نمایش نتایج: از 1 به 28 از 28

موضوع: خدا وجود دارد...

2197
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    تشکر شده 2,948 بار در 1,084 پست
    میزان امتیاز
    12

خدا وجود دارد...

« مردی برای اصلاح سر و صورتش به آرایشگاه رفت . در حال کار گفتگوی جالبی بین آنها در گرفت . آنها درباره موضوعات و مطالب مختلف صحبت کردند . وقتی به موضوع " خدا " رسیدند . آرایشگر گفت : من باور نمی کنم " خدا " وجود داشته باشد . مشتری پرسید : چرا باور نمی کنی ؟ آرایشگر جواب داد : کافی است به خیابان بروی تا ببینی چرا " خدا " وجود ندارد . به من بگو ، اگر " خدا " وجود داشت آیا این همه مریض می شدند ؟ بچه های بی سرپرست پیدا می شد ؟ اگر " خدا " وجود می داشت ، نباید درد و رنجی وجود داشته باشد . نمی توانم " خدای مهربانی را تصور کنم که اجازه می دهد این چیزها وجود داشته باشد . مشتری لحظه ای فکر کرد ، اما جوابی نداد ، چون نمی خواست جر و بحث کند . آرایشگر کارش را تمام کرد و مشتری از مغازه بیرون رفت . به محض این که از آرایشگاه بیرون آمد ، در خیابان مردی دید با موهای بلند و کثیف و به هم تابیده و ریش اصلاح نکرده . ظاهرش کثیف و ژولیده بود . مشتری برگشت و دوباره وارد آرایشگاه شد و به آرایشگر گفت : می دانی چیست ، به نظر من آرایشگرها هم وجود ندارند . آرایشگر با تعجب گفت : چرا چنین حرفی می زنی ؟ من این جا هستم ، من آرایشگرم . من همین الان موهای تو را کوتاه کردم . مشتری با اعتراض گفت : نه ! آرایشگرها وجود ندارند ، چون اگر وجود داشتند ، هیچ کس مثل مردی که آن بیرون است ، با موهای بلند و کثیف و ریش اصلاح نکرده پیدا نمی شد . آرایشگر جواب داد : نه بابا ، آرایشگرها وجود دارند ! موضوع این است که مردم به ما مراجعه نمی کنند . مشتری تائید کرد : دقیقاً ! نکته همین است . " خدا " هم وجود دارد ! فقط مردم به او مراجعه نمی کنند و دنبالش نمی گردند . برای همین است که این همه درد و رنج در دنیا وجود دارد

2. 9 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

پاسخ : خدا وجود دارد...

خداوند بی‌نهایت است و لامکان وبی‌زمان

اما به قدر فهم تو کوچک می‌شود

و به قدر نیاز تو فرود می‌آید

و به قدر آرزوی تو گسترده می‌شود

و به قدر ایمان تو کارگشا می‌شود

و به قدر نخ پیرزنان دوزنده باریک می‌شود...

پدر می‌شود یتیمان را و مادر

برادر می‌شود محتاجان برادری را

همسر می‌شود بی‌همسرماندگان را

طفل می‌شود عقیمان را

امید می‌شود ناامیدان را

راه می‌شود گمگشتگان را

نور می‌شود در تاریکی ماندگان را

شمشیر می‌شود رزمندگان را

عصا می‌شود پیران را

عشق می‌شود محتاجان به عشق را

...

خداوند همه چیز می‌شود همه کس را...

به شرط اعتقاد، به شرط پاکی دل، به شرط طهارت روح، به شرط پرهیز از معامله با ابلیس

بشویید قلب‌هایتان را از هر احساس ناروا

و مغزهایتان را از هر اندیشه خلاف

و زبان‌هایتان را از هر گفتار ناپاک

و دست‌هایتان را از هر آلودگی در بازار...

و بپرهیزید از ناجوانمردی‌ها،ناراستی‌ها ، نامردمی‌ها!

چنین کنید تا ببینید خداوند چگونه

بر سفره شما با کاسه‌ای خوراک و تکه‌ای نان می‌نشیند

در دکان شما کفه‌های ترازویتان را میزان می‌کند

و در کوچه‌های خلوت شب با شما آواز می‌خواند...

مگر از زندگی چه می‌خواهید که در خدایی خدا یافت نمی‌شود ...؟

4. 6 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

[replacer_a]
    الو...الو..سلام کسی اونجا نیست؟ مگه اونجا خونه ی خدا نیست؟ پس چرا کسی جواب منو نمیده؟ یهو یه صدایمهربون به گوش کودک نواخته شد مثل صدای یه فرشته! بله جانم با کی کار داریکوچولو؟ خدا هست؟ باهاش قرار داشتم قول داده بود امشب جوابمو بده. بگو عزیزم من میشنوم. کودک متعجب پرسید مگه تو خدایی؟ من با خود خدا کار دارم...
    هر چی می خوای به من بگو قول میدم به خدا بگم کودک با صدای بغض آلودش آهسته گفت:یعنی خدا منو دوست نداره؟ فرشته ساکت بود بعد از مکسی نه چندان طولانی گفت: نه خدا خیلی دوست داره مگه کسی می تونه تو رو دوست نداشته باشه؟ بلور اشکی که در چشمانش حلقه زده بود با فشاربغض شکست و برگونه اش غلطید و با همان بغض گفت: اصلا اگه نگی خدا باهام حرف بزنه گریه می کنم. بعد از چند لحظه هیاهوی سکوت شکسته شدند. یک صدا در جان و وجود کودک نواخته شد بگو زیبا بگو هرآنچه که بر دل کوچکت سنگینی می کند بگو دیگر بغض امانش رابریده بود بلند بلند گریه کرد و گفت:خدا جون خدای مهربونم خدای قشنگم خواستم بهت بگم نذار من بزرگ شم تروخدا! چرا؟؟؟این مخالف تقدیره!! چرا دوست نداری بزرگ شی؟ آخه خدا من خیلی ترو دوست دارم قد مامانم 10تا دوست دارم. اگه بزرگ بشم نکنه مثل بقیه فراموشتکنم! نکنه یادم بره یه روز بهت زنگ زدم. نکنه یادم بره هر شب باهات قرار داشتم مثل بقیه که بزرگ شدن و حرف منو نمی فهمن. مثل بقیه که بزرگن و فکر می کنن من الکی می گم با تو دوستم. مگه من با تو دوست نیستم؟ پس چرا کسی حرفموباورنمی کنه؟ خدا چرا بزرگاحرفاشون سخته سخته؟! مگه اینجوری نمیشه باهات حرف زد؟ خدا پس از تمام شدن گریه هایکودک گفت: آدم محبوب ترین مخلوق من چه زود خاطراطش را به ازای بزگ شدنش فراموش میکند!!! کاش همه مثل تو به جای خواسته های عجیب من را ازخودم طلب می کردند تا تمام دنیادر دستانشان جا می گرفت کاش همه مثل تو من را برای خودم نه برای خود خواهی هایشانمی خواستند دنیا خیلی برای تو کوچک است بیا تا برای همیشه کودک بمانی وهرگز بزرگنشوی و کودک در کنار گوشی تلفن در حالی که لبخند شیرینی بر لب داشت در آغوش خدا بهخوابی عمیق و شگفت انگیز فرو رفت...

6. 5 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

7. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

8. 4 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

9. بالا | پست 5

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

اَقِلْنی عَثْرَتی وَاغْفِرْ زَلَّتی
    لرزشم را نادیده بگیر و گناهم را بیامرز
    فَاِنَّکَ قَضَیْتَ عَلی عِبادِکَ بِعِبادَتِکَ وَ اَمَرْتَهُمْ بِدُعآئِکَ وَ ضَمِنْتَ لَهُمُ الْاِجابَةَ
    زیرا که تو خود بندگانت را فرمان دادی و به دعا کردن به درگاهت مامور ساختی و اجابت دعایشان را ضمانت کردی
    فَاِلَیْکَ یا رَبِّ نَصَبْتُ وَجْهی وَ اِلَیْکَ یا رَبِّ مَدَدْتُ یَدی
    پس به سوی تو ای خدا رو آوردم و به درگاه تو ای پروردگار دست حاجت دراز کردم
    فَبِعِزَّتِکَ اسْتَجِبْ لی دُعآئی وَ بَلِّغْنی مُنایَ وَ لا تَقْطَعْ مِنْ فَضْلِکَ رَجآئی
    پس به عزت خودت دعایم را مستجاب کن و به آرزویم برسان و امیدم را از فضل خویش نا امید مفرما
    وَاکْفِنی شَرَّ الْجِنِّ وَ الْاِنْسِ مِنْ آعْدآئی یا سَریعَ الرِّضا اِغْفِرْ لِمَنْ لا یَمْلِکُ اِلّا الدُّعآءَ
    و شر دشمنانم را از جن و انس کفایت فرما ای خدای زود گذر بیامرز کسی را که جز دعا چیزی ندارد
    فَاِنَّکَ فَعّالٌ لِمل تَشآءُ یا مَن اِسْمُهُ دَوآءٌ وَ ذِکْرُهُ شِفاءٌ وَ طاعَتَهُ غِنیً
    زیرا تو هر چه را بخواهی انجام دهی ای کسی که نامش دواست و یادش شفاست و طاعتش توانگری است
    اِرْحَمْ مَنْ رَأسَ مالِهِ الرَّجاءُ وَ سِلاحُهُ الْبُکاءُ یا سابِغَ النِّعَمِ یا دافِعِ النِّقَم
    ترحم فرما بر کسی که سرمایه اش امید و ساز و برگش گریه و زاری است ای عطا بخش نعمت ها ای برطرف کننده ی گرفتاری ها
    یا نورُ الْمُسْتَوْحِشینَ فِی الظُّلْمِ یا عالِمًا لا یُعَلَّمُ صَلِّ عَلی مُحَمَّدً وَ آلِ مُحَمَّدٍ
    ای روشنی بخش وحشت زدگان در تاریکی ها ای دانای بی معلم درود فرست بر محمد و آل محمد
    وَ افْعَلْ بی مآ اَنْتَ اَهْلُهُ وَ صَلَّی اللهُ عَلی رَسُولِهِ وَ الْأئِمَّةِ الْمَیامینَ مِنْ الِهِ وَ سَلَّمَ تَسلیمًا کَثیرًا
    و انجام ده درباره ی من آنچه را که تو شایسته ی آنی و درود خدا بر فرستاده ی او آن پیشوایان با
    برکت و سلام فراوان بر همه آن ها باد

10. 3 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

11. بالا | پست 6

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

نگــران فردایــت نباش..

ما اولیــن بارهست که بنــدگـــی میکنیم.

اما او قرن هاست که خدایــی میکند.....

12. 5 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

13. بالا | پست 7

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

خـــــــدایم را دوســـت دارم..

همان خــدایی که:

دغدغه ای برای از دست دادنش را ندارم..

همان خـدایی که مرا در آغـوش گرفته..

و از مسیر گل ولای عبور می دهد..

خدایم را عـاشـقـانــه دوست دارم و می پرستــم..

نه ترسی دارم برای نابودی اش و نه غمگینم در نبود حضورش..

او همیشه به من لبخند می زند و مرا عاشقانـــه دوست دارد...

14. 5 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

15. بالا | پست 8

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    تشکر شده 9,823 بار در 3,399 پست
    میزان امتیاز
    16

5 دلیل محکم برای اثبات وجود خداوند

1.آیا خدا وجود دارد؟

پیچیدگی سیاره ما وجود یک خالق توانا را نشان می‌دهد که نه تنها جهان ما را خلق کرده، بلکه آن را تا به امروز پا برجا نگه داشته است، نمونه‌های بسیاری از مخلوقات خدا می‌توان ذکر کرد، اما ما به چند نمونه اکتفا می‌کنیم:

زمین... اندازه آن دقیق است، اندازه زمین و جاذبه آن باعث ایجاد لایه نازکی اطراف آن می‌شود که بیشتر آن نیتروژن و اکسیژن است و فقط تا 50 مایل بالاتر از سطح زمین را تحت پوشش قرار می‌دهد، اگر زمین کوچکتر بود، امکان وجود اتمسفر غیر ممکن بود، مانند سیاره تیر، اگر زمین بزرگتر بود، اتمسفر فاقد هیدروژن می‌شد، مانند سیاره مشتری. زمین تنها سیاره‌ای است که اتمسفری با ترکیب درست گازها دارد که حیات را برای انسان‌ها، حیوانات و گیاهان ممکن می‌سازد.

زمین در فاصله مناسبی از خورشید قرار گرفته است، به نوسانات دمایی که بدن ما به سختی می‌تواند تحمل کند، توجه کنید منفی 30 درجه تا مثبت 120 درجه، اگر زمین کمی دورتر از خورشید بود، همه ما یخ می‌زدیم، اگر کمی جلوتر بود می‌سوختیم، حتی انحراف کوچکی در موقعیت زمین نسبت به خورشید زندگی روی زمین را غیر ممکن می‌سازد. زمین این فاصله با خورشید را زمانی که با سرعت 67000 مایل در ساعت دور آن می‌چرخد، حفظ می‌کند، همچنین هم‌زمان دور محور خود نیز می‌شود و باعث می‌شود، سطح زمین هر روز به درستی گرم و سرد شود.ماه به دلیل کشش گرانشی آن اندازه و فاصله مناسبی از زمین دارد. ماه باعث جزر و مد و حرکت اقیانوس‌ها می‌شود، بنابراین آب اقیانوس‌ها راکد نمی‌ماند، اما در عین حال آب اقیانوس‌های بزرگ بر روی قاره‌ها سرازیر نمی‌شود.

آب... بی‌رنگ، بی‌بو و بدون طعم و مزه است و هیچ موجود زنده‌ای نمی‌تواند بدون آن زندگی کند. بیشتر بدن انسان‌ها، گیاهان و حیوانات از آب تشکیل شده است، (تقریباً دو سوم بدن انسان آب است)، در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که چرا ویژگی‌های آب آن را برای حیات ما مناسب کرده است:آب نقطه جوش و انجماد بالایی دارد، آب به ما اجازه می‌دهد که در محیطی که نوسان درجه حرارت وجود دارد، زندگی کنیم و دمای بدن ما روی 98.6 درجه ثابت نگه می‌دارد.آب کشش سطحی بی‌نظیری دارد، بنابراین می‌تواند در گیاهان بر خلاف جاذبه بالا برود و این ماده حیات بخش و همچنین مواد مغذی به نوک بلندترین درختان برسند.

نود و هفت درصد آب جهان در اقیانوس‌ها قرار دارد، اما در کره زمین، سیستمی طراحی شده که نمک را از آب جدا می‌کند و سپس آن آب را در سراسر سیاره زمین پراکنده می‌سازد.فرآیند تبخیر آب اقیانوس‌ها را می‌گیرد و نمک را بر جای می‌گذارد، ابرهایی را ایجاد می‌کند که به آسانی به وسیله باد جا به جا می‌شوند و آب را برای انسان‌ها، گیاهان و جانوران در سراسر سیاره به ارمغان می‌آورند، این سیستم پالایش است که امکان زندگی روی زمین را فراهم می‌کند، سیستمی که آب را احیا و قابل استفاده مجدد می‌کند.

مغز انسان... هم‌زمان اطلاعات بسیار زیادی را پردازش می‌کند، مغز شما تمام رنگ‌ها و چیزهایی که می‌بینید را درک می‌کند، دمای اطراف شما، فشار گام‌های شما بر زمین، صداهای اطراف، خشکی دهانتان، حتی بافت و جنس کیبوردتان. مغز احساسات شما، افکار و خاطرات شما را نگهداری و پردازش می‌کند. هم‌زمان مغز فعالیت‌های مداوم بدن شما مانند الگوی تنفس، حرکت پلک، گرسنگی و حرکات ماهیچه‌ها را کنترل می‌کند.

مغز انسان بیش از یک میلیون پیام را در ثانیه منتقل می‌کند. مغز اهمیت این اطلاعات را می‌سنجد و اطلاعات غیر ضروری را جدا می‌کند. عملکرد مغز متفاوت از سایر اندام‌ها است. هوش شما، توانایی در استدلال، احساسات، رویا پردازی و تدبیر، عمل کردن و ارتباط با دیگران توسط مغزتان انجام می‌شود.

چشم‌ها... هفت میلیون رنگ را تشخیص می‌دهند، به صورت خودکار متمرکز می‌شوند و هم‌زمان 1.5 میلیون پیام را ارسال می‌کنند، فرضیه تکامل روی تغییر و تحولات در موجودات زنده موجود تمرکز می‌کند. هنوز فرضیه تکامل به تنهایی نمی‌تواند مبدا اولیه مغز یا چشم و یا به وجود آمدن موجودات زنده از ماده بی‌جان را به صورت کامل توضیح دهد.

2. آیا خدا وجود دارد؟ جهان مبدأی دارد- علت آن چیست؟

دانشمندان معتقدند که جهان در نتیجه یک انفجار عظیم نور و انرژی به وجود آمده است، که آن را «بیگ بنگ» می‌نامند. این انفجار مبدأ هر چیزی است که اکنون وجود دارد: آغاز جهان، مبدأ فضا و حتی مبدأ اولیه خود زمان.جهان همیشه وجود نداشته است، جهان آغازی دارد... چه چیز باعث آن شد؟ دانشمندان هیچ توضیحی برای انفجار ناگهانی نور و ماده ندارند.

3. آیا خدا وجود دارد؟ جهان با قانون‌های طبیعی یکسانی در جریان است. چرا؟

ممکن است بیشتر چیزهای زندگی در تغییر باشد، اما به چیزهایی توجه کنید که هیچ‌گاه تغییر نمی‌کنند:جاذبه زمین همیشه وجود دارد، فنجان داغ چای روی میز سرد می‌شود، زمین طی 24 ساعت دور خود می‌گردد و سرعت نور چه روی زمین و چه در کهکشان‌های دور تغییری نمی‌کند، چه چیز باعث می‌شود، قوانین طبیعت هیچ‌گاه تغییر نکنند؟ چرا جهان این چنین منظم و پایا است؟بزرگترین دانشمندان تحت تاثیر اعجاب آن قرار گرفته‌اند، هیچ ضرورت منطقی برای جهان وجود ندارد که از قوانین پیروی کند، چه رسد به پیروی از قوانین ریاضیات، این شگفتی نشأت گرفته از این حقیقت است که جهان مجبور به حرکت در این مسیر نیست، آسان است جهانی را تصور کنیم که در آن شرایط به صورت غیر قابل پیش‌بینی لحظه به لحظه تغییر می‌کنند یا حتی جهانی که چیزها ناگهان به وجود می‌آیند و ناگهان از بین می‌روند.

4. آیا خدا وجود دارد؟

کد DNA عملکرد سلول‌ها را برنامه‌ریزی می‌کند، تمام دستورالعمل‌ها، آموزش‌ها، تعلیمات از روی قصد و نیت هستند، کسی که دستورالعملی می‌نویسد هدفی دارد، آیا می‌دانستید که در هر سلول بدن ما یک کد دستورالعمل با جزئیات کامل وجود دارد، مانند یک برنامه کامپیوتری کوچک؟ احتمالًا می‌دانید یک برنامه کامپیوتری از صفر و یک ایجاد شده است مانند این 110010101011000، روشی که آنها کنار هم گذاشته می‌شوند به کامپیوتر می‌گوید چه کند، کد DNA در هر یک از سلول‌ها خیلی شبیه به هم هستند و از چهار ماده شیمیایی ساخته شده که دانشمندان به صورت مختصر A ،T ،G ،C می‌نامند، آنها به این صورت در سلول‌ها کنار هم چیده شده‌اند، CGTGATCGCATGC، سه میلیارد از این حروف در هر سلول انسان وجود دارد!

5. آیا خداوند وجود دارد؟

می‌دانیم که خدا وجود دارد، زیرا او در طلب ماست، او به صورت مداوم به دنبال این است که ما به سوی او بازگردیم. من زمانی منکر خدا بودم و مانند بسیاری از بی‌دینان، اعتقاد مردم به خدا مرا بسیار آزار می‌داد، چرا یک ملحد باید وقت و توجه و انرژی زیادی را صرف انکار موضوعی کند که خودش اعتقادی به وجود آن ندارد؟اما من نفهمیدم دلیل اینکه موضوع خدا این قدر ذهن مرا درگیر کرده، این است که خدا این چنین می‌خواهد. سرانجام فهمیدم که خدا می‌خواهد شناخته شود. او ما را با این هدف خلق کرده که او را بشناسیم، او در اطراف ما شواهد زیادی برای اثبات وجودش قرار داده و پرسش و جستجو در مورد وجودش را قبل از ما بوجود آورده است. مانند وقتی که من نمی‌توانستم از تفکر در مورد امکان وجود خدا بگریزم، در حقیقت روزی که تصمیم گرفتم وجود خدا را قبول کنم، معبود من با این جمله شروع کرد که «بسیار خوب، تو برنده شدی...» ممکن است دلیل اصلی این که کافران توسط مؤمنین آزرده می‌شوند، این باشد که خدا به طور جدی به دنبال آنها است.
    ویرایش توسط reza1 : 09-27-2014 در ساعت 11:36 PM

16. 6 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

17. بالا | پست 9

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

مناظره خداوشیطان

یکی از زیباترین ونخستین مناظراتی که در عالم هستی اتفاق افتاده مناظره بین خدا و شیطان است که در این گفتگوی دو طرفه که بصورت مناظره مطرح شده نکاتی بسیار پند آموز و آموزشی می باشد که هر خواننده ای را به وجد می آورد.

قبل از ورود به مسئله مناظره به جا است طرفین مناظره معرفی اجمالی شوند:

امیرالمومنین در خطبه اول نهج البلاغه میفرماید: انسان عاجز است از شناخت ذات خدا در آنجایی که میفرماید سپاس خداوندی را که حساب گران از شمارش نعمت های او ناتوان و تلاش گران به او نخواهند رسید پروردگاری که برای صفات او حد و مرزی وجود ندارد و تعریف کامل نمی توان یافت و برای خدا وقت معین و سرآمدی مشخص نمی توان تعیین کرد مخلوقات را با قدرت خود آفرید و با رحمت خود بادها را به حرکت در آورد و به وسیله کوه ها اضطراب و لرزش زمین را به آرامش تبدیل کرد.

راهی که می شود به صفت خداوند آگاهی پیدا کرد دعای جوشن کبیر می باشد که خوانندگان را به خواندن آن دعای شریف رهنمود می کنم و اما شیطان از جنس جن است و از آتش خلق شده است قبل از این که از بهشت رانده شود خدا را بسیار عبادت میکرد به همین دلیل عزازییل نام گرفت البته از امام رضا روایتی است که فرمود نام اصلی او حارث بوده و بعد از رانده شدن از رحمت الهی به ابلیس یعنی (دور) نامیده شد.
    شیطان شش هزار سال عبادت کرد و از مقربین گردید.

آنچه منجر به مناظره بین خدا و شیطان گردید جریان خلقت آدم بود که خداوند بزرگ خاکی از قسمت های گوناگون زمین از قسمت های سخت و نرم شور و شیرین گرد آورد آب بر آن افزود تا گلی خالص و آماده شد و با افزودن رطوبت چسبناک گردید که از آن اندامی شایسته و عضوهایی جدا و به یکدیگر پیوسته آفرید آنرا خشکانید تا محکم گردد.

آنگاه از روحی که آفرید در آن دمید تا بصورت انسانی زنده در آمد دارای اندیشه که وی را به تلاش اندازد و دارای افکاری که در دیگر موجودات تصرف نماید ،به انسان اعضاء و جوارحی بخشید که در خدمت او باشند و ابزاری عطا فرمود که آنها را در زندگی به کار گیرد قدرت تشخیص به او داد تا حق و باطل را بشناسد و حواس چشایی و بویایی و وسیله تشخیص رنگ ها و اجناس مختلف را در اختیار او قرار داد انسان را مخلوقی از رنگ های گوناگون و چیزهای همانند و سازگار و نیروهای متضاد و مزاج های گوناگون گرمی و سردی تری و خشکی قرار داد.

موجودى عجيب و بى‏سابقه كه قوس صعودى و نزوليش هر دو بى‏انتها بود آفرينش يافت، و موجودى با استعداد فوق العاده كه مى‏توانست شايسته مقام «خليفة اللهى» باشد، قدم به عرصه هستى گذاشت «در آن هنگام همه فرشتگان سجده كردندجز ابليس كه تكبّر كرد و از كافران بود.

مناظره خدا و شیطان

خدا: اى ابليس! چه چيز مانع تو از سجده كردن بر مخلوقى شد كه با قدرت خود آفريدم. آيا تكبر كردى يا از برترينها بودى برتر از اين كه فرمان سجود به تو داده شود؟

شیطان: من از او (آدم) بهترم، مرا از آتش آفريده‏اى و او را ازگل.

خدا: از آسمانها (و صفوف ملائكه) خارج شو كه تو رانده درگاه منى اينجا جاى پاكان و مقربان است، نه جاى آلودگان و سركشان و تاريك دلان و مسلما لعنت من بر تو تا روز قيامت خواهد بود و هميشه مطرود از رحمت من خواهى بود.

شیطان: پروردگارا! مرا تا روزى كه انسانها برانگيخته مى‏شوند مهلت ده مهلتى كه از فرزندان آدم انتقام گيرم، و همه را به گمراهى بكشانم.

خدا: تو از مهلت داده شدگانى ولى نه تا روز رستاخيز و مبعوث شدن خلايق بلكه تا روز و زمان معينى.

شیطان: به عزّتت سوگند كه همه آنان را گمراه خواهم كرد مگر بندگان مخلص تو از ميان آنها، آن گاه از پيش و از پس و از چپ و راست بر آنها مى‏تازم. و بيشترينشان را شكرگزار نخواهى يافت.

خدا: به حق سوگند، و حق مى‏گويم كه جهنم را از تو و هر كدام از آنان كه از تو پیروی کنند پر خواهم كرد.

شرح مختصراین مناظره

آرى! بدترين بلاى جان انسان نيز همين كبر و غرور است كه او را از درك حقايق محروم مى‏سازد، و به تمرد و سركشى وامى‏دارد، و از صف مؤمنان كه صف بندگان مطيع خداست بيرون مى‏افكند، و در صف كافران كه صف ياغيان و طاغيان است قرار مى‏دهد.

مهم اين است كه انسان هنگامى كه از اعمال زشت خود نتيجه شومى مى‏گيرد بيدار شود، و به فكر جبران بيفتد، اما چيزى خطرناكتر از آن نيست كه همچنان بر مركب غرور و لجاج سوار گردد، و به مسير خود به سوى پرتگاه ادامه دهد و اين همان سرنوشت شومى بود كه دامن «ابليس» را گرفت اينجا بود كه «حسد» تبديل به «كينه» شد، كينه‏اى سخت و ريشه‏دار.

در حقيقت ابلیس مى‏خواست تا آخرين فرصت ممكن به اغواى فرزندان آدم بپردازد، چرا كه روز رستاخيز پايان دوران تكليف است، و ديگر وسوسه و اغوا مفهومى ندارد، علاوه بر اين با اين درخواست مرگ را از خود دور كند، و تا قيامت زنده بماند، هر چند همه جهانيان از دنيا بروند.

در اينجا مشيّت الهى اقتضا نمود كه اين خواسته ابليس برآورده شود، اما نه بطور مطلق، كه به صورت مشروط،

اينجا بود كه ابليس مكنون خاطر خود را آشكار ساخت، و هدف نهائيش را از تقاضاى عمر جاويدان نشان داد، و سوگند به «عزت» نشان مى‏دهد كه او نهايت پافشارى را در تصميم خويش داشته و دارد، و تا آخرين نفس بر سر گفتار خود ايستاده است.

ولى متوجه اين واقعيت بود كه گروهى از بندگان خاص خدا به هيچ قيمتى در منطقه نفوذ و حوزه وسوسه او قرار نمى‏گيرند، لذا ناچار آنها را استثنا كرد.

همانهایكه در راه معرفت و بندگى تو از روى اخلاص و صدق و صفا گام بر مى‏دارند، تو نيز آنها را پذيرا شده‏اى، خالصشان كرده‏اى، و در حوزه حفاظت خود قرار داده‏اى.

سؤال: چرا خداوند درخواست شيطان را در باره ادامه حياتش پذيرفت، و چرا فورا نابودش نكرد؟! پاسخ اين است كه عالم دنيا ميدان آزمايش و امتحان است- آزمايشى كه وسيله پرورش و تكامل انسانهاست- و مى‏دانيم آزمايش جز در برابر دشمنان سرسخت و طوفانها و بحرانها امكان پذير نيست.

البته اگر شيطان هم نبود هواى نفس و وسوسه‏هاى نفسانى انسان را در بوته آزمايش قرار مى‏داد، اما با وجود شيطان اين تنور آزمايش داغتر شد، چرا كه شيطان عاملى است از برون و هواى نفس عاملى است از درون.

پیامد های این مناظره

1- انسان تنها موجودى است كه خداوند قبل از خلقت، آفريدن او را به فرشتگان اعلام كرد.
    2- منشأ وجودى انسان، آب و خاك است ، و روح پس از جسم آفريده شده است.
    3- فرشتگان به خاطر نفخه‏ى الهى، به آدم سجده كردند ولى برخى انسان‏ها حتّى به خاطر ذات حقّ براى خدا سجده نمى‏كنند.
    4- تكبّر، مانع تعبّد و تسليم است.
    5- عبادت دسته جمعى با شكوه‏تر است. همه‏ى فرشتگان سجده كردند، آن هم دسته جمعى. در ميان خوبان بودن مهم نيست، از خوبان بودن مهم است.

درپایان فقط بندگان مخلص خدا هستند که شیطان تسلطی برآنها ندارد التماس دعا.

18. 4 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

19. بالا | پست 10

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط farimah نمایش پست ها
    آنگاه از روحی که آفرید در آن دمید تا بصورت انسانی زنده در آمد
    هر وقت خدا رو پیدا نکردین به قلبتون رجوع کنین ، از صفت های خوب و بد درون ما قرار داده و قدرت تفکر واختیار هم به ما داده پس برای اینکه بدونیم خدا هست و بشناسیمش باید به قلبمون توجه کنیم

خدا برای اینکه انسان به پیشرفت و تکامل برسه و راه سعادت و آرامش رو پیدا کنه به اون هم "عقل" داده هم "دل" تا همیشه در تعارض باشن و ایکجا ثابت نمانن پس هیچ وقت به ایمانتون شک نکنین

خود شناسی هم یک راه برای اثبات وجود خداست

عقاید شخصیه منه امیدوارم به دوستان کمکی کرده باشه

20. 4 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

21. بالا | پست 11

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    6982
    تشکـر
    0
    تشکر شده 6 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط reza1 نمایش پست ها
    هر وقت خدا رو پیدا نکردین به قلبتون رجوع کنین ، از صفت های خوب و بد درون ما قرار داده و قدرت تفکر واختیار هم به ما داده پس برای اینکه بدونیم خدا هست و بشناسیمش باید به قلبمون توجه کنیم

خدا برای اینکه انسان به پیشرفت و تکامل برسه و راه سعادت و آرامش رو پیدا کنه به اون هم "عقل" داده هم "دل" تا همیشه در تعارض باشن و ایکجا ثابت نمانن پس هیچ وقت به ایمانتون شک نکنین

به فکر نمازت باش، مثل شارژ موبایلت!

با صدای اذان بلند شو، مثل صدای موبایلت!
    از انگشتانت برای اذکار استفاده کن، مثل صفحه کلید موبایلت!
    قرآن را هم همیشه بخوان، مثل پیام‌های موبایلت و ...

متنی که پیش روی شماست، گزیده‌ای از بیانات آیت الله جاودان در باب اهمیت نماز و احترام به این فریضه الهی است.

نماز برای کسی که حق نمازش را ادا کند، دعا می‌کند. حق نمازش چیست؟ خیلی ساده است. یک نماز صحیح بخواند. این هم مکرر به جمع دوستان و غیر دوستان، عرض می‌کنم.
    یک نماز صحیح بخواند، نماز صحیح چقدر زحمت دارد؟ شما حمد و سوره را صحیح کن، مسئله‌هایت را هم یاد بگیر. آدم چند تا مسئله بلد باشد نمازش صحیح می‌شود؟ چهل تا، پنجاه تا مسئله، که می‌شود مثلاً ده صفحه یک رساله. آدم ده صفحه یک رساله را مسئله بلد باشد، نمازش صحیح می‌شود. خیلی سخت نیست. ده صفحه، پانزده صفحه رساله را آدم بخواند، نمازش می‌شود درست.
    یک حمد و سوره هم پیش یک معلم قرآن یا مثلاً کسی که تجوید بلد باشد، یاد بگیرد. به خصوص برای نوجوان‌ها به سرعت درست می‌شود، اگر سنش گذشته باشد، یک کم سخت می‌شود، اما برای نوجوان و جوان، خیلی زود حمد و سوره‌اش درست می‌شود. آنقدر هم که سخت نیست. خوب می‌شود نماز صحیح.
    اگر کسی نماز درست بخواند، نماز صحیح بخواند، اول وقت بخواند، نماز دعایش می‌کند. دعای نماز قبول است. یک کسی که دعایش قبول است، روزی پنج بار شما را دارد دعا می‌کند.

یک وضو و غسل هم آدم یاد می‌گیرد. آن هم می‌شود پنج دقیقه. آدم دو تا پنج دقیقه مسئله‌های وضو و غسل را یاد می‌گیرد، بعدش نمازش صحیح می‌شود. دو تا پنچ دقیقه، آن هم ده یا پانزده صفحه، مثلاً یک ده دقیقه یا نیم ساعت هم پیش معلم، حمد و سوره می‌خواند، می‌شود نماز صحیح.
    نماز صحیح هم همان اول وقت بخوان. این می‌شود نماز چی؟ نماز خوب، نماز درست. اگر کسی نماز درست بخواند، نماز صحیح بخواند، اول وقت بخواند، نماز دعایش می‌کند. دعای نماز قبول است. یک کسی که دعایش قبول است، روزی پنج بار شما را دارد دعا می‌کند. خدای نکرده اگر آدم، نمازش خراب باشد، نماز نفرین می‌کند. می‌گوید من را ضایع کردی، خدا ضایعت کند. خدا پیش نیاورد. اگر آدم نمازش را بی‌بند و بار بخواند، نماز می‌خواند، اما بی‌بند و بار می‌خواند. ارزش برای نمازش قائل نیست، سبک می‌شمارد. دیر می‌خواند، بد می‌خواند، آخر وقت می‌خواند.

دیشب با یک جوانی صحبت می‌کردیم، گفت: خوب، یک ساعت به آخر وقت می‌خوانیم. چه عیبی دارد؟
    من گفتم: خوب، نماز اول وقت رضای خداست. دعای مستجاب هم که عرض کردیم در آن هست. آن وقت آخر وقتش، ممکن است خدای نکرده، خدای نکرده، نماز نفرین کند. گاهی فرد هم نماز را خراب می‌کند، هم آخر وقت ‌می‌خواند، بد می‌خواند، تند تند می‌خواند، به قدری تند که خراب می‌شود، یعنی آیات را به هم می‌چسباند، بعضی از آقایان مراجع اجازه نمی‌دهند. یک نفس بین دو تا آیه بکشید. چقدر فرقش است؟ نمازی که آن طوری تند و تند بخوانی، با این که یک کم بین دو تا آیه مکث کنی، فرقش چند ثانیه می‌شود؟ این می‌شود نماز خوب، نماز صحیح. اگر تند تند بخوانی، ممکن است مرجع تقلیدتان اجازه ندهد. خیلی از دوستان ما از آقای بهجت تقلید می‌کردند، ایشان می‌گویند: این فاصله را بدهید. بین دو تا آیه فاصله بدهید.
    چه بسا بنده‌ای نماز می‌خواند ولی آن نماز را به صورتش می‌کوبند. می‌گویند: وَ اَحجُبُ اَنّی صوته، برای صدایش مانع می‌گذارم که به گوش من نرسد، اینکه صدا به گوش خدا نرسد که نیست، خدا هر صدایی را می‌شنود، می‌داند. یعنی به صدایش گوش نمی‌دهم. به حرفش اعتنا نمی‌کنم. در این روایت، خدای متعال با داوود(ع) صحبت می‌کرده است: ای داوود، می‌دانی چرا برای صدای آن فرد مانع می‌گذارم؟ برای اینکه این فرد به چشم خیانت، به چشم خیانت به ناموس مردمان، زیاد نگاه می‌کرده است. ذلک الَذی یُکِثرُ الالتفاتِ الی حُرم المُومِنین به عین الفِسق، به چشم خیانت، به ناموس مردم زیاد نگاه می‌کرده است. دوم: این فرد نقشه برای مردم داشته، برای مردم، برای مسلمان‌ها نقشه داشته، نقشه ظلم می‌کشیده. نماز هم بخواند، نمازش را می‌زنیم تو سرش. حالا اینجا فرمودند تو صورتش. این حدیث خیلی بلند است، حالا این قسمت به همه ما مربوط می‌شود، آن دو تا انشاء الله به ماها مربوط نیست. بعد فرمود: یا داود نُح عَلی خَطیئَتِکَ کَالمَرئَة الثَکلی عَلی وَلَدِها ای داود نوحه کن. ببینید، نوحه یعنی گریه با صدا، وقتی که آدم در خانه خدا می‌رود با صدا بر گناهانش گریه کند، مثل مادری که بچه‌اش را از دست داده، آن طور در خانه خدا برای گناهانت گریه کن.
    عمل خوبی که جلوی عمل بد را نمی‌گیرد، معلوم می‌شود که آن عمل، قوت و قدرت ندارد. نماز، نماز نیست. که جلوی عمل بد را نمی‌گیرد. وگرنه عمل خوب، نماز خوب، جلوی عمل بد را می‌گیرد.

یک دومی را هم عرض کنیم. سلیمان بن خالد می‌گوید که من از حضرت صادق (ع) سوال کردم این آیه را: وَقَدِمنَا إِلَی مَا عَمِلوا مِنْ عَمَل فَجَعَلْنَاهُ هَبَاءً مَنْثُورًا خدای متعال می‌فرمایند ما به نزد اعمالی که این‌ها کرده‌اند می‌آییم. قدرت ما بالاسر عمل این‌هاست. مأموران ما بالاسر عمل این‌ها هستند و این اعمال را گردی می‌کنیم که به باد رفته است.
    چه جوری می‌شود؟ آدم عمل خیر کرده است، عملش به درگاه خدا می‌رود و عمل به باد فنا می‌نشیند! امام فرمودند که: «أما والله اِن کانَت اَعمالهُم اَشَدُ بَیاضا منَ القَباطی» این‌ها عمل زیاد دارند. مثلاً سالی دو بار کربلا رفته، حج و عمره می‌رود، خمس می‌دهد، کار خوب خیلی می‌کند، نماز جماعت می‌رود، این اعمال چطور می‌شود که به باد فنا برود؟

می‌گویند این مال آدمی است که، اعمال خوب دارد، هزار طور عمل خوب دارد، اما وقتی گناه پیش می‌آید، چهار دست و پا می‌افتد، نمی‌توانم توضیح بدهم. اصلاً گناه را رد نمی‌کند، از گناه نمی‌گذرد. آخر یک گناهانی هست که آدم را می‌سوزاند. آقا چطور می‌شود من حج می‌روم، عمره که بیش‌تر می‌شود رفت. حالا مثلاً کربلا که می‌شود رفت. صد جور کارهای خوب، چطور می‌شود که این کارها، هیچ‌گاه جلوی هیچ کار بد من را نمی‌گیرد، چطور می‌شود؟ من نماز جماعت می‌روم، هر روز نماز جماعت، مثلاً بعضی‌ها هستند که صبح هم نماز جماعت می‌روند، نماز اول وقت می‌خوانند، نماز جماعت می‌خوانند. چطور این نماز من، جلوی بدی اعمال من را نمی‌گیرد؟ عمل خوبی که جلوی عمل بد را نمی‌گیرد، معلوم می‌شود که آن عمل، قوت و قدرت ندارد. نماز، نماز نیست. که جلوی عمل بد را نمی‌گیرد. وگرنه عمل خوب، نماز خوب، جلوی عمل بد را می‌گیرد. پس این‌ها یک ظاهر خوب داشتند. اما یک جایی از کار خراب بوده. نماز جلوی کارهای بد را می‌گیرد.
    مثالی که برای شما در مورد نماز خوب عرض کردم، نماز خوب را آنقدر سخت نگرفتیم. عرض کردم یک نماز صحیح اول وقت. باور کنید جلوی بدی را می‌گیرد، جلوی گناهان را می‌گیرد. این نماز خاصیت دارد. من اگر یک ذره نماز را احترام کنم، نماز خاصیت دارد. خاصیتش جلوی بدی را می‌گیرد. جلوی دهان من را می‌بندد، هر حرفی از دهان من در نمی‌آید. هر گناهی از دست من برنمی‌آید. نماز خاصیت دارد. اگر می‌بیند هیچ خاصیتی ندارد، نگاه کنیم، بررسی کنیم، بررسی کنیم که کجای کارمان خرابی دارد. خرابی اصلی دارد. آن وقت این نمازها را روز قیامت می‌آورند، که خیلی هم زرق و برق دارد. باز که می‌کنی آن را، می‌بینی خاکستر است. به باد فنا می‌رود.

22. 4 کاربران زیر از سحر2 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

23. بالا | پست 12

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    6982
    تشکـر
    0
    تشکر شده 6 بار در 2 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط reza1 نمایش پست ها

متنی که پیش روی شماست، گزیده‌ای از بیانات آیت الله جاودان در باب اهمیت نماز و احترام به این فریضه الهی است.

نماز برای کسی که حق نمازش را ادا کند، دعا می‌کند. حق نمازش چیست؟ خیلی ساده است. یک نماز صحیح بخواند. این هم مکرر به جمع دوستان و غیر دوستان، عرض می‌کنم.
    یک نماز صحیح بخواند، نماز صحیح چقدر زحمت دارد؟ شما حمد و سوره را صحیح کن، مسئله‌هایت را هم یاد بگیر. آدم چند تا مسئله بلد باشد نمازش صحیح می‌شود؟ چهل تا، پنجاه تا مسئله، که می‌شود مثلاً ده صفحه یک رساله. آدم ده صفحه یک رساله را مسئله بلد باشد، نمازش صحیح می‌شود. خیلی سخت نیست. ده صفحه، پانزده صفحه رساله را آدم بخواند، نمازش می‌شود درست.
    یک حمد و سوره هم پیش یک معلم قرآن یا مثلاً کسی که تجوید بلد باشد، یاد بگیرد. به خصوص برای نوجوان‌ها به سرعت درست می‌شود، اگر سنش گذشته باشد، یک کم سخت می‌شود، اما برای نوجوان و جوان، خیلی زود حمد و سوره‌اش درست می‌شود. آنقدر هم که سخت نیست. خوب می‌شود نماز صحیح.
    اگر کسی نماز درست بخواند، نماز صحیح بخواند، اول وقت بخواند، نماز دعایش می‌کند. دعای نماز قبول است. یک کسی که دعایش قبول است، روزی پنج بار شما را دارد دعا می‌کند.

یک وضو و غسل هم آدم یاد می‌گیرد. آن هم می‌شود پنج دقیقه. آدم دو تا پنج دقیقه مسئله‌های وضو و غسل را یاد می‌گیرد، بعدش نمازش صحیح می‌شود. دو تا پنچ دقیقه، آن هم ده یا پانزده صفحه، مثلاً یک ده دقیقه یا نیم ساعت هم پیش معلم، حمد و سوره می‌خواند، می‌شود نماز صحیح.
    نماز صحیح هم همان اول وقت بخوان. این می‌شود نماز چی؟ نماز خوب، نماز درست. اگر کسی نماز درست بخواند، نماز صحیح بخواند، اول وقت بخواند، نماز دعایش می‌کند. دعای نماز قبول است. یک کسی که دعایش قبول است، روزی پنج بار شما را دارد دعا می‌کند. خدای نکرده اگر آدم، نمازش خراب باشد، نماز نفرین می‌کند. می‌گوید من را ضایع کردی، خدا ضایعت کند. خدا پیش نیاورد. اگر آدم نمازش را بی‌بند و بار بخواند، نماز می‌خواند، اما بی‌بند و بار می‌خواند. ارزش برای نمازش قائل نیست، سبک می‌شمارد. دیر می‌خواند، بد می‌خواند، آخر وقت می‌خواند.

دیشب با یک جوانی صحبت می‌کردیم، گفت: خوب، یک ساعت به آخر وقت می‌خوانیم. چه عیبی دارد؟
    من گفتم: خوب، نماز اول وقت رضای خداست. دعای مستجاب هم که عرض کردیم در آن هست. آن وقت آخر وقتش، ممکن است خدای نکرده، خدای نکرده، نماز نفرین کند. گاهی فرد هم نماز را خراب می‌کند، هم آخر وقت ‌می‌خواند، بد می‌خواند، تند تند می‌خواند، به قدری تند که خراب می‌شود، یعنی آیات را به هم می‌چسباند، بعضی از آقایان مراجع اجازه نمی‌دهند. یک نفس بین دو تا آیه بکشید. چقدر فرقش است؟ نمازی که آن طوری تند و تند بخوانی، با این که یک کم بین دو تا آیه مکث کنی، فرقش چند ثانیه می‌شود؟ این می‌شود نماز خوب، نماز صحیح. اگر تند تند بخوانی، ممکن است مرجع تقلیدتان اجازه ندهد. خیلی از دوستان ما از آقای بهجت تقلید می‌کردند، ایشان می‌گویند: این فاصله را بدهید. بین دو تا آیه فاصله بدهید.
    چه بسا بنده‌ای نماز می‌خواند ولی آن نماز را به صورتش می‌کوبند. می‌گویند: وَ اَحجُبُ اَنّی صوته، برای صدایش مانع می‌گذارم که به گوش من نرسد، اینکه صدا به گوش خدا نرسد که نیست، خدا هر صدایی را می‌شنود، می‌داند. یعنی به صدایش گوش نمی‌دهم. به حرفش اعتنا نمی‌کنم. در این روایت، خدای متعال با داوود(ع) صحبت می‌کرده است: ای داوود، می‌دانی چرا برای صدای آن فرد مانع می‌گذارم؟ برای اینکه این فرد به چشم خیانت، به چشم خیانت به ناموس مردمان، زیاد نگاه می‌کرده است. ذلک الَذی یُکِثرُ الالتفاتِ الی حُرم المُومِنین به عین الفِسق، به چشم خیانت، به ناموس مردم زیاد نگاه می‌کرده است. دوم: این فرد نقشه برای مردم داشته، برای مردم، برای مسلمان‌ها نقشه داشته، نقشه ظلم می‌کشیده. نماز هم بخواند، نمازش را می‌زنیم تو سرش. حالا اینجا فرمودند تو صورتش. این حدیث خیلی بلند است، حالا این قسمت به همه ما مربوط می‌شود، آن دو تا انشاء الله به ماها مربوط نیست. بعد فرمود: یا داود نُح عَلی خَطیئَتِکَ کَالمَرئَة الثَکلی عَلی وَلَدِها ای داود نوحه کن. ببینید، نوحه یعنی گریه با صدا، وقتی که آدم در خانه خدا می‌رود با صدا بر گناهانش گریه کند، مثل مادری که بچه‌اش را از دست داده، آن طور در خانه خدا برای گناهانت گریه کن.
    عمل خوبی که جلوی عمل بد را نمی‌گیرد، معلوم می‌شود که آن عمل، قوت و قدرت ندارد. نماز، نماز نیست. که جلوی عمل بد را نمی‌گیرد. وگرنه عمل خوب، نماز خوب، جلوی عمل بد را می‌گیرد.

یک دومی را هم عرض کنیم. سلیمان بن خالد می‌گوید که من از حضرت صادق (ع) سوال کردم این آیه را: وَقَدِمنَا إِلَی مَا عَمِلوا مِنْ عَمَل فَجَعَلْنَاهُ هَبَاءً مَنْثُورًا خدای متعال می‌فرمایند ما به نزد اعمالی که این‌ها کرده‌اند می‌آییم. قدرت ما بالاسر عمل این‌هاست. مأموران ما بالاسر عمل این‌ها هستند و این اعمال را گردی می‌کنیم که به باد رفته است.
    چه جوری می‌شود؟ آدم عمل خیر کرده است، عملش به درگاه خدا می‌رود و عمل به باد فنا می‌نشیند! امام فرمودند که: «أما والله اِن کانَت اَعمالهُم اَشَدُ بَیاضا منَ القَباطی» این‌ها عمل زیاد دارند. مثلاً سالی دو بار کربلا رفته، حج و عمره می‌رود، خمس می‌دهد، کار خوب خیلی می‌کند، نماز جماعت می‌رود، این اعمال چطور می‌شود که به باد فنا برود؟

می‌گویند این مال آدمی است که، اعمال خوب دارد، هزار طور عمل خوب دارد، اما وقتی گناه پیش می‌آید، چهار دست و پا می‌افتد، نمی‌توانم توضیح بدهم. اصلاً گناه را رد نمی‌کند، از گناه نمی‌گذرد. آخر یک گناهانی هست که آدم را می‌سوزاند. آقا چطور می‌شود من حج می‌روم، عمره که بیش‌تر می‌شود رفت. حالا مثلاً کربلا که می‌شود رفت. صد جور کارهای خوب، چطور می‌شود که این کارها، هیچ‌گاه جلوی هیچ کار بد من را نمی‌گیرد، چطور می‌شود؟ من نماز جماعت می‌روم، هر روز نماز جماعت، مثلاً بعضی‌ها هستند که صبح هم نماز جماعت می‌روند، نماز اول وقت می‌خوانند، نماز جماعت می‌خوانند. چطور این نماز من، جلوی بدی اعمال من را نمی‌گیرد؟ عمل خوبی که جلوی عمل بد را نمی‌گیرد، معلوم می‌شود که آن عمل، قوت و قدرت ندارد. نماز، نماز نیست. که جلوی عمل بد را نمی‌گیرد. وگرنه عمل خوب، نماز خوب، جلوی عمل بد را می‌گیرد. پس این‌ها یک ظاهر خوب داشتند. اما یک جایی از کار خراب بوده. نماز جلوی کارهای بد را می‌گیرد.
    مثالی که برای شما در مورد نماز خوب عرض کردم، نماز خوب را آنقدر سخت نگرفتیم. عرض کردم یک نماز صحیح اول وقت. باور کنید جلوی بدی را می‌گیرد، جلوی گناهان را می‌گیرد. این نماز خاصیت دارد. من اگر یک ذره نماز را احترام کنم، نماز خاصیت دارد. خاصیتش جلوی بدی را می‌گیرد. جلوی دهان من را می‌بندد، هر حرفی از دهان من در نمی‌آید. هر گناهی از دست من برنمی‌آید. نماز خاصیت دارد. اگر می‌بیند هیچ خاصیتی ندارد، نگاه کنیم، بررسی کنیم، بررسی کنیم که کجای کارمان خرابی دارد. خرابی اصلی دارد. آن وقت این نمازها را روز قیامت می‌آورند، که خیلی هم زرق و برق دارد. باز که می‌کنی آن را، می‌بینی خاکستر است. به باد فنا می‌رود.

24. 2 کاربران زیر از سحر2 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

25. بالا | پست 13

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

مردم و گناه

می توان عموم مردم را از نظر تقوی و پاکی، عبادت و درستی، گناه و بی بند و باری، به سه دسته تقسیم نمود.
    دسته ای از افراد پیوسته به فکر عبادت و بندگی خدا می باشند. و خیلی کم به فکر گناه می افتند و اگر کار خلافی از آنها سر بزند، فورا پشیمان گشته و توبه می کنند.
    دسته ای از افراد نسبت به عبادات و واجبات پایبند هستند، اما از گناه و معصیت هم پرهیزی ندارند و چندان بر هوای نفس خود مسلط نیستند. و چه بسا در هر شبانه روز، بارها مرتکب گناه می شوند و گاه و بیگاه هم استغفار می کنند.
    دسته سوم اشخاصی هستند که گذشته از آنکه هرگز به فکر عبادت و تقوی نیستند. دائما در وادی معصیت سیر می کنند و همیشه در حال عصیان به سر می برند و هیچگاه در مقام عذر خواهی و توبه برنمی آیند.

خدایا! ما را لحظه ای به خودمان وا مگذار.

مردم و دانش

حضرت علی علیه السلام فرمود: مردم نسبت به علم و دانش سه گروهند:
    علمای الهی .
    دانش طلبانی که در راه نجات، دنبال تحصیل علمند.
    جاهلان و احمقان بی سر و پا که دنبال هر صدایی می روند و با هر بادی حرکت می کنند، همان ها که با نور علم روشن نشده اند و به ستون محکمی پناه نبرده اند.(نهج البلاغه، ترجمه آیة الله مکارم شیرازی، ج3، کلمه قصار147)

مردم و دانایی

حکیمی را گفتند: پندی ما را بیاموز. گفت: مردم دنیا بر چهار گروهند:
    یکی آن است که داند و داند که دانا است، از وی دانش بیاموزید.
    دیگر آن است که داند و نداند که دانا است؛ او فراموشکار است، یادش دهید.
    و سوم آن است که نداند و داند که نداند، بیاموزیدش .
    و آخر آن است که نداند و نداند که نداند، او جاهل است، از وی دوری کنید.

مردم و قرآن

مردم در برخورد با قرآن چند دسته اند.
    دسته ای سر و کاری با قرآن ندارند.
    دسته ای فقط توجه سطحی و ظاهری به قرآن دارند. در حد قرائت و تجوید.
    دسته ای قرآن را به عنوان کتاب زندگی می دانند و اعمال و رفتار خود را با آن تنظیم می کنند.

خدایا! ما را از عاملان به قرآن قرار بده .

مردم و گذشته

بعضی از مردم دائم افسوس گذشته را می خورند.
    بعضی از مردم همه توجه خود را معطوف به آینده کرده اند و هم افسوس گذشته را می خورند.
    و بعضی از مردم، هم نقد عمرشان را غنیمت می شمرند و هم به فکر آینده خود هستند.
    عاقل کسی است که از دیروز پند گیرد، در زمان حال زندگی کند و به آینده بیندیشد.

26. 2 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

27. بالا | پست 14

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

♥♥♥♥♥♥ خدای من♥♥♥♥♥♥
    خلق شکرِ " نعــمتــت " کنند ، مـن شکـــرِ " بودنت " !
    تـــــــو نعــمت مـــنی ...

28. 4 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

29. بالا | پست 15

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

حالم كه بد میشود تنها چیزی كه مشغول می كند ذهنم را تویی....

نه خودت....
    نگاهت را میگویم...
    حالم كه بد است فكر میكنم شاید آن لحظه نگاهم نمی كنی!!!
    احساس بچگانه ای است نه......؟؟؟
    آخر میدانی...؟؟؟
    دست خودم كه نیست میترسم از نبودنت...
    تو كه نیستی همه چیز ناگهانی خوب می شود و خیلی ناگهانی تر بد...
    تو را كه ندارم تمام دنیا هم زانو بزنند در مقابلم...
    باز هم یك جای كار میلنگد انگار...
    [replacer_img]♥♥♥خدای من...♥♥♥[replacer_img]

كنارم كه نیستی در روشنایی روز گم می شوم...
    از فرط تاریكی شب كور می شوم...
    نه خودم ... قلبم كور میشود و گم می كنم راه خوبی ها را...

نگاهم كن مهربانم...[replacer_img]

كه نگاهت را...
    به عالمی نمی فروشم

30. 4 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

31. بالا | پست 16

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

خدایا دلم از این عشقا میخواد
    عشق های آسمانی نجابت و حیا دارند .عشق های الهی از برهنگی و عریانی ابا دارند .عشق های دریایی زیبایی و ماندگاری دارند.

وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَیْهَا .........و از نشانه‏هاى او اینكه از [نوع] خودتان همسرانى براى شما آفرید تا بدانها آرام گیرید و میانتان دوستى و رحمت نهاد آرى در این [نعمت] براى مردمى كه مى‏اندیشند قطعا نشانه‏هایى است (روم:21)

32. 4 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

33. بالا | پست 17

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

[replacer_a]

[replacer_img]
    یــــه نفر حال دلش خوب نیستـــــ
    مے شوב بــراے בلــــ♥ـــش

امــטּ یجیب بــפֿـوانے ؟؟

34. 3 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

35. بالا | پست 18

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

نقل قول نوشته اصلی توسط سحر2 نمایش پست ها

مرسی خیلی ممنون ، واقعاً مفید بودن برام
    نماز میخونم اما صبح ها رو سر وقت نمیخونم ، کاشکی یکی بود بیدارم کنه . . . .

36. کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

37. بالا | پست 19

عنوان کاربر
    کاربر ویژه
    شماره عضویت
    6691
    تشکـر
    18,649
    میزان امتیاز
    16

حضرت موسی ( علیه السلام ) دندان درد گرفت و به خدا شكایت كرد . حق تعالی به او دستور داد از فلان گیاه استفاده كن . حضرت از آن گیاه استفاده نموده و درد دندان مباركش تسكین یافت .

بار دیگر دندان موسی علیه السلام درد گرفت و همان دوا را به كار برد ؛ ولی اینبار درد دندان حضرتش تسكین نیافت ! لذا از خداوند سببش را پرسید خطاب الهی آمد كه دفعه قبل ، به امید ما رفتی ؛‌اما این بار به امید گیاه و از ما غافل بودی!

38. 3 کاربران زیر از reza1 بابت این پست مفید تشکر کرده اند

39. بالا | پست 20

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    6955
    تشکـر
    387
    تشکر شده 355 بار در 137 پست
    میزان امتیاز
    10

فقط یه چیزی، قدرت خدا خیلی زیاده
    حتی نمی‌شه تصورش كرد...
    اصلاً نمیشه دركش كرد
    برای همینه كه خیلی وقتا ناامیدیم
    یا بدون توجه به علت آفریده شدنمون تو قیل و قال زندگی‌هامون غرق شدیم...
    بنده‌های گل خدا
    اعتماد اعتماد اعتماد
    تنها راه رسیدن به حاجاتیه كه از خدا دارید...
    التماس دعا

40. 3 کاربران زیر از Mastane بابت این پست مفید تشکر کرده اند

41. بالا | پست 21

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    6955
    تشکـر
    387
    تشکر شده 355 بار در 137 پست
    میزان امتیاز
    10

[replacer_a]
    آرزو کنیم برای همه :

لحظه هایت چون روز باشد و همه روزهایت زیبایی تابلوی هزار رنگ

من تورا به عشق و مهربانی دعوت می کنم

تا در قلبت باغ امید وصال را نظاره گر باشی

امروز روز سپاسگزاری از خداوند است

زیرا که عشق را آفرید تا یادمان باشد کسی هست برای عاشق بودن

ایمان بیاوریم به پرواز یک پرنده ، به طلوع افتاب

به تغییر یک فصل ، به آواز یک پرنده ، به لبخند یک رهگذر

به گرمای یک دست ، به حضور یک دوست

ایمان بیاوریم به عشق .... و به خدایی که همیشه با ماست .

42. 6 کاربران زیر از Mastane بابت این پست مفید تشکر کرده اند

43. بالا | پست 22

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

دوستت دارم ...

خــــدای مــهربانـــم...

ببخش که تمام آرزویم تویی

ببخش که از تو خودت را می خواهم

کاش می توانستم مزاحم تو نشوم

ولی دست خودم نیست

هر صبح با یادت

و هر شب به یادت

بیدار می شوم

و چشم می بندم

دنج خلوت قلبم

آنجا که هیچ کس اجازه ورود ندارد

اتاقی ساخته ام برایت

به رنگ غروب

و چمنزاران

با پنجره ای رو به ساحل عشق

اتاق قلبم کوچک است و چوبی

اما با گلهایی به رنگ آسمانت تزیین کرده ام

هر گوشه آن عطری دارد از خاطرات با تو بودنها

ترسی ندارم از فردا

اگر تو کنارم باشی مرگ نیز حقیر است

اگر تو مرا بخواهی هیچ نمی خواهم

برایم کافی است

و منتهی خواسته من است

خدایا

مرا به حال خودم نگذار

حال زمینی ام

رنگ شهوت می دهد و رنگ دروغ

رنگ بدی می دهد و رنگ فریب

می سوزاند

و نابودم می کند .

مرا تنها مگذار ای زیبا ...

تو را دوست دارم و خواهم داشت تا آخرین لحظه

تا زمانی که تو بخواهی که باشم

اگر نبودم هم دوست دارمهایی که برایت روانه آسمانهایت کرده ام

تا ابد با تو خواهند بود

و این یعنی تمام خواسته من.

دوستت دارم همین

خلاصه همه حرفهایم به تو...

44. 5 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

45. بالا | پست 23

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

کلمه‌ی رحمن به معنای بخشنده و رحیم به معنای مهربان
    در نمازهای روزانه‌ی ما حداقل 30 بار تکرار می‌شن
    یعنی در روز حداقل 30 بار به خودت یادآوری می‌کنی که خدا بخشنده و مهربونه
    دوستای من، خدا مالک بی‌رحم و ما برده نیستیم
    تو تاریخ بردگی می‌خونیم جایی که از برده خطایی سربزنه
    صاحبش با قساوت یه مجازات هولناک براش در نظر می‌گیره
    شلاق، کتک با زنجیر و یا حتی انداختنش جلوی یه حیوان درنده
    اون جایی که ما خطایی سربزنه
    خدا می‌گه اگه پشیمون بشی می‌بخشمت
    می‌آمرزمت
    بهت رحمت می‌دم که من در عین قدرت مهربانم
    (سوره زمر آیه53)
    ای کسانی که از حریم بندگی من سرباز زده‌اید
    از رحمت من مأیوس نشید
    من همه‌ی گناهان را می‌آمرزم
    مبادا با خدا قهر کنی
    بگی چون گناهکارم خدا مشکلات منو حل نمی‌کنه
    قهر با خدا راه دل‌ها و گوش‌هاتو می‌بنده
    روی دلت پرده می‌ندازه
    بعدش بی‌قرار می‌شی
    یکی که کلی مشکل داره تازه با خدا هم قهره
    توبه کن به سمتش برو
    فک نکن چقد مشکلاتت بزرگن
    دریای بی‌پایان رحمتش با کمک به تو خشک نمی‌شه
    صبور باش...گله نکن
    فک نکن خدا فقط تماشا می‌کنه
    فراموش نکن چقد دوستت داره

46. 3 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

47. بالا | پست 24

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

الهی

ای ماندگار ، ای ماندنی ترین عشق ،

ای یکتا یاور ، ای باعث بزرگی ای بزرگ ،

ای جدا از من و با من!

ای بی نیاز از من و دوستدار من!

باران دیدگانمان میل تو را دارند،

پس چه زیباست با آسمان آبی رحمت تو همراز شدن.....

48. 2 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

49. بالا | پست 25

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

روزها خواهند گذشت

صبور باش

و

حوصله کن

تا خدا راهی نمانده است

می بینی پشت در چه بوی خدایی می آید

خدایا ذره ای از بهشت را نمی خواهم ،همین که در این دنیا به من

آنقدر نزدیک میشوی که حتی دستهایم بوی تو را می گیرد برایم

کافیست

و دستم را می گیری و من رهایت نمی کنم ...

این لذت را از من نگیر.

50. کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

51. بالا | پست 26

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

لطفا با دقت بخوانید چون مهم است ...

اگه شما غذا در یخچال خونتون دارید لباس هم به تن دارین و یک سقف هم بالا سرتون هست و جایی برای خوابیدن دارین پس شما از 75 درصد از کل مردم جهان ثروتمند تری.

اگه شما الان پول در کیفتان هست و کمی هم پول خرد دارید تا هرکجا بخواهید بروید پس شما جزو 18 درصد مردم پولدار دنیا هستین

اگه شما زنده هستین با سلامتی بیشتر از مریضی پس شما نسبت به میلیونها آدمی که طی این هفته خواهند مرد لطف بیشتری از خداوند نصیبتان شده.

اگه شما می توانید این پیام را براحتی بخوانید و بفهمید شما از 3 میلیارد انسانی که در جهان هستند و نمی توانند ببینند و بخوانند یا از مشکل عقب ماندگی ذهنی رنج می برند خوشبخت تر هستید.

زندگی همش شکایت و غرزدن و حسرت خوردن نیست.

زندگی یعنی هزاران دلیل برای شکرگذاری به درگاه خداوند مهربان و لطیف بودنه !!!!

اگه قلبی داری و قدر دان این واقعیت ها هستی پس این نوشته رو لایک کن و کپی کن برای دوستانت بفرست و دائم بگو :

الحمدلله رب العالمین

52. 2 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

53. بالا | پست 27

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

بزرگترین حقی که انسان به دست‌های خودش داره؛
    اینه که اون‌ها رو برای گرفتن چیزی که بهش نمی‌رسه دراز نکنه
    یا دست‌هاش رو به سمت هرکسی دراز نکنه
    وقتی دعا می کنیم، دست‌هامون رو به سمت خدا دراز می‌کنیم
    و خدا با لطف خودش به این دست‌ها پاسخ می‌ده
    یقیناً خدایی که خودش برای اعضای تن تو حق تعیین کرده
    نمی‌ذاره دستی که به سمتش دراز شده بی‌پاسخ برگرده
    خالی از اجابت بمونه
    دست تو بعد از دعا عطای الهی را دریافت کرده
    پس اون‌ها را به صورتت بکش
    و بدون
    هیچ دعایی بدون پاسخ نمی‌مونه
    _گاهی اصل چیزی رو که خواستی بهت می‌ده
    _گاهی بهتر از اون
    _و گاهی هم به صلاحت نیست و به جاش بهت سلامتی و عاقبت به خیری می‌ده و توی آخرت هم برات جبران می‌کنه
    نگید دعا کردم نشد
    هیچ نشدی وجود نداره
    هیچی برای شیطان شیرین‌تر از این نشدها وجود نداره...

54. 2 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

55. بالا | پست 28

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    3033
    تشکـر
    1,448
    میزان امتیاز
    12

چگونه بخوانمت؟ چگونه یادت كنم؟ كه شرمسارم از اینكه چون تو خدایی و چون ما بندگانی چون تو مهربان وبنده نواز وبخشنده و چون بندگانی بی رحم و متجاوز

خدایا !

شرمسارم كه بندگانت به نام تو سر از تن جدا میكنند.

خدایا !
    خجلم كه بندگان تو به نام تو آزار و شكنجه می دهند و حقوق انسان ها را زیر پا می گذارند.

خداوندا

شرمسارم كه بندگان تو با نام تو حكومت می كنند و دلهای امیدوار به تو را مایوس می سازند.

خدایا !

غصه دارم كه مدعیان راه تو در حالی مشعول زر اندوزی هستنددر حالی كه مردانی شرمسار از فقر و نداری نزد زن و همسر خود سر در گریبان می كنند.

خدایا !
    شرمسارم از این همه ریا و دقل بازی! دلهایی كه نور تورا ندیده اند اما زبان و ظاهر آنها تو را فریاد می زند.

خدایا !

شرمسارم كه بر درو دیوار شهرم همه جا نام توست اما دریغ از اینكه در رفتار و كردارها بتوانم ترا بیابم.

خدایا !

خجلم كه ما بندگان از نعمتی چون فكر و اندیشه خود بهره نمی بریم و عاقبت آن را نصیب و قسمت تو می دانیم.
    خدایا !
    شرمسارم كه ما نمی خواهیم ترا آنگونه كه هستی بشناسیم.

خدایا !

شرمسارم كه هنوز آنقدر تورا نشناخته ایم كه تصور می كنیم برای رابطه با تو باید كسی یا چیزی را نزد تو روان كنیم.
    خدایا !

خجلم كه از زمان بت پرستی تا كنون نوعی پرستش در ذهن ما نقش بسته كه به ما اجازه نمی دهد بیشتر ترا بشناسیم و هنوز خوی بت پرستی در وجود ماست.

خدایا !

شرمسارم كه در آسمانها به دنبال تو می گردیم در حالی كه تو با مایی و اگر خود اراده كنیم دست ما را میگیری.
    خدایا !
    از این ناراحتم كه روزی بسیاری از درهای علوم را بر روی خود بگشاییم و هنوز شناختمان از تو تنها در همین حد باشد.

خدایا !

شرمسارم كه نمی بینیم تو خارج از قوانین طبیعی هستی هرگز هرگز عملی انجام نمی دهی با این حال همه ما بندگان دست به دعا بر می داریم كه : قوانینت را به نفع كار ما تغییرده!
    خدایا !
    خجلم كه جهالت خود را به تو نسبت می دهیم.و هرگونه كم و كاستی و كوته اندیشی خود را ناشی از قوانین تو می دانیم. در حالی كه قوانین طبیعی تو افراد متفكر و صاحب اندیشه را میطلبد, كه بدانند این قوانین ازلی و ابدی است.
    خدایا !

شرمسارم كه در طول تاریخ همه آنان كه خواستند به درستی تو را به مردم بشناسند, شكنجه دادیم و به نام كافر آنها را بر دار كردیم. و از آنان روی بر گرداندیم چرا كه آنان می خواستند تعقل را به جای تعبد پیشه ما سازند.
    خدایا !

خجلم كه چون فكر نمی كنیم به حقیقت نمی رسیم پس ناچار می شویم موهومات را خیلی راحت بپزیریم.

56. 3 کاربران زیر از farimah بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد