نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: سمینـاری با موضوع "هـوش معنـوی"

2587
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    23
    تشکـر
    132
    تشکر شده 584 بار در 158 پست
    میزان امتیاز
    11

سمینـاری با موضوع "هـوش معنـوی"

هوش معنوی.jpg

"ما موجودات انسانی با تجارب معنوی نیستیم ؛ ما موجودات معنوی با تجارب انسانی هستیم"

این سمینـار چند وقــت پیش در دانشکده ی روانشناسی دانشگـاه شهید چمران توسط دکتر غبـاری بناب و دکتر سید علی مرعــشی برگزار شـد که در زیر به شرح خلـاصه ای از مطالب ارائه شده می پردازیم .

افراد با هوش معنوی کسانی هستند که می دانند “چرا” انجام می دهند و “چه چیزی” را انجام می دهند . همیشه بر اساس یک رسالت مشابه عمل می کنند . آنها براساس خدمت رسانی به دیگران زندگی می کنند . آنها دیگران را به خاطر چیزی سرزنش نمی کنند و همواره مسوولیت بخشش خود و عملکرد هایشان را می پذیرند . برای رضایت داشتن از خودشان نیازی به تصدیق دیگران ندارند . از وابستگی به دیگران برای کسب ایمنی رها هستند , چون اعتقاد دارند ایمنی از خودشان است نه از بیرون . آنها کار را مکانی برای خلاقیت , اعتماد به نفس و یادگیری , جایی که پول و پاداش , ثانویه است , می دانند . آنها افراد محیط کار را به عنوان انسان هایی با قوت , ضعف , نگرانی , نیازها و خواسته های خودشان در نظر می گیرند , برای آنها روابط , همواره قبل از کار است .
    آنها از زندگی مادی دست نمی کشند بلکه خواهان ایجاد تعادلی در زندگی مادی همسو با اهداف متعالی و معنوی خود هستند . مدیر معنوی در برخورد با موقعیت ها به جای مداخله در امور , به ایجاد بصیرت می پردازد ; به جای کنترل , اعتماد می کند و به جای مطرح کردن خود , فروتنی نشان می دهد .

فوایـد هوش معنوی : به سازگـاری عمومی و درک معارف و انطباق آن با زندگی عملــی(با سرنوشت انسان) سر و کار دارد .

هوش از نظر پیـاژه : نوعی سازگـاری با محیط که ایجاد آن از طریق فرآیند های برون سـازی و درون سـازی است .

تعاریف مختلف هــوش در بردارنده ی ابعـاد زیـر است :

1 - تفکــر انتزاعی
    2- یـادگیـری از تجربیــات

تعریف معنویـت

انسان در مراقبه با خودش متوجـه این قضیـه می شود که به کسی دیگر متصل است و
    بتواند از نیازهای مطرح پایین خود را آزاد کرده و به سمت بالا برود.قسمتی از دین تکمیلی که به شکل فطـری در انسان ها نهاده شده است .

انا لله و انا الیه راجعــون ---- > یک وجــود قــدسی

هوش معنـوی از دیدگـاه دانشمندان

از نظر کینگ : نوعی توانمندی ذهنی و افزایش معنا در زندگی،بازشنـاسی خود،متعــالی و تسلط به حالت معنــوی

*افرادی که هوش معنـوی بالـایی دارند،تفکرات والاتــری در مورد هدف زندگی می کنند .

آمرام : توانمندی به کار گیــری و گنجـاندن منابع و خسایس معنوی برای افزایش عملکـرد روزانه و بهزیستی فردی و اجتمــاعی

کیــم : اینکه دیگـران را ببخشــی و کینه ای از آنها به دل نگیــری تا آیینه ی وجـودت تاریک نشــود و نور ربوبی بر آن بتــابد . این نوعی هوش معنوی می باشد . وقتی از کینه ها آزاد شد،روابطش با دیگران بهـتر می شود.

در هـوش،محیــط خیلی تاثیر گزار است و موجب پرورش آن در کودکــی،نوجــوانی و بزرگســالی می شود .
    هوش معنــوی اسـاس نورولوژیکی و زیســتی دارد .

بسیـاری از مسائل وجـودی از بعــد ناخودآگاهی و خودآگاهی مطرح می شونــد .

عرفـــــــا از جمله مولـانــا در درک وحــدت در کثرت بسیـار تاکید می کند .

اینکـه طبیعت را آیه ای از خداوند ببینیم و با دیگـران ارتباط نزدیک و تنگـاتنگ داشته بـاشیم نوعی هوش معنـوی است .

اهمیــت هوش معنوی

- تــازگی
    - تجـانس فرهنگــی
    - تاثیر در موفقیــت شخصــی
    - تاثیر در موقعیـت سـازمـانی
    - تاثیر در سلـامت روانشناختی
    - قابلیت آموزش آن

مقـایسه با سـایر هـوش هـا

iq : من چه فکر می کنم
    eq : من چه احسـاس می کنم
    sq : من کـی هستم

رایانه و iq : دریافت قواعد و عمل بدون اشتباه و فاقد هوش هیجـانی

حیوانات و eq : برخورداری از حـس و پاسخ دهی براساس آن حس و فاقد قدرت درک چرایی قواعد در موقعیت

انسان و sq : انسان سوال می کند من کی هستم،به کجا می روم و چرا قواعد حـاکم بر جهان اینگونه هستند ؟

بسته ی بوول بسته ای است برای تقویت هوش معنـوی که شامل موارد زیر است :

هشیـاری : کندن از مسائل بی ارزش و کـاهش ترافیک ذهنی
    معنی : تشخیص حقیقت گـذرا و نیمه پایدار و پایدار
    ارزیابی : اجتناب از قضاوت درباره ی دیگران
    تمرکز بر خود : خود را به صورت کل دیدن و تماما در خدمت حقیقت پایدار بودن
    بصیرت : چه کاری ما را به حقیقت پایدار می رساند
    نشانه روی : نباید هویت خود را قربانی اهداف مادی کنند چون اهداف غیرمادی در ایجاد شادی موثرند
    رسـالت : تشخیص هشیارانه هدف بزرگ زنــدگی
    امضای ایشان
    همــانگونه که روز ِ خــوب خــواب خوش در پـی دارد
    زندگی هــم اگـــر بـــه خوبی سپــری شود
    مرگی آمرزیده و آرام در پی خواهـد داشت

2. 3 کاربران زیر از *P s y C h e* بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)