؟

اوتیسم یك ناتوانی طولانی مدت است كه منجر به اختلال عملكرد عصبی – روانی در فرد می شود. گر چه به نظر می رسد كه اوتیسم عارضه نادری است اما اطلاعات اخیر گویای آن است كه شیوع اوتیسم حتی تا20 مورد در هر10000 تولد زنده می رسد. اوتیسم در پسران3 - 4 برابر بیشتر از دختران دیده می شود. اگر چه علت اصلی آن كاملاً شناخته شده نیست، اما در سال های اخیر تحقیقات و مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است.تحقیقات تأكید زیادی بر منشاء زیست شناختی و عصب شناختی در مغز دارد . در بسیاری از خانواده ها سابقه اوتیسم و یا اختلالات مربوط به آن وجود داشته است كه ریشه ژنتیك را مطرح می كند اگر چه تا به حال ژن خاصی كه مربوط به اوتیسم باشد شناخته نشده است . پژوهشگران در مورد نقش ژنتیك در علت شناسی اوتیسم اختلاف نظر دارند و عده ای از آنها تركیب چندین ژن را به عنوان علت اختلال مطرح می كنند . چندین نظریه درباره اوتیسم مطرح شده كه هیچیك به طور دقیق اثبات نشده است.

اوتیسم یك بیماری روانی نیست.
    كودكان مبتلا به اوتیسم كودكان سركشی نیستند كه خود رفتارهایشان را انتخاب كرده باشند. اوتیسم به دلیل داشتن والدین بد ایجاد نمی گردد، به علاوه هیچ عامل روان شناختی خاصی در خصوص تأخیر رشد كودك شناخته نشده است.

علائم اوتیسم چیست ؟

افراد مبتلا به اوتیسم معمولاً حداقل نصف علائمی را كه در زیر عنوان شده است نشان می دهند . این نشانه ها از خفیف تا شدید متغیر هستند . در موقعیت های كاملاً متفاوت، رفتارهایی كه با سن كودك تطابق ندارد مشاهده می گردد.
    اصرار به یكسانی داشته و در مقابل تغییر مقاوم هستند.
    مشكلات شدید تكلمی دارند.
    در بیان نیازها مشكل دارند و از اشارات و حركات به جای كلمات استفاده می كنند.
    اغلب از ضمایر استفاده معكوس می كنند ، به جای استفاده از " من" از " تو" استفاده می كنند .
    كلمات و یا جملات دیگران را تكرار می كنند.
    خنده و گریه بی دلیل دارند و یا بدون علت مشخص نگران و مضطرب می شوند.
    قشقرق به پا می كنند و به دلایلی كه برای دیگران آشكار نیست شدیداً پریشان می شوند.
    قادر نیستند با دیگران رابطه برقرار كنند.
    دوست ندارند در آغوش گرفته شوند و یا دیگران را در بغل گیرند.
    تماس چشمی ندارند یا تماس چشمی آنها اندك است.
    به روش آموزش معمول پاسخ نمی دهند.
    با اسباب بازی، درست بازی نمی كنند.
    چرخیدن و تاب خوردن را خیلی دوست دارند.
    احساس درد كمتر یا بیشتر از حد دارند.
    از خطرات نمی ترسند.
    پر تحرك یا كم تحرك هستند.
    به صحبتها و یا صداها پاسخ نمی دهند به طوری كه به نظر می آید ناشنوا هستند اگر چه حس شنوایی سالم است.
    70 %كودكان مبتلا به اوتیسم، ناتوانی هوشی دارند.

سخنی با والدین گرامی مهم ترین اصل در بهداشت روانی خانواده ، پذیرش استعدادها ، تفاوت های فردی و در نهایت معلولیت فرزند است. با توكل به خداوند بزرگ با در نظر گرفتن توانایی های فرزند خود و با دلگرمی هر چه بیشتر در كنار آموزگاران با همراهی همه افراد خانواده ، نقایص كودك خود از قبیل مشكلات حسی ، جسمی ، حركتی و ذهنی را بشناسیم و با قرار گرفتن كودك در جایگاه مناسب موافقت نماییم تا شاهد پیشرفت هرچه بیشتر او باشیم.

سخنان یک کودک اوتیسمی

چرا اینها اینقدر اصرار دارند که من حرف بزنم یا در مورد چیزی عکس العمل نشان بدهم ، من دوست ندارم. دوست دارم با دست هایم بازی کنم. دورتا دور اتاق بچرخم، خوابیدن زیر پنکه ی سقفی که ساعت ها می چرخد چه صفایی دارد، از ماشین لباس شویی نگو که چرخش لباس های داخل آن برایم بسیار لذت بخش است. وقتی هیچان زده میشوم دوست دارم مثل فنر بالا و پایین بپرم. موقع فکر کردن گوشه ی چشمم را میگیرم و به اجسام خیره میشوم. تغییراتی که در تعداد و شکل اجسام و رنگ ها در این حالت بوجود می آید را دوست دارم. اما مامان من و مربیان اجازه نمیدهند من این کارها را انجام بدهم، دائم میگویند دستت را بنداز و بنشین. من هم وقتی خسته میشوم و از آنها عصبانی میشوم جیغ میکشم و دست خودم و آنها را گاز میگیرم. بعد که همه چیز تمام میشود پشیمان میشوم. دیگر برایم عادت شده است هر وقت عصبانی میشوم دست هایم به سمت دهانم میروند. آنقدر گاز میگیرمشان تا آرام بشوم.
    جاهای شلوغ و پر سر و صدا من را به هیجان می آورد ولی نمیدانم چرا وقتی شلوغ میکنم و صداهایی که دوست دارم را تولید میکنم همه یک جوری به من نگاه میکنند !!!

چرا آدمها خودشان هر کاری را که دوست دارند و هر طور که دلشان بخواهد سر و صدا میکنند ولی من اجازه ندارم سر و صدا کنم و جیغ بکشم ؟

آب را خیلی دوست دارم، اگر ساعت ها توی آب باشم خسته نمیشوم. کنار رودخانه، آبشار، جویبار را با هیچ کجای دنیا عوض نمیکنم. مامانم به من شناکردن یاد داده و من خیلی زود یادگرفتم. اسکیت و دوچرخه سواری هم یادم داد که خیلی لذت بخش هستند.
    من بازی و حرکت را خیلی دوست دارم. اما نمیدانم چرا از من میخواهند موقع توپ بازی توپ را به سمت شخص دیگری پرت کنم یا شوت بزنم. یک عده دنبال توپ میدوند و میگیرند، بعد دوباره به کس دیگری میدهندش. این ها را اصلا نمی فهمم. من میخواهم توپ در دستان خودم باشد و من به تنهایی با آن بازی کنم.
    موسیقی را خیلی دوست دارم .تمام شعرهایی که شنیدم را حفظ کرده ام. دوست دارم مامان سریع ضبط ماشین را روشن کند و بعد راه بیفتد. اگر یک دفعه موسیقی قطع بشود، عصبانی میشوم. اصلا مامان نباید سی دی را عوض کند. اصلا دوست ندارم؛ جیغم درمی آید.

زندگی با کودک اتیستیک بسیار مشکل و پر از هیجان است اما اگر خانواده بتواند بر اساس این مشکل برنامه ریزی زندگی را تغییر بدهد و همراهی کند، قطعا زندگی برای کودک و خانواده لذت بخش میشود. دور کردن افکار بی نتیجه مثل زندگی فرزندمان بعد از مرگ پدر و مادر ، نرفتن به دنبال کارهایی که فکر میکنند به صورت معجزه آسا در کودک تغییر ایجاد میکند ایجاد یک فضای آرام و شاد و زندگی در کنار کودکمان به همراه خانواده با آرامش بهترین راهی هست که برای خانواده های کودکان اوتیسم پیشنهاد میکنم.
    امضای ایشان
    همــانگونه که روز ِ خــوب خــواب خوش در پـی دارد
    زندگی هــم اگـــر بـــه خوبی سپــری شود
    مرگی آمرزیده و آرام در پی خواهـد داشت

3. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    23
    تشکـر
    132
    تشکر شده 584 بار در 158 پست
    میزان امتیاز
    11

اسب‌ ها به كمــک اوتيسمي‌ ها مي‌ آيند

اسب ها.jpg

مدت‌هاست حيوانات به كودكان اوتيسمي كمك كرده‌اند تا در صحبت‌كردن و مهارت‌هاي اجتماعي بهبود يابند، اما متاسفانه اين موارد بسيار محدود بوده‌ و همچنين به طور علمي مورد بررسي قرار نگرفته‌اند.

اولين پژوهش علمي در مورد اسب‌درماني كه بتازگي منتشر شده، نشان مي‌دهد اسب‌سواري براي كودكان اوتيسمي فوايد چشمگيري دارد و البته باور دانشمندان بر آن است كه منشا اين تاثيرات مثبت احتمالا ريتم و آهنگ اسب‌سواري است.

مطالعه‌اي كه روي 42 كودك اوتيسمي 6 تا 16 ساله انجام شد، نشان داد سوارشدن و نوازش اسب مي‌تواند سبب كم‌شدن ناهنجاري‌هاي رفتاري اين كودكان شود. كودكان اوتيسمي كه مدتي را با اسب‌ها گذرانده بودند، در مقايسه با ساير كودكان اوتيسمي، در مهارت‌هاي رفتاري و حركتي بهبود چشمگيري يافته بودند. رابين گابريلز، روان‌شناس و سرپرست اين طرح پژوهشي بر اين باور است كه حركت آرامبخش و موزون اسب‌ها عامل اصلي اين اثرات مثبت است.

در تمام ناهنجاري‌هاي ناشي از اوتيسم مي‌توان نوعي نبود هماهنگي را در رفتار افراد اوتيسمي مشاهده كرد. به عنوان مثال، پژوهشي كه به بررسي توانايي يادگيري طبل‌زدن در كودكان اوتيسمي پرداخته بود، نشان داد اين كودكان در مقايسه با كودكان عادي، در توانايي هماهنگ‌شدن با ريتم موسيقي بسيار كندتر عمل مي‌كنند. همين نقص بر رفتارهاي اجتماعي ناخودآگاه آنان تاثير منفي مي‌گذارد. لذا شايد اسب‌سواري، با تقويت توانايي هماهنگي در اين كودكان سبب بهبود توانايي‌هاي رفتاري آنان شود.

منبـــــع : جام جم
    امضای ایشان
    همــانگونه که روز ِ خــوب خــواب خوش در پـی دارد
    زندگی هــم اگـــر بـــه خوبی سپــری شود
    مرگی آمرزیده و آرام در پی خواهـد داشت

4. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    25
    تشکـر
    52
    تشکر شده 531 بار در 311 پست
    میزان امتیاز
    13

كار درماني براي اوتیسم

افراد مبتلا به اوتیسم با عملکرد (سندرم اسپرگر) اگر به موقع مورد درمان قرار بگیرند، قادر به حضور در دانشگاه و محل کار خواهند شد و کیفیت زندگی آنها مطلوب خواهد بود.

توانبخشی براي كودكان مبتلا به اوتيسم شامل کاردرمانی جسمی- ذهنی و گفتاردرمانی است که از سوي تیم توانبخشی و با همکاری پزشک متخصص در تنظیم دارو و همچنین آموزش به خانواده انجام مي‌شود.

هیچ درمان دارویی موثری برای بیماران مبتلا به اوتیسم پیدا نشده است، اما برخی داروها می‌تواند در کاهش علائمي مانند افسردگی تاثير داشته باشد.
    افراد مبتلا به اوتیسم با عملکرد (سندرم اسپرگر) اگر به موقع مورد درمان قرار بگیرند، قادر به حضور در دانشگاه و محل کار خواهند شد و کیفیت زندگی آنها مطلوب خواهد بود.
    افراد دارای سندرم اسپرگر هوش بالايي دارند و مشکلات کلامی ندارند. در حقیقت آنها ممکن است مهارت‌های پیشرفته کلامی داشته باشند اما در اجتماع بی‌دست و پا هستند و مشکل در فهمیدن متون غیرشفاهی و حالات چهره دارند.

آنها روی یک موضوعی که برایشان مهم است به شدت تمرکز می‌کنند و بیشتر در پیدا کردن دوست و روابط اجتماعی مشکل دارند. ضعف در روابط اجتماعی از مهم‌ترین مشکلات کودکان مبتلا به اوتيسم است.
    این کودکان از نگاه کردن به چشم دیگران حتی والدینشان هم اجتناب می‌کنند.

آنها بر چیزی تمرکز می‌کنند و چیزهای دیگر در اطرافشان را نادیده می‌گیرند.
    حتی از حرکات، اشاره‌ها و حالات چهره برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده نمی‌کنند كه کاردرمانی نقش بسیار موثری در درمان مشکلات ارتباطی این کودکان دارد.
    کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است نسبت به صدا، لمس، نور یا بو بسیار حساس باشند.

آنها دارای اختلال یکپارچگی حسی هستند برای مثال ممکن است از نور چشمک زن یا زنگ مدرسه ناراحت شوند، که کاردرمانگر با تکنیک‌های خاص درمانی این اختلالات را در جلسات درمانی مکرر کاهش می‌دهد. مشکلات هضمی در ميان این کودکان شایع است. حدود 30درصد این کودکان ممکن است مواد غیرخوراکی مانند کاغذ یا خاک را بخورند.

برخی والدین به کودکان خود رژیم بدون گلوتن (پروتئین موجود در گندم و جو) و بدون کازئین (پروتئین موجود در شیر) می‌دهند. مصرف مکمل ویتامین b6 و منیزیم هم توصیه شده است. تاكنون ثابت نشده است که تغییر رژیم غذایی در این بیماران کمک کننده است ، اما پزشک یا متخصص تغذیه می‌تواند یک رژیم غذایی مناسب براي بیمار داشته باشد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)